Bisiklet Önerisi

Tepki
16
Bisiklet
Merida
Merhabalar.

Antalya Döşemealtı'nda ikamet etmekteyim. 2 ay önce öğrenim için geldim. İstanbul'da Bianchi Scorpion bisikletim vardı. Kadıköy-Kartal arası gidip geliyordum bu bisikletle. Ama bilen vardır ahım şahım bir bisiklet değil ve biraz ağır :) Oturduğum yer bisikletçilerin antrenman güzergahı olarak kullandıkları yolun tam üstünde. Bende bunu değerlendirmek istiyorum. Bunun içinde bana yeni bir bisiklet lazım.. Doğru düzgün bir bisiklet olsun diyorum, başlangıç seviyesi. Profesyonel bisikletçilik yapan 2 arkadaşla görüştüm, Sedona 731 ve Orbista Cron modellerini bana önerdiler. Benim aklım daha çok Sedona 731'e yatıyor. Siz ne önerirsiniz ? Bu ikisi dışındada görüşleriniz varsa bilmek isterim. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
hoş geldin ömer
sedona'nın o model gayet güzel. mtb yerine şehir-tur bisikleti de bakabilirsin.
örneğin trek ds serisi. döşemealtından merkezede inersin arada. Kepez'in o yokuşunu çıkmak zor olsada:)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Bulduk

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
(link) sedona 731 yerine düşünebilirsin.
şehir bisikleti olarak da "2012 model city sport 27vs" ya da "2013 model city sport 30" iyidir.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Bulduk
Tepki
16
Bisiklet
Merida
Hoşbuldum teşekkür ederim :)
O tip bisikletleride düşünmedim değil ancak yağmura çamura batmayı seviyorum biraz.. Etkinliklerde oluyormuş, onlarada katılmayı istiyorum kondisyon seviyesini iyice yükselttikten sonra :) Yani tercihim mtb olacak :)

Teşekkür ederim Mert, o bisikletide soruşturayım ben bi. Astro modellerine uzun uzun bakmıştım ama kimseye sormamıştım :)

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Antalyada bir hayli sedona kullanıcısı mevcut, bütçen nedir bilmiyorum ama tavsiyem kadroya yatırım yapman, donanımı öldür demiyorum tabi ki ama olabildiğince üst düzey tutmaya çalış kadrodan sonra derim ben.

• Beğen
Tepkiler: gok

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Maksimum ne kadar bütçe ayırıyorsunuz bisiklete ?

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Ömer Bulduk

(link)

salcano kadrosundan da üzerindeki donanımdan da memnunum, zaten memnun olduğumdan öneriyorum.
"kadroya yatırım yap, sedona al" demek pek de anlamlı değil benim gözümde. ikisi de yurtdışından kadro getirtip etiket basıyor sonuçta... kalite seviyeleri aynı. "kaliteli kadro" denecek kadroların kendisi bu bisikletlerden pahalı zaten. düşük bütçede kullanımda hissedilecek farkı donanım sağlar.

hatta bu kadroyu üst düzey donanım takmaya değer bulduğu halde "salcano" yazmasından rahatsız olanlar bile var.
(link)

marka takıntınız yoksa fiyat/performans oranı en iyi bisiklettir bu seviyede.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bütçenizi ne kadar önce o önemli.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Mert C.

Mert bey sizde sırf vites sistemi olarak düşünüyorsunuz ama . Sticker dediğiniz şeyde bir tasarımdır , emektir , uğraştır . Ve açık olan bir şey varki sedonanın kadrolarının işçiliği salcanoya göre daha iyi . Birde bunun maşası var , gidon , gidon boğazı , sele borusu , jant çemberleri hepsiyle birden değerlendirmek lazım . Arkadaş 731 dedi diye hemen v frenli , 27 vitesli salcano önermek bence yanlış.
Arkadaşın bütçesi 731 düşündüğüne göre 1500 civarlarında o bütçedeki en iyi f/p bisikletini alması kendi adına daha iyi olur .

