Otobüs firmalarında bisiklet taşınması

Mehmet Yusuf Koçak

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler öncelikle.
Ben 03.06.2014 tarihinde saat 18.00 Gaziantep-Konya otobüsüne bilet aldım(Metro Turizm). Sabah Gaziantep Binevler şubesine gittim biletimi almak için oradaki kadına da dedim ki ben yanımda bisikletimi de götüreceğim onun için ekstra bir şey yapmam gerek mi?
Bana hayır dedi ama direkt mi götüreceksiniz dedi.
Ben de hayır dedim koliledim o şekilde götüreceğim eğer yapmam gereken bir şey varsa söyleyin oraya gidince rezillik çekmeyeyim dedim.
Orada ki kadın da hayır sorun olmaz paketlediyseniz sorun olmaz zaten dedi.
Ama gelelim yolculuk vakti otobüse götürdüm bagaja bakan abiye vereceğim bisiklet arkadan biri seslendi
-Arkadaşım onu alamam ben dedi.
Hayda dedim.Abiye döndüm anlattım sabah şubede ki kadınla olan muhabbeti. Adam beni ilgilendirmez dedi ben onu alamam dedi. Sonra araya Teyzem girdi siz bunu götürmek zorundasınız dedi sonuçta bir bagaj dedi.Arıca koca otobüsde yanılmıyorsam 8-9 kişi Tük vardık gerisi Suriyeliydi(Küçümsemek veya kötülemek için söylemiyorum onların bagajları benden daha fazlaydı ve bir ücret ödemediler.). Neyse adam sonra dedi ki bir kişinin 25 kg hakkı var dedi. Tabi bunu duyunca ben abi getir tartalım dedim. Adam sonra da mesele tartmak değil demesin mi. O kadar çıkarcı ki adam paranın derdinde ver dedi 20 lira alayım bagaja. Hayda benden önce binen adam 9-10 valiz getirdi geçti bindi benim 1 valizim bir de bisikletim var 20 lira istiyor. Sonra şoförü çağırttım adam hadi ver 30 sıkıntı olmasın dedi. Görüyorsunuz de mi (ben tabi bir güldüm orada adamların siniri iyice bozuldu.) Sonra abi dedim daha demin diğeri 20 istedi nasıl olacak dedim. İyi hadi 20 ver dedi.
Bana ilk ağız yapan adama sordum dedim sen Konya ya geliyor musun. Evet dedi.(Ben orda eveti duydum ya Allahh dedim köpeğine uyutmayacağım seni otobüste yol boyu suyumu çayımı kahvemi kekimi eksik ettirmedim. :evil: ) Adama dedim ki biz seni Konya da çözeceğiz ben şimdi ne para veririm ne de burada bırakırım oraya gidince orada yazhane de çözeceğiz bunu dedim. Adam kime söyleyeceksin orda dedi abi gidelim sonra sen göreceksin zaten her şeyi dedim. Tam koyacak bagaja teyzem içeri yazhaneye gitmişti. Geldi çıkarttı verdi parayı. Ulan haydaaaa teyze verme hallettim diyorum yok diyor alsın sussun diyor. Öyle olunca indik Konya ya ben adama bakıyorum adam yok ortada şoföre soruyorum bilmiyorum diyor. Ulan yolda mı bıraktınız adamı söylesene (tabi bunu demedim). Görüyorsunuz insanoğlu 20 lira için ne hallere düşüyor.
Ben sizden bunun için herhangi bir şey yapılabilir mi ya da sizin görüşlerinizi almak isterim. Çünkü 3 ay sonra geri döneceğim antepe yeniden aynı olayları yaşamak istemiyorum.

Scudo

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Daha yeni 2 bisikletli İstanbuldan Çanakkaleye KAMİL KOÇ firmasıyla gittik. Sağolsunlar hiç bir sıkıntı çıkarmadılar. Dönüşü Bodrum dan Onur air ile yaptık. Bisikleti uçak bagajına elleri ile atma ya da sallama yapmadan bindirip, Atatürk hava limanında ayrı bir noktadan nazik bir şekilde verdiler. Açıkçası sıkıntısız ve çok memnun ayrıldık. Bu firmaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hemen durumu metro yetkililerine bildirin. Genel merkeze mail atın, faks çekin yani mağduriyetinizi bir güzel bildirin. Bu Arada inşallah plakalarını almışsınızdır, plakayı ve sorun çıkartan kişileri de not düşün. Ardından diğer firmalarla kıyaslayın onları yani metro turizmi hiç böyle bilmezdim oysa ki falan firma böyle değil gibisinden sizin için metro turizmi seçmek hataymış gibi laflar edin. O otobüsü firmadan çıkartırlar. Zaten çoğu şoförün muavinin derdi sigara paralarını çıkartmak bu da onlara ders olsun. Müstehak!

