Street bisiklet toplama?

cakhiy

Forum Demirbaşı
Tepki
200
ben hareket filan yapıp biraz işi profesyonela götürmeyi düşündüm.(çok çalışıp tabi:D)bana önere bileceğin bisiklet parçaları var mı. ilk olaraka kadro almayı düşündüm.ben 13 veya 13.5 inch düşündüm boyum 1.66 ama yakın zamanda 1.70 i geçer.önerdiğiniz parçaları bekliyorum teşekkürler.

Scudo

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Ust borusu nispeten uzun olan 13'' ya da 13.5'' kadro uygun olabilir.

Street yapicam diyorsan lastiklerin 2.2 veya daha ust olmasi uygun olacaktir.

Vites sisteminin pek onemi yoktur. Bu is icin yapilan aynakollardan ya da mevcut aynakollarin 3.yapragini cikararak, on vitesi iptal edip zincir gergisi kullanman uygun olacaktir.

Gidon bogazi kisa, gidonun ise riser diye tabir edilen acili bir gidon olmasi tercih sebebidir (uzunlugunu kendin belirleyebilirsin, ben 66cm gidon kullaniyorum. 73cm gidon kullanan arkadasim var).

Saglam jantlarin olmali. Ogrenirken kaldirim kenari vs sivri yerlere carptiginda dagilmayacak nispeten saglam bir jant tercih sebebi olmali.

Ben on-arka hidrolik disk fren kullaniyorum. Cok memnunum tavsiye ederim. Fakat mesela Alican TAXI'sinde on hidrolik disk arka Magura hidrolik jant freni kullaniyor o da cok memnun. Kesinlikle o da cok uygun bir sistem. Magura hidrolik jant frenleri de bu ise cok uygunlar.

Kisacasi bu ise girdikten sonra bazi kararlari kendin vermen gerekecek.:rolleyes:

Ben yuzeysel bir sekilde ulke kosullarimizda bir street bisikletinde minimum olmasi gerekenleri yazdim kendimce :cool: .

Daha spesifik sorular sorarsan daha kesin cevaplar alman muhtemel olacaktir.

Simdilik benden bukadar ;)

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
abi sıfır parça toplamaya kalkarsan aslı astarını geçer bence sen hazır bir bisiklet al

cakhiy

Forum Demirbaşı
Tepki
200
@propcadmin

öle olsa da uzun zamandada olsa kendim topladığım bisikleti tercih etcem. zevki başkadır. tuğberk abi sanda teşekkürler. ben şimdede peki 13.5 inch hangi kadroyu önerizsiniz.ben bunu merak ediyorum. teşekkürler.

mtbiker

Forum Demirbaşı
Tepki
55
İsim
Erdi
Bisiklet
Scott
scott yz serısınden bı kadro alabılırsın mesela ben yz4 kullanıorum medıum sıze 16 inç bunun small onanını alırsan cok memnun kalırsın yada gıant stp serısı olabılır ayrıca cannondalenınde chase serısı var bıldıgım kadarıyla bunları bi araştır derim kolay gelsin:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
veya daha ucuz bişey düşünüyosan bi kronxc500 13.5 alıp bazı parçalarını gerekli şekilde değiştirip başlayabilirsin

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
@burnout_54

başlamasıyla bitirmesi bir olmaz mı? :)
bence Trek 3700 ün 13.5 inç olan bisikleti uygun, msconfig bu bisikletten kullanıyor ve oldukça memnun. 1,5 metrelik yerden yanlamasına atladı, kadro esnedi ve hiçbirşey olmadı :D ayrıca fiyatıda uygun.

http://i135.photobucket.com/albums/q146/obsolate/3700.jpg

ya da para fiyat derdin yoksa, mtbiker'ın önerdiği gibi Scott Voltage YZ serisinden alabilirsin ve gerekli komponent değişikliklerini yapabilirsin, bende Scott YZ2 kullanıyorum ve oldukça sağlam bir kadro yapısı var.

http://i135.photobucket.com/albums/q146/obsolate/yz2.jpg

cakhiy

Forum Demirbaşı
Tepki
200
arkadaşlar şimdilik bisiklet toplama işim ağustos ayına kaldı malum oks. ama burda düşüncelerinizi yazmaya devam edrseniz şimdiden araştırıp halletmiş olurum. herkeze cevapları için teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@obsolate

neden olsun ki anlamadım?forumumuzda da birçok aradaşımız 13.5 kron kadroları trial,street amaçlı kullanıyor ve gayette sağlamlar.yakın zamanda bende xc500'e geçmeyi düşünüyorum.trek 14inç kadro bulmak çok daha zor olduğu için kron'u önerdim

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Gelecegi gormussun Sercan :)

Sinan'in kadrosunun kirildigina cok uzuldum... Umarim kisa surede hakettigin saglam bir kadroya kavusursun Sinan ;)