• Beğen

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Mert kardeşim belirttiğin şekilde öneri yapan olmadı beni kastettiysen. Sadece Antalyada bir hayli sedona kullanıcısının olduğunu belirttim. Sedona salcano bisan ne isterse alabilir kendisine kalmış bir karar. Foruma görüş sormuş benim görüşüm de kadroya yatırım yapması, bu öneriyi sadece marka takıntılığı olarak görüyorsan diyebileceğim birşey yok ne yazıkki. 8 yıl bisan everest kullanmış biri olarak (ki çalınmasa hala kullanırdım) hiç bir sorun yaşamamış olmamla birlikte, yurtdışında daha teknolojik şartlarla üretimi yapılmış başka bir marka bisikletinin 1 yılda çıkardığı sorun kadar sorun vermemiştir. Verilen paralar küçümsenecek paralar değil sonuçta çöğe atılmasını kimse istemez... Saygılarımla

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Emre GÜLEN

sırf vites sistemi mi?
gidondan hidrolik kilitli xcm v3 var maşa olarak...
jantların üzerinde weinmann yazmakta, salcano özel örüm diye geçiyor ancak sanırım üretici weinmann... ki markasından bağımsız olarak ağırlık açısından da sağlamlık açısından da bu bütçe ile alınabilecek en iyilerden.
gidon, gidon boğazı ve sele borusunda sedona'nın salcano'ya üstünlüğü nedir merak ettim... xcr aynakol, continental lastik gibi etkenleri es geçmişsiniz hep.

donanım olarak salcano'yu kötülemeniz anlamsız kalıyor burada, sadece vites sisteminden ibaret değil seviyesi.
tourney setli bisiklet de kullandım, geçişleri kötü sayılmazdı. en az önemsediğim kısmı bile olabilir vites sistemi hatta...

benim dediğim bu fiyat seviyesinde bisikletlerin seviyeleri yakındır, salcano'nun indirimi ile de f/p oranı sedona'dan iyi durumdadır.
ne salcano sedonadan kat kat iyidir dedim, ne de sedona kadrosu ile salcano kadrosu arasında birinin öne çıktığını söyledim ben...

@Ahmet.Çetinkaya

ben sizin önerinize marka takıntısı demedim. onu örnek gösterdiğim salcano stickeri yerine sahte sticker basan kişiye söyledim.
"kadroya yatırım yapmak" sözünüze takıldım sadece. onun dışında bu bütçelerde alınabilecek en güzel bisikletlerden olduğu bir gerçek, sedona'yı kötülediğim de yok...
dediğim şey iki bisiklet arasında kadro farkı yok denecek seviyede olacaktır. bu bütçedeki bisikletin kadrosu yatırım yapılacak bir kadro olmaz, salcano da olsa sedona da olsa...
sadece kadroların 1000'lerce lirayı bulduğu bir sektörde 600-700 liralık bisikletleri kadrosuna göre ayırmayı mantıksız buluyorum.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Mert C.Sedona race face parçalar kullanır. Salcano zoom. Xcr aynakol sizin gözünüze nasıl gözüküyor bilmiyorum ama bence alt seviye bir aynakol. Sedonada sram x5 vites var yani deore seviyesinden olan. Ben salcanoyu kötülemedim hiçbir zaman yalnız sedona 731 düşünen birisine sadece vites sayısı olarak eşit diyeceğimiz 270 sv yi önermenizi yanlış buldum.
Ve sondaki yazınızada kadrolar hepsi aynı bir etiket basıyolar gibi cümle kurmuştunuz o yüzden yazdım onuda .

