Giant defy 3 vs. Merida Scultura 901

bmenderes

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaslar,

Yeni bir bisiklet almayi dusunuyorum. Su anda dusundugum modeller Giant defy 3 ve Merida Scultura 901. Sizce tercihim ne yonde olmali? Birde bu fiyat araliginda (1000 usd civari) akliniza gelen farkli modeller var mi?

Simdiden yardimlariniz icin cok tesekkurler

Scudo

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Eğer fiyat performans istiyorsan Salcano al (xrs030 Sram Apex) Ama kadroyu 'estetik' anlamda dert edersen alma derim. Ama şuan 2500 liraya alınabilcek en iyi donanımlı tek bisiklet herkes bilir ben iddaa ediyorum bu fiyata bu donanımlarda başka bir bisiklet bulamazsın.. :D

bmenderes

Üye
Tepki
1
tavsiyeleriniz üzerine salcano xrs030'u inceledim ancak kendisine dizaynı dolayısıyla ısınamadım.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
İki bisikletin donanımları birbirlerine çok yakın, kadro kalitesi olarak da birinin diğerinden üstün olduğunu iddia edilemez bence. Ancak şöyle bir fark var; Merida Scultura klasik bir yol bisikleti Giant Defy ise "endurance" denen, daha rahat geometriye sahip bir model (Merida'nın endurance modeli Ride, Giant'ın klasik yol bisikleti ise TCR). Benim tavsiyem, önce hangi tür bisiklet almak istediğinize karar vermeniz, ardından marka tercihini yapmanız.

bmenderes

Üye
Tepki
1
Murat bey yorumunuz cok yerinde zaten bir yandan da merida ride ile de ilgileniyorum. Ancak ride 90 component yonunden diger adaylara gore biraz zayif ancak fiyati gercekten cok iyi.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Ride 90, donanım yönünden Scultura 901'in bir alt modeli olan 900 ile neredeyse tamamen aynı. Aslında 901 ile aynı donanıma sahip Ride modeli de var: 91, ama Türkiye'ye getirilmiyor.

Ride 90'daki grupsetin Claris olmasını fazla dert etmeyin. Yol bisikletinde en düşük seviye bile hobi kullanıcılarına hitabediyor, market bisikleti ile sahilde turlayana değil. Bence Ride 90'daki donanımın en büyük dezavantajı 8 dişlisi olan rublenin 11-32 gibi geniş bir aralığa sahip olması. Böylece size hem yüksek hızlar hem de dik yokuşlar için uygun vites oranı sunuyor, fakat dişliler arasındaki farklar çok büyük; o yüzden yüksek performans hedefiniz varsa veya hızlı grup sürüşlerine katılacaksanız uygun vites oranına sahip olmamak canınızı sıkabilir.

bmenderes

Üye
Tepki
1
Murat Bey, yorumunuz için çok teşekkürler, aşağı yukarı ride 90'da karar kılmış durumdayım. aradaki fiyat farkı artı biraz eklemeyle daha iyi bir jant seti ve daha farklı oranlı ruble alabilirim diye düşünüyorum.

bmenderes

Üye
Tepki
1
tekrar merhaba, haftasonu ani bir kararla sedona 640 aldım, umarım pişman olmam.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

bmenderes

Üye
Tepki
1
Arkadaslar pedaldi ayakkabiydi derken bisikletimi ilk kez kullandim bu aksam 3-4 km sonra ise kadro kulagimi kirdim. :(

bmenderes

Üye
Tepki
1
merhaba sürerken düz yolda vitesi küçültüyordum bir anda çat etti kırıldı.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@bmenderes

hmm montajından ya da aktarıcının üretiminden kaynaklı bir sorun olması muhtemel o zaman. garanti kapsamında olup olmadığını öğrenseniz iyi olur. eğer o andaki vites seçiminiz yanlışsa, anlık bir yük binmesinin de etkisi olabilir, eğer bisiklette yeniyseniz başlangıçta üzerinde durulması gereken bir konu bence.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@bmenderes

Geçmiş olsun öncelikle.

Üretim ya da montajda hata yoksa, darbe almadığı sürece kırılmaması gerek kadro kulağının. Garanti kapsamında değiştirildi mi?

bmenderes

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaslar kulagin dokumunde sorun oldugunu soyledi bike and outdoordaki arkadaslar inceledikten sonra, ellerinde uygun kulak yoktu o yuzden takamadilar gecen hafta. Ancak asli bisiklet kulaktan hemen yurt disindan siparis etti ve kisa zamanda takilicak.