SID WC nasil calisiyor?

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
Elimdeki masanin calismasindan hic anlamiyorum...kitabciklari yok cunki...
+ AIR - AIR ve altinda bir tane cablumbaga resimli olan cevirmeli bir dugmesi var..kilom 82 :( kiloma gore hava pompalayinca masa cok sert oluyor ama ben cok esnek olmasini istiyorum bu neden?

Scudo

BuRroM

Forum Bağımlısı
Tepki
218
O kaplumbağa-tavşan ın olduğu kırmızı düğme rebound ayarı için.. Kaplumbağa getirdiğinizde daha yumuşak geri tepme oluyor.. Tavşanda ise daha hızlı geri tepme oluyor..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
+/- subaplarından bastığınız hava amortisörün yaylanmasını kontrol eder...
SID WC bilindiği gibi üst bir yarış performansı üretmek için tasarlanmış bir amortisör yani eğer arazi şartlarında zorlamıyorsanız size sert gelmesi normaldir ama emin olun sizin için en uygunu odur... Daha az hava basarsanız zaten yaylanma azalır ve çökme olur...

Amortisör ayarını yaparken hava basmanın en güzel yolu ise şudur...

Amortisöre hava basarken üzerine oturduğunuzda toplam çalışma mesafesinin 1/5 'i kadar çökme yapacak şekilde hava basılmalıdır...

Yani pratikte şöyle yapmalısınız;
Amortisörün bacağındaki plastikcırt takıp en alt konuma getirin.
Daha sonra bisikletin üzerine binin ama maşaya yüklenmeyin sadece normal sürüş pozisyonuna geçin ve plastik cırtın ne kadar yükseldiğini ölçün..
Bu ölçtüğünüz mesafenin Sid Wc nin çalışma mesafesinin yani 80mm nin 1/5' i olan 16 mm ye ulaştırana kadar hava basın yada fazla havayı +/- kutuplardan dengeli şekilde basın yada boşaltın...

Kaplumbağa tavşan ayarı ise şu şekilde...

ayarı kaplumbağa tarafına doğru getirdiğiniz zaman maşamız darbeyi aldığı yani çöktüğü zaman daha yavaş şekilde geri yükselir yani tepme süresi ve tepkileri yavaşlar... Bu daha çok çok bozuk olmayan yollarda daha konfor ağırlıklı kullanım içindir...

Ayarı tavşana doğru getirdiğiniz zaman ise maşanız daha hızlı şekilde ve daha sert biçimde tepkiler verir... yani amortisörünüz darbeyi aldığı zaman daha hızlı eski haline döner ve tekrar darbeye daha çabuk hazırlanır... Buda performanslı kullanımda daha kesin tekiler ve daha aktif kullanım getirir...

Ama ikisininde son ayarlarında kullanmak pek doru değildir... mesela kaplumbağadayken iniş yaparsanız amotisör dibe girer ve çok yavaş eski haline dönerse bu iniş sırasında kontrolünüzü kaybetmenize sebep olur.... çok tavşanda kullanırsanızda tabiri caiz ise çılgın boğa gibi tepecek ve gene kontrolü zorlaştıracaktır... Burdada ayar yapmak sizin kullanış tarzınız ve temponuza göre yapabilirsiniz...

daha sonra bu ayara göre çok fazla abartdan yani 16mm yerine 20mm çökücek kadar olmayacak şekilde daha yumuşak hale getirebilirsiniz... Ama unutmayın ki 16 mm sizin için ideal basınları verir...

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
Benimkide hava bosaltigimda sibaptan bazen yag kaciyor bu normalmi?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Subaptan yağ çok nadiren çıkabilir çok abartılı olmadıkça sorun yok ama şunuda belirtmeliyim ki bu tarz yarış amaçlı üretilmiş amortisörlerin bakımlarınızı zamanında yaptırmalı yada en azından düzenli bakım yaptırmalısınızki her zaman aynı verimde çalışmaya devam etsin...

Birde hava boşaltırken bunu Amortisör pompasını kullanarak hava boşaltmanız daha sağlıklı olacaktır... Bunu yaparken pompadaki düğmeyi kullanabilirsiniz... Pompa kullanmanın faydası ise şudur ;

Subaba herhangi bir cisimle bastırırsanız daha ani ve kontrolsüz hava çıkışı olur ama pompa ile daha kontrollü yavaş çıkış sağlarsınız...