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Emre GÜLEN

kadrolar hepsi aynı gibi birşey söylemedim. bu iki bisikletin kadroları aynı seviyededir dedim. üst düzey marka ve modellerde elbette çok daha iyi kadrolar var...
xcr yaklaşık shimano acera seviyesinde bir aynakol en azından. bence de alt seviye, gerçekten üst seviye olanların yanında.

ve her şeyden öte benim mesajımda ne sedona'yı kötüleyen bir söz var. ne de salcano astro 270sv sedona 731'den iyidir diyen bir söz var...
benim söylediğim fiyat/performans oranı. astro'yu alıp aradaki fark kadar masraf ederseniz sedona'nın üzerine çıkarılabilir. f/p ayrı bir şey, direkt üstün olması ayrı.

aslında söylediklerimiz arasında birbiri ile çatışan bir durum yok, olaya farklı yönlerden yaklaşıyoruz. ancak ufak yanlış anlaşmalar durumu bu noktaya getirdi sanırım.
ayrıca sadece bir öneri idi, indirimden dolayı aklında bulunmasını istedim. zorla salcano aldırmıyoruz kimseye...

• Beğen
Tepkiler: Emre G.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Mert C.

Bu iki bisikletin kadrolarını kastettim hepsi derken. Ve bende aynı olmadığını belirttim. Xcr yi küçümsemek istemedim ama onu ekstra bir özellik gibi yazmanızı garip bulmuştum.
Ve ben size hiçbir zaman kötülediniz demedim sadece 731 bütçesi olan birine 270sv önermenizi yanlış bulmuştum. Söylediklerimizin arasında tek çatışan bu iki bisikletin kadro ve kadro aksamında bir fark olmadığını düşünüyorsunuz . Bende olduğunu belirttim. Bu kadar :)

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Emre GÜLEN

ben de xcr'yi övmedim. sizin astro'yu sadece vites sisteminden ibaret olarak nitelendirmenizden dolayı yazdım, çünkü üst seviye olmasa da yerin dibine sokulacak bir aynakol hiç değil.
astro alınırsa arada kalan para ile rahat rahat havalı maşaya dahi geçiş yapılabilir ki en büyük farkı yaratabilecek parçaların başında geliyor. bu yüzden bir bütçe varsa o bütçe ile direkt alınabilecek bisikletlerin yanında "o bütçe ile yapılabilecek en iyi bisiklet" de incelenmeli. üzerine ekleme yapmak için bulunabilecek en uygun donanım ve fiyata sahip bisikletlerin başında geliyor. hangi donanımda ihtiyaç hissedersen onu yükseltebilirsin, değiştirmediğin geri kalan donanım da üzmez ve yeterli performansı verir bu bisiklette.

ben halen mantıklı bir öneri olarak görmekteyim, kişisel bakış açısına göre tercihlerin değişmesi gayet normal. :)

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Mert C.

İşte kişisel düşünce budur . Birinde salcano vardır yükseltcektir yapcağı ilk iş kadro set , gidon,boğaz aksam parçalar olur. Bazıları vardır. Sizin gibi başka yükseltmeler yapar. Bende ilk gruptanım :)

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre GÜLEN

Yoruma katılıyorum, şimdi f/p açısından yerli markalarda salcano üstüne yok bu doğru ama adamlarda tasarım yok ben de şahsen o salcano yazısını gördüğüm an soğuyorum bisikletten hadi yazıyı geç renkleri de hiç beğenmiyorum istersen bedava ver içimden kullanmak gelmez her şeyden önce bisiklet gözüne güzel gelecek, karşına aldın mı budur diyeceksin yoksa bana bedava dura-ace salcano yol bisikleti verin kullanmam.

• Beğen
Tepkiler: Berke ve Mert C.
Tepki
16
Bisiklet
Merida
@Ahmet.Çetinkaya
Sds bisiklet'e gidip bir görüşücem yarın, onlarında fikrini alayım. Parça toplama ihtimalimde var :)

@Emre GÜLEN
@Berke1903

1300-1800 arası olur diye tahmin ediyorum.

@Mert C.

Marka takıntım pek yok, işlevi olsun yeter. Bu bisikletide göz önünde bulundurucam :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ömer Bulduk

Peki bisikleti hangi yollarda ve hangi hava şartlarında kullanacaksınız?
Eğer arazide işiniz yoksa hobi olarak asfaltta sürüyorsanız dağ bisikleti bakmayın.
Ama araziye girerim diyorsanız buna bakabilirsiniz: (link)
Araziye girmem diyorsanız buna bakın: (link)

• Beğen