Ve kırık olsa duramazsın tezi çürütülür..

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
30 Mart seçim günü oy vermeye giderken ayağımı burkarak merdivenlerden yuvarlandığımdan daha önce forumda bahsetmiştim.

(link)

Geçtiğimiz perşembe hastaneye yalandan rapor almak için gittim. Ayağımda yukarda bahsettiğim durumdan dolayı şişlik ve ağrı iki aydır devam ediyordu. Bir filmini çekelim dediler, filmin sonucu şok! İki aydır kırık ayakla dolaşıyormuşum. Burkulmanın ertesi günü 60 km kadar yol yaptım, bu iki ayda yüzlerce km pedala bastım, halısaha, badminton, voleybol maçları yaptım ki öle böle maçlar değildi. Halısahada hırsımdan ve sertliğimden dolayı Materazzi lakabını gururla taşıdığımı da ekleyeyim. Sadece şiş bölgeye darbe aldığımda dayanılmaz bir ağrım oluyordu.

Ben doktora inanmadım ''hocam şaka ediyorsunuz sanırım' dedim Doktor kemiğin aşağıya kadar indiğini ve daha iyi bir hastanede müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Hatta ameliyata kadar dahi gidebilir dedi.
Haftasonu Hacettepede gösterdim. Detaylı inceleme yaptılar. Kırık olduğunu lakin müdahale etmenin gerekmediğini dinlendirmem gerektiğini söylediler. Şimdi dinlendiriyoruz bakalım yaz öncesi tur planları alt üst olabilir.

Demek ki neymiş kırık olsa duramazsın geyiğine aldırmamak gerekiyormuş.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin
Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
acaba çatlak mı demek istemişler bilemedim. dinlenirken de sıcakta tut ayağını çabuk kaynaşsın bari :)

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Çatlak daha çok ağrı yapar diye biliyorum. Geçmiş olsun.

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Oğuz, geçmiş olsun.
Bu tez kime aitmiş merak ettim. Kırık olduğunda belirgin klinik belirtiler; kırık bölgesinde ağrı, şişlik, fonksiyon bozukluğu, bazen morarma, şekil bozukluğu ve kemik kırıklarının sürtünme sesi (krakman) olabilir.
Kırıktan kırığa fark var. El bileği, ayak ve kaburga kırıklarında (hele olay adli ise) en az üç hafta sonra kesin rapor verilir zira kimi zaman yukarda sözünü ettiğim klinik bulgular silik olabilir, hatta radyolojik olarak normal görünebilir.
Yumuşak doku travması, çatlak, kırık fark etmez. Tedavide ilk aşama istirahat hatta hareketi tam engelleme: Alçı, atel, bandaj ve yatak istirahati..
Hasılı, başlıktaki gibi bir tez yok. Olağan durumlardan birini yaşamışsın.

Tepki
0
Geçmiş olsun..Sanırım kırık tarak kemiklerinden birinde...Tamda ayrılma olmamış galiba....Operasyon önerilmediğine göre,ilaç istirahat önerilecek....Uyarsanız sağlığınız için ii olur.....
Tekrar geçmiş olsun...

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Gene duramamışsın doktora gitmişin :)
Şaka bi yana geçmiş olsun, acil şifalar

• Beğen
Tepkiler: Oğuz Mert

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
@Atalay Mete

Doktora da aynı şeyi sordum ''Hani kırık olunca duramıyorduk?'' diye. Doktor güldü. Halk arasında bir tabir vardır '' kırık değildir o, kırık olsa duramazsın'' diye bu nedenle başlık açtım diğer arkadaşların da aynı ihmali yapmaması için. Başlıkta bahsettiğim durum bir mit aslında. Yani halk arasında yaygın olan bir inanış. Çok yanlış bir inanış.
İki aylık sürede özellikle halısaha ve bisiklete devam etmem çok şaşırttı doktorları. Ne can varmış nasıl dayandın dediler :). Darbe gelmedikçe yoğun bir ağrı olmuyordu. Sabahları gayet rahat her işimi görebiliyordum. Ancak akşama doğru çok ayakta durursam -ki öğretmenim mecburen ayakta duruyorum- şişmeye başlıyordu ve sızlıyordu.

@Emre Tekinarslan

Doktora ağrım için gitmedim yola çıkacaktım rapor yazdırayım dedim. Her işte bir hayır vardır. Gitmişken ayağımı göstereyim dedim sonuç bu.

• Beğen

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Oğuz Mert

Şaka yaptığımı belirtmiştim zaten.

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
@mehmet bülent baaloğlu

Tarak kemiğinde değil sağ ayağımın bileğe doğru iç tarafında küçük bir kemik varmış. Kırık orada.

@ulaş kaya
Bir Materazzi kolay yetişmiyor :) haklısın.

@Emre Tekinarslan

Gördüm kardeşim duruma açıklık getireyim dedim teşekkür ederim iyi dileklerin için.

• Beğen
Tepkiler: ulaş kaya

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Oğuz Mert

Rica ederim, umarım bi daha böyle bi durum gelmez başınıza

• Beğen

M Manus

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Salcano
Lisede başıma gelmişti 3 gün sonra bende çatlak var heralde acıyor diye gitmiştim alçıya almışlardı.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Geçmiş olsun Oğuz. Doktora gitmende hayır varmış demek ki.
Benim de askerden beri, 6 senedir, arada sırada dizim ağrıyor (bisiklete başlayınca çok azaldı) hala doktora gitmedim. :)

• Beğen
Tepkiler: Yasin Yücel

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
@Tahir Keskin

Kırık değildir o, kırık olsa duramazsın :)

Bir arkadaş yukarıda çatlak değildir çatlak olsa daha çok ağrır demiş çok güldüm.

• Beğen
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Gecmis olsun. Ayni sey su an benim basimda var. 20 Mayis ta dus sonrasi ayagim kaydi ve sag ayak bilegimi zedeledim. O gunden beri biraz sis vaziyette ve ara sira iyi agriyor. Ama bisiklete devam. Bana da farz oldu bir rontgen. Insaallah en kisa surede kaynar da tur planlariniz suya dusmez.

• Beğen

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Aman aman çok dikkat etmek lazım çok geçmiş olsun. Her yere o kadar çok "geçmiş olsun" yazıyorum ki bıktım artık yaz geldi güzel günlerde arkadaşlarımız sakatlanmaya başladı umarım en kısa zamanda iyileşirsiniz.

• Beğen

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Eee, duramamışsın zaten:
Burkulmanın ertesi günü 60 km kadar yol yaptım, bu iki ayda yüzlerce km pedala bastım, halısaha, badminton, voleybol maçları yaptım ki öle böle maçlar değildi.
Bu durmak değil bu.

Geçmiş olsun.