Merhabalar, Görüşleriniz benim için çok önemli.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Merhaba, Boyum 180, kilom 60. Kuşadası'nda, üniversite öğrencisiyim. Bir kaç yıldır bisiklet almayı düşünüyorum. Çok araştırdım ve hala araştırmaya devam ediyorum ama bu sefer almaya biraz daha yakınım. Fakat bir karar veremedim henüz. Kullanım amacıma uygun bisiklete karar verdim gibi ama marka/model konusuna biraz da bütçe sıkıntımdan dolayı tam olarak karar veremedim. İşte bu noktada siz değerli arkadaşlarımın yorumları benim için çok önemli ve değerli. Bana yardımcı olan, olmayan herkese öncelikle çok teşekkür eder, kazasız keyifli sürüşler dilerim. Öncelikle biraz kullanım şeklimi ve kafamdakileri(ne kadar doğrudur bilmem ama) paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 1 yıl önce KRON XC 150 Modelinin Mekanik disk modelini yada VFren Modelini almak üzereydim. Bir kaç defa binme şansım oldu her iki modele ve test ettikten sonra bana göre olmadığının MTB'lerin kullandığım şekil ve yer nedeniyle beni yorduğunu farkettim. Biliyorum çok uzun oldu ama biraz zamanınızı ayırıp okursanız bana daha iyi yardım edebileceğinizi düşünüyorum.

Velhasıl, MTB şıkkını eledik. Yol bisikletleri de bana hem fiyat açısından hem de kullanacağım yer açısından pek uygun değil diye düşünüyorum. Şimdiki kararımı TUR-ŞEHİR BİSİKLETİ olarak değiştirdim. Uzun süredir forumunuzu inceliyorum, kullanıcı yorumlarını okuyorum ayrıca farklı markaları kullanan arkadaşlarla da görüştüm bir kaç defa. En sonunda durumu bir de sizlerle paylaşayım dedim. Kafamda oluşan bir kaç modeli ve bütçemi size yazarak değerli önerilerinizi bekliyorum.

Kullanım Amacım Özetle: İzin günlerimde 30-40 km lik turlara katılacağım, diğer günlerde de günlük olarak bir kaç saat bineceğim. Genellikle (%85) asfalt yolda gideceğim yalnız bu asfalt yollar kaymak gibi değil maalesef, mıcırıydı çukuruydu. Yaşadığım yer dolayısıyla yokuş inip-çıkma durumunu çok yaşayacağım.

Bütçem: 500-750 lira / 2-3 taksit imkanı olduğunda 1000-1100 liraya kadar.

Aklımdaki Bana Uygun Olabileceğini Düşündüğüm Marka/Modeller:
Carraro
Sportive 221 - 801 TL
Sportive 224 - 855 TL
Sportive 225 - 1035 TL

Sedona
300s - 365 $

Salcano
City Sport 40 - 859 TL
City Fun 50 - 809 TL
City Fun 60 - 589 TL

Diğer Notlar:
Carraro ve Sedona modelini taksitle alma ihtimalim olabilir. Bulunduğum yerde servisi ve satış noktası var.(Bu konuda biraz uyuzumdur, servis iyi olmalı ve istediğimde ulaşabilmeliyim.)

Salcano ise biraz daha ucuz, kask vb. gibi donanımları alabilirim. Almayı düşündüğüm Salcano modelinden kullanan ve 7000km yapan arkadaşlarım kadrosundan vs. hayli memnun. Ve lastik gibi donanımları bazı salcano modellerinde, carraro modellerine göre daha iyi gibi. Ama servisi bulunduğum yerde biraz sıkıntı gibi. Başınızı çok şişirdim kusura bakmayın. Benim için görüşleriniz gerçekten çok önemli, hele bu modellerden kullanan ya da benim kullanım amacıma uygun başka bir bisiklet kullanıp bana görüş bildirebilecek arkadaşların fikirleri. Her şeyden önemlisi, kazasız belasız keyifsiz pedallamalar dilerim hepinize.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim önerim markaya değil donanıma bakın hangisinin donanımı yüksek ise onu tercih edin marka sadece kadrodan ibaret

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@alperK

O yüzden Carraro'nun en düşük modeliyle, Salcanonun en yüksek kompetantlara sahip modeli neredeyse aynı fiyatta.
Bu beni Salcanoya çekiyor ama onu taksitle alma imkanım yok.

Salcano kullanan bir arkadaşımında dediği gibi "markaya para verme"mek lazım.

