PTT Rezilliği

A.Aşkar

Forum Demirbaşı
Tepki
311
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar 19 ekim günü merlincycles.com dan ayakkabı siparişi verdim.25 Ekim günü İzmire gelmiş.Bornova dağıtım merkezinden güya yola çıkmış ama teslim edilememiş ve bende bekliyorum.En sonunda arayıp sorduğumda adres bulunamadı diye İstanbula geri yurt dışına gönderilmesi için yollamışlar.Ya kardeşim üstünde adresim tam tamına yazıyor , telefon numaram yazıyor 3 tane tel numarası verdim.2.cisi evime bir belge bile gelmedi.Şuana kadar sayısız alışveriş yaptım sadece ptt kargoda böyle bir şey ile karşılaştım.İnsan bi arar evde yoktunuz der bilgi verir.Bırak onu aramadılar bile.Şimdi ürün yurt dışına giderse satın aldığım şirket geri yollar mı acaba geri ?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
UPİM veya AVPİM'i arayıp durumu anlatın, dönmesini engelleyin. Yurtdışına giderse iade olmuş olur, kargo bedeli haricinde para iadesini yaparlar.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Daha önce de çokça karşılaşılan bir durum ne yazık ki. O an görevli memurun görevini tam anlamıyla yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Yurt dışı firmaya vermiş olduğunuz numara kargo bilgileri üzerine site tarafından kaydedilmediyle bu konuda PTT'nin yapabileceği birşey yok. Bunu ancak ürün elinize geçtiğinde kontrol edebilirsiniz. Geri dönerse de eğer kargo ücreti ödediyseniz onu iade alamazsınız ve tekrar gönderi talebinde bulunursanız ikinci bir gönderi ücreti isterler büyük ihtimalle. Siz sadece genel müdürlüğü veya dağıtım idareyi arayıp adresin nasıl bulunamadığını ve o gün o saatte hangi görevlinin dağıtıma çıktığını sorgulayın. Sorunu çözeceklerdir...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
"Kargo bedeli hariç iade ederler" söylemi doğru değil. Neye dayanarak böyle yazıyorsunuz anlamıyorum.

Yapman gereken detaya girmeden firmaya email gönderip "siparişi almadım" demelisin. Firma ya yenisini yollar yada paranın tamamını kartına iade eder. Paranı iade ederse yenisini sipariş edersin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

Firmayı bağlayan bir durum olmamasına dayanarak yazıyorum. Bedavaya göndermediklerine göre, her kaybolan ya da posta şirketinin ihtmali sonucu ulaştırılamayan ürün için size posta ücreti harcayacak değiller. :) Sizin mantığınıza göre 10 defa da gelmese, her seferinde firma üşenmeden posta ücretini verip, tekrar malı yollayacak öyle mi? İyiymiş.

Ek olarak; kalın puntoladığım kısımda ne kadar etik davrandığınız da ortadadır.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@cenkduran

Cenk bey,
Satış yapan firma bilinen bir bisiklet firması ve ürünün ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Firma ürünün takibini yapacaktır ve ürün firmaya geri ulaşmazsa sebebini araştıracaktır. Daha önce de bu ve benzeri sitelerden(evancycles, chainreactioncycles vb) alışveriş yapan çok arkadaşımız var. Durum istisnalar ve ücretsiz kargolar hariç bu şekilde. Çin sitelerinden 5-10$'lık ürün alıp 30-40 günde ulaşmazsa onlar iade ediyorlar parayı çünkü onlar için %100 memnuniyet önemli. Büyük firmaların birşey kanıtlama sorunu olmadığı için yaptırımları ona göre oluyor. Yine de talepte bulunmak da tabii ki yarar var...

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bu biraz da o bölgedeki dağıtımı yapacak olan personelin ya da bununla ilgili birimin işgüzarlığı.