• Beğen
Tepkiler: kalkmazdüşmez

caner(bmx)

Forum Demirbaşı
Tepki
124
kadro ne kadar saglam olursa olsun alani disinda kullandigin zaman kirilir amoeba dirty jump la trial street yapan arkadasim kardoyu ortadan kırdı ve ne biyere carma var ne bisey bide bende xc500 kullaniyorum memnunum 13.5 ama ben butun kaynak yerlerine ek parcalar koydurdum onun icin baya saglam oldu kron ucuz destek yaptirdiginda baya saglam oluyo onerebilirim bide disk fren sistemi kullanicaksan disk kulagina baya destek yaptirman lazim genelde ordan kirilio

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sizin kullandığınız trek kadroya da aynı şey olacaktır,çünkü o da Cross country kadrosu,tamam trek kron'dan daha kaliteli olabillir ama aynı tarzda sürüldüğünde örneğin kron 1 sene dayanırsa trek'te en fazla 1.5 sene dayanır diye düşünüyorum

yasin

Daimi Üye
Tepki
37
Eğer biraz paraya kıyarsan çok çok zevk alacağın Cannondale Chase tavsiye ederim. Ankara Delta bisiklet satıyor şu an. iki modeli var mağazada. ben kullandım şiddetle, kaba kuvvetle tavsiye ederim

Emirhan Gördebil

Daimi Üye
Tepki
75
Bende deltada Cannondale Chase tavsiye ederim bütçen uygunsa.Chase 3 ve 4 çok güzel tasarlanmış freeride için üretilmiş kadrolar.Parça değişikliğinede gerek yok.Yada güzel bir 14" sedona kadroyu alıp parçalarını uygun şekilde kendin toplayabilirsin ki ben öyle yaptım.Sedona sd-711 aldım 16" kadro ve parçalarını değiştiriyorum şuanda bi jant seti bi ayna kol kaldı değiştirmediğim diğer her parçası değişti.Sen direk 14" olanlarını tercih edebilirsin.

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
@! ! ! K I N G ! ! !

o kadronunda sonu elbet
(link)
linkteki gibi olucaktır.yeteri kadar zorlarsan..

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@! ! ! K I N G ! ! !

bu alanda kullanıp garantisi geçerli olan tek kadro amoeba hussar dj kadrosu. Sedona-kron gibi markalar xc kadrosu üretiyor

cakhiy

Forum Demirbaşı
Tepki
200
arkdaşlar en sonunda bir karar verdim.çok önceden açtığım bir konuydu.Bir ara bmx i aliim diye düşündüm ama şu an en mantıklısını buldum kendimce fazla bir fiyat farkıda olmıycak heralde.bende şuan amoeba hussar 16 inch var ve sadece 400 km kullnadım (bu yaz istanbulda pek olmadığım için:( )bilmiyorum belki kabul etmezler ama sıfır sayılır kadro ve şuan kaçkarın elinde 14 inch hussar kadrosu var.Onlarla takas teklif etcem üstünede 2. el bir ürün verdiğin iiçin tabiki farkını da ödiycem(etmiye bilirler etmezlerse burda kadroyu forumdan bir arkdaşa satmaya çalışcam.:D)ve üstüne fark koyup gende amoeba 14 kadrosu alcam ön vitesi iptal etcem lastikleri 2.40 almayı düşünüyorum.şimdilik pedalları (link) bunu düşünüyorum.ilerde tabi bunlarla beraber jantlar maşa vites grubunu nyükseltme işlemi yapcam.kask olarakda bikeandoutdoor a gelen yeni kasklardan alcam.yani aranıza bir street daha katılcak :D. hadi hayırlısı ve yorumlarınızı bekliyorum sizce mantıklımı bu? erkal abi sende street de hussar(xc) kadro kullanıyorsun sen ce street için ideal mi?

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
uzun suredır amoeba kadrosunu kullanıyorum tabi boyuma gore bana 16'' anca oluyor..açıları ustboru uzunlukları gusel bir kadro...dayanıklı gelıyor amoeba kadroları bana herzaman boyle bir sempatim var..ancak tabıki bu ileride kırılmıyacagı anlamına gelmiyor değil sonucunda xc tabanlı bir model..ben şimdiye dek arazi kullanımında çatlama yada herhangi bir hasarla karşılaşmadım ama street araziye nispeten daha sert bir alan..kadronun dayanması biraz da senin kullanımına kalıyor bence..ne kadar sert davranırsan o kadar kolay açık verir biyerinden.. :) sadece street kullanıcaksan çok dişli illada 2.40 lastik olması şart değil kanımca az dişli ama tabı dengeyi artırabılcek kalınlıkta bir lastik olmalı...birde ben street kullanmıyorum malesef sadece arada arada takılıyorum tayfayla :)(kullanıyorum demek diğer kullanan ve ugraşan arkadaslara haksıslık yapmam anlamına gelıyor)