Bisiklet alacaklara mini rehber

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Selam arkadaşlar. Lütfen sıfır ya da 2. el bisiklet alacaksanız şu soruların cevabıyla birlikte bana mail atın. Yoksa acaip zaman kaybı oluyor. Ya da malzeme alacaksınız "arka göbek kaç para ?" diye sormak "araba kaç para?" gibi tuhaf bir soruyla aynı şey.. Arabanın markası, modeli vs vs.. yok mu? Aynı şekilde bisiklet malzemeleri de tek çeşit değil ki.. Modeli ,ucuzu, pahalısı, uyanı, uymayanı var. Bana benzer şekilde uzuuun listeler halinde sorular geliyor.. Her satırdaki malzemenin onlarca kombinasyonu, onlarca çeşidi, bir sürü kalite seviyesi var.. Çıldırmak yerine böyle soruları cevaplamıyorum..Kusura bakmasınlar..Ayrıca yesilbisiklet.com da çoğunun fiyatı da var.. Shimano parçalar kodlarıyla birlikte sitede liste halinde var.. Koddan bir şey anlaşılmıyorsa açın shimano.comu bakın ordan.. Ya da en kolayı google 'ın resim bölümüne parçanın kodunu yazın, işte size o parçanın bir sürü resmi..

İşe -bisiklet için- önce şu soruların -kendiniz için- cevabını bularak başlayın:

1- Cinsiyet, yaş, boy, kg? (Bunun için fazla kafa patlatmaya gerek yok sanırım
2- Bisiklete ne amaçla bineceksiniz? (Ulaşım, spor, gezinti ya da hepsi)
3- Nerde bineceksiniz? (şehir, dağ tepe, çamur deryası ormanlar, kuru Akdeniz ormanları, şehirlerarası yollar ya da sadece dağlardan aşağı)
4- Ne sıklıkta bineceksiniz? (Her gün, haftada bir vs)
5- Bu iş için ayrılan bütçe nedir?(Sıfır veya 2. el..30 milyona da, 4 milyara da 2. el bisiklet var)
6- Ayrıca 2. el bisiklet arayanların sıfır bisiklet fiyatlarından haberi olmasında fayda var..(Tutup da yeni bisiklet fiyatına 2. el almasınlar diye) Bir de az çok donanım fiyatlarına da öğrenmek iyi olacaktır.. Mesela günümüzde 2-3 milyona da, 600 milyona da pedal var. Veya 5 milyona da, 350 milyona da arka vites bulunuyor.. (Gerçi üst limitlerde olanlar yaygın malzemeler değil ama yine de fikir olsun diye yazdım)

Scudo

tori

Üye
Tepki
1
selamlar
bir bisiklet almayı düşünüyorum fakat oldukça kısıtlı bir bütçem var
bisikleti haftasonu gezileri için kullanmayı düşünüyorum. yani pek sık kullanmıyacağım 188 boyunda ve 80 kiloyum. aklıma gelenler bunlar. yardımcı olursanız sevinirim mail adresim david@yenimail.com

• Beğen
Tepkiler: candede

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Selam David..
"Kısıtlı bütçe" çok göreceli bir kavram..

Boyun da uzun. Bu durumda sana en az 19,5 veya 21" kadro lazım.. (MTB/ATB olarak)Bu boylar da açıkçası 200-300 YTL lik bisikletlerde pek bulunmuyor. Kron!ların en büyüğü 19". Trek'lerde 21" bile var.. 3900 modeli 590 YTL kampanyada. Ya da 690 YTL 8 taksitte..Bir ara Salcano Mountaineer diye ekonomik bir model 21" bisiklet vardı. 8 taksitli 296 YTL şu an ama bizde olanlar 19" şimdilik. Fabrikaya sormak lazım daha büyük kadro hala ellerinde var mı diye..

Boyu tam olarak saptamak için denemek gerek..
Selamlar..
Gürsel
(link)

• Beğen
Tepkiler: journeyman

cagan

Üye
Tepki
0
selamlar,
182 cm boyunda ve 84 kiloyum. spor amaçlı günde 1 saat kadar kullanmayı düşündüğüm bir bisiklet arıyorum. hangi kadro bisiklet almalıyım ve bunun jant olarak (24, 26 vs) boyutu ne olmalı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
cagan

patik35

Üye
Tepki
1
1-BAYAN-24-160CM-46KG
2- gezinti
3-şehir
4-Her gün
5-200YTL
YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

• Beğen
Tepkiler: candede

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Selam
Senin boyda biri 26" ve üstüne biner..28 olanlar zaten trekking veya yol(yarış) bisikletidir.
Arazide sportif sürüş için 17,5 veya 18" KADRO BOYU iyi olabilir.. 16" bazı modellerde olabilir. Yeni Trek'lerin 16" i küçük gelebilir..

Selamlar
Gürsel

• Beğen
Tepki
3
:) Selam..
Yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum..
Mini anketinizi okudum ve kendimce cevapladım..
Bu doğrultuda öneriniz ne olur..

Teşekkürler..

