Uyku tulumu önerileri

Tepki
36
geriye saymaya başladık eğer sorun çıkmaz ise GPA bisiklet turuna katılacağım. Açıkca itiraf edeyimki heyecanlanmaya başladım bile. tabi bu arada tur için gerekli malzemeleri tamamlamak gerekir. Bu arada bu malzemeler özge zamanlarda çeşitli kullanımlara yanıt verebilmeli. Kısaca GPA'da ve diğer zamanlarda kullababileceğim ve -20°C' de ısınma konforu sağlayabilecek Uyku tulumuna gereksinimim var. Uyku yulumu kullanmış arkadaşların önerilerini bekliyorum. GPA'görüşmek dileği ile.

Scudo

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
İki seçenek var kuş tüyü tulumlar ve sentetik tulumlar. Kuş tüyü tulumlar çok daha iyi ısıyı muhafaza ederler ama daha ağırdırlar. GPA'da -20 dereceye maruz kalacağınızı pek zannetmiyorum. Çadırın içi ile dışı arasında en az 10 derece fark olur çünkü çadır rüzgar geçirmez ve içerdekilerin nefesi çadırı ısıtır. -20 dereceye maruz kalmak demek dışarının sıcaklığının -30 civarlarında olması demek ki bu da biraz zor.
Loap St.Laurent (75 euro)
Ben bu tulumu tavsiye edebilirim. Aladağlarda kışın - 20 derece civarlarında kullandım bu tulumu ve memnunum. Ama bana sorarsanız GPA için maksimum -10 derecede konfor sağlayabilen tulumlar size yetecektir.

Tepki
36
SEVGİLİ ANDAÇ
İlgine t eşekkürler. Tabiki sadece GPA'yı düşünmedim. İlk kez uyku tulumu alacağıma göre bu konuda yeni olduğumu düşünmelisin -20 derece dedim ama bunların toleransları ve güvenilirlikleri nasıldır bilmiyorum bu yüzden özellikle kullanan arkadaşlardan öneri bekliyorum diye belirtmiştim. tabiki bu arada yanıt veren arkadaşlardan yeni birşeyler öğreniyor veya yeniden düşünme olanağı bulmuş oluyorum. Senin önerinde olduğu gibi.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Dağda kış kamplarında da kullanacaksanız böyle bir uyku tulumu alabilirsiniz. Ben bunu kullanıyorum 2 senedir ve memnunum. Bu arada bazı uyku tulumlarındaki konfor seviyesi grafikleri güvenilir olmayabiliyor.
Bu arada uyku tulumu asla ıslanmamalı. Bu nedenle GPA da tulumu jumbo boy çöp poşetleri oluyor onların içine koyup bantladıktan sonra bagajınıza yerleştirin. Böylece yağmurda veya herhangi bir şekilde suyla temas ettiğinde ıslanmaz. Tulum ıslandığında kurumak nedir bilmiyor ve ıslak tulum içinde sabahlamak çok kötü bir şey , deneyim ile sabittir.

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Aynı tulumu bende kullanıyorum emin olun eğer bütceniz bu sınırlar içindeyse daha iyi bir alternatifiniz yok:) yaklaşık iki senedir dağda kış koşullarında bende bu tulumu kullanıyorum... ve Henüz üşümek değil terlemek dışında bir konfor yaşayamadım, ayrıca sıkıştırma perlonları ile oldukça da portatif bir üründür ancak tabiki bütcenizi artırabilcekseniz şöyle bunun 2 -3 misli pahallı ancak yarı ağırlığında;) gibi güzel kaz tüyü tulumlarda önerebilirim :) ancak sanırım gereksiz olacaktır sevgiler ıslanma demişsiniz bunun iin en uygun çözüm andaçın da dediği gibi çöp poşetine sarmaktır oldukça yeterlidir zaten kendi poşetide az miktar da olsa suyu geçirmemektedir ...

