Matara kokusu

karaburga

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Trek
Selam arkadaşlar mataramdaki plastik kokusunu nasıl giderebilirim beni çook rahatsız ediyor acil bilgiye ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim su içemiyorum umarım çözümü vardır!!!Not:mataram (insulated 24 oz polar bottle)diye bişey yıkadım geçmediiiiii.

• Beğen
Tepkiler: çirkin
Scudo

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
öncelikle aramıza hoşgeldiniz.sanırım bu konuyu (link)
buraya açmanız gerekiyordu
ayrıca bulaşık deterjanıyla yıkayınca matarada koku kalmayacağını düşünüyorum.ben öyle yapıyorum
saygılar

• Beğen
Tepkiler: karaburga

karaburga

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Trek
@propcadmin
teşekkür ederim propcadmin umarım koku gider hemen deniyecem acemilik kusura bakmayın

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
@karaburga

önemli değil.bende foruma ilk başladığım zamanlarda yaptığım hatalar oldu:Dşimdi çok yanlış buluyorum.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
@nikanam

:D güzel yöntem.kola temizlik maddelerinden daha iyi lavabo açmaya da yarıyor:D

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sirkeli su mataranızda su dışında herhengi aromali bir içecek unuttugunuzda kokusunu gidermek için etkili anneden kalma bir çözüm. plastik kokusu için denemedim, deneyen olursa goruşlerini bildirsin merak ediyorum...

• Beğen
Tepkiler: karaburga

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Plastik mataranın temizliği ile uğraşmak zor. Kısa zaman su kalsa içinde hemen kokmaya başlıyor.
Ağırlık takıntınız yoksa normal suluklardan biraz daha ağır olan içi özel bir madde ile kaplamalı alimünyum zefal sulukları önerebilirim. Velespitten almıştım çok memnunum. İçinde uzun süre su kalsa bile kokmuyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Benim tercihim diş macunundan yana.

Genelde matara ve su haznelerimin temizliğini diş macunu ile yapıyorum. Bulaşık detarjanı ve benzeri şeyler bana kötü bir tat bırakıyormuş gibi geliyor, diş macunu en azından tanıdık bir tat :)

Yalnız kaliteli bir suluk, içinde su bıraksanız bile kokmuyor. Çok pahalı değiller zaten, 10 liraya kokmayan bir suluk edinebilirsiniz.

karaburga

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Trek
@nikanam yanıtınızı okumadan meyve suyu ile denedim koku gitti eğer teşşekkür ederim eğer sadece o anlıksa colayı deneyeceğim

• Beğen
Tepkiler: dumenb

karatren

Aktif Üye
Tepki
114
@dumenb

sanırım andac arkadaşımızın alüminyum matara önermesi üzerine söylediniz. Evet çok kaliteli plastik mataralar var ama alüminyum mataralar uzun vadede kesinlikle daha hjyenik ve daha sağlıklı.En kaliteli plastik mataralarda bile uzun kullanımlardan sonra bakteri oluşur ve zaten koku yapanda bu bakterilerdir.Ben de Andac a katılıyorum ve ağırlığı sorun yapmayacak herkese alüminyum matara tavsiye ediyorum.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
meyva suyu ve cola gibi asit içeren maddeler zefal gibi aluminium mataraların içindeki kaplamaya zarar verecektir. bu yuzden temizlemek için bu yontemi kullanmayın derim. agırlık bakımından da aluminium okadar fark etmiyor mataralarda kullanılanı cok incebir aluminium.

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
Hakan en doğru cevabı vermiş.o gün bisikletle işimiz bitince matarayı boşaltıp,ağzı açık ve ters takarak bekletmek lazım bir sonraki kullanıma kadar.Çok kötü olanları dışında hepsi de aynı kalite sayılır.Aluminyum da,teflon kaplı da kokar.Havalandırma tek çözüm.Ya da iyi bir camel bag edinin.Ama,işiniz bitince onu da boşaltmak lazım.Mataranızı kullanmadığınızda buz dolabında tutmak da çözüm olabilir.Bunun iyi tarafı "özellikle yazın"ilk susadığınızda nisbeten kaliteli su içmektir.(aslında su içmek için susama beklenmemelidir.Vucudun su kaybetmesine izin vermemeliyiz.Başımıza gelebilecek en basit şey su kaybı ve kan şekeri düşmesine bağlı konsantrasyon eksikliği olur ki,yoğun trafikli yollarda adamı canından bile edebilir)
Hoş geldiniz

eteker

Üye
Tepki
53
Yeni bir matara aldığınızda ilk kullanımdan önce 1 gece sirkeli su koyup içinde bekletin. Bir daha hiç koku almazsınız. Şu anda da bunu yapabilirsiniz. Mataranıza ülkenin değişik yerlerinden ve pınarlarından akan tatlı suları doldurmanız dileğiyle. Sevgiyle kalın.
Ergün TEKER

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Bence de bu sorun kalite ile yakından ilintili. Paraya kıyıp (fazla degil zaten) iyi birsey almakta fayda var. Nihayetinde söz konusu olan sağlık. Günümüzde kalştesiz plastik gıda kapları kanserojen etkiye sahip.

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
matarayı derin dondurucuda 1 gün beklet ertesi gün koku varsa mataranın plastiği sağlıksızdır.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
herkes bir yöntem bulmuş,

ben de 9milyona polisportun 500mllik termoslu matarasını buldum, aynı sorun bunda da yaşanır mı dersiniz?

evden aldığım serin suyumu dışarda da aynı serinlikle tüketmek isterim doğrusu ama koku yapmadan, eğer öyleyse asla mataraya para vermem, gocunmadan gider mis gibi erikli suyunu alır mola esnasında dikerim hem ısınmamış olur.

(benim yolculuklarım kısadır zaten,bulunduğum konumdan 60km bile uzağa çıkmam bu sıralar bünyem elverişli değil buna, o da şehrin dışına çıkmayacağım anlamına geliyor zaten.)

Mahir Erdogan

Aktif Üye
Tepki
92
Yaptığımı iş gereği size bir fikir vereyim heryerden bulamayabilirsiniz ama kola buna gayet yakın bir örnek çünkü raf ömrünün uzaması için kolaya sitrik asit katılır (çoğu dışarda satılan paketli besin malzemesi gibi)

Dışarıdan toz olarak bulabileceğiniz sitrik asidi kaynamış veya ılık suda toz şeker gibi iyice eritene kadar karıştırıp matranıza doldurun... 45 dakika bekletip bol suyla durulayın.. sonrasınra koku veya bakteri kalmayacaktır..

Suluk/Matara içinde bekleyen suda bakteri gelişimi meydana gelir gün ışığı görmesi halinde bu süre dahada hızlanır. Bakteri gelişimini matara dibinde biofilm oluşumu ve pirojen maddelerin karşımı izler. Bu ve bu gibi sağlıksız ortamlarda gelişen bakteriler ve pirojen maddeler ciddi anlamda baş ağrısı migde bulantısı kusma ve hafif bazende orta dereceli ateş yapar.. alınan oran tolare edilemeyecek kadar fazla ise ölüme kadar yolu var...

Sağlığınıza dikkat edin lütfen isteyene ayrıntılı bilgi verebilirim

Saygılar...