Bisikleti uzun süreliğine rafa kaldırmak

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arkadaşlar, aralıktan itibaren askerde olacağım için bisikleti duruma göre 6 yada 15 ay kullanamayacağım.

İyice bir temizliğini, yağlamasını falan yapıp kullanmadığım süre içinde duvara asayım diyorum. Özellikle lastikler konusunda endişelerim var. Lastikleri böyle bir süre içinde ve duvarda asılıyken inik mi tutmalı yoksa şişik mi?

Bir de temizlik ve yağlama dışında başka önerileriniz, yapmam gerekenler varsa rica etsem bilgilendirir misiniz?

Scudo

klavyeci

Üye
Tepki
24
Bende aralıkta askere gidiyorum:) Aynı soruyu bende soracaktım ama sen hızlı davranmışsın...Biz askerdeyken bisikletlerde bir zarara uğramadan bizi beklemeli.
O yüzden uygun saklama koşulları önemli.Lastikler konusunda bende endişeliyim.Kullanma kitapçığında uzun süre kullanılmayacaksa lastikleri yere temas eder şekilde bırakmayın diyor.
Bu konuda arkadaşların tavsiyeleri olacaktır elbet.
Sanada şimdiden hayırlı tezkereler maosxs...

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Sağol, sana da şimdiden hayırlı teskereler.

Aynı şekilde, ben de yerle temas ettirmeyin gibi bir şeyler hatırlıyorum.
Zaten onun için duvara asmayı düşünmüştüm.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaşlar selam
Bisikleti yere temas ettirseniz de ettirmesenizde lastikler inecek, buna bir çare yok. Fakat tabi ki bisikletin askıda olması, lastiklerin ezilmesinin önüne geçeceği için güzel bir fikir.

Onun dışında artık çoğumuzun kullandığı bisikletlerde paslanmanın söz konusu olmadığı materyaller kullanılıyor. Bisikletinizi tamamiyle temiz ve zincir, fren/vites teli gibi yerlerinin de temizlenip yağlanmış şekilde bırakırsanız geldiğiniz gün tekrar binebilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi ki lastiklere biraz hava basmak gerekecek :).

Yalnız 1 yıldan uzun süre bisiklete binmeyeceğimi bilsem sanıyorum bisikletimi satar parasını bir kenara koyardım. 1 yıl sonra da yeni bir bisiklet alır keyfini sürerdim :) (Tabi başa gelmeden bilinmez, bir an aklıma geldi)

Her ikinize de hayırlı tezkereler diliyorum.

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Eğer asılacaksa, lastiklerde hafif hava bırakırsan deformasyona uğramaz.
Fakat lastikleri asıl güneş ışığı çürütür ( ultra-violet), karanlık bir yerdeyse sorun yok.
Ayrıca Seat post'u söküp, kadro borusuna bezden bir tıkaç sok derim. Bazen metal-metale kaynama yapabilir ( özellikle yol kadrolarında olur).

Ayrıca Quick release'leride gevşet, tansiyonu alır.
Vitesi en küçük dişlilere al, vites yayları sağlam kalır.

Yukarıda Halil'in dediği gibi özellikle zinciri temizle ve iyi yağla, derim ben..:)

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
halil bende bu soruyu sprup başını ağırtacaktım:D
malüm bende 2008 de 2 veya 3.tertipte askerim.
hybrid'imi çok özlicem ama yapacak bişi yok:(.
halil ve mustafa abi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
valla temizledim birisi bisikletcimde (herzaman güvenim sonsuz)
diğeri de odamda tertemiz uykuda :)

arkadaşlar yedek subay sınavı açıklandığında neresinin çıktığını forumda bir başlık açıp bildirelim diğer dostlarımıza belki yemin töreni sonrası kaldığımız yerde bisikletçi arkadaşlarımız olur bisikletimizi koyacak yerimiz olur
bakarsınız aynı yere düşeriz :)

nasipten öteye gidilmez hepinize (hepimize) şimdiden hayırlı teskereler

şafak kaç ? :D:D

• Beğen
Tepkiler: S26 ve Elman TEMEL

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
askerlik istanbula çıkarsa bakarız ;)

Bülent abiye de sözüm var ona da bırakabilirim bakalım artık duruma göre :)

ekipmanlarım taşınmak için hazır çanta halinde askerliğin nereye çıkacağını bekliyor
yemin töreni sonrasında 2-3 günlük izin kullanıp gidip alıp gelmeyi planlıyorum eşyalarımı vs. :)

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER

klavyeci

Üye
Tepki
24
Arkadaşlar geçenlerde arabanın yağını değiştirmiştim,epeycede arttı.Dün o yağ ile dişli grubunu, kısacası hareket eden herşeyi yağladım.Pamuk gibi oldu.Pedal göbeğini ve zincirde tabiki..Birinci sınıf yağ daha ne olsun:))Sonra eski bir masa vardı bodrumda,onu ters çevirdim bisikleti üstüne koydum.Tık diye oturdu valla,sanki stant gibi oldu.Bi de üstüne örtü gibi bişey öretim,durur 6 veya 12 ay.Zaten karanlık yer.Birşey olacağını sanmıyorum.Herlese saygı sevgi...
Tüm askerlere hayırlı tezkereler...

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
:) Ben hala bir kaç km daha süreyim diye uğraşıyorum. :D

Pazartesi falan kaldırırım herhalde. Üzerine bir şey örtmek lazım hakkaten, hatırlattığın iyi oldu klavyeci. ;)