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Arkadaşlar GPA için heyecanla hazırlanmanız bizi de oldukça motive ediyor, yazılarınızı okumak çok keyifli...
Gerçi gezimizden önce hava tahminlerini duyuracağız ama size şunu söyleyebilirim. Ekim ayında izleyeceğimiz güzergahta 1975 ile 2006 yıllarına göre ortalama sıcaklık 20.6 C derecedir. Yağışlı gün sayısı ise 6 gündür. Yani sıcaklık olarak oldukça rahat bir yolculuk olacağını düşünüyorum. Tabiiki şu an bi şey söylemek çok doğru olmaz ama siz yine de malzeme listesi yaparken bu verileri gözönüne alın. Bu arada ucuz ve kaliteli bir uyku tulumu bulursanız lütfen bana da haber verin :)

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba Fırat'cım , Muharrem'cim

Ya -20 derece kardamı yatacağız, kardeşlerim benim, alın marketten 20-30 ytl lik uyku tulumu bakın keyfinize. Birde 2-3 metre kare naylon kestirin, uyku tulumu ile yatttığımız yerde, yağmur yağarsa ıslanmasın diye, yan gelin keyfinize bakın.

Hem cep boşalmamış olur, hemde GPA da işimizi görür. 4 günde bozulur deforme olursa da atar geçer gideriz. :D

Haa , karlı dağlara çıkarken de, gidin şu 100 Eıroluklardan alın,:eek: nasıl fikir ama. El yakmaz cep yakmaz fikirler üretilir. :D :D

Gel GPA buluşması gel:) ;)
Sevgi ve selamlarımla.

• Beğen
Tepkiler: coşkun ayaz

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu uyku tulumundan hiç kullanmadım sayenizde bilgi sahibi oluyorum. Benim bir sorum olacak. Bu uyku tulumu resimde kocaman görünüyor. Katlanınca boyu ne kadar oluyor. Bisikletin tur bagajı sadece bununla dolmasın.

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Çok özür dilerim :) ben gpa yı 'Gökova pedallarımın altında' olarak algılamadım siz -20 falan diyince:) siz gözünüze kaliteli gözüken extrem derecesi en düşük -10 (konfor değil) bir tulumu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz:) zira bu tulumlar kış şartlarında dağda kullanılmak için üretilmiştir..sizi terletmekten öteye geçmez, tamamen fermuar açık yatmak zorunda kalır pekte konfor yaşayamassınız:) yok ben aşırı üşüyorum diyorsanız orasını bilmem tabi:)sevgiler

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
@Muharrem karadağ

Evet ben de bunu anlatmak istemiştim ama sanırım Muharrem bey tulumu sadece GPA için kullanmayacak bu yüzden almışken soğuk havalarda da kendisini idare edebilecek cisnte bir tulum arıyor. Yukarıdaki cümlesinden ben bunu anladım ama yanılmış olabilirim. Bu arada bu tulum fazla gelmez GPA da nasıl mı fazla gelmez ? Sadece iç çamaşırlarınızla yatarsanız :D . O da olmadı fermuarı sonuna kadar açar ve tulumu yorgan gibi kullanırsınız.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@Ozan Güven

Ozan'cım merhaba

Yok yok, her ikiside benim samimi arkadaşlarım olduğu için, onlara öyle bir cevap yazdım.
Yoksa sen çok mantıklı bir uyku tulumu tavsiyesi vermişsin. En ufak bir özür dileme zorunluluğun yok. Ben biraz şaka yapayım diye yazınca , sende şaşırdın . Sen doğrusun.
Ben şakalı yazdım. ben özür dilerim. Ama dedim ya ikiside arkadaşım onun için yazdım.

