TCDD de de TrenItalia gibi bisiklet ucretsiz tasinsin!

Yiğit

Üye
Tepki
14
Arkadaslar Slmlar. TCDD 'nin bisikletleri bir "yuk" olarak algilamasinin onune gecmek, bisikleti yayginlastirmak ve bir ulasim araci olarak ulkemizde Fransa'da Italya'da oldugu gibi kabul ettirmek uzere ;

"TrenItalia S.P.A(ITALYA) ve SCNF(Fransa )bisiklet tasinmasi'na iliskin olarak herhangi bir ucret talep etmemektedir.Bu sebeple halk uzak mesafe ulasimini %90 lara varan oranda trenle saglamakta, istasyonlardan sonra bisikletler ile yolculuklarina devam etmektedirler. TCDD de boyle bir duzenlemeye iliskin bir calismanizin olup olmadigini ogrenmek istiyorum. "

Saygilarimla
ISIM&SOYAD
Ben boyle bir sey gonderdim. Siz degistirerek de gonderebilirsiniz....

mail adresi: byhim@tcdd.gov.tr

Seklinde bir mail kampanyasi baslatalim. Tr de de bisiklet ile ulasimi yayginlastirmak icin. Trenleri daha aktif kullanabilmek icin..

Sadece yapmaniz gereken e-mail atmak. Yukarida yazdigim ornek topicte oldugu gibi. Emsali oldugu icin uygulanmasi mumkun. Artik Turkiye de de e-mail lerin yasal gecerliligi var. (bkz. Bilgi Edinme Kanunu madde 6)

Eger ki talep artarsa yani herkes "FRANSA , ITALYA da oluyor da TR de neden olmasin??" sorusunu sorarsa birseyler degisebilir. Bundan birsey cikmaz demeyin , en azindan deneyelim ve unutmayalim Turkiye'de cok sey degisiyor..

Lutfen Bunu bir sabit konu haline getirelim.

Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
813
İsim
nuh can
Benim bir sorum olacak?

Bisikleti (parayla bile olsa) trene nasıl bindiriyorsunuz?
Yani mesela Fatih ekspresine bisikletimi koyup Ankaraya götürebilir miyim?

Ben 12 sene evvel kütahyadan istanbula gelmek istedim, ekspres olduğu için kondüktör almak istemedi. Binlerce dil dökerek lokomotif ile ilk vagon arasındaki son vagon boşluğuna koydum. Yol boyunca yemediğim laf kalmadı, yerin dibine geçirdiler...

Hangi trenlerin, hangi bölümleri müsaitse bildirirseniz memnun olurum.
Bu bilgiyi öğrendikten sonra sanırım ücretsiz olması için mücadeleye katılabilirim sanırım...

kolay gelsin...

Yiğit

Üye
Tepki
14
Tabii ki her trende tasinmasi mumkun diil ancak TrenItalia mesela hangi trende tasiyabileceginizi (link)

Servizi yazan kisimda ki http://www.trenitalia.com/it/i/srv_157.gif simgesi bisiklet tasinabilecegini gosteriyor.

TCDD nin sitesinde boyle bir bilgi dahi yok.

Agirlik ve mesafeye gore ucret alinir diyor. Yani dunya'nin en hafif dolayisiyla en pahali bisikletleri TCDD tarafindan en ucuza tasinacak gibi. Garip bir tarife..

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
ben trende taşımıştım bisikletimi ve hiç bir sorun çıkartmamıştı. son vagonun en ucuna yerleştirmiştim, koridorun ucunda, vagon kapısının önüne. hiç sorun çıkartmadılar ancak 2ytl (yanlış olabilir tam emin değilim) gibi bir ücret almışlardı.

bisikletlerinizi kargo olarak göstermeyin trene binerken. direk son vagona yönlenin (kapılardan giriş çıkışları engellemesin diye son vagon), bisikleti koyun oraya. hatta bana bunu söyleyen de bir istasyon görevlisiydi.

ülkemizde bisikletlerimizi trenlerde ücretsiz taşıtabilir miyiz? açıkçası bunun olabileceğini sanmıyorum. bir taksici bile daha fazla para koparabilmek için mesafeyi uzatıyor veya gündüzleri gece tarifesi açıyorsa, hadi taksiciyi de geçtim marketlerde bile (süpermarket de değil, sokak aralarındaki mahalle bakkalları) kan ter içinde girip 30ykr lik su için 25ykr var dediğinizde "olmaz" cevabı alınıyorsa;
bence bu iş olmaz...

Yiğit

Üye
Tepki
14
@mcyc

OLMAZ DIYE BIR SEY YOK.Ancak verdigin ornek biraz sakat. AB de 30 Ykr yerine 29 teklif etsen islem iptal oluo.
Ancak TrenItalia ilk vagona ya da Lokomatif lerin oldugu bolume bisiklet kabul ediyor. Bu is olur ya da olmaz diye TARTISMAK YERINE NEDEN en basta yazdigim ornek dilekce ile basvurmuyoruz ??? cok mu zor ?? DENEYELIM VE GORELIM. BEN RESMI BIR HAREKET BASLATMAK ICIN ACTIM BU KONUYU TARTISMAK ISE COOOK TARTISILDI BU TUR SEYLER ...