Boy : 1,74
Kg : 90
Amaç : Uzun yol seyahat ve gezinti..
Nerede Bineceğim : Şehir içi ve düzyol diyebilirim..
Ne sıklıkla Bineceğim : Hafta içi akşam ve hafta sonu
Bütçe : 400 YTL civarı

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Merhaba..
Salcano Fantasia 200 YTL civarı. Bu bisiklet 26". Boyunuza göre biraz büyük gelebilir. Bunun aynı özelliklerde ve fiyatta Ferry modeli var ama 24". Bunda rahat edebilirsiniz..(fotodaki)
Selamlar..

• Beğen

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Seçenekler ( Linklere tıklayın)
1-(link)
2- (link)
3-(link)

Aslında (link) bu amaç için çok iyi bir bisiklet ama fiyat 530 YTL

Umarım yardımcı olur..
Selamlar..
Gürsel

• Beğen

cahit1965

Üye
Tepki
1
İsim
uğur
Bisiklet
Pinarello
erkek 40 yaşında 182 boyunda spor ve gezinti amacıyla kullanacağım.Şehir içi,dağ tepe,orman yollarında kullanacağım.Haftada 3-4 kez binebilirim.Sıfır olmasını tercih ederim. Ayırdığım bütçe maximum 1 milyar TL.Yardımınız için şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: yunus_oguz

delidali

Üye
Tepki
0
İyi günler ;
1. E / 20 / 186 / 95
2. Ulaşım , Gezinti
3. Şehir,Kuru Akdeniz Ormanları
4. Haftada 3 gün
5. ~ 300-400 YTL

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.
Görüşmek üzere.

pierfb

Üye
Tepki
0
1.Erkek/16/185/85
2.Ulaşım
3.Şehiriçi
4.Hergün
5.200 ytl
benim için özellik pek de önemli değil hafif olsun yeter.

Şimdiden Teşekkürler!

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Merhaba..
Geciken cevap için özür!!
Bu durumda indirimde olan Salcano NG 255 iyi bir seçim olabilir. Tamamı deore (27 V) donanımlı, travel ayarlı amortisörlü bir bisiklet 795.- YTL
(link)

Selamlar..
Gürsel

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Merhaba..
Size bütçenize göre Salcano SL 500 önerebilirim. (420 YTL) Bu bisikletin kadro boyu size uyar.Ama bütçeyi biraz zorlarsanız Sedona (275.- EU) 19" olanı daha iyi bir seçim olacaktır..

Selamlar..
Gürsel
(link)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Merhaba..
200 YTL ye hafif bisiklet bulmak biraz zor olsa gerek..Bu fiyata sıfır bisikletler demir kadrolu ve çok ucuz donanımlı..Böyle bir şey almak yerine hiç almayın ya da biraz para biriktirp daha iyi bir şey alın derim..
Bizde bu fiyata çok az binilmiş aluminyum kadrolu Salcano Mountaineer'lar var.. Daha iyi bir bisiklet NG 600 (318 YTL)ama bunun da kadro boyu biraz küçük gelebilir..
Selamlar..
Gürsel
(link)

isikocak

Üye
Tepki
0
mrb her kes sormuş ben de sorayım
boy 184
kilo 87
haftasonu gezi ve spor amaçlı her yerde kullanmayı düşündüğüm taksitli oolursa max 750 verebileceğim bir başlangıç bisikleti arıyorum yani bisiklete başlamak değil de daha sonra iyi bişeyle değiştirmek manasında başlangıç cevaplarınızı bekliyorum

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

bence biraz daha beklemekte fayda var..
tüm markalar 2006 modellerin lansmanlarını yapmadı.
çok iddialı bir şeyler istemediğine göre bisan ve bianchinin 2006 modelleri beklenmeli.zira bisanın 2006 modelleri hakkında çok olumlu beklentiler var.

nereden doğdu bu beklentiler de bilmiyorum ama...

• Beğen
Tepkiler: isikocak

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Bisan söylentilerine ben de çok takıldım. herkesin dilinde 800 dolara XTR lı bisiklet lafı dolaşıyor. 800 dolara Xt-LX bile olsa RS Pilot değil RS J3 maşa bile olsa alınır.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
0
Benım BELDESAN -Flamıngo model yarış bısıkletım var.Açık söylemek gerekırse bisikletten çok fazla anlamam ama bız hemen hemen her aksam bısıklete bınerız.Diger bisikletimizi yenilemek istiyoruz ve onunda yıne yarış bısıkletı olmasını ıstıyoruz.Şimdi asıl sorumuz şu olacak;sizce yarış bısıkletı almak dogru bi seçim mi,onun yerıne şasesı daha kalın bi sikletmi almalıyız.

boy:1,80
kilo:77yaş:27
amaç: uzun yol,seyahet,gezıntı vb.
kullanma sıklıgı :hafta sonları,hafta içi akşamları.
bütçe:500 ytl

önerileriniz için teşekkürler

mkurt

Üye
Tepki
61
Bisiklet
Scott
Selamlar,

Henüz başlangıç seviyesindeyim, özelliklerimi aşağıya yazdım. Bir yol bisikleti almayı düşünüyorum. Vereceğiniz öneriler için şimdiden teşekkürler.

1- Cinsiyet : Erkek, yaş : 23 , boy : 1.75, ağırlık : 68
2- spor, gezinti
3- şehir, şehirlerarası yollar
4- hafta sonları(hafta içi zaman buldukça), yaz tatillerinde
5- 1000€