Yol Bisikleti Yarışçıları Ne Kadar Para Kazanıyor ?

Ali K.

Üye
Tepki
4
Türkiye'de ve dünyada yol bisikleti yarışçıları ortalama olarak ne kadar para kazanıyor ?

Sadece merak ettiğim için soruyorum, saatlerce pedal çeviriyorlar.

• Beğen
Tepkiler: barış001
Scudo

ErcanArslan

Aktif Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
Türkiyede yabancıların 3-3.5 aldığını duymuştum. Doğruluk nedir bilmiyorum.

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
Konya Torku Şekerspor'u arayıp sormak lazım, ne kadar veriyor diye :D

Bildiğim kadarıyla torku sigortalarını çalışan olarak ödüyormuş. Maaş hakkında çok bilgi yok ama iyi bir ücret alıyorlardır yurtdışında ve iyi takımlarda. SOnuçta tüm zamanını veriyor. Sadece yarışmak değil, yarışlardan daha uzun süre antrenman yapıyorlar, tüm vücudunu veriyor bu uğraşa

• Beğen
Tepkiler: M.Bulat

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mark Cavendish için TDF esnasında yıllık 4 milyon Euro civarı kazanıyor diye bahsedilmişti fakat emin değilim. Tabi bunlar uç örnekler. Cavendish kadar kazanan bisikletçi sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bilal gülü tanımayanız yoktur değilmi türkiyenin en iyi dağ bisiklet yarışçısı adama ne veriyor idi lassa biliyormusunuz ayda 500 lira şimdi lassa forması giymiyor ,,sonra türkiyede hiç bakmadınızmı dağ bisklet yarışlarında ödenen paralara delta bi tane altın veriyor cumhuriyet lirası kaç lira ,,türkiyede hangi dev sponsör verecek birinciye 50.000 lira duydunuzmu, ben duymadım neti araştırın ,avrupada adamların takımlarına 2 milyon yuro ödeniyor ora avrupa tabi ,herhalde birinci orada türkiyeden fazla para alıyor türkiyede bisiklet yarışlarında birinci olanlar avrupadakiler kadar asla para alamaz milyon yuro diyoruz,,,
burada gelişmedi bu spor dalı havuz yok havuz nerede futbolda adamları dışardan getirtip milyon yuro ödüyorlar bi futbolcuya ,bura futbol manyağı bi ülke,,

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Yurt dışında bu sporun bir adı var makamı var, seveni var, saygı duyanı var, değer vereni var, destek vereni var, buna mukabil ödülleri var elde edilen başarılara ve istikrara göre de ödenen ücretler var word tour takımlarının pek çok başarılı sporcusu elbette milyon eurolar civarında yıllık maaşlar alıyorlar ancak bu maaşlar futbolcu kazançları ile kıyaslanlandığında arada bir uçurum oluyor elin bir sezonda toplasan 20 -25 maç oynayan topçusu dünyanın parasını kazanıyor üstelik ne bir bisiklet sporcusu kadar antrenman yapıyor nede bacaklarını bu kadar zorluyor ee bir şekilde para futbola akıyor ve bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez malesef boşuna demiyorlar ya topçu ya da popçu ol diye ülkemize dönelim başarılı olan gözde olan iki adet takıma sahibiz diğer takımlar henüz bu mevkiide olmaıkları için dile getirmiyorum yanlış anlaşılma olmasın
Torkuşekerspor ve brisaspor özellikle yerli sporcularımız ne kadar maaş alıyorlar kimbilir bir asgari ücret bile alıyorlar mı ?
Emin değilim inşallah daha fazlasını kazanırlar sorun aslında bu işin temelinde yatıyor ülkemizde bisiklet sporuna ilgi yok , destek yok , saygı yok , hürmet yok bunların olmadığı yerde elbette para da yok binbir güçlükle bu sporu icraa etmeye çalışan değerlerimiz var pek çoğu imkansızlıklar ve yetersizlikler yüzünden artık pedal çevirmiyor işin acı tarafı bundan haberdar olan bir federasyonda yok