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
Evet pompayi bende dedigin gibi kullaniyorum ama pompayi sibaptan cikarirken biraz yag cikiyor..acaba bu bozukmu filan dedim..ama senin youtube deki SID WC videona baktim ondan ilhamlanarak birtane aldim ama aynen seninki gibi derin inip kalkmiyor amartisor..onun icin hosuma gitmedi..Karadenizde kullanmayi dusunuyorum ve benim kiloma gore ayarini begenmiyorum..yani cok sert buluyorum..amcam dediki olum oyle daha iyi cok esneme yaparsa zarar gorur dedi..ama az esnerse cukurlardan ucarak tepine tepine gitmem gerekiyor bu ise hic hosuma gitmiyor..ne yapayim?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bişey yapıp yapamayacağınıza tabiki ben karar veremem ama Sid WC nin çalışma şartları bu şekilde malesef yani biraz daha sert kullanılmak üzere tasarlanmış...

İçine az hava koyarsanız kilonuza göre olmadığı için amortisör ani darbelerde çok fazla dibe gidicek ve parçalara zarar verebilme durumu ortaya çıkacaktır...

Yani Sid wc ayarındaki hangi maşayı alırsanız alın Mesela Fox F80-F100 RLC, Reba WC, Manitou R7 Platinium, Manitou Black Platinium gibi durum böyle olacaktır...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Selam Kilonuza göre Sid wc biraz limitlerine yakın, eğer gramajdan feda etmeyi göze alırsanız Reba serisi bir amortisör çok daha verimli çalışacaktır, hava hacmi nedeniyle rebalar, sidlere göre çok daha yumuşak, verimli ve rijit çalışır, ancak sidler çok daha hafiftir ve sert XC yarış koşullarında çok konfora gerek yoktur, zaten yarışçıların maşaları genelde normale göre daha serte ayarlıdır çok sert darbelerde kontrolü kaybetmemek için...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@H.Çağrı

Tam benim anlattığım şeyi yazarken aynı anda yazmışız Çağrı'cım :)

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@Crossmax

Hava tahliyesi sırasında bir miktar yağ çıkması normaldir çünkü keçeleri ve o-ringleri korumak ve düzgün çalışmasını sağlamak için hava haznesine de bir miktar yağ konur. Servis ve kullanma kılavuzu için:

(link)

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@Crossmax
sipoplardan hava tahliyesi yaparken örneğin alt sipoptan yapacaksan bisikleti ters çevir ve tahliye yap ozaman yağ kaçırmıyor göreceksin

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

-erkan-

Forum Bağımlısı
Tepki
437
(-) eksi olan kısıma (+) artı olan kısımdan daha çok hava basarsanız maşa 6 cm çalışır. (+) artı olan kısıma daha çok hava basarsanız maşa 8 cm çalışır. Tabi bu aradaki fark 50 psi değil sadece 10-15 psi bir fark olmalıdır.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Erkan bu söylediğin maşanın aynı zamanda verimsiz çalışmasıdır. Yani travel ayarı gibi bir şey değil, hatalı ayarlama olur ancak.

SID'lerin iç yapısını incelerseniz (teknik döküman www.rockshox.com'da var) travel ayarının 80-63 mm arasında ancak maşanın içi açılarak yerleştirilecek ek bir parça vasıtasıyla yapılacağını görebilirsiniz. Ancak maşanın uzunluğu değişmeyecektir. Sadece 80 mm.de dibe vuran maşa 63 mm.de dibe vurmaya başlayacaktır.
Ne faydası var derseniz, çok dik inişlerde maşanın 80 mm içeri girip sizi düşürmesine engel oluyor diye tahmin ediyorum.

-erkan-

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Benim bildiğim o şekilde. 4 yıldır sid kullanıyorum bu yöntemle hiç sorun yaşamadım. Ayrıca kitapçığında da o şekilde yazıyordu ya da ben yanlış hatırlıyorum. Kitapçığını bulursam tekrar yazacağım buraya.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben de 1 yıl SID WC kullandım...

SID'in Cross Country ve Race olmak üzere 2 farklı hava basınç ayarı bulunuyor. + ve - havaları basarken buna dikkat etmek gerekiyor. Ancak +'ya hiç hava basmasan, -'ye de basabildiğin kadar hava bassan, gerekli hüç uygulandığında maşa yine 80 mm çalışacaktır (bozulabilir o ayrı).

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
Arkadaslar..bu masa 17,5 cm kesilmistir bu Medium Giant NRS e iyi gidermi yukseklik olarak? Yani kisami? Riserbar da kullanacagim..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
17,5 cm biraz kısa gibi geldi bana. Benim kadrom small (Scale 70) ve alın borusu çok çok kısa. 19,5 cm kesilmiş maşa kullanıyorum. 1,5 cm spacer var.

NRS için internetten geometrisine bakıp, alın borusunun ölçüsünü öğrenebilirsin.

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
@HaliliOzturk

Bunu buldum ama birsey dogrusu anlamiyorum benim kadro M (herhalde ikincisi)
127 mm olarak gosteriyor..yetermi bu? asagidaki sitede yaziyor..

(link)