Amortisör yağı?...

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
Arkadaslar,amartisör yağı ne sıklıkla değişmeli?

Bi' de bu amartisör yağlarının terim(5wt,10wt,15wt)anlamı nedir,5 olan mı iyidir yoksa 15 olan mı:):D

şimdiden teşkürrr

Scudo

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
amortisör yagı kullanım sıklığı ve yerine göre değişim zamanları farklılık gösterir. örneğin devamlı yarışlara giriyorsan her sezon değiştirmen gerekebilir öte yandan genelde asfaltta binen ve pek yarışmayan bir amaotisör iki sezon yağ değiştirmesede olabilir .5wt,10wt,15wt ise yağların vizkoziteleridir diğer bir anlatımla akışkanlıklarıdır yarışçı amaotisörlerinde genelde 5wt kullanılır çünki daha iyi tepki verir zaten amortisörlerin bakım kitabında genelde 5 yada 10wt tavsiye ediliyor yani 5wt iyidir 10 wt kötüdür diye birşeyde söylenemez hangi yağı nerede kullanman gerekiyorsa o yağ orada iyidir.tanlız tabi bu yağları normal mineralli madeni yağlarla karıştırmamak gerekir bu yağlar süspansiyon yağı ve mineral içermez. eğer amortisöre bu mineralli madeni yağ koyarsan amaortisör çalışır amam bu yağ zamanla aliminyum kovan ve parçalarla etkileşime girer ve onları korozyona uğratır.

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@bts.elektronik

şölen abi bende en yakın zmnda reba'yı bakıma alacağım.piyasada bulabileceğimiz en iyi yağ hangisidir.(marka vs) ve nerden bulabiliriz(özellikle bursada),bilgilendirirsen sevinirim:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Amortisör yağının değişim periyodu amortisörün kullanım alanına göre de değişir. XC maşalarında ortalama 1 yıl iken DH amortisörlerinde bu süre daha kısadır.

Üreticiler genellikle sürüş saati üzerinden amortisörleri için bakım aralıkları önerirler. (200 saat sürüş vs gibi)

Yağ konusu çok hassas, örneğin Fox terralogic amortisörler için 7w yağ öneriyor. Piyasada motorsikler amortisörleri için olan yağlardan doğru değerde olanları satın alınıp kullanılabilir. Ancak 7 gibi ara bir değer var ise eldeki yağlar kullanılarak (mutlaka ama mutlaka amortisör yağı olmak zorunda) uygun yoğunlukta yağ elde edilebilir. Oran/orantı hesabı yaparak gerekli miktarları bulabilirsiniz.

Bu bakım hizmetini veren herkes yağ ile beraber amortisörün keçelerinin de değişmesini öneriyor. Bu nedenle en sağlıklısı kendiniz çabalamaktansa bu işin erbabı birisine yaptırmak diye düşünüyorum. Şahsen bisikletimin her noktasına benden başka kimsenin eli değmezken, amortisörüme de servisinden başka kimsenin eli değmez.

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@elman_temel

piyasada bulabileceğin en iyi süspansiyon yağı motorex racing fork oil marka olanı istanbuldan bi ara ben getirtmiştim epeydir onu kullanıyorum ama bursada malesef yoktu. ayrıca amortisörün kendi orjinal yağıda var ama türkiyede yok.sökülünce keçelerden ziyade oringlerin yağ tüpü tarafındakilerin değişmesi gerekiyor genellikle haberin olsun. amortisörün sitesindeki bakım klavuzuna göre yapman gerekiyor.kolay gelsin

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Marintek de RockShox'ın amortisör yağlarını (pitstop) getiriyor. Marintek bayii bisiklet mağazalarında bulabilirsin. Fiyatı da Motorex'den daha uygun.

WiccaTurk

Üye
Tepki
19
Dot4 hidrolik yağı koyşam iş görürümü Rock Shox Duke Maşama 5wt-10wt diyo sitesinde ama ??

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Youtube gibi sitelerde markaların kendi bakım videolarıda, kullanıcıların bakım videolarıda mevcut.Ordan öğrenirsin en kolayı burdan anlatmakla olmaz.Ben ordan öğrendim rock shox domainin yağını değiştirdim.Ve en son aldığım marzochi 888rc2 nin hem yağını hem keçesini değiştirdim.Ayrıca markaların service bölümlerini de incelemen gerekiyor hangi yılın hangi modeline nekadar hangi vizkozitede yağ konulduğunu bilmen için.

• Beğen
Tepkiler: özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
benim amörtisör istediğim yumuşaklıkta değil. yumuşaklık ayarını sonuna kadar getirdim ama yinede sert ,acaba yağlamakmı gerekiyor. ne yapsak yumuşatırız. ön freni sıkınca aşağı 1 cm kadar iniyor aşağıya.

ben taşlık alana girsem şu videodaki gibi yaylanma olmuyor.

bu arada maşam : sr suntour xcm v2

http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Forks/2364/XCM+V2/SF9-XCM+V2+26'.html

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
XCM maşanın yağ bakımı derdi yoktur.Yaylı maşadır.Sizin probleminiz maşanın iç boruları ve dış boruları arasındaki rulmanların sürtünmesidir.Sanayiden lityum sabunlu beyaz gres alıp maşanın dış borusundaki yatakları yağlayacaksınız.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
@Sertaç EKİCİ

söylediğin yağı googleda aratırken, xcm için yağlama konusuna rastladım.:in:

(link)

burada sıvı makina yağı kullanmışlar, fakat atalardaki sedona yetkili servisinin söylediğine göre sıvı yağ içindeki gresi eritirmiş, o yüzden bende sıvı yağ kullanmadım. gerçi o koruyucu kapakların açıldığını bilmiyordum, daha önce o kapağın üstünden 2-3 damla sıvı yağ dökmüştüm ama o da içine gitmemiştir zaten.

bunu sökmeden yağlamam mümkün değil sanırım, sökersem geri toplayabilirmiyim onuda bilmiyorum =)

Tepki
8
İsim
çağan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
konu çok eski ama sorayım dedim intarnette rock shox maşa yağı 35 tl ye satılıyor ve aşırı minik bi pakette 10mm olabilir ama 35 tl olması rock shox yazdığı içinmi yani marka değerimi yoksa normal 5w yağlardan farklı bir tür yağmı

Tepki
8
İsim
çağan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
arkadaşlar benim ön yaylı rst blaze 2015 yaylı maşamın sadece 1 bacağında yağ var diger bacak sürtünme arttığı için sanki zorlaştırıyor çalışmayı isterseniz insagram verin oradan fotoğrafını atayım yada yağlı gözüken bacakta keçelerin bir sorunu mu var yoksa yağsız bacakmı normal değil dokunuyorum elim resmen kaymıyor ama diğer bacakta çok rahat ileri geri gidiyor elim yardımcı olursanız çok mutlu olurum