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
tartışmak gibi bir niyetim yok. sadece konu hakkında yorum yaptım ve yorumumu örneklerle destekledim.
(Avrupa Birliği' ne tam üyeliğimiz olmadığı için 29ykr olayını karıştırma istersen)

tabi ki başvuracağız. eğer böyle bir olay olursa bizim için harika olur ve bizler de bunun için elimizden geleni yapacağız. ama daha işin başındayken gelecek yorumlara kapalıysan işin biraz zor olabilir.

Yiğit

Üye
Tepki
14
Yorumlara kapali diilim tabii ki ancak olayin yorum boyutunda kalmasina karsiyim. Cunku bu tur konularda genelde a evet hadi yapalim edelim deniyor ama resmiyette hic bir sey yapilmiyor. Yeterince yorum var zaten forum arandiginda gorulebilir demek istedim.

AB ye tam uyelikle alakali bir durum degil 29 YKr buranin kulturu boyle. Ben su an Avrupa'dayim. Ve AB de gordugum ve TR de olmayan bir cok seyi TR ye getirmek istiyorum. TCDD bu isin sadece bir parcasi.

Ancak yorum yaparak vakit kaybetmek yerine resmi basvuru yapip TCDD nin konu hakkindaki yorumlarini tartissak daha iyi olmaz mi ??

Burda kendi kendimize 5-10 yil tartisir dururuz yorumlar yapariz . Ewt hic bir sey degismez. Resmi hareket olmadigi icin. Bir ARZ olusturalim 7000 uyeyiz .7000 e-mail belki bir seyleri degistirir

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
813
İsim
nuh can
Sayın Yigit;

Konum olarak CENOVA vermişsiniz, acaba hâlâ orada mısınız?

Eğer oralardan buraların havasını değiştirmeye çalışıyorsanız, bilin ki buraların havaları oralar gibi değil...

Buralarda hâlâ nefesi açlıktan kokan insanlar çoğunlukta...
Hâlâ başını örttün veya örtmedin diye uğraşıyoruz...
Hâlâ maçlardan sonra sevineceğiz diye serseri kurşunlarla adam öldürüyoruz...
Fransa'yı protesto edelim diyoruz, 1 hafta sonra Fransasız aç kalacağımızı, araba kullanamayacağımızı anlıyoruz... (Carrefour ve Renault'u kastediyorum)

Yani: organize olmak, birşeyler için mücadele etmek bizim topluma biraz uzak... Sustukça sıranın bize geleceğinin farkında değiliz hâlâ...

Çabanıza destek olmaya çalışacağım ama lütfen siz de Türkiye gerçeklerinden uzak durmayın lütfen...

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
avrupa' yı ülkemize getirmek istiyorsun ancak ülkemiz buna açık mı acaba? neyse 29ykr işi çok uzadı bence daha fazla yorum yapmaya gerek yok bu konuda.

başvuru meselesinde ise siz duyurunuzu yapmışsınız, katılanlar olacaktır elbette.
ve katılım yüksek olsun olmasın TCDD' nin ilgisini çekebilir. umudumuz sadece ilgi çekmesi değil icraat da yapılması yönünde.

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Yiğit arkadaşımızı destekliyorum. Maili birazdan göndereceğim.

"Bir şey değişmez... biz adam olmayız..." demek bence doğru değil. Aslında ben de böyle hissediyorum. Fakat mücadele etmeliyiz. Nasıl olsa bir şey olmaz demek geriliği destekliyor.

Ben güvenli ve sorunsuz bir şekilde bisikletimi taşıyabilmeliyim ve bu konuda net bir prosedür olmalı. Yetiskin arkadaşımızın yaşadıkları gibi olmamalı. Fakat bence bisikletin taşınması için paradan daha büyük sorun, bisikletin genel olarak kabul görmemesi.

Bunun için ne yapabiliriz? Bence toplumun bize uzaylı gibi bakmasını, benimsememesini umursamadan kendi tercihlerimizi uygulamaya devam ederek buna insanları alıştırmaya çalışmalıyız. Toplu taşıma araçlarında ve de ulaşım için daha çok bisiklet kullanılsa, insanlar bisiklet ile yaşamaya alışır.

Bir gün toplu halde caddelerde bisiklet sürmek gibi bir eylem de yapabiliriz...

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@yetiskin

Boğaziçi, Başkent, Cumhuriyet, Fatih, Anadolu Ekspresi trenlerine bisiklet koydurmuyorlar. Bildiğim kadarıyla sadece Doğu ve Güney Van Gölü Ekspresi'ne bisiklet koyulabiliyor.O da yük vagonuna ve tartılarak.Yaklaşık 10ytl falan tutuyor.(Esk-İzmit arası "Ama sabit fiyat da olabilir tam emin değilim")

Ama eğer iyi bir kadro çantası ayarlanabilirse, Boğaziçi, Başkent gibi trenlerde de bisiklet taşınabilir. (Tekerler sökülüp güzelce paketlenerek) Yalnız bu durumda da çok büyük valizleri gören kondüktörler, bunlardan da fazladan ücret talep edebiliyorlar.

Bu arada ben de Tcdd'ye e-posta yolladım. Umarım dikkate alırlar.

mcanerg

Daimi Üye
Tepki
851
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biz türk insanı olarak örgütlenme ve hak arama konusunda çok da başarılı değiliz sanırım.
Duyarlılıgınızdan ötürü tebrikler
e-mail'i biraz önce yolladım

Yiğit

Üye
Tepki
14
@Başar

Iste ben de bunu anlatmaya calisiyorum. Eger ki TCDD gibi koklu bir kurulusta bisiklet tasinmasi ni saglayabilirsek , bisikleti Turkiye'ye kabul ettirirsek insanlar otobuse para bayilmak yerine ya da garlardan sonraki 5 km mesafe icin taksi tutmak yerine bisiklete binecekler. Boylelikle bisikleti bir ulasim araci olarak kabul ettirmis olacagiz. Bisiklet+Tren entegrasyonu ozellikle fazla engebeli olmayan yerlesim yerlerinde hizla yayilacak ve ulasima modern bir cozum getirecek. Bisikletin kabul gormesi bisiklet yollarimiza ARAC PARKEDILMESINI imkansiz kilacak.

Yiğit

Üye
Tepki
14
@yetiskin
Konum olarak Evet, Hala GENOVA dayim. TR nin havasini da iyi bilrim. Acaba merak ettim siz buralarin havasini ne kadar biliyorsunuz ??? Burda herkes refah icinde mi yasiyor zannediyorsunuz ??
Burada acik bir ucurum var. Cogu insan Tren istasyonlarinda ya da sokaklarda yasiyor korku icinde kopekleriyle beraber. Durum burda TR den cok daha vahim. Ancak bazi kurallar gorgu kurali gibi oturtulmus. Eger ki AB hayrani olsaydim burda yasamaya devam ederdim. Ancak Ab de gordum iyi seyleri Tr ye getirmek daha baskin geliyor bana AB de yasamaktan ya da AB ye girmekten.
Fransa'siz merak etmeyin cok da guzel yasariz. Cunku Renault fabrikasi icin BURSA'da DEV bir yan sanayi calisiyor. Montaj icin gerekli olan parcalardan sadece birinin uretiminin kesilmesi tum uretim bandini durdurur. Acaba Fransa mi Tr siz yapamaz yoksa Tr mi Fransa siz ??

Yiğit

Üye
Tepki
14
Hatirlatmak isterim ki eger bu proje ses getirirse Metro+bisiklet ve Rayli sistem+bisiklet kampanyalari ile devam edecegiz . (ornegin Akbil basarak ucretsiz bisiklet kiralayip gideceginiz istasyona bisikleti birakmak gibi ) ....
Unutmayin ve Ulkemizi asla ve asla kucumsemeyin . Turkiye bircok konuda su an AB den cok daha modern. Yapilmasi gereken sey elimizde bulunan bu teknolojik altyapiyi , modernligi halkla bulusturmak, yasam standardi haline getirmek...

edo

Üye
Tepki
35
Bende bir e-posta ile elimden geldiğince destekde bulundum

mcanerg

Daimi Üye
Tepki
851
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet bugün eposta mesajıma cevap aldım mesajın bir kopyasını aşağı kısıma kopyaladım. Çok açıklayıcı, müşteri memnuniyeti ön planda tutulan bir mesaj olmasa da bir aşamadır bu kanımca. Ne kadar çok eposta atılırsa o kadar çok gelişme olacak bence. Bugün bir mesaj daha atıp cevaplarını ayrıntılandırmalarını isteyeceğim.

Sayın Mehmet Caner GÜLTEN,
İLGİ:02.Temmuz.2007 Tarihli mesajınız,

Kuruluşumuz yolcu trenlerinde bisiklet taşıması, bagaj vagonu veya furgon
bölmesi bulunan trenlerde yolcu beraberinde olmak, yükleme-boşaltması
yolcu tarafından yapılması koşuluyla ve ücreti karşılığında bagaj işlemli
olarak yapılmaktadır. Bagaj taşıma ücretimiz kilometrik mesafeye göre her
10 kg. için hesaplanmaktadır.

Ayrıca, bagaj işlemli eşya taşımalarında taşınan eşyanın bildirilen değeri
için her 10 YTL'si için 1-1000 km. arasında 1 Ykr, 1001 km. ve fazlasında
2 Ykr. kıymet primi ücreti(eşya için sigorta prim ücreti) alınmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederiz.