Bisikletin Periyodik Bakımı - Zincir Bakımı

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Periyodik bakımlara bisikletlerimizin de zaman zaman ihtiyaçları oluyor. Bunlardan en önemli olanı da şüphesiz yıl içerisinde ve kullanım sıklığına göre yapılan periyodik bakımlardır. Tecrübeli bir bisiklet sürücüsü bu bakımları düzenli olarak kendisi yapabilir ancak ilk defa bisiklet alan ve kullanmaya başlayan bir bisiklet sürücüsünün bu bakımları kullanım yoğunluğuna göre her ay, üç ayda yada altı ayda bir bakıma götürmeleri hem bisikletin mukavemetini hemde sürücüsünün güvenliğini koruyacaktır.

Zincir bakımları:
Bisikletlerimiz de zincir bakımları çok önemlidir. Bakımsız zincir kısa zaman içerisinde paslanır. Bu paslanma neticesinde çok hızlı bir şekilde aşınır. Aşınan zincir mekanik sisteme bağlı tüm aktarma organlarını etkiler.

a) Vites geçişleri zorlanır.
b) Dişliler tahrip olmaya başlar.
c) Vites aktarıcılarının görevlerini düzgün yerine getirmesini engeller ve sürüş ergonomisi ortadan kaldırır.
d) Zincir aşırı aşınma ve zorlamadan dolayı kopabilir.
e) Sürüş esnasında çıkan sesler ve döngüsel isteksizlik sürücüde konsantrasyon bozukluğuna yol açabilir.

Bu durumda yukarıdaki sorunlarla karşılaşmamak için bisikletlerimizin zincirlerine mümkün olduğunca sık bakım yapılmalı, temizlenmeli ve yağlanmalıdır. Kullanım yoğunluğuna göre yapılan bu bakımlar standart günlük 10 km bisiklet kullanan bir sürücünün en az ayda bir kere zincir bakımı yapması / yaptırması gerekmektedir.

Bakım için:
Yağ temizleyici solüsyon ve spreyler, Zincir temizleme aparatı, Zincir ve dişli fırçası. Bu malzemelerin elimizde olmadığı durumlarda zinciri mümkün olduğunca sökmeden Mazot, Yağ temizleyici sprey ile temizleyerek de yapabiliriz. İşlem sonrasında zincirin tamamen yağ, kir ve kimyasallardan arındığından emin olunduğunda zincir yağlanmaya hazır hale gelmiş demektir. Yağlama işlemi sırasında her baklaya bir damla gelecek şekilde zincir yağlandıktan sonra bir kaç tur döndürülerek diğer dişlilere de yağ ulaştırılır. Yağlama işlemi biter bitmez temiz bir bez ile zincir üzerinde kalan fazla yağ temizlenir. Bu sayede zincirdeki fazla yağ hem bisiklete hem de bize bulaşmamış olur. Periyodik olarak bu şekilde bakımları yapılan zincirler kısa sürede arızalanmaz ve bizler zincirlerimiz ekonomik ömürlerinin sonuna kadar kullanabiliriz. Unutmayınız ki; bakımları düzgün ve düzenli yapılan zincirler sürücüsünü yolda bırakmazlar.

Scudo

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Biraz alakasız olacak ama hem imajda tekrar görünce hem de böyle bir başlık açılmışken sormadan edemiyorum.

Görseldeki temizleyici şeffaf hazne ile mavi telli fırça arasındaki, orak biçimli testereye benzeyen zımbırtının işlevi tam olarak nedir, nasıl kullanılır?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Rublenin dişlileri arasındaki pislikleri temizlemek için kullanılıyor.

Nil.G

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Corratec
Bende sadece zincir temizleme aparatı var. Arka rubleyi diş fırçasıyla temizliyorum.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
aliexpresten zincir sökme aleti söylemiştim. o gelene kadar normal bakım yapıyorum. gelince bi güzel yatırcam yağsökücüye. rubleyide tabi.
ruble çıkartma anahtarı olmadığından derin geniş kaseye yağ sökücü koyup tekerleği ruble içine girecek şekilde koyacam.

