Focus Mares AX 3.0

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Evet, nihayet karar verdim ve bisikleti gidip aldım. Bugün kafayı kırıp gitmesem daha aylar boyu "onu mu alayım, bunu mu alayım?" diye düşünüp dururdum.
Karar verme aşamasında sorularıma sabırla cevap veren Ufuk Abi'ye ve İbrahim Bey'e teşekkürlerimi sunarım.
Bisikleti aldıktan sonra hava karardığı için ve hazırda akşam için güvenlik ekipmanım olmadığı için ancak Göztepe'den Küçükyalı'ya kadar sürebildim. Yarın birkaç saat güzelce test ederim.
Bu kısa sürüşte bisikletin ataklığı yüzümde tebessüme yol açtı. Yine de dropbara alışkın olmadığı için fazla hız yapmamaya çalıştım. Ama çok rahat hızlanıyor. Bisiklet hafif zaten.
Üzerinde 700x37c'lik Continental Cyclocross Speed lastikler var. Lastikler ivmelenme ve hız olarak iyi ama patlak koruması olmadığı için insana güvensizlik veriyor. (Özellikle Marathon lastik kullanan biri için.) Değiştireceğim ilk parça lastikler olacak sanırım.
Vitesler komple Tiagra. Altus takımından sonra güzel geldi. :)
Frenler Tektro RX5. Bu modelde kaliper fren yerine mini-v fren kullanılmış. Açıkçası bunu daha geçen hafta fark etmiştim. Yarışlara girmeyeceğim için mini-v frenlerin benim için daha avantajlı olacağını düşünüyorum.
Bunun dışında bagaj takmak için delikler mevcut ki bu benim için en önemli kriterlerden biriydi.
İlk sürüşten memnun kaldım, ilerleyen günlerde düşüncelerimi tekrar aktarırım.

Bisikletin resmi linki şu:
(link)
Fotoğraflar çok iyi değil, idareten çektim.
https://www.bisikletforum.com/a/img547/3053/p0ij.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img541/5760/cr8z.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img90/2575/u2pd.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img90/1594/w0i1.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img855/6615/f4zg.jpg

Scudo

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Ozan , çok güzel bir bisşklet aldın, çok sevindim.
Kullandıkca, alıştıkca çok ama çok daha fazla seveceksin. Lastikler için endişelenme, kolay kolay patlamıyor.
Kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum sana :)

• Beğen
Tepkiler: Ozan Duran

Can Teker

Aktif Üye
Tepki
230
Bisiklet
Diğer
Çok güzelmiş. Kazasız belasız sürüşler dilerim. :in:

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Cyclocross için aklımdaki ilk marka ve hatta seri. AX 1.0 almak isterim mutlaka. Güle güle kullanın, çok çok güzel. :) Kedicik için de teşekkürler, bayılırım. :p

Ufuk Abi'nin cyclocross türüne kattıkları ise tartışılmaz. İletişime geçeceğim kişilerden biri Özgür ise, diğeri de Ufuk Abi'dir.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@laciverti
Teşekkürler Ufuk Abi. İnşallah dediğin gibi, kolay kolay patlamaz. :)

@Can Teker
Teşekkürler.

@ahmetcan44

Teşekkür ederim. Bagaj deliği olsa ben de AX 2.0 almak isterdim ama AX 3.0'la yetinmek zorunda kaldım.
Bana şimdilik fazlasıyla yeterli. Kedi Bostancı kedilerinden. :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Güle güle kullan. Çok şık her yola gelir. Lastikler biraz eskiyince 32c yapsan cok tatlı gider.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
https://www.bisikletforum.com/a/img547/3053/p0ij.jpghttps://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1383598_651614991537745_373333544_n.jpg

iki bisiklet arasındaki fark ,,,
yukardaki cyclo cross evet teker hacmi 700 x 37 ,böyle bir makineye sahip olma durumu, inşallah benimde olur ,eldekini satma durumu sadece kadroyu kadro karbon,,
evet cyclo cross ta iki yaprak var bu da uzun turlarda rampalı etaplarda dez avantaj olarak dönecektir ,tabi sürekli antreman yapanlar için durum böyle değil,,bu focus ile düz toprak yollara dalmak isterdim ve de ağır stabilizeye ,
evet 2012 senesinde ilk kez salcano getirdi cyclo cross ları arkasından atak yapan focus oldu istanbulda scott firması horul horul uyumakta ,

ikinci bisiklet benim hibrit large kadro scale 30 scott karbon ,50.000 i artık doldurdu üstüne çıkıyoruz artık, 2008 martında aldım mtb den dönüştü 28 jant oldu 700 x 32 teker ağır stabilizeye çok rahat girmekteyim ve düz toprak yollara ,hız geldi tabi,,evet şeytan diyor satma çünki bi daha böyle kadro bulamam,istanbulda cyclo cross bisiklete uygun etap bıçkıdere tarafları ,oralar gerçekten tam cyclo' luk ve istanbul dışı ise kesin tavşanlı-boyalıca hattı ,,
asfaltta gerek benim 700 x 32 ve gerekse 700 x 37 hız olarak dönmez ,konforlu olmaz evet hızın rajonu teker hacminde yatmakta teker ne kadar ince ne kadar 100 üzeri hava basılır,o vakit , o teker uçar tabi..ama hızında bedeli olduğunu asla unutmayalım ,,evet bu cyclo cross focus asfalttan ağır stabilizeye oradan düz toprak yollara çok rahat dalar ,,,kendi bisikletimden bu olayı biliyorum tek fark evet benimki mtb gidonu frenlerde değişik ,arka fren disk mekanik ön v-break
ben yengeç fren sistemini seviyorum cyclo cross larda, v -breaklerden farklı oluyor ,,

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Bugün ilk kez toprak yola ve hafif çamura girdim. Pedalşörlerle Aydos Ormanı turuna katıldım ve bisikletle hiç zorlanmadan parkuru tamamladım.
Arnavut kaldırımda ya da bozuk yolda hiç sıkıntı çekmiyorum. Bunda en büyük etken 35c'lik lastikler elbette. Ama kalın dişli olmadıkları için çamur hemen yapışıyor, uzun süre çamurda kullanılmaz gibime geldi. Kuru zemin için oldukça iyi.
Kondisyonum olmadığı için çok dik rampalarda hala zorlanıyorum. Gerçi geçen haftaki 110 kilometrelik Anadolu Feneri performans turundan sonra Aydos'a giden rampalar çok kolay geldi. :)
Yine de çok uzun bir tura çıkarsam aynakolu üçlü yapmak şart gibi görünüyor.
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1381487_10151710585328848_355950302_n.jpg

Tepki
0
Bisikletiniz çok güzel iyi pedallar..

Ben de bu modeli araştırıyorum uzun zamandır.. Nereden aldınız acaba 2013 modelini?

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@tayfun bayburt
Teşekkür ederim.
Bisiklet Cumhuriyeti'nden aldım. Göztepe'de 60. Yıl Parkı'nın karşısında.

Engin YAĞIZ

Daimi Üye
Tepki
189
İsim
Engin YAĞIZ
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi günlerde kullanın çok güzel bi seçim yapmışsınız, zaten Focus'lara oldum olası bayılırım :)

• Beğen
Tepki
9
Bisiklet
Focus
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151910823324484&set=pcb.10151910841029484&type=1&theater

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Ozan bey,
Focus'un resmi sitesine bakıyorum ancak sanırım orada bir aksaklık söz konusu. Oradaki ax 3.0 için Disc frenli bir model lanse etmişler. Bunun yanı sıra aynakol için 46/36 oranlarını yansıtmışlar (Ben 51-36 diye hatırlıyorum). Bisikletcumhuriyeti'nin sayfası arızalı olduğundan karşılaştırma yapamıyorum şu an için, rica etsem bu konuda beni aydınlatabilir misiniz acaba?

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@Sefa.
Evet, bugün ben de baktım. Sanırım 2014'ler çıktığı için bir aksaklık var.
Focus'un sitesindeki 2014 modeller. 2.0'daki diskli ve normal frenli modellerin birini 3.0 olarak değiştirmişler.
2013'ün 3.0 versiyonu 2014'ün 4.0 versiyonuyla eşdeğer. Hatta 2014'te karbon maşa kullanarak daha iyi hale getirmişler. Dediğiniz gibi aynakol oranları da değişmiş. Genel cyclocross oranları olan 46/36'ya dönmüş. Ama sanki resimde yine büyük gibi görünüyor. Benimki 50/34.
Renkler de daha güzel olmuş. :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Cyclocross bisikletlerinde 46/36 aynakol standarttir. Müsabakalar icin 32mm. den genis lastiklere müsaade edilemez. Bunun disindaki bütün degerler insanlarin antrenman icin kullandigi donanimlardir. Ben de 34mm. lastik ve hatta 3 lü aynakol kullaniyorum.
Focus Mares, testlerde, kendi düzeyindeki Cube, Canondale, Haibike, Poison gibi bisikletleri sollamis, cok yüksek düzeydeki, 3000-4000 € luk Felt, Fuji, Giant, Ridley, Specialized, Stevens gibi cyclocross bisikletleri kiskandiracak güzellik ve kalitede bir bisiklettir. Tercihiniz icin tebrikler ve iyi eglenceler!.

• Beğen
Tepki
25
Bisiklet
Focus
Merhaba hayırlı uğurlu olsun Ozan bey çok sevindim adınıza.Ufuk abi sagolsun bana da cok yardımcı olmustu.2 ay önce evlendim,iş yoğunluğu filan pek giremedim siteye.Bisikletiniz çok güzel kazasız sürüşler dilerim.Lastik ksımına bende katılıyorum kısa bir tura gitmiştik 20.km de(sanırım yola atılan kırılmış cam şişelerden) dolayı patladı tur burnumdan geldi.İlk fırsatını bulduğumda bende daha güçlü bir lastik düşünüyorum hatta rubena ile yazmıstım sonu gelmemisti.Hepsi bittiğin de görüşmenin sizlerle de sonucu paylaşırım.

Ayrıca İhtiyar nickli agabeyimizin tüm söylediklerine de katılıyorum çok doğru bir analiz bence.

• Beğen

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Güzel günlerde kullanın kazasız sürüşler dilerim.

• Beğen

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Bisiklete Continental Grand Prix 4 Season lastiklerden almayı düşünüyorum ama 25c mi yoksa 28c mi alsam karar veremedim.
28c şu anda daha ağır basıyor çünkü 35c'lik lastiklerin verdiği rahatlığa alıştım. Ama artık gözüme hantal görünmeye başladılar.
Tavsiyesi olan var mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Duran

Jantlarınızın 28 veya 25'e uygun olduğundan emin misiniz?

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@ahmetcan44
Emin değilim ama uyacağını düşünüyorum. Çünkü Focus'un yol bisikleti modellerinde de aynı jantlar kullanılıyor. Ayrıca 35c'lik stok lastiklere uygunsa 28c'ye de rahatça uyacağını düşünüyorum.