HTC Wildfire S A510e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Uğur Can S.

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Uğur Can Saraçoğlu
Bisiklet
Scott
Selamun Aleyküm,
Firmayı arayıp şikayette bulunun bence. Ki iyi dayanmışsınız muhtemelen ben yapıştırırdım sağlam bir tane.
Böylelerini barındırtmayacaksınız şikayet edin. İllaki bir müdahale yapacaklardır.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
para göz olmuşlar. 20 lira için 20 takla atıyorlar.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk borsa manipülasyonları, silahlı çete kurmak, adam öldürtmek gibi suçlardan tutuklanmamış mı idi?

Öyle patrona böyle şöför. :)
Metro'yu seçerek yeraltı dünyasına verdiğiniz destekten dolayı teşekkür eder, gaspsız katilsiz yolculuklar dileriz. :)
Büyük konuşmayayım ama Metro'ya binmektense yürümeyi tercih ederim. :)

Bisiklet taşıma konusunda en problemsiz şirket bildiğim kadarıyla Kamil Koç. Şirketin bisiklet taşıma hakkında kurumsal bir politikası var ve şöförlerin inisiyatifinden muafsınız. ( (link) ) Şöför para ister veya başka türlü zorluk çıkarırsa, şirket veya bilet ofisine durumu iletmeniz kafi.

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Şöför ve Muavinle olan diyaloğunuz esnasında hoparlörü açarak müşteri temsilcisini arasaydınız keşke.

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Bilmiyorum oraya Kamilkoç sefer düzenliyor mu ama keşke KamilKoç'u tercih etseydiniz. Bisikleti en sorunsuz taşıyan firma çünkü. Dopdolu otobüs dopdolu bagaj olmasına rağmen muavin kardeş bisikletim için koca otobüste bana yer açmıştı Allah razı olsun. Bir daha ki sefere bu yazılanlara dikkat ederek hareket ederseniz sıkıntı yaşamazsınız. :)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Mustafa T.

Hiç bir halt olmaz.

Metro Turizm otobüsleri kendilerine ait değildir, her biri bağımsız otobüslerdir, Metro onları kiralar, kazandıkları para üzerinden Metro'ya komisyon öderler. Metro'nun bu kadar geniş ulaşım ağına sahip olmasının sebebi budur.

Metro parayı aslen sizden değil otobüsten kazandığından umrunda olmaz yapacağınız şikayet. İlgilenir gibi görünürler en fazla.

Başka seçeneğiniz varsa Metro'yu mümkün olduğunca kullanmamanızı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: ismail eren

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
Kamil koc bu konuda sıkıntı çıkarmayan firmalardan
Luks artvin ve istanbul seyahatte sorun çıkarmıyor ben metro firmasında sıkıntı yaşadım onda da iki tekeri de söktüm o şekilde para vermeden hallettim durumu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Biz daha geçen Kayseri'den Mersin'e gittik önceden konuşduğumuz için sıkıntı olmadı konuşmasak kim bilir ne olurdu :S vede sana o bilet kesildiyse bisikletinide valizinide s..ke s..ke taşımak zorundalar, ekstra para isteyemezler onlar zaten hakkını fazlasıyla alıyolar. Direk şikayet edin derim.

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
@Mustafa T.

Otobüsü firmadan mı çıkartırlar :D güldürmeyin beni ya :D ben metro turizmde 2 yıl hostluk yaptım. Ve inanın ki bana o hostlar bagaj paraları sayesinde hak ettikleri parayı alıyorlar. Ben çok bisiklet taşıdım. Ancak hiç para almadım. Bizim kaptan bana bırakmıştı para meselesini. Ben genellikle almıyordum. Sadece çok ağır eşyalarda para alıyordum

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
Ayrıca metro turizm'in bisiklet taşıma gibi bir zorunluluğu yok. Bunu bilin ona göre alın biletinizi. Yani o otobüs şöförü o bisikleti almaya da bilir. O tamamen şöförün insafına kalmış. Kamil koça gidin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah.R

Abdullah Abi sadece onlar olsa yine iyi kullanımı yasak olan madde için koca gemi batırmışlığı da vardır zat' ın.:D

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
@Mert E.

Metro turizm de 4890 tane otobüs var şuan. Ve 3000 tanesi kendisine ait. Lütfen kesin bilgiye sahip olmadan kesin şeyler söylemeyiniz.

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
@Mustafa T.

Galip bey'i bir görün derim size :D adamın etrafı koruma dolu. Ama çok disiplinli adam

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Turay ile 3 kez bisiklet taşıdım Trabzon'dan Malatya'ya. Reklamsa reklam, otobüs firmalarından sadece Turay'ı severim. Kalanının bütün otobüsleri bir gecede yansa sigaraya başlar, keyif sigarası yakarım.

Bu arada, hani haberlerde diyorlar ya, "organize şebeke çökertildi" diye, o organize şebekelerin en temel versiyonudur otobüs şoförü-muavin ikilisi.

Ya bak şimdi, bir anım geldi aklıma.

Bir ay evvel, Samsun-Trabzon turumu yapmışım, keyfim hoşe. Trabzon'dan atladım Turay'a, geldim Malatya'ya. Turay Malatya'dan öteye gitmiyor, oradan Fırat Tur'un eşekleriyle devam. Ama Turay'ın bilet parasına dahil Fırat'ın 10 liralık bileti. Orada Turay'ın muavini sizin yerinize bileti ödüyor, onlar yoluna, siz Elazığ'a.

Neyse babo, ben bisikleti iyice ufalttım, bu heriflerin dandik Otokar'ına koyacağız, eleman dedi "Ben bunu alamam!"

-Niye?
-Bagajım dolar!
-Ben Turay'dan bileti alırken burayı arayıp sorun çıkmayacağı yönünde teminat aldılar.
-Beni ilgilendirmez.
-Beni ilgilendirir.
-10 lira ver alayım.
-Vermem.
-O zaman almam.
...
-Tamam, bilet paralarını toplarken vereyim o zaman. (pes ettim gibi görünüyor burada)
...
-Evet sayın yolcular, ücretleri hazırlayalım. (Yer: Kale ilçesi, 100 kmlik yolun tam ortası)
...
(Sıra bana geliyor)
-Sizin bagaj vardı değil mi? 10 lira alayım!
-Şimdi vermesine veririz de bu bana hiç mantıklı gelmiyor.
-Haydaaa
-Ben Turay'dan bilet alırken böyle konuşmamıştık.
-Yahu Turay'dan banane?
-Ama ben bileti onlardan aldım.
-Yahu kardeşim, sen 10 lira vereceğim dedin mi? Söz verdin mi?
-Evet. Ama sizin Malatya yazıhaneniz bana daha evvel söz verdi.
-Haydaa (kelime dağarcığı bu kadar, başa sarıyor bu noktada)
-İşte böyle.
-Kardeşim sen bana söz verdin mi?
-Söz verdim ama para vermiyorum. Anlaşamıyorsak ver 10 liramı, ben ineyim. (Turay'ın benim için verdiği 10 lira)
-Niye inecekmişsin? Dağ başı mı burası?
-İşte ben de onu diyorum. Dağ başı mı burası, zorla para almalar filan?
(Bu noktada şoför devreye giriyor, 10 lira için bayağı kafa ağrıttık galiba)
...

Çok uzun yazdım yine. Turay iyi de, Fırat Tur kötü. Hani derler ya, "Az para söz konusuysa herkes namusludur, büyük paralar söz konusu olduğundaysa namus filan kalmaz." Bu sözü çok severim, herkesin bir şeylerden vazgeçebileceği bir nokta vardır belki. Ama 10 lira için şebek olanları, 20 lira için göbek atanları çevremde görmek istemem.

Bundan sonra da bu çakallara para yedirmem asla.

Sevgiyle kalın şekerler.

Demeyi unuttum ya la,para vermedim elemana.

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
Benim size metro turizm ile ilgili tavsiyem şu. Metro turizm'in her ilde kontröl denetleme görevlileri var. Bunlar peronlarda sivil kıyafetle dolaşır. Zaten bir sorun olduğunda hemen kaptanı çekerler köşeye. Bir ara kontröl denetleme görevlisiydim. Terfi aldığım zaman. Siz gidin yazaneye kontrolcüyle görüşmek istiyorum deyin. O zaten size gösterecek. Eğer o da yoksa Bölge müdürlüğüne çıkın. Bunlarda her şehirde mevcut. Onlar gerekeni yapıyorlar. bir keresinde kaptan adamdan 80tl para almış valizler için. O paranın iki katını ceza olarak ödettirdim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mert E.

Siz mi karşılaşmadınız bilmem ama bazı mola yerlerinde metro turizmin görevlendirdiği elemanlar oluyor. O otobüsün personelinin bir puanı var ve puanlar belli seviyeyi aştığı takdirde o otobüs servisten çıkartılır. Zaten birçok otobüs firmasının otobüsleri kiralıktır bu sadece metroya has birşey değil. Böyle durumlarda bu uygulamadan haberdar olduğunuzu belli etmeniz yeterlidir. Hemen geri vites yapacaklardır.

HTC Wildfire S cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Rezillik yazıklar olsun. Koskoca motoru otobüsün bagajına bütün olarak alıyorlar!!! Bisiklet batıyor !