mekanik ve hidrolik fren arasında ki fark ne?

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
bisiklete yeni başlayan bir kişi olduğum için bir çok kavramdan bi haberim. mesela bisikletlere bakarken bazı bisikletlerin mekanik fren veya disk fren özellikleri var. peki mekanik fren ile disk fren arasındaki fark nedir?

Scudo

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Hidrolik disk fren yağ basıncıyla çalışarak çok daha iyi frenleme yapar. Mekanik disk frenler parmaklarınızın gücüyle çalışır. Asıl farkları hidrolik diskler çok arıza yapmaz ancak mekanik disk fren sürekli arıza yaparak kullanıcısını canından bezdirir.

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
teşekkür ederim . mekanik frenin bu özelliğini bilmiyordum

• Beğen
Tepkiler: Remoomer

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sorduğun sorunun cevabını link'den bulabilirsin.
(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Mekanik fren, tel ile çalışır. Mekanik disk fren, tel ile çalışan kaliperlere sahip disk frendir.
Hidrolik disk frende ise, telin işini hidrolik prensipleri halleder.

Arıza yapması vs. konusunda fark yoktur. Bakımsız her parça arıza yapar :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Performansları arasında ne fark var?
Hidrolik prensiplerine göre havası düzgün alınmış ise kayıpsız basıncı iletir. Bunun dışında ne var?

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Toros

Her ikisini de kullandım. Hidrolik disk frenlerle 5000 km civarı yol yaptım. Bir kere balata değişmek dışında hiçbir bakım vs. yapmadım. Arıza da çıkarmadı. Mekanik diskler ise sürekli olarak arıza çıkarıyordu. Sistem sorunsuz çalışabilecek bir sistem değil kanaatimce. Belki ileride sorunlarından arındırılıp iyi çalışan sistemlere dönüşecekler ama şu andaki sistemler sıkıntılı.

@halil ibrahim duran

Hidrolik disklerde tek parmakla fren yapmanız bile yeterli olabilir, güç harcamanız gerekmez. Mekanik disklerde bütün eli kullanmak ani duruşlar veya dik inişlerde elzemdir.

• Beğen
Tepkiler: Tunahan KORKUT

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Yine elma ile armut karşılaştırılmış.
No name mekanik disk ile orta sınıf hidrolik disk karşılaştırılırsa sonuç yukarıdaki yorum gibi olacaktır. Disk fren estetik olarak göze hoş geldiğinden market tipi bisikletlerde kullanılmak üzere ucuz ve işe yaramaz pek çok mekanik disk var piyasada. Forum yorumcularının da mekanik disk ile olan tecrübeleri bunlardan ibaret olduğu için hemen tu kaka yorumları geliyor.

1 yıldır AVİD BB5 Mekanik disk fren kullanıyorum. Hiç arıza çıkarmadı, hiç sürtme yapmadı, performansı hep aynıydı. Tektro, Shimano orta seviye seri dışı hidrolik disk frenlerinden çok daha iyi tutuş ve kesinlikle sorunsuz. Daha iyisi için AVİD BB7 tavsiye edilebilir.

Fren telinin düzemli kontrol edilmesi gerekir.
Ayrıca çok arıza yapmaz denilen hidrolik disk frenler için forumda yüzlerce "hava yaptı" nedeni ile sorun bildirip cevap arıyan konu var.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Tolga Günsezer

Demek istediğim de buydu. Ayrıca;
Yukarıdaki kısım için internette bir çok inceleme var. BB5 ve BB7 modelinin performansı ile ilgili. Dediğiniz çok doğru.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu Konu Açılmışken Sorayım,Disk (Hidrolik Kısmıda Dahil) Frenlerde V-Fren Gibi Küçük Frenleme Yapabilir miyiz?

• Beğen

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@Tolga Günsezer

Özür dilerim mekanik disk frenler hidrolik disk frenlerden iyidir :) :) Kullandığım mekanik diskler market bisikleti için üretilmiş no name ürünler değildi ancak iyi şeyler de değildi ki sürekli arıza yaptılar. Hidrolik disk arıza yapmaz demedim. Kendi tecrübemi aktardım.

