İnceleme Kim demiş bisiklete binerken müzik dinlenmez diye? AfterShokz Kulaklık Deneyimi

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Evet, askerden döndüm ve direk bir ekipman incelemesi yapmaya karar verdim. Aslında çok da inceleme denilemez, kullanıcı yorumu daha doğru olacaktır.
Ben müzik dinlemeyi çok seven biriyim. Bu yüzden yalnız olduğum her anda müzik dinlemek isterim. Bisiklet sürerken de genelde yalnız sürüyorum ve sürekli müzik dinliyorum. Eskiden normal bir kulaklığın sadece sağ tarafını takarak müzik dinliyordum. Trafik hep solumdan aktığı için böylesi daha güvenli geliyordu. Ama sonuçta sağınızda olan şeyleri duymuyorsunuz ve hep tek tarafta kulaklık olduğu için biraz dengesizlik olabiliyor.
Askere gitmeden önce bu konu için bir çözüm bulmuştum ama uygulamaya koyamadım çünkü pek zamanım kalmamıştı. Döner dönmez hemen çözüm siparişimi verdim. Çözüm, AfterShokz kulaklık. Kulaklıklar geçen gün elime ulaştı. İşte kutusu ve kutudan çıkanlar:
01.jpg

02.jpg

Kutudan; kulaklıklar, USB şarj cihazı, kulaklık çantası, kullanma kılavuzu ve garanti kartı çıkıyor.

Bu kulaklıklar geleneksel kulaklar gibi sesi doğrudan kulak kanalınıza vermiyor. “Kemik İletimli” kulaklık olarak geçiyor. Bu ne demek? Cihazdan gelen sesi üzerindeki bir aparat ile titreşime çeviriyor ve kulağınızın yakınındaki kemik üzerine koyduğunuzda hem cihazdan gelen sesi duyabiliyorsunuz, hem de kulak kanalınız kapalı olmadığı için dışarıdaki sesleri duyabiliyorsunuz. Kemiklerinize titreşimi veren kulaklık başları şunlar;

03.jpg

Ve sesi titreşime çeviren aparatın da şu olduğunu düşünüyorum :) :

04.jpg

Bu aparatın üzerinde ses açma/kapama düğmeleri ve bir “durdur” düğmesi bulunuyor. Durdur düğmesine basınca kulaklık çalışmaya başlıyor veya kapanıyor. Çalışırken aparatın üzerindeki mavi ışık yanıyor. Kulaklık USB üzerinden şarj oluyor. Şarjın tamamen dolması 2-3 saati buluyor ve 15 saat boyunca kesintisiz müzik dinlenebiliyor.

Şimdi gelelim benim deneyimime. Kulaklıklar çok garip :) . Aslında öncesinde okuduğum yorumlarda daha net bir ses duyacağımı sanıyordum ama ancak “gayet yeterli” seviyesinde bir ses geliyor . Eğer bir “(link)” değilseniz işinizi rahatlıkla görecektir. Sonuçta böyle değişik bir teknolojiden Sennheiser IE8 performansı beklemek yanlış olur. Basları ve tizleri “gayet yeterli” seviyesinde, tabi bu dinlediğiniz kaydın kalitesi ile de biraz alakalı. Daha kaliteli kaydedilmiş müziklerde daha düzgün ses alabiliyorsunuz. Equalizer ile biraz oynayınca da ses düzgünleşebiliyor.
Yoldaki deneyimlerimde gayet başarılı sonuçlar verdi. Hem müziği net bir şekilde duyup hem de trafiğin sesini rahatlıkla duyabiliyorum. Hatta kaldırımda konuşan insanları bile duyabiliyorum. Sesi çok açmama bile gerek kalmıyor. Hatta sesi çok açarsam dışarıdaki sesi duyma seviyem azalıyor. Bu yüzden ortalama bir seviyede dinlemek benim için yeterli oldu.
Sonuç olarak bu kulaklıkta amaç muhteşem ses elde etmektense dışarıyı duymak olduğundan, işini, belirtildiği gibi, hakkıyla yapabiliyor. Yalnız şunu da belirtmek lazım, dışarıya da biraz(!) ses veriyor. Ama yolda giderken bunun çok önemli olmadığını düşünüyorum. Günlük kullanıma çok uygun bir kulaklık değil. Ama spor yaparken, ki bu benim için bisiklet ve koşu, kesinlikle işe çok yarayan bir kulaklık. Böyle bir şeyi arayan insanlara rahatlıkla önerebilirim. Amazon’da şu anda (link) bulunabiliyor. Hatta (link) da var, böylece yolda giderken telefonla dahi görüşebiliyorsunuz.

Şurada aynı yazı ama fazladan 1-2 fotoğraf daha var: (link) :)

Scudo

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Hayırlı olsun,bende ne ses varsa kesilsin rüzgarı duymayayım müzikle antreman yapayım derim:rolleyes: ama merak ettiğim bir üründü.yıllar önce aynı mantıkta su altı kulaklıklarını okumuştum.Dediğiniz gibi güvenlik açısından çok mantıklı açıkçası ve tek taraflı dinlemekten nefret ederim bende bu yönden de ideal bir ürün,inceleme için teşekkürler:in:

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Baya iyiymiş ya. Neler neler yapılmış böyle. Bisiklet kullanırken müzik dinlemeyi pek sevmiyorum. Daha doğrusu genelde müzik dinlemeyi pek sevmiyorum. Ama böyle bir tutkum olsaydı galiba gayet kullanışlı bir çözüm olurdu ve kullanırdım.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Harman

Evet evet. Ben de Amazon'dan satın aldım. Kısa bir sürede ulaştı hem de.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.
Tepki
29
İsim
Orkun
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok güzel bir kulaklık. Harika birşey. Bende en uygun zamanda Amazon'dan sipariş vermeyi düşünüyorum.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Türkiye'ye siparişi var mı bu ürünün Amazon.com'dan?..