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
Konyatorku bisiklet takımı sporcularından Mustafa Sayarın torku şeker fabrikasında işçi olduğunu duymuştum.E ğer duyduguğum dogruysa heralde bu konu hakkında çokta konuşmaya gerek yok. O kadar birinciliği olan bir sporcunun ekiş yapması tekrarlıyorum dogruysa benim yüzümü kızartıyor başka bişey diyemiyorum

• Beğen
Tepkiler: Furkan Alp

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bir kokorecci gibi arabanin üzerine yigin powerbarlari ve yari fiyatina satin taksim meydaninda. Bakin bakalim bir saatte kac tane satacaksiniz? Hem yari fiyati cok gelir millete, hem de bunlar neye yarar, yenir mi, gibi soru soran bir kac kisi cikabilir.
Ayni seyi bizim 200000 kisilik sehirde yapin, yarim saatte bir tane kalmaz.
Iste cevap bu! :) Hem bisiklet sporu yapan az, hem de sponsorun kari yok! Ikisi de biri birine cok yakin bagli seyler! Siz birakin bisikleti, her zaman en öne cikartilan futbolun bile oynayacak sahasi yok. Burada her semt takiminin en az bir cim bir toprak sahasi var. Bu kücücük sehir sinirlarinda 100 den fazla futbol, 20 küsür bisiklet takimi var ve sadece üst liglerde olanlar cep harcligina spor yapiyorlar, digerleri para veriyor spor yapabilmek icin. O cok para kazananalar milyonlarin arasindan secilmis sporcular, yoksa her bisiklet alanin yarisa girdigi bir ülkenin sporculari degil. Bizim burada bir bisikletci dükkaninda calisan bir delikanli vardi, Benjamin Jörges, amatör bir bisikletciydi. Bir keresinde Manavgat maratonuna gezmeye gittiginde Bilal Akgül' e 15-20 dakika takmisti, 2006 yili idi galiba. :)

Size amatör bir takimin web sayfasindan biraz resimler ekleyeyim de sorunun cevabi iyi verilsin. (link)

Bu bir köy takimi! Sponsorlara bakin! Resimdekiler aktif olarak yarisa katilanlar, Toplam bisikletci sayisini saymak zor. "Fotos" yazan kismda resimlere bakabilirsiniz!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ihtiyar

dostum ihtiyar şaşırdım tabi neye ,amatör jörgesin bizim en iyi adamımıza 20 dakika takmasına bu çok acı bu da burada bu ülkede en iyi yol bisiklet yarışçısının ve mtb dağ bisiklet yarışçısının avrupadaki rakipleri karşısında hiç bi anlam ifade etmemesi, bilal olimpiyatlarda 34 üncü felan olmuş idi yalnış hatırlamıyor isem ,bu yoklukta genede bilal ne yapabilir doğru dürüst yardım yok maddi manevi olarak,,binbir güçlükler ile karşılaşan insanlar var burada parası olmayan çok adam nasıl karşılayacak bisikletin ihtiyaçlarını daha doğrusu pahalı bi karbonu alabilecek kaç kişi var bu ülkede,,
evet dediklerini tahmin edebiliyorum ora almanya ,üstelik bu adamlar helak edildi 1945 de almanyada taş üstünde taş yoktu adamlar bizden 1960 da işçi aldılar,alt yapısı var almanyanın 2 dünya savaşında yıkıldı fabrikaları şehirleri adamların 2013 de durumlarına bakar isek bizden çok ilerdeler sanki biz 2 inci dünya savaşına girdik ,ağır sanayisi olmayan motor yapamayanlar petrol çıkartmayanlar gaz çıkartmayanlar başkalarının kölesi olur,bu ülke yüzde 60 ı ile dışardan gelecek yedek parçalara muhtactır otomotivde böyle keza makine kimya endüstrisinde böyle ,italyanlar ile savaş helikopteri projesi bunun motoru dışardan gelir ise senmi yapıyorsun o savaş helikopterini hayır tabi ,ayrıca güney kore ile yapılan tank ihalesi ,,motoru dışardan ,abd tanklarını alıp üstüne türk bayrağı koyabilirsiniz ya da alman leopar tanklarını bizmi yaptık bu tankları haşa ayrıca hava kuvvetlerine bu ülkede aynen lockeed firması gibi savaş uçağı yapan türk silah şirketimi var, roket yapıyoruz güzel ama nerede savaş uçakların ,,nerede nükleer başlık taşıyan kıtalar arası füzelerin süper devlet olmak budur ,savaşlara karşıyız ama bu dünya vahşi bi ormandır bu ormanda silahınız güçlü olmaz ise sizi ezerler,,almanyanın petrolü olmadığını biliyorum ve dışardan alıyor ama alt yapı sanayisi bizden çok ilerde,,