Tepki
23
Bisiklet
Salcano
şimdi pek bi fikrim yok ancak forumda bu tarz sorulara karşı ya ikinci ele bak yada biraz daha bekle paran biriksin, sonra istediğin modeli al yazıyorlar...demekki bi bildikleri var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Emre Tekinarslan

evet yani vites sistemi veya maşa salcano değil shimanodur salcano alır birleştirir,salcano tavsiye ederim,ben 679tlye 1300tllik bisiklet almıştım:D

Tepki
70
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
Bence Bisan modelini araştır derim Full shimano aksesuar aliminyum kadro + bisan kalitesi, salcano modellerine göre daha uygun salcano fiyatlarda sapıttı çünkü ng 650 modeli ng 750 den daha pahalı , halbuki ng 750 daha iyi özelliklere sahip, kron ve Carraro ya hiç bulaşma derim fiyat olarak çok yüksek ve alıcıların %60 ı vites ayarlama balans fren ayarı, rahat vites geçmeme ses çıkarma zincir dişli kaçırma...vs vs hep bunlarla uğraşıyor sürekli sıkıntı çıkarıyormuş.. Ayrıca şunu unutma ki şehir bisikleti hiç bir zaman dağ bisiklet görüntüsünü vermez.. Üzerinde duracağın bisikleti bence iyi seç.

Tepki
12
Bisiklet
Salcano
Ben de baya araştırdıktan sonra. Son kararım sport city 40 oldu. İşyerimde uzun zamandır bisiklet kullanan arkadaşım da seçimimi onayladı. siparişini verdim bekliyorum gelmesini. şehir içi için çok iyi olduğunu söyledi. Umarım iyi bir seçim yaparsın

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Kadir YILMAZER

Dağ bisikleti görüntüsü aramıyorum zaten. O kalın tekerleri görünce bile yoruluyorum :) Bu aslında biraz şans işi, ayar vs. tutmaması 2000-3000 liralık aletlerde de olabilir diye düşüğnüyorum. Açıkçası bisan'a hiç bakmadım. Ama tavsiyeniz üzere hemen inceleyeceğim. Taksit imkanı bulursam, salcano sport city 40 gibi alıcam gibi suan bakalım hayırlısı...

@Ümraniyeli Ofli
Salcano kullanan bi arkadaşım da bana onu önerdi, incelediğimde muadillerinden ucuza buldum. Açıkçası ucuza almam aksesuar almam için iyi olacak yalnız, ucuza alıp kadrosunda vs. bi sorun yaşayıp tamirata para harcayacaksam 890 lira civarındaki city sport40'ı alacağıma carraro sportive 225 alırm diye düşünüyorum. Gerçi dediğim gibi şans her zaman her alette olabilecek bi şey bu.. Kullandığınızda mutlaka yorumlarınızı bekliyor olacağım.

@Hüseyin KESKİN

İşte para tutamıyorum elimde, en büyük sorunum bu.
Son dönemde elime para geçtikçe telefonumu değiştirdim ve tablet aldım. Şimdi planlarıma göre 3 taksitle bir bisiklet bulsam 3x300 ya da 3x350 seklinde 900-1050 seviyelerinde fiyatlara çıkabilirim. Yani elime geçtikçe taksit ödersem anca alabilirim. Şimdiye kadar henüz para biriktirebilmiş değilim :) Zaten biriktirebilmiş olsaydım farklı markalara bakıyor olurduk :)
Bi de ikinci elde görüp bilmediğim bisiklete pek sıcak bakmıyorum. Çok alavere dalavere döner gibi geliyor ve bununla (araştırıp bulma, seceresini araştırma) uğraşacak pek vaktim yok şu sıralar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çare Sedona 310 2014 bence tam aradığınız bisiklet bir bakın derim :) (link)

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Mert-Demir
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sedona 310lara baktım yalnız 535 $ benim bütçemi fazlasıyla aşıyor maalesef..

Ayrıca konunun ilk mesajının son cümlesinde ofis bilgisayarının oto düzenlemesinin azizliğine uğramışım. Mesaj düzenlemeye kapanmış, Bilgilerinize.

Hasan KRN

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Kron
Ben city fun 50 den almayı düşünüyorum ve öneririm çünkü hidrolik frenli, aslında bu ikisi arasında kalmıştım; City Sport 40 - 859 TL ve
City Fun 50 - 809 TL.City Sport 40 ı bisikletçide gördüm güzel ve hoş gözüküyordu.araştırdım ve baktım ki biri hidrolik frenli biri v frenli fakat hidrolik frenli 50 tl daha ucuz oldugundan beni cezbetti :) hem de yaklaşık yarım kg gibi bişey da hafif ondan.Yol lastigi takıp da şehirde kullandığım dağ bisikletinden kat kat daha akıcı ve hafiflik yönünden iyi olacağını düşünüyorum :alkis:

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Hasan KRN

Sadece fren olarak düşünmeyin, araştırdıkça -belki biliyorsunuzdur- hepsinin + ve - yönleri var.
Bence o fiyat farkının ve ağırlığın aşağı yukarı aynı olmasının nedeni vites sistemleri olabilir. Yanlış bilmiyorsam 40 da altus diğerinde tourney var. Araştırmalarıma göre Toruney, Altusa göre daha fazla problem veriyormuş ve daha az performanslıymış. Aslında isiminden de anlaşılıyor hafifden ;) (Sport-Fun)
İnşallah memnun kalacağınız bisikleti alır, memnun kalırsınız.
İnşallah ben de gönlümdekini alırım :)