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@chn krmz

Rublenin iç kısmında segman şeklinde bir yay ve iki adet tırnak vardır. Düzgün çalışsın diye üzerinde çok ince bir tabaka yağ barındırır. O da sürtünmeyi azaltması için. Rubleyi tamamen yağ temizleyicisinin içerisine sokarsanız o yağ tabakası da gider. Bu sayede pedal çevirmediğiniz zaman çıkan o çıt çıt çıt sesi hat safhaya ulaşır.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yağ temizledikten sonra sağına soluna sprey yağ sıksam?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Çok uğraştırır ama olabilir. Sprey yağ kullanımı biraz da olsa rahatlatır. Ama fazlasına kaçmamak lazım. Yoksa içeri giren her toz tanesi o yağlara yapışır ve tırnaklar işlev göremez hale gelir.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben anahtarlar gelene kadar bekliyim bare :D

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Zinciri temizlemek için bile olsa asla sökmeyin! Yerine her takmada pimin girdiği baklada ki deliğe fark edilemeyecek ölçüde hasar verme olasılığı oluyor. İleride bu durum zincir kopmalarına neden oluyor. Gerekmedikçe zinciri asla sökmeyin. Ancak nasıl sökülüp takıldığını öğrenmek ve elinizi alıştırmak için atıl durumdaki elinizde bulunun zincirler ile alıştırma yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Murats05

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yılda bi kere falan sökerim ben. yani ozaman sıkıntı olmaz dimi.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Zıncırımızın bakımlarını duzenlı yaptık .Vıtes gecıslerımız dogru dıyelım . Ne kadar surede zıncır veya rublenın degısmesı gerekır. Kısacası zıncırın uzayıp uzamadıgı evde nasıl tespıt edılır. Bu vıdeodakı alet olmaksızın.

• Beğen
Tepkiler: Furkan TK

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
adamın annesi evde yokken yapmış bunu :D
bizde bu alet yoksa kaç bukle zincir kaç cm uzunluğunda olduğunu bilirsek metre ile ölçüp yapamaz mıyız.
yaparsınız dersek. kaç buklenin uzunluğu kaç olursa değişmeli yada değişmememli.

zincirin değişme zamanı gelmiş ise ruble de mi değişmeli ?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Ebubekir sözbir,

Alet kullanmadan zincirin uzayıp uzamadığını kabaca kontrol etmek için vitesi öndeki büyük dişliye getirin ve zinciri saat 3 noktasından (yani bisikletin gidiş yönüne göre en ileri noktasından) tutup dışarı (bisiklete yandan baktığınızda sizin sağınız, bisikletin önü olur) doğru çekin. Yeni zincir neredeyse hiç oynamaz, dişlilerin arasındaki boşlukların yarıdan fazlasını görebiliyorsanız birinden ölçme aleti alıp kontrol etmekte fayda var.

Kullanıma göre değişir ama ortalama bir zincir ömrü 3000-5000km arasındadır. Zincirinizi sürekli temiz tutar, zamanı gelir gelmez de değiştirirseniz rubleniz oldukça uzun ömürlü olacaktır, ancak gene de her 3 zincir değiştirmede bir rublenin de değiştirilmesi tavsiye edilir.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@chn krmz

Peki. Siz sökün.. :)

@ebubekir sözbir

Marka ve modeline göre min: 6.000-7.000 km ile max: 10.000 kadar kullanılabilir. Ancak bunu belirleyen şartlar;
-Vites geçişlerinin doğru kullanımı
-Periyodik bakım ve temizliğinin aksatılmaması şeklindedir.

Üreticiler zincir ömürlerini 3.500 ile 5.000 km olduğunu söylüyor ancak yukarıda bahsettigim sekilde de kullanılabilir..

Tepki
22
İsim
Murathan VAR
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Pinarello (replika)
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben benzin kullanarak zinciri temizliyorum acaba bi zararı var mı?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Benzin kullanmasının da bir zararı yok. Ancak mümkün olduğunca kadro ve diğer aksamlara bulaştırmamaya çalışın..

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
@SerkanH

Benim bisikletin zinciri el ile çıkıyor. Yine de sökmemi tavsiye etmez misiniz?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu konu da kac kere konusuldu......
Zinciri her kullanistan sonra silin! Bez ve mazot, bez ve sabunlu ilik su, ....... Sonra da bir kac damla yag ve cevirin...... Hepsi bu kadar.
Ama.... sadece zinciri temizlemek yetmez, ön ve arka dislilerin de temizlenmesi gerekir. Bunun periyodik bakimi diye bir sey yoktur, tabii ki cok periyodik biniyorsaniz o baska...