Bende Merlin'den ya da CRC'den yaptığım alışverişlerden birinde böyle bir olayla karşılaştım. Siteye adres bilgilerimi eksiksiz girdiğim halde, paket üzerine yapıştırılan kağıtta bunların yalnızca bir kısmı çıkmış. O dönemlerde yurt dışından pek çok alışveriş yaptığım için PTT kargonun teslimat elemanı ile bayağı bir içli dışlı olmuştum, paket üzerinde ismimi ve adresin bir kısmını görünce kapımı çalıp "Böyle bir paket var ama adres bilgisi eksik, senin miydi?" diye sorma nezaketini gösterdi. Sonuçta o personel, dağıtım yapacağı adresi tanıyan birisi, insaflıysa benimki gibi işin peşine düşüyorlar ama uğraşmak istemeyen personelin de işin kolayına kaçması gayet mümkün.

Ha bu da bana ayrı bir ders oldu, tüm alışveriş sitelerindeki adres bilgilerimi tek bir satır olacak şekilde değil 3-4 satır halinde yazmaya başladım, orası ayrı. :D

• Beğen
Tepkiler: gok

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
PTT Kargo ile belki de en az 50 kez yurt dışından ufak tefek şeyler aldım. En son merlincycles üzerinden 2 adet ayakkabı ve 1 adet spd pedal aldım.

merlincycles örneğinden devam edersem eğer siparişlerimin tamamı sevk edildikten sonra yaklaşık 3-4 gün içerisinde Türkiye'ye giriş yaptı.

Burada hep şu taktiği uyguladım. Gelen posta'nın takip numarası var ise internet üzerinden takip edip torbaya eklendi dediği andan itibaren hep 1 gün sonra bana en yakın posta dağıtım merkezine bu postalar ulaştı. Ben de postacı'nın keyfini beklemek yerine dağıtım merkezine giderek bizzat kendim elden teslim aldım.

Böyle bir imkanınız yoksa şayet bulunduğunuz yere dağıtım yapan memur'un cep telefon numarasını alıp sormanız faydanıza olacaktır.

A.Aşkar

Forum Demirbaşı
Tepki
311
Bisiklet
Carraro
@Erdal YILMAZ

Hocam şimdi AVPİM'i aradım durumu anlattım.Gümrük muayenesi edilmediği için dağıtıma çıkmış ama muayene için istanbula geri yollanmış.Kadının bana söylediği kargonun bu yüzden uzadığı ve muayene ediltikten sonra tekrar izmire yollanıcağı şeklinde ama ben tam emin olamadım.Barkod numarasını vereyim birde sizler bakın bi. Numara bu

RU301891125GB

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Bizimde başımıza geldi eve geldik dediler ama eve gelen kimse olmadı; tamamen ptt'nin üşengeçliği. Merline mail'le durumu bildirin tekrar yollamasını yapacaklardır.

Tepki
3
Bisiklet
Trek
Ne yazık ki bir PTT klasiği. Nerdeyse bütün araç alımlarımda başıma geldi. İstanbul'un göbeğine Kadıköy'e araç ruhsatını getirmiyor adamlar. Her seferinde ben peşine düşüyorum, haftalar sonra şubeden alıyorum. Sırf bu yüzden yurt dışından bir şey almıyorum. Kesin geri döner diye.

A.Aşkar

Forum Demirbaşı
Tepki
311
Bisiklet
Carraro
Allah için nasıl birşey bu ya :D dün akşamdan beri ptt'nin sistemleri gidik.18 binlik personelin üstüne lise mevzunu dahil binin üzerinde alım yapıldı sonuç hala aynı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ali Aşkar

Muayene edilmedi bence tamamen uydurma bir laf. Söyleyecek söz bulamadığı için bilerek yada bilmeyerek size bu tarz bir cevap verdiklerini düşünüyorum. Gelen her ne olursa olsun kontrol edilmeden "ama içini açarak, ama x-ray kontrolu ile" gümrükten zaten geçmiyor. Daha doğrusu geçmemesi gerekiyor.

Muayene edilmeden dağıtım merkezine giden paket, hele ki bu paket taahhütlü yani takip numaralı ise olamaz, oluyorsa birileri işini eksik yapıyor demektir.