• Beğen

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Frenleme gücüne uyguladığınız basınç ile ulaşıyorsunuz, aynı V fren ve diğer fren tipleri gibi. Kısa sürede ne kadar basınç (güç) uygulayacağınızı öğreniyorsunuz.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@MustafaNR

Belirli bir kavrama sınırı var. O sınıra kadar dozajlama yapabilirsiniz. :)

• Beğen
Tepkiler: MustafaNR

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Behram Belek

İşte en büyük sorunumuz bu millet olarak. Okuduğumuzu anlayamıyoruz...

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Mekanik diskte biyerden sonra kolunuz uyuşmaya başka falan hidrolikte öyle birşey yoktur yağ ile çalışır azcık ittirseniz frenleme yapar :)

• Beğen

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Güç kısmı hidrolik ile çözülmüş durumda. Peki, cantlar için, özellikle de akort için disk fren mi, V fren mi sağlıklı, yıpranmaya karşı olumlu sonuç verir?

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Hafif akort bozukluklarında disk fren avantajlı. V frende pabuçlara sürtecek akort bozukluğu disk frende fark edilmeyebilir. Ağırlık olarak V fren avantajlı. Tamir ve bakım kolaylığı açısından V fren ilk sırada 2. Mekanik disk fren, hidrolik disk son sırada.
Eğer disk fren avantajlarına;
*yağmurda çamurda sorunsuz çalışma,
*uzun inişlerde sabit frenleme gücü,
*çok güçlü frenleme,
ihtiyacınız yoksa V fren,
gerçekten ihtiyacınız varsa ilk olarak bakım ve tamir kolaylığı nedeni ile kendini kanıtlamış mekanik disk fren,
çok zorlu arazilerde kullanacak yada yarışacaksanız üst seviye hidrolik disk fren öneririm.
Logan marka isimsiz pabuçlu V frenlerin tutmadığı gibi baradine pabuçlu paralel baskı XT V fren orta seviye hidrolik disk frenden daha iyi çalışacaktır.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Toros

Ben kendi tecrübemi aktarırken bir başkası yapıcı bir üslupla şurada yanlışsın derse ne dediğini anlar ve beni düzelttiği için teşekkür ederim. Yok eğer muhatabım durduk yere haddimi bildirme çabasının içine girerse bence bu durumda tartışmak anlamsız olduğundan gülüp geçmek en iyi yoldur. Bana göre de millet olarak en büyük sorunumuz bu olmasa da bir üslup problemimiz var :)

Bilal Öz

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Geotech
2013 Haziran ayında toplatıp o tarihten beri kullandığım bisikletimde resimdeki mekanik disk fren sistemini kullanıyorum ve beni bir an bile üzmedi. İlk zamanlar balataların yeni olmasından ötürü bir kaç kes takla atma tehlikesi atlatmıştım ama sonradan alıştım. Uzun süreli kullanıma bağlı fren kolu sertliğinin yumuşamasını normal sayarsak kendi adıma söyleyebilirim ki mekanik disk fren güvenilirdir. Ama aynı şeyi Eylül ayında amcaoğlu için aldığımız Ümit Alloy modeli için söyleyemeyeceğim. No name disk frenleri yüzünden her sürüşten sonra bisikletçinin yolunu tutuyoruz.
http://i.imgur.com/jX9Ns1o.jpg

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
aslında mekanik disk fren ile hidrolik disk fren arasında fark yok denecek kadar az ama mekanik disk fren üreticileri hidrolik disk fren ne göre daha ucuz (dandik) malzeme kullanıyorlar (mesala çapı ufak ve ağır diskler,daha kalitesiz rator,kalitesiz balata kullanıyorlar)
SONUÇTA;hidrolik disk fren daha kaliteli,performansı yüksek mekanik disk fren daha ucuz
bunu nedeni üretici firmalar. isteseler mekanik freni hidrolik frenden daha hafif ve kaliteli yaparlar ama fiyatı aynı seviyede (performans,ağırlık v.b) 4-5 kat fiyatı olurdu