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Halil EROĞLU

Açıkçası sitede "Sadece Amerika için kargolama mümkündür" diyor ama ben siparişi verdim ve gayet hızlı bir şekilde geldi İstanbul'a :)
Artık bir hata mı oldu yoksa sitedeki bilgi mi yanlış bilemiyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aman dikkat, etraftaki sesler çok önemli ipuçları verir olup bitene ilişkin.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Edip Dinçer

Ben de daha önce başka bir ürün almak istedim, ödeme kısmına dahi gelemedim adresi değiştirin bu adrese gönderi yok uyarısı yüzünden. Bildiğim de ülkemize göndermedikleriydi o yüzden tekrar sorayım dedim. Siz o kısmı nasıl geçtiniz orasını çözmemiz lazım.

Güncelleme: Sipariş kısmına kadar bu üründe geldim. Bilgi yanlış yazılmış. Demek ki bazı ürünler için gönderimi var. Tek tek denemek gerekiyor. Kargo ücreti için 38.64 TL isteniyor bu ürün için ve toplamda 104.28TL'ye alabiliyorsunuz bugünkü kurdan. Teşekkürler...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Halil EROĞLU

Amazon'dan kitap/dergi/cd gibi ürünlerde Türkiye için sorun çıkmıyor. Ama elektronik konusunu ben de daha önce denemiştim ve sonuç negatif olmuştu. Aynen sizin dediğiniz gibi olmuştu hatta.
Bu siparişimde özel hiçbir şey yapmadım. Adresimi girdim ve yolladılar :).

Tepki
69
@Halil EROĞLU
50 lira daha verip Sony NWZ-W273 alınır... 4 gb kapasiteli Mp3 çalar, daha ergonomik, su geçirmez, kablo derdi vs de yok...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@hüseyin kurtoğlu

Hüseyin Bey, daha ucuza da bir mp3 çalar alınıp normal bir kulaklıkla dinlenebilir tabi. Ama burada amaç müzik dinlemekten ziyade, müzik dinlerken etraftaki sesleri de net bir şekilde duyabilmek.
Ürünün amacı bu.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Murat Alaaddinoğlu

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Ghost
Ben öyle bir sistem yerine bluetooth hoparlör aldım bisikletime monte ettim arkadaşlarla gezilerimizde dileyen telefonundan istediğini çalıyor, güzelde oldu :)

• Beğen
Tepkiler: earendil05

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bir güncelleme yapmak istiyorum.

Geçen gün bir koşu sırasında kulaklıklardan birinden ses gelmemeye başladı. Daha sonra diğeri de gitti.
Eve dönüp kulaklıkları kurumaya bıraktım (beni gördüğünüzde "terlendin mi" yerine "yüzünde damacana mı patladı" diye sorsanız kimse yadırgamaz, öyle terliyorum :)). Kuruduktan sonra kulaklıkların ikisi de çalışmaya başladı ama ses kesik kesik gelmeye başladı. Sorun benim terlememden mi oldu yoksa başka bir şeyden mi oldu bilemiyorum tabi..

AfterShokz genel merkezine bir mail attım. Benden fatura ve bilgilerimi istediler. Yolladım. 5 gün sonra yeni kulaklığım kapımdaydı.
Üstelik bendeki eski model diye aynısından bulamamışlar bir üst modelini göndermişler.
Şirketi müşteri memnuniyeti açısından tebrik ettim (gerçekten bir tebrik maili gönderdim). Garanti konusunda hayal kırıklığına uğratmadılar (ürünler ömür boyu garantili bu arada).

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Panasonic de benzer bir ürün çıkaracak yakında. Her ne kadar fiyatı 2 katı olsa da kalite farkı için değer diye düşünüyorum.

(link)

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
(link)

http://webdenal.s3.amazonaws.com/catalog_original/663979.jpg

Ben bunu kullanıyorum. Karabinası sayesinde her yere takılabiliyor. Sallanmaya ve yuvarlanmaya karşı oldukça dayanıklı. Grup olarak gittiğiniz yerde ortam müziğine ihtiyaç duyduğunuz zaman çok iş görüyor. Ses seviyesi oldukça yeterli.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@Edip Dinçer
Slm,
Yakın zamanda bisiklet kaskı ve gözlüğü ile sorun yaratmayan ayrıca Lg G3 cep telefonu ile uyumlu bir kulaklık arayışındayım. Benim için önemli olan dış seslerden ziyadesesin kalitesi. Merak ettiğim konu bisiklette gözlük takarken bu ürünü nasıl kullandığınız? Gözlük ayakları kulaklığa temas ederken (alttan ya da üstten) belli oranda basınç oluşturmuyor mu?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Bülent Gökmen
Öyle bir sorun yaşamadım. Gözlük bacakları, kulaklık bacaklarının üzerinde rahatça duruyor.

Artık kullanamıyorum ama kulaklığı. Kedilerim, sağolsunlar, canına okumuşlar kulaklığın :).

• Beğen
Tepkiler: Bülent Gökmen