Hasan KRN

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Kron
@Emre Tekinarslan
Evet dediğiniz gibi + ve - yönleri var ama şu ana kadar hep v fren li kullandım bundan sonra da hidrolik kullanıyım düşüncesiyle ve biraz merak oldugu için ciy fun 50 ye karar kıldım.Şu an ki bisikletimde tourney var 2 seneden beri kullanmak tayım ve hiçbir sorun olmadı,acera veya deore olsa anlarım ama altus ile tourney arasında büyük fark olduğunu düşünmüyorum,birde city sport 40 24 vites diğeri 21 vites farkı için hidrolikten vazgeçmeye deger mi? diye sordum kendi kendime.Her neyse İnşallah bende alır, memnun kalırım.İnşallah siz de gönlünüzdekini alırsınız :)

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Hasan KRN

Çok kararsızım. En sonunda 3'e düşürdüm denilebilir..
Tourney ya da Altus yeterli bana diye düşünüyorum. Tamam diğerleri daha güzel sistemler de çok aşırı uzun yol yapmayacağım ki Deore ya da Acera'ya ihtiyacım olsun..

Salcano City Sport 40 / Carraro Sportive 224 yada 225...
İnşallah pişman olacağım bir bisiklet seçmem..

• Beğen
Tepkiler: Hasan KRN

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Emre Tekinarslan

Pazarlık Pazarlık Pazarlık ! Bisiklet 1 kere alınıyor 1035 tl lik model yazmışssınız bu bisikleti 1000 tl ye kesinlikle verirler bence :)

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Mert-Demir

Pazarlık kanımızda var + Öğrenciyiz sen düşün usta :)
Ama ben 1050 ye razıyım neden diyecek olursanız Kartsız, 3 taksit teklif edicem 350x3=1050 gibi olucak. Tabi bu şekilde olursa eşantiyonu vs. de olur herhalde :p
Tabi bana 300x3 de uyar :D Görücez bakalım, belki satıcı bu fikre hiç yanaşmayacak...

Tepki
70
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
aklını karıştırmak gibi olmasın ama 600 ile 1000 tl lik bisiklet arasında hiç bir fark yok ayrıca fren oalrak hidrolik freni veya diski hiç bir şekilde önermem çünkü hidrolik frenin yağ doldurması yok doldururken hava kalması tekrar doldurması sürekli işkence, disk frende ise parmaklarınız nasır oluyor güç istiyor mantık fizik kuralları olarak düşünürseniz lastiği genişten sıkarak yani v frenle daha rahat durdurursunuz, piyasada çok kaliteli papuçlar var v den şaşmayın yağmur çamur hikaye her türlü v fren derim, Bugün gidip baktım Salcano NG 650 27,5 kesinlikle tavsiye ederim Bianchi 4000, kron xc 150 , 250 hepsinden kalite üretmiş frene bile basınca anlıyorsunuz bunu.. araştırın derim renk seçenekleride çok hoş şehir bisikletinden vazgeçin :))) bende bu modelden alıcam.. cebinizede uygun, inananın vites değiştiğini anlamıyorsunuz zincirden ses gelmiyor resmen konfor çok iyi diğer markalarda bunu bulmak 1500 tl +

27,5 kadro boyunu görünce 26 lar fıss gelecek size de eminim gerçekten çok iyi duruyor hatta piyasada 26 sını bu yüzden satan çok kişi var..

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Kadir YILMAZER

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yalnız siz MTB'lerden bahsetmişsiniz 26-27,5" ben zaten 28" trekkinglere bakıyorum. MTB'ler uzun yolda beni daha fazla yoruyor.. Çok dağa bayıra da vuracağımı düşünmüyorum..

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
Bende aynı seçim ve bütçe sorunlarını yaşıyordum. daha önce arkadaşların dediği gibi markaya değil donanıma bakacaksın. ben bütçemi biraz daha artırarak toplama yoluna gittim. Kadroyu Carraro dan seçtim 2 yıl kırılmalara dahi garantili. ön, arka ve orta göbekleri rulmanlı göbeklerden aldım. Fren ve vites sistemi tamamen acera, jantlar çift kat alüminyum lastikler ise patlamaya dayanıklı cst. tüm bu özellikler bana 870 liraya maloldu...bence düzgün bir bisiklet teknisyeni bulun kafanızdaki bisikleti ayarlayın. Şimdiden kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: sspl

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Alper Laçinkaya

Çok teşekkürler, bisikletinizin modeli ve diğer parçalar hakkında biraz daha bilgi verirmisiniz?