1 ay önce ebay üzerinden 2 adet pompa satın aldım. Pompa elime ulaştığında orjinal paketi açılmış ve paketin ağzı gelişi güzel tekrar bantlanmış şekilde bana ulaştı. Sizce kim açmış olabilir? Satıcı mı, yoksa gümrükte iş yapan memur mu? Yani ortada bir kontrol var, var ama nasıl ve ne şekilde ona yorum yapmıyorum.

75 euro sınırından dolayı umarım size bir sürpriz hazırlamazlar.

Ptt takip sayfasını ben açamadım sanırım bir sorun var. Size en yakın posta dağıtım merkezi ile görüşüp paketi size ulaştırmalarını söyleyin.

A.Aşkar

Forum Demirbaşı
Tepki
311
Bisiklet
Carraro
@Erdal YILMAZ

Aradığım hiç bir numara açmıyor ki , gelde deli olma ya.Açıp küfür edesim var çünki keyfi iş yapıyolar...

tekrar aradım başlarından saldılar.Arkada son ses müzik , nedediği anlaşılmayan embesil kadının şununla sen ilgilen dediği sesi duydum ama.Sonra verdiği numarayı arayıp sinyal sesinden sonra tekrar bırakınız mesajıyla karşılaması.İşte Tüm deneyim burada.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Istanbul'da birinden alışveriş yaptım. Çarşamba kargoya verdi, perşembe Izmir'e geldi, 3 gündür bi yerlerde ama nerde bilmiyorum. 3 gün diyorum çünkü evim PTT'yle dip dibe olduğu için cumartesi de gönderilerimi getiriyolar. Arkadaş da parasını geç alıcak tabi kapıda ödeme olduğu için.

A.Aşkar

Forum Demirbaşı
Tepki
311
Bisiklet
Carraro
@Berk Mercancı

Berk perşembe akşamı size söylediğim ayakkabı işte.Bekliyorum bende gelicek diye.Meğer başına neler gelmiş:)

• Beğen
Tepkiler: Berk Mercancı

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ahmetcan44

Firmayı tabiki bağlar. Ayrıca daha teslim alınmamış bir mal var. Defalarca paramı iade aldım. Bu tip olaylarda tecrübeli arkadaşlar yazarsa daha uygun olur varsayımlar yardımcı olmuyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir anımı anlatmam şart oldu. Geçenlerde odamda oturuyordum, içeriye 40 yaşlarında, bir eli cebinde, öteki elinde kutu, bir adam girdi. Kıyafet senin benim gibi. En başlarda -işim gereği- uzatmalı bir öğrenci sandım (olur öyleleri, 15 sene uzatır okulu, afla gelir, yine uzatır.). Hani sorsalar, bu adamın mesleği ne, diye, en son gelir aklıma kargocu olduğu. Söyledi kargocu olduğunu, teslim etti kutuyu -Elazığ'a gelen kargolar 2-3 gün bekler, toplu halde çıkar yola-, kutuyu içeriğine zarar gelip gelmediğini öğrenmek için kontrol etmek istediğimi söyledim, bizi ilgilendirmez, yollayanın hatasıdır, diye bir cevap verdi. Allah'tan iyi paketlenmişti (gelen şey hassas tartı).

Neyse, bu sıradan hikayeyi de uzatmayayım, bu şirket PTT oluyor efendim. Ciddiyetsiz bir kurum görüntüsü var. Gözümün önüne geldi de, hiç yadırgamadım başınıza geleni. Mümkün olduğunca PTT kargoyu kullanmayın efendim. Galiba Brooks selemi getirip kapıya bırakıp giden de kendileri.

Sorununuzu en kısa sürede ve en az zararla halletmeniz dileğiyle.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
PTT eskisi gibi kendi personeli ile dağıtım yapmıyormuş. Taşeron firmalar kullanıyormuş. Bu yüzden hizmet kalitesi düştü.