Kadro ölçüleri...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim kadro 17,5". Bunu kadro ölçüleri tablosuna bakaraktan seçtim;boyum 1,77. Ama bugün ilk defa bir 16" lik kadroyu altıma aldım. 16" bana küçük gelir sanırdım. Bu da sandığım gibi pek de küçük değildi. 17,5" İLE "16" arasında tam 3,81 cm fark var.Acaba ben yanlış ölçüyü mü kullanıyorum. 3,8 cm çok da fark eder mi benim için.. Ve aynı boy da olup da 16" kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum...

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
kadronun yüksekliği kadar iki kadro arasında üst boru uzunlukları ve tekerlek milleri arasındaki mesafenin değişmesi fark eder... Bu ölçüler 16" de biraz daha ufaktır ve bu sebeple kıvraklığınızı biraz arttırır ama hızınızdanda çok bişey fark ettirmez...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Burda kadro boyu büyüdükçe kadronun tekerlek milleri arasındaki mesafe artar böylece daha uzayan bisiklet daha oturaklı olur ve uzun yolda ve yüksek hızlarsa yol tutuşu ve kararlığı artar.

Kısa bir kadroda aniden pedala yüklenince ön teker kalkabilir (az da olsa) ama daha uzun kadroda ağırlık merkezi daha önde olduğu için bu gerçekleşmez böylece bisiklet ani yüklenmelere daha çabuk tepki verir ve hızlanır... Bu sebeple uzun biniş ve tur binişlerinde biraz daha büyük kadro avantajlı olur...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@H.Çağrı
Ağirlık olarak çok birşey ifade eder mi? 17,5" ile 16"... Ve ben doğru bi seçim yapmış mıyım?

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
30-40 gr falan sanırım belki yok bile o kadar

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
eğer arazide çok fazla kullanmıyorsanız, hiç bir sorunla karşılaşmazsınız. arazidede sorun yaşamazsınız ama kıvraklığıız bir ölçüde azalmış olur...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@oxsy
Sürüşüm hep arazide olup nadiren asfalttadır. Arazide de yarış için değil gezinti için biniyor ve bazen de hız yapıyorum...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dediğim gibi dar ve keskin virajlarda küçük kadroyla daha rahat geçişler yaparsınız...