Kuvvet Antremani YÖntemlerİ...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli Forum üyeleri. 1000. mesajımı size faydalı olacağını düşündüğüm bir konu için yazıyorum...

Kuvvet antrenmanı için kullanılan üç temel antrenman yöntemi vardır. Bu üç farklı yöntem üç değişik kuvvet özelliklerine yönelmiştir.

1-)Tekrar yöntemi; Maksimal kuvvet ve patlayıcı kuvvet gelişimi için.

2-)İntensiv interval yöntemi; Çabuk kuvvet ve kısmen kuvvet dayanıklılığı için.

3-)Ekstensiv interval yöntemi; Kuvvet dayanıklılığı için.

Aşağıda vereceğim tabloda hangi tür kuvvet antremanı için ne şekilde çalışacağınızı bulabilirsiniz...

http://img221.imageshack.us/img221/8512/yklenmeltleriji9.png

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Oksal çok teşekkürler.
1000. mesajının nice 10.000 mesajlara katlanması dileğiyle. :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tablodan hedefinizi belirleyip ona karşılık gelen yüklenme şiddetini tekrar sayısını set sayısını , hareketin hızını dinlenme süresine göre antremanınızı şekillendiriyorsunuz.

Bisiklete binen kişiler için bunlardan en uygunu "ekstensiv interval yöntemi(||)"
yani kuvvette devamlılık.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mesut Girgiç

Çok teşekkürler Mesut abi...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@neyzencan

Sanırım ağırlık çalışmaları kastedilmiş bench press squat gibi , değil mi Oksal ? Yüklenme de mesela %100 kaldırabileceğiniz en yüksek ağırlıkdır...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Yazman

Kesinlikle öyle Hakan abi...

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
Ilgi duydugum ve arastirmada bulundugum bi konu

Tekrar tesekkurler yardimlarin icin

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Kitaptan derleme bile olsa, insanların önüne bilgiyi koymak, onların bilgiye kolay yoldan ulaşmalarını sağlar.Eğer konuya meraklı olanlar varsa daha da irdeleyip konu uzmanlarına danışma ve tartışma fırsatı bulurlar.
Bu sayede normal bir sokak binicisinden sporcu/sağlıklı yaşamcı biniciye dönüşülür.Yaptığımız sporu bilerek yapmak bize her zaman fayda sağlar.
Bu sporun bilimiyle de ilgilenen arkadaşlardan Oksal'ı, paylaşımından dolayı tebrik ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

alperenkıvılcım

Daimi Üye
Tepki
4
BİRDE BURDA dinlenme dk falan verilmiş fakat bunların kac dakika veya kac saniye olucagı yazılmamış !

Yavuz Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
46
Çok Güzel Bi Konu Ben sporcuyum ve Kano çekiyorum inş. bu kış sonunda milli takım:rolleyes: Antrenman tablosu çok iştah açıcı fakat bişey öğrenmek istiyorum ben bu antrenmanı bisikletle yaptığımda Benim yaptığım spora faydası olucakmıdır?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@uqur133

Kimler için antreman programı değişir ???

Bu yukarıdakinin ne antremanı olduğunu anladınmı ki herkes için antreman programı değişir diyorsun.

Buarada şunuda söyliyeyim kaynak antreman bilimcisi Bompadan.

Şuan dünyada antreman bilimninde birinci adam olarak gösteriliyor...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yavuz Bozkurt

Bu tabloda verdiğim antreman çeşidi direnç antremanları yani ağırlık antremanları. Kendinize en uygun antremanı seçebilirsiniz...

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
arkadaşlar ,birisi çıkmış faydalı olarak bazı bilgileri yayınlamış,teşekkür etmek gerek ,bence irdelemenin anlamı yok,burada daha öncede yazdım,bunlar bilmeyenler için ,bilenler okuyup geçebilir,zaten bu şablonu ,parçalayacak adam aramızda yok ,çünkü onun antrenmen bilimcisi olması gerek,zaten bu tür program ve şablonlar gizli saklı değil ,spor akademi,antrenörlük okuyan herkes bilir,veya internetten herkes ulaşılabilir.tek sorun şu: asıl iş bu şablonu sporcunuza uygulabilmek,onun her türlüm imkan ve durumuna göre ayarlayabilmek işte sorun bu ve hocalık ve tecrübe burada başlıyor.
şöyle bir durum var üst düzey ,rekortmen,insan ötesi diyebileceğimiz dereceler ulaşmış çok sporcuda çok enteresan yöntemler var.hatta bazılarının şuan antrenman biliminde tam karşılığı yok,aslında bilimsel açıklamsası var ama şu an değil.demek istediğim vücudunuzu tanıyın ve porgramlarınızda onun üzerine işleyin.

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

Semih Karadağ

Aktif Üye
Tepki
109
Yararlı birşey paylaşılmış, tartışma çıkması çok anlamsız. Oksal bey çok teşekkürler.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu güncel.Son zamanlarda ağırlık programıyla iligili açılan ışık tutabilir...

edit: Resim gözükmüyor. Tablo bilgisayarımda bir dosyada bulursam hemen eklerim. Bulamazsam tabloyu kendim yapıp yine eklerim ama bu bikaç günümü alabilir.

Aksaklık için özürdilerim. İyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: ali karagönlü