şans eseri ucuz atlatilmiş bir kaza

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@Gökhan Toros

Geçmiş olsun hocam iyi ki birşeyiniz yok.

Gökhan bey'e kesinlikle katılıyorum. ben olabildiğince çizgi üzerinde gidiyorum. bisiklet yolu yoksa sağda herzaman kaçabileceğim bir boşluk oluyor.
Başıma geleni söyliyim 2 gün önce bisikletim ile libadiyeden yukarı çıkıyorum. yeni yapılan AVM'nin ordaki ışıklarda bana yeşil yanıyordu. Taksici karşı şeritten beni gördüğü halde
gözgöze geldiğimiz halde üstüme kırdı. bende o yağışlı havada 700x23 lastikle ani panikle ön frenlere asılınca bisiklet altımdan kızak gibi çıktı. Üzerimde Mercekli Ledli kafa farı. Gidonda Sele lambası olmasına rağmen adam gördüğü halde kırdı üstüme ve korna çalıp uzaklaştı..

Scudo
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
@Sehzade43

İlk olan hataydı. Sadece kaçması sinir bozucuydu. Ama bu kasten yaptı. Bisikletten atlarken yanda oturanla göz göze gelmemize rağmen durmaması cabası. Tüm iyi dilekler için teşekkürler.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Olaya neden olan araç sürücüsü, amcamın oğlunun ve kıramayacağım arkadaşların tanıdığı çıktı. Bugün emniyette ifade vermiş ve ardından aracılar büroya geldi. İşin açıkçası şikayetten vazgeçme niyetim yoktu ancak pişman olduğunu ve bir daha bisikletlilere karşı duyarlı olacağı sözü ve amcamın oğlunun isteği doğrultusunda şikayetten vazgeçtim. Gerçi sonuçta, bu olaydan ders çıkarmasını istemiştim ve gördüğüm kadarıyla amaca ulaşıldı. Umarım sözünde durur ve olayı başkalarına da anlatır. Böylece daha fazla insanın dikkatini bu hassas konuya çekebilmiş oluruz.

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
Cok gecmis olsun. Surekli bu tip seyler icin her dakika cekim yapan gopro kullaniyorum ki elimde kanitim olsun. 5sn kazanmak icin cok yakindan sollaniyorsunuz, 15 sn sonra ayni arabanin yanindan geciyorsunuz, hic bir kazanc yok yapilan tehlikeli sollamada. Sadece saygisizlik, sizi gormus ya da gormemis olmasi degil.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Özellikle mesai bitiş zamanların da,araç içerisinde ki,insanların yüzleri somurtkan ve sinirli oluyorlar..

Biran evvel eve gitme hırsı sanırım,gözleri kararıyor,diğer insanları görmüyorlar..

Kimisi de hava atmak için,sürat yapıyor..

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Dün aracımla Marmaris merkeze giderken bisikletli bir gencin ters şeritten bana doğru geldiğini gördüm. Trafik ağırdan aksa da bisikletli üstüme doğru gelmeye devam etti. Yol kenarındaki 30 cm boşluğa güveniyordu sanırım. Yanıma kadar geldi 3 metre önümde ön tekeri yol kenarındaki kanala düştüğü için kayıp yere düştü. Nasıl fren yaptım nasıl durdum o an hatırlamıyorum. İyiki karşımdakinin gidişine güvenmediğim için yavaşlamıştım. Yarım metreyle arabanın altında kalmaktan kurtuldu, ama benim arka tampon arkamdan gelen araçtan kurtulamadı. Fazla bir hasar yok. Bunu anlatmamın sebebi bisikletlilerin de bazen sürücüleri cileden çıkartıyor olmasıydı. Bu olaydan sonra aracımdan inip o bisikletliyi bir temiz dövesim vardı ama çok korkmuştu o yüzden bir şey demedim. Allah'tan sadece maddi kayıpla kurtulabildik hepimiz...

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
@ikan yüzgeçgölü

118 Kiloluk bir adamın bisikletin gidonu üzerinden atlayabilmesi şans değil mi? O şansı da Allah'a borçluyum o ayrı.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Araç sahibinin tanıdık çıkması ve şikayetten vazgeçeceğimi daha önce yazmıştım. Vazgeçme dilekçemi de savcılık nasıl olsa çağıracak o zaman veririm diye düşünürken yeni Türk adalet sisteminin nasıl işlediğini unuttuğumu eve gelen tebligatla hatırlamış oldum.
Bu savcılık kararı
(link)
Bu da emniyetteki ifadem
(link)

Vaktiniz olursa şikayetimle savcılık kararı arasındaki uçurumu görebilmek adına okuyun lütfen. Daha sonra savcılık kararında nasıl hatalar yapıldığına dair ayrıntılı bilgi vereceğim.

Not: Bu karar "trafiğe çıkma, çıkarsan da ölümü göze al" demenin en kanuni ifadesidir.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Yukarıda eklediğim savcılık tarafından verilen takipsizlik kararı ile şikayetimde geçen farkları ve hataları sıralayayım.

1- Ben “arka kısmında rahatlıkla görülebilecek 3 adet farklı renklerde yanıp sönen flaşör ışık ve reflektörlü bisikletim ile kafamda yine reflektörlü kaskım olduğu halde” diyorum
Savcılık bunu “donanımlı bisikleti ile” olarak çeviriyor.

Ben “arkamdan geldiğini fark ettiğim ” diyorum
Savcılık “aracın üzerine doğru geldiğini” diye çeviriyor.

Bundan daha önemli ve vahim olan durum son cümlelerde saklı.

Savcılık ne diyor bakalım “Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ev bulgulara göre de; müştekinin tanık anlatımıyla da doğrulanma imkanı bulunmayan soyut iddiaları dışında, şüpheli hakkında üzerine atılı suçtan dolayı kamu davası açılmasını gerektirir yeterli, somut, objektif tarafsız delil elde edilemediğinin anlaşıldığı”

Savcılık, polisin elinde bulunan olay yeri krokisini ve olay yerinden alınan fotoğrafları her nasılsa ve her nedense somut delil olarak değerlendirmiyor. Kroki ve fotoğraflarda kaldırıma 20 cm den daha az bir mesafede 2 metreye yakın bisiklete ait fren izi görülüyor.

Savcılık kararının takipsizlik olmasının tek nedeni benim hala yaşıyor olmam. En iyi ihtimalle kafam gözüm patlasaydı, kolum bacağım kırılsaydı savcılık bu noktada belki harekete geçecekti ama ben bundan da emin değilim.

Benim bu olaydan çıkardığım sonuca gelelim.
Kamu vicdanı denen şeyin hiçe sayılan hukuki kararlara son zamanlarda çokça rastlıyoruz. Bu durum bunlardan biri olarak kayda geçti. Zira bundan sonra ben, bisiklet kullanan (neredeyse hergün 30 km) bir vatandaş olarak uğradığım haksızlık karşısında adaletin yanımda olmadığını biliyorum. Ölmedikten sonra olay ne olursa olsun failin bir şekilde serbest kalacağını da biliyorum. Bu saatten sonra kendi işimi kendim görmem gerektiğini (olaya bir hukukçu olarak değil bir vatandaş olarak bakıyorum) de öğrendim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Öncelikle geçmiş olsun bırakın tanıdığı akrabam olsa vazgeçmem ben şahsen herkes suçunun cezasını çekmelidir.