Teşekkürler. :D :D

Sevgi ve selamlarımla.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
@soneryen

Yaklaşık olarak 35 cm uzunluğunda ve 25 cm çapında bir silindir oluyorlar. Tabii bu tulumdan tuluma değişir ama genel olarak böyle.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
@Ender Alıcıoğlu

Ender abi selamlar:) ;
ben birazda senin espirili mesajından bağımsız olarak ek olarak o bilgiyide vermek istedim:) zira gerçekten senin de dediğin gibi gereksiz yere masrafa girebilirler, ilk anda yüksek irtifada bisikletle bir gezi gibi değerlendirdim olayı Benim açımdan komik bir yanlış anlaşılma oldu. Ben teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
340
bende size başka birşey önereyim, eğer asker bir tanıdığınız varsa, komandolara verilen kalın battaniyelerden isteyin bir kaç tane,ben bir tanıdıktan aldım ve kamp kurduğumuzda çadırın altına seriyorum ,buz gibi havada kesinlikle soğuk geçirmiyor hatta üstümüze serdiğimizde terliyoruz :)tulumun üstüne bir de onu serseniz sibiryada bile üşümezsiniz :)

• Beğen
Tepkiler: Muharrem karadağ

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Levazım Albayı bir tanıdıktan askeri tulum ödünç almıştım. Komandolar bu tulumların içinde arazide yatıyorlar. Çadırsız yani açık alanda yatıyorlar. Tulumda 4 5 katman vardı en üstü su geçirmeyen bir katman ve kaz tüyü bir tulumdu. Bu tulumu Aladağlarda -20 derecede kullandım sadece içliklerimle yatmama rağmen terledim.
Bu tür malzemelerde kesinlikle en iyi olanları askeri malzemeler.

• Beğen

kurt

Daimi Üye
Tepki
87
kas tüyünü tavsiye etmem bilginize!
cünkü kas tüyünü yüksek irtifa dagcılıgında bile tercih edilmiyor, basta ben olmak üzre cünkü asla neme rutubete islanmaya gelmez cok cabuk koku işler havalandırmak ise işe yaramaz ve asla yıkanmaz! ve 1,300gr ila 1,750 gr dır hafif olmaları fiyatlarına yansıyor fiyatları ise 100 euro dan başlar 300 euro arasında markalar dahilinde fiyatları degişir.
yüksek irtifa dagcıları su anda elyafı tercih ediyorlar bilginize

• Beğen

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Bu konuda çok da bilgili sayılmam ama Loab Cheyne'i tavsiye edebilirim. Konfor sıcaklığı -1C, limit sıcaklığı -7C, ağırlığı 1850 gram. Katlandığında 25 cm çapında 43 cm yüksekliğinde bir silindir oluyor.

Tepki
36
@Ender Alıcıoğlu
GPA'da kış kiyamet tabiki beklemiyorum. bellimi olur bakarsın dağıcıların sevdasına katılıvermişiz. dağların zirveleri hep dikkatimi çekmiştir. Antalyada zaman zaman TODOSK'cuları izliyorum, ilgimi çekiyor. Ama yinede formda arkadaşlkarın önerilerini gözden geçirmek iyi fikir.
Ender Bey GPA'ya gitmeden Antalyada sizinle görüşmek istiyorum. Ayarlayabildiğim bir günde sizinle görüşüp eksiklerimi tamamlamayı ve GPA buluşmasına nasıl gidileceği konusunda görüşlerinizi almak istiyorum. Saygılarımla.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@Muharrem karadağ

Merhaba Muharrem'cim

Antalya'ya gelmeden önce haber verirsen bende kendimi ayarlarım. Senin eksikleri burdan temin ederiz.

Haber bekliyorum.

sevgi ve selamlarımla.

kurt

Daimi Üye
Tepki
87
muharrem kardeş ben bir TODOSK cu olarak bizi izlemene sevindim:D kapımız herkeze acıktır
bu arada uyku tulumu hakkında biseyler daha paylaşmak istiyorum.tulum secerken tulumun boyutudur! bir tulum kisiye özel olup kullanıcının boyuna göre olmalı yani derken örnek:kisinin boy uzunlugunun maximall 10 cm olmalı buda sıcagın iceride haps olmasını saglar yani tulumu sıcak tutması acısından cok önemli aksi halde pek randıman alamazsınız herkese saygılar:)

• Beğen