15 EYLÜL BABİK Çatalca Turu (Bayrampaşa-Çatalca)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
BABİK (Bayrampaşa Bisiklet Kulübü) olarak bu hafta sonu pazar günü 3. turumuzu düzenliyoruz.

Sabah 08.30 da her zaman ki başlangıç noktamız olan Bereç metro istasyonunun 50-100 metre gerisinde ki 3M Alışveriş merkezinin otoparkında buluşacağız. Fakat katılmak isteyenler güzergah üzerinden de katılabilir.

Tempomuz çok yüksek olmayacak fakat mesafe geçen haftalardaki gibi yaklaşık 150 km olacak. Bu mesafeyi sürebilirim diyen herkes katılabilir.

Gidişi Arnavutköy üzerinden yapacağız, dönüşü ise Beylikdüzü-Avcılar-K.çekmece-Bakırköy-Merter üzerinden e-5 den yapacağız.

Yol üzerinden sık sık kısa su/çikolata/soda molaları vereceğiz fakat mesafe uzun olduğunda 1 saatlik yemek molası ve Büyükçekmece sahilde ki mola dışında çok uzun molalar vermeyeceğiz.

Güzergah üzerinde onlarca rampa var, kolay bir yol değil. Arnavutköy den sonra bir süre hiçbir yerleşim yeri olmayan bir bölgeden ilerleyeceğiz, bu nedenle mutlaka suluklarınız olmalı.

(link)

Haritada ki mesafeye aldanmayın, yaklaşık olarak 150 km pedallayacağız.

Hangi tür bisiklete sahip olduğunuz önemli değil, yol boyunca asfaltta süreceğiz. Benim 700x35 lastikli tur bisikletim, diğer kişilerin MTB leri var.
Ve bu bir performans turu değildir, yavaş yavaş eğlenerek ilerleyeceğiz. Yol kenarında bir incir ağacı gördüğümüzde kesinlikle geçip gitmeyeceğiz :)

Dönüş geç saatlere kadar süreceğinden ön arka güçlü aydınlatmalarınızın olması zorunludur çünkü e-5 den döneceğiz, aydınlatma olmadan olmaz.
Yedek iç lastikleriniz-yama setleriniz de yanınızca olursa çok iyi olur çünkü güzergah üzerinde çoğu yerde bisikletçi yok.
Kask-eldiven-gözlük(şeffaf camlar ile) olmazsa olmazdır.

Şimdilik 3 kişi kesin olarak tura katılacak. Ben, Volkan ve Kerim abi. Birkaç kişi daha katılırsa hiç fena olmaz

Scudo

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
ben 15km sürdükten sonra elim ayağım tutmuyor. bu kadar uzun mesafe nasıl sürebiliyosunuz anlayamıyorum

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Rehavet

Ben de öyle :) Ama bu kondisyon işi herhalde. Her sürüşte mesafeyi uzatırsak zamanla olabilir gibi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisiklet sürmeye devam ettikçe bu mesafe artıyor. Başlangıç da ben de 10 km sürdüğümde çok uzun görünüyordu. Ancak geçen haftalarda bu Çatalca turundan önceki gün 100 km, o gün de 150 km sürdüm. P.tesi günü de hiçbir yorgunluk yoktu.
Üstelik ufak tefek omuz-bilek ağrılarım da tamamen geçti.

Doğru sele-gidon ayarı ve biraz da kondisyon ile çok rahat 150 km mesafelere çıkılabiliyor.

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
nefes darlığı var astıma yakın ama astım değil
benim kapasite belki 25 km ye kadar çıkar ama daha da uzayacağını sanmıyorum

Tepki
44
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Rehavet

Kısa sık molalar, tempolu sürüş, doğru sele gidon ayarı ve birazda kondisyon. 10 saatte 400 km yapanlar var:)

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER
Tepki
14
Bisiklet
Salcano
ben 16 yıl aradan sonra ilk kez bisiklete bindim( mtb)yaş 33 .yenikapı sahiden avcılar oradan esenyurt üzerinden hadımköy.km saatim yoktu ama yaklaşık 55-60 kesin vardr.4 saat sürdü yolum.ama bacaklar açılınca her yere gidilir bence yol çok yokuşlu değilse tabi.
2 -3 haftasonra bnde katılırım turlarınıza inş.

Tepki
14
Bisiklet
Salcano
bu arada selem ayarlı ama gidonumdan emin değilim .popodan çok ensem ağrıdı çünkü

Tepki
44
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rampalar zamanla problem olmaktan çıkıyor. Sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız. Yaş ortalamamamıza yakınsınız. Daha genç arkadaşlarımızda var tabiki onlarda bize ayak uyduruyorlar:) ağrılarınız için doğru sele gidon ayarlarını yapmalısınız. Forumda bu konuda birçok makale var. Araştırırsanız bu problemi aşacağınıza eminim.

suatgecer

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Sedona
Selam Özgür, güzel tur ancak avcılardan sonra e-5 den gitmek sıkıcı ve tehlikeli olabilir sahil yolunu öneririm tabi yol biraz uzar ozaman,

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@suatgecer

Bir önceki çatalca turunda geceye kalmıştık. Söylediğiniz gibi e-5 'ten çok hızlı bir şekilde gelmiştik fakat yol kısalsın diye girilicek risk değil.
Sahil yolundan gidilecek.

ilyas yiğit

Daimi Üye
Tepki
297
bizde atmaca pedal grubu olark bu yolun tam tersini yapmayı düşünüyoruz pazar günü büyük ihtimal yolda karşılaşabiliriz.aynı rota yalnız biz e5 ten başlayıp arