Kendi recumbentini kendin yap

Tepki
48
Bisiklet
Trek
Geçen sene oğlum ile birlikte bisikletlerimizle İstanbul'dan Ayvalık turuna çıktık. Yolda bir Fransız çifte rastladık, onlarda Recumbent bisiklet vardı. Oğlum böyle bir bisiklet yapıp yapamayacağımı sorarak aklıma girdi. Bende yapmaya karar verdim. İkitelli Organize Sanayi'de çalışmaktayım. Öğlen paydoslarında, bisiklet üzerine yarımşar saat ayırarak kolları sıvadım. Bu yüzden bisikletin yapımı biraz uzun sürdü. Sonunda bisikletimi bitirdim. Bisikleti burada sizinle paylaşarak fikirlerinizi almak istedim.

Scudo

ahmet k.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bisan
Tebrikler çok güzel çalışma olmuş. Bende geçen sene elimdeki imkanlarla deneme amaçlı bir tane yapmıştım. Şimdi biraz daha kapsamlı yapmayı düşünüyorum. Ön teker göbek ve milllerini nasıl temin ettiğinizi öğrenebilirmiyim.

Tepki
48
Bisiklet
Trek
Herkese teşekürler.
Cant çemberlerini ve telleri satın aldım.Göbekleri aleminyumdan yapıp cantları ördüm.Biraz zahmetli bir iş ama insan isteyince oluyor.

ahmet k.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bisan
İmkan olunca güzel :) Sanırım cns torna gibi imkanlarınız var. Hala ön göbeklerde takılıp kaldım. Aklımdaki bağımsız süspansiyonlu bir recumbent fakat 1-2 parçalık işlerde yaptırmak çok külfetli oluyor. Uğraşamam ben demeniz çok doğal olmakla birlikte parça konusunda yardım talep edebilirmiyiz sorusunu sormadan edemicem :)

krhnbgck

Üye
Tepki
37
İsim
korhan
Bisiklet
Salcano
Tekerlekler mtb degilde yol sehir lastigi olsa enerji kullanimi daha mi iyi olur acaba diye dusunuyorum. Ancak gayretinize ve emeginize diyecek yok elinize saglik.

Tepki
48
Bisiklet
Trek
CNC değilde normal universal tornada çalışıyorum, boşzamanlarımda yapmıştım göbekleri,takılacak bir durum yok.Nasıl birşey yaptırmaya düşünüyorsunuz,yardımcı olmaya çalışırım.

ahmet k.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bisan
Cnc torna gibi şeylerden çok anlamadığımdan yanlış söylemiş olabilirim. Bende matematik öğretmeniyim ama az buçuk babadan kalma demir doğrama bilgisi var. Sakaryada çok donanımlı bisikletçi olmadığından kalın milli bisiklet jantına uygun birşey bulamadım. Normal bisiklet göbekleri zayıf kalır diye düşünüyorum. Rulman göbekli buldum fakat onda da fren sıkıntısı var. Disk firen olması daha mantıklı. Motorsiklet göbeği düşündüm onada 20 jant sıkıntı oluyor. Düşündüğüm şey ise leaning reverse veya tilt olarak geçiyor. Mantık olarak aşşağıdaki resimlerdeki gibi birşey düşünüyorum. Daha sonra hub tarzında değilde dışardan elektrikli motor ilave etmeyi düşünüyorum.

Hem süspansiyonlu hemde virajlarda yatabilen bir bisiklet. Elektrik motorunu da daha ziyade rampalar için istiyorum. Malum rampalarda oldukça zorlanıyor bu tip bisikletler. Daha da ilerleyen aşamalarda polyester ve pleksi ile üstünü kapatmakta olabilir. Yapmış olduğunuz ön göbekler çok hoşuma gitti. Göbeği tam kurgulayamadığımdan bir plan proje üretemedim. Göbeğin mil çapına veya diskmi yoksa kampanamı olmasına göre proje üretmem gerekiyordu. Kardeşim mühendis abim de catia kullandığından onlara çizdirebilirim. Sizin ürettiğiniz ön göbeğe aklıma ilk gelecek şekilde kabaca aşağıdaki resimdeki gibi öylesine çizdim. Bundan daha kullanışlı ve daha kolay bir sistem yapılabilir. birinci çizim biraz sıkıntılı olur çünkü salıncaklar yukarı kalkacağından pedal kısmında sıkıntı verebilir diye düşündüm. İki salıncak arasında bir mil daha mantıklı olur. Tabi bunlar sizin hazırladığınız malzemelere göre bunları düşündüm. Çok farklı şekilde projelendirilebilir.Az buçuk ingilizcem olduğundan bir çok siteden resim ve plan toparlamıştım.

sizin profil resminizdeki bisikletin sitesinde de sadece süspansiyon olarak fikir sahibi olunabilir. Gerçi verdiğim linkteki eğimli değil sadece süspansiyonlu.

Tepki
48
Bisiklet
Trek
Bende aradım hazır göbek ama bulamadım.İş yerinde sadece elektrikli kaynak olduğundan dolayı kadro borusunun et kalınlığını biraz kalın tutmak zorunda kaldım,ve malum bu bana ağır bir bisiklet olarak geri döndü.Bisikletin ağırlığı 37kg oldu,bu yüzden yeni bir kadro yapmaya karar verdim,hem dizayn,hem malzeme olarak değişiklikler yapmaya karar verdim,şuan daha proje aşamasında .Bu bisikletle uzun yol yapmaya nasip olmadı,bayramdan sonrası için düşünüyorum birşeyler,izlenimlerimi burada payalaşırım.Elektrik motoru bende düşünüyorum aslında ama hub motor düşünüyorum.Hazır 24 inçlik motorlu cantlar var,elektrik bisikletlere yedek parça olarak satılıyorlar.

ahmet k.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bisan
Benim şahsi fikrim amartisör şart. Hiç olmazsa arka tarafta bir tane olabilir. yol bozuk olunca fazlaca sarsıyor. İmkanın varsa aliminyum gövde epey hafifletir. Gümrüksüz olarak çözebilirsem bu motor tarzında almayı düşünüyorum ilerleyen aşamalarda. Elektrikten çok pedal kullanmayı düşünüyorum. Hub motorda malum sürtünme meselesi ve verim azlığı var. Rampalarda pedalla destek gerekebilir.

gibi bir çok örnek var. Maksadım motor istemedikçe bisiklete herhangi bir sürtünme etkisi ağırlaştırma yapmasın. Daha çok pedalla yol almak. Hub motorlar ne kadarda olsa biraz pedal çevirirken gücü azaltıyor. Tabi zevk meselesi herkesin tercihi farklı. İlk etapta elektrik düşünmeden bisiklete başlıyımda motor sonradan arka maşa çıkarılıp maşa düzenlenerek tekrar yapılabilir. Artık yavaş yavaş çizimlere başlıyım bende. Çizebildiğim kadar paylaşmaya çalışırım.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@ahmet k.
Konuyu hortlatmış olacağım hocam çizimleri hangi platformda yapıyorsunuz, kullandığınız özel program filan var mı ?

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
selamlar, konuyu hortlattım ama ön hub konusunu ben de bayadır düşünüyorum. yurtdışında bir kaç firmayla yazışıyorum. yakında konuya açıklık getireceğimi düşünüyorum. bu arada güzel olmuş elinize sağlık
3 teker için özel hub:
(link)
(link)

idinc

Üye
Tepki
15
İsim
Rehber İhsan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orhan güçlü

Orhan bey,
elinize sağlık çok hoş olmuş.
merak ettiğim, yokuşlarda iki tekerlikli bisikletlere göre daha avantajlı olarak rahat yokuş çıkabiliyor mu, hiç denediniz mi?
Mümkünse ziyaret edip deneme sürüsü yapabilir miyiz ?

Paylaşım için şimdiden teşekkürler :)

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
Elinize kolunuza sağlık. İnsanın kendi yaptığı gibisi var mı.

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
Yakında fakir adam imzalısını yapıcam bunun bekleyin arkadaşlar :)

• Beğen
Tepkiler: idinc
Tepki
48
Bisiklet
Trek
Teşekkürler arkadaşlar,rampalarda normal bisikletler gibi değil,biraz güç kaybı oluyor.Şuan yeni trike üzerinde çalışıyorum,çok yakında burada sizinle paylaşacağım.

idinc

Üye
Tepki
15
İsim
Rehber İhsan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Orhan Bey kardeşim çalışmanızı merak ve heyecanla görmeyi bekliyoruz. Trike Bisikletlerin çok farklı şase ve duruş şekilli olanları bulunmaktadır. Söz konusu şekillere göre hız için/tur için/katlanır olma özellikleri ortaya çıkmaktadır. Özellikle de katlanır olması ufak yerlere saklanabilirliliğini artırmış olacaktır. Trike Bisiklette ŞASENİN HAFİF OLMASI çok önemlidir, bu sebeple hafif metallerden imal etmek önem arz ediyor, bu durum direk sürüş kalitesine yansıyacaktır. Zannediyorum alüminyum türü boru tercih etmek gerekir! Özellikle de pratik zekalığı ve kabiliyeti nedeniyle ülkem insanımızın üretkenliği beni ayrıca sevindiriyor.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
bence en verimli güç aktarımı için pedallar kalça hizasından biraz yukarda olmalı ve yokuş tırmanırken maksimum verim için pedal mesafesini ayarlayan bir mekanizma ..böyle bir mekanizma ile en sarp yokuşlar bile tırmanılabilir

• Beğen
Tepkiler: cengizözyurt