Salcano NG450'yi gördüm, inceledim :)

alibo

Aktif Üye
Tepki
28
Merhabalar,
Dün İzmir'de bir bayiye giderek ciddi olarak düşündüğüm seçeneklerden biri olan NG450'yi gördüm.. İnceledim, component modellerini not aldım... İnternet sitelerinde net, ayrıntılı bilgiler bulmak güç. Forumlarda bulduğum bilgilerse yıllar içinde eskiyor sanırım... Eh forum adına oradaydım bir yandan da... İşine yarayan olur belki diye bildiklerimi paylaşmak isterim:
(link)
Öncelikle bisiklet full altus değil :(
Kadro 16" alu 7005 (üstünde yazıyor)
Arka arttırıcı Shimano Altus
Ruble Shimano Altus (CS-HG 30İ) (8'li)
Ön aktarıcı Shimano Tourney (FD-TZ 30)
Vites kolları Shimano Tourney (ST-EF 50)
Maşa Zoom alu
Aynakol noname (ya da ben göremedim :) )
Göbekler assess gibi birşeydi (alu-siyah)
Jantlar çift kat siyah alu (ismini hatırlamıyorum)
Lastikler de siyah fakat alu değil :D ne bilemiyorum
Frenler V-brake noname alu
Gidon Zoom alu
Gidon boğazı ahead Zoom alu
Sele borusu Zoom alu
Sele kelepçesi Zoom alu

Başka birşey kaldıysa da ben hatırlamıyorum.
Bu arada 2 tur da attım. Hafifliği, hissi gerçekten güzeldi. Vites geçişleri düzgün. Tabi unutmamak lazım ki karşılaştırabileceğim bisiklet benim Bianchi Aspid... Benimkinden güzeldi :D
Son olarak bazı yerlerde okuduğum sele borusunun kısa oluşu gerçekten çok doğru. Güvenlik sınırına getirdiğimde dahi benim için kısaydı, ki boyum 1.70 ve vücut orantım normal.
Ve önemli bir not da, "sele borusunda güvenlik sınırı hiç önemli değil, uzatırız daha" diyen bir bisikletçi (ve mobilyacı) tarafından satılıyordu bisiklet. Başka yerlerdeki bayileri nasıl tam bilemiyorum fakat Salcano neden böyle bir bayilik sistemiyle çalışıyor anlamadım. 10 küsür yıllık tecrübe?? Ayrıca bayinin çektiği fiyat da Salcano sitesindekinden birhayli farklıydı (450 YTL). Telefonda aynı kişinin verdiği fiyatın neredeyse 1,5 katı bu fiyat :mad: Niyetiniz varsa gözünüz açık olsun ve pazarlık edin diye söylüyorum ;)
Merak ediyorsanız eğer, benim kararım, umarım yakın zamanda (nihayet) kavuşacağım bir KRON XC1000.
Son olarak, bisiklet, kesinlikle, bisikletçiden alınır ;) Satın almakla bitmiyor, arkasında durulmalı.
Umarım bilgiler bir bisiklet dostunun işine yarar :rolleyes:
Sevgiler, Selamlar

• Beğen
Tepkiler: Uğur Taşdemir
Scudo

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Ben bir Salcano NG 450 kullanıcısıyım ve gayet memnunum, başlangıç seviyesi için son derece uygun. Fiyat konusundaki farklılık ise şuradan kaynaklanıyor. Sanırım senin sorduğun model 2006 veya önceki yıllara ait. 2007 yılında ( sanırım ) donanım kalitesini biraz daha düşürerek fiyatını ucuzlattılar. Şu anda 350 ytl ama geçen sene 450 ytl idi. Büyük ihtimalle fiyat farkı bundan kaynaklanıyor...

alibo

Aktif Üye
Tepki
28
Merhabalar,
Fırat, Darkhan ve arkadaşlar bir yanlış anlaşılma olmasını istemem. Amacım bisikleti kötülemek değil kesinlikle. Bisikletten iyi anladığımı hiçbir şekilde iddia edemem, anlasam bile kötüleme hakkını kendimde görmem. Sürüşünden keyif alıyorsanız hiç mesele yok bence. Ben de tur atarken kesinlikle keyif aldığımı belirttim.
Asıl amacım bu bisikleti netten araştırmış ve toplu bir bilgi bulamamış biri olarak gördüğüm bir boşluğu doldurmak. Bisikletle ilgili edindiğim bilgileri, gözlemlerimi paylaşmak. Bu arada tam hatırlayamadığımı belirttiğim noktalarda NG450 kullanıcıları beni tamamlarsa ilgilenenlere daha tam ve doğru bilgi vermiş oluruz ;)

Bisikletle ilgili bilgilerim olabildiğince objektif olmakla birlikte, eleştirilerim bayiye (dürüst olmadığı ve tehlikeli bir şekilde yanlış yönlendirdiği için), ve web sitesinden bayilik konusunda genel olarak çok hassas olmadığını farkettiğim Salcano'ya idi. Bu bayi, çok bilgisi olmadığını düşündüğüm için, herhangi bir sorunda bana arka çıkacaktır diyemiyorum (izlenim). Fakat forumda bisiklet mağazalarının desteği konularını biliyorsanız aslında "bisiklet bisikletçiden alınır" demekle neyi kastettiğimi de biliyorsunuzdur.
Fiyat konusuna gelince, "iyi pazarlık yapın" tavsiyem artık daha da geçerli. Bisikletin Salcano resmi satış fiyatı 349 YTL'dir (2007). Aynı bisiklet bilindik bir internet alışveriş sitesinde nakit 300 YTL, 12 taksitle 310 YTL'dir. Ama en kötüsü telefonda bana 340 taksitle, 300 nakit fiyat çeken kişinin kendisinin mağazada bana 450 taksitle 380 nakit fiyat çekmesidir. Tavsiyem daha açıklık kazandı sanırım. Eklemeden geçmek istemem, sorduğum birçok kişi de komponentlerine bakılınca bu fiyata (300 YTL) böyle bir bisiklet bulmanın çok zor olduğunu belirtmiş ve tavsiye etmiştir.
Bir de bisiklet eski NG450nin üzerindeki komponentlerle karşılaştırılınca ve Salcano 2007 sitesine bakınca geçen senenin değil 2007 senesinin kataloğundaki NG450 gibi gözüküyor.
Bisikletinin markası ne olursa olsun herkese kazasız, arızasız, keyifli pedallamalar dilerim.
Selamlar

Math77

Üye
Tepki
0
Benim boyum 1.72.Bende bu bisikleti almayı düşünüyorum.Acaba çok mu küçük kalıyo.Benim boyuma göre kaç '' kadro olmalı.Aydınlatırsanız sevinirim.

alibo

Aktif Üye
Tepki
28
@Math77
Merhabalar. Boyunuza 16-17" tavsiye edilmekte. Sizin için eğer yolda kullanacaksanız 17", daha çok off-road kullanacaksanız 16" uygundur sanıyorum. NG450 standart 16"tir. Bunu tabiki yolda da kullanabilirsiniz. Ancak NG450'de benim gördüğüm sele borusunun kısalığı idi. En uzun hali ile bile bacaklarıma kısa geldi. Eğer bir bisikletçiden alırsanız NG450'yi, sele borusunu alırken değiştirmek konusunda yardımcı olabilirler sanıyorum. Forumda kadro ölçüleri ve doğru duruş hakkındaki konuları okumanızı ve bisikleti denemeden almamanızı tavsiye ederim. (link) bakınız.
Selamlar

Fe-cI

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar buna kısa sürede cevap verebileceğinizi umuyorum benim için gerçekten önemli bir konu bu çünkü bu bisikleti uçakla taşımam gerekecek [:D]ve NG 450 yi alma gibi bir niyetim var!.. Kısmetse 1 hafta içinde de alacağım.. Bu bisiklet tam olarak kaç kilo acaba? Fabrika çıkışı özellikleriyle olan ağırlığı tercihimdir!..

Fe-cI

Üye
Tepki
0
Bir de alabileceğim bir yer tavsite ederseniz çok sevinirim! Şu anda bulduğum en ucuz yer hepsiburada.com ve 310 YTL.

Fe-cI

Üye
Tepki
0
Cevap için teşekkürler, birde ağırlık bilgisine ulaştım mı tamamdır. :D Bu bisiklete sahip olan arkadaşlar bisikletlerini tartıp aldıkları değeri buraya yazarlarsa çok iyi olacak!.. Tekrardan teşekkür ediyorum!..

Fe-cI

Üye
Tepki
0
Sayın darkhan tesadüfen Salcano nun kendi forumunda aynı nikle kayıtlı bir kullanıcı farkettim(darkhan). Eğer orada bulunan kullanıcı sizseniz galiba sizin NG 450 'niz var. :D Bana bu konuda yardımcı olabilecek misiniz?

Fe-cI

Üye
Tepki
0
@Selim Çam
Sayın sağ kol ben anlamam Sedona, Kron gibi markalardan, pek bir bilgim yok! Bunların benim almayı düşündüğüm Salcona modeline denk olan modellini bana yazarsanız daha iyi olacak!.. Benim için önemli olan dayanıklılık ve hafiflik. Size ve darkhan arkadaşıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim!..

Fe-cI

Üye
Tepki
0
Ya biraz daha inceleyince bahsettiğin markaları da buldum, fakat NG 450 ye denk birşey göremedim ben. :( NG 450 pahalı demişsin ama o fiyata onların böyle bir bisikleti yok gibi!.. :D

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
@Selim Çam
Sevgili Selim, Sedona ve Kron hiç şüphesiz güzel bisikletler, bununla beraber ekonomi anlamından her iki firmanın da bu fiyata, bu özelliklere sahip bisikleti bulunmuyor. O yüzden Salcano NG450 ve NG600 bisiklete yeni başlayacak kişiler için biçilmiş kaftan.

Sele

Üye
Tepki
0
Mobilyacı da bir şey mi, Salcano'nun sucularda bile bayiliği var :D.

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
başlangıç için banada uygun geldi aktarıcılar birkaç model önceki aktarıcılar donanım olarak zayıf gibi ama yinede fiyatına göre uygun br makine ama kaset olmamasını uzun yollarda hissettirir tahminimce

tertip21

Aktif Üye
Tepki
51
bende salcona ng450 kullanıcısıyım güzel bisiklet hafifte 12-13 kilo ama güzel bisiklet ben memnunum

tertip21

Aktif Üye
Tepki
51
bende salcaon ng450 kullanıcısıyım güzel bisiklet hifif te 12-13 kilo ben memnunum güzel bisiklet:D

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Benim eski bike ım salcano ng 450 ydi gayet ii bi kadrosuı var amortisörde fena diil yolda binicelksen tabi bu arada sana şöle söliyim

1.Alırsan aldıktan sora aynakolu değiştir bi alivio aynakol al çnk üzerindeki çin malı ve feci bişey

2.acil olarak fren bacakları ve bütün fren vites kollarını değiştir ve zinciri bundan sora bin bisiklete ve 3-4 sene hiç problem yaşama,dan kullan memnun kalırsın ama sölediklerimi yapmassan çile haline gelir ve soğursun bisikletten söliyim bide kulakçığını kontrol ettir çnk rutin olarak yamuluyo

=)