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe

Sevgili Kudret, anlatmak istedigim Bilal' i kücük görmek veya basarisini kücültmek degil. Buradaki bisikletcilerin kac yüz bin bisikletci arasindan secilip hangi olanaklarla bu düzeye geldiklerini anlatabilmek. Belki Bilal burada olsa bütün dünya kasip kavurabilir, ama bunu bilemeyiz. Ben sadece ülkemizdeki sporun düzeyinin nicin bu kadar düsük oldugunu daha iyi ifade etmeye calistim. Resit ve diger arkadaslar zaten izah etmisler, "yokluk" icinde bu kadar oluyor diye!
Yani Lassa, Sekerspor, Salcano da olmasa hic bir sey yok!

Eurobike' ta Salcano standina baktim. Siradan iki yol bir cyclocros bisikleti. Kadrolar yanilmiyorsam Axman kadrolar. Bir iki carsi ve dag bisikleti! Ne bir yenilik ne gözalici bir sey. Yani ülkedeki bisikletciligin aynasi gibi! Yani Türk olmasam önünde bile durmayacagim. Ama gün gelir bunlar da degisir diyerek umudu kesmeyelim. Ya sabir, ya sabir!

• Beğen
Tepkiler: Osman D.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ihtiyar

dostum ihtiyar ,
işin en güzel yanı bence dışarda o binlerce, onbinlerce amatör bisikletçilerin arasından ,sivrilerek gelmiş olan pro bisikletçiler ,valla favorim hala fabian cancellara ,adam müthiş idi geçen nisan ayında paris rubede ,,gene seyredeceğim , nisan 2014 de,,

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Yalova Belediyesi ve Yakup Koçal, Yalova Belediyesi sporu desteklemekte, ayrıntı için bakabilirsiniz; (link)

Bu konu hakkında açıklayıcı bilgide en alttaki paragrafta verilmiş; " Biz bu sporu işimizin arasında spor olarak yapıyoruz. Rakiplerimize baktığımız zaman hepsi bu sporu iş olarak görüyor. Olimpiyatlarda başarı sağlanamamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi budur. "

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Şükrü YILDIRIM

Haberi okudum. Mutlaka sevindirici. Ama Italya' daki Dünya Sampiyonasi Floransa civarinda yapilacak. Parkurun Alpler ile alakasi olabilecegini sanmiyorum. U 23 yarisi su asagidaki parkur 172 km. ve sonunda 7 tur atilacak.

http://ticker.live-radsport.ch/images/13052811267-hoehenprofil-straszligen-wm-2013---straszligenrennen-maenner-u23-komplettes-rennen.jpg

Elit yarisi ise 272 km gibi cok uzun bir yaris! En sonunda 10 tur var.

http://ticker.live-radsport.ch/images/13052812984-hoehenprofil-straszligen-wm-2013---straszligenrennen-frauen-elite-komplettes-rennen.jpg

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Haberin gercekten ne oldugunu anlamak icin 15-20 degisik kaynaga baktim, maalesef hic bir sey anlamadim. Bisiklethaber' in sayfasinda bir Veteranlar sampiyonsaindan bahsediyor 19- 25 eylül, yok 5 eylül vs. Anlamak mümkün degil. Dünya sampiyonsainin sayfasinda en ufak bir ibare yok böyle bir yaris üzerine.

Yukarida bahsettigim U 23 ve Elit yarisi disinda bir sey bulamadim. Isin dogrusunu bilen birisi ciksa da bizleri biraz aydinlatsa. Belki Yalova halkinin yaninda baskalari da bilgi sahibi olur!

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Ömrünü bisiklete vermiş, yüzlerce madalyaları olan bir bisikletçi dostumun söylediği şudur: Türkiye'de en iyi bisiklet takımında ortalama bir bisikletçinin maaşı 1500 TL'dir (kendisi de bir dönem bu takımda yarışlara katıldı). Yurtdışından yapılan transferler ile yıldızı parlayanlar haliyle bu rakamın üzerinde alıyorlar. Söylediğine göre; Türkiye'de eğer para kazandıracak bir mesleğiniz/tecrübeniz varsa bunu yapmak yerine ömrünüzü bisiklete adamanın adı .... (ama burada telaffuz etmesem iyi olur). Türkiye'de yapılacak en güzel şey kendi mesleğinizden geçiminizi sağlamanız ve hobi olarak bisikletle ilgilenip, kendinizi geliştirip, cesaretiniz de varsa yarışlara katılmanızdır (emekli olunca da geri sayım yapmamak için bir meşgaleniz olur). Zaten parasal bir bağımlılığınız olmadığı için derece yapamamanız motivasyonunuzu da bozmaz. Ancak bu işten para kazananların yarışlardaki ruh hali böyle değil maalesef. Zaten federasyon yarışa katılanların yol-konaklama giderlerini dahi karşılamamak için komik barajlar koymuş. O yarıştaki derece yapacak yarışçıların insafına kalıyorsunuz. Bu baraj limitlerinin genişletilmesi için dahi bir dönem savaş verilmiş. Master'lar kategorisi bile bir iki kişinin mücadelesiyle hayata geçirilmiş. Master olanlar kendi yanındaki öğrencilerini yıldızlarını yetiştiriyorlar. Ancak sen federasyon olarak tutuyorsun master yarışını başka tarihe yıldız yarışını başka tarihe koyuyorsun. O yıldızların masraflarını master'ları karşılıyor. Aynı tarihte aynı yerde yapılacak yarışlar bu masrafları yapanlara kolaylık sağlayacağına tam aksine iki kat masraf çıkartıyorsun. Böyle durumda yarışlara katılım düşük oluyor. Federasyon mümkünse kimse gelmesin ödenekteki pasta bize kalsın diye elinden geleni yapıyor.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Mustafa Şükrü YILDIRIM

Hürriyet'in haberindeki fotoya dikkatinizi çekerim!!! Konu Yalovaspor, fotoda Çorum takımı var :) Ben bunu facebook'ta Yalova takımındaki Zafer'in Kerim'in ve yine eski Yalova'lı dostum Metin'in dalgasına muhabbetinde fark ettim. Basının bisikletle imtihanı olsa gerek.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Bahadır Gürel

Iyi de, Bahadir Düner' in kendisi Facebook sayfasinda ayni Hürriyet haberini koymus! Resim ayni! Kendisi de hayretler icinde!

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Bahadır Gürel

:D :D Gerçekten Çorum takımının formaları Yalova Belediyesininkine çok benzemiş, bende dikkatli bakınca şimdi farkettim hocam. Medya'da bisiklet sporuna bu kadar önem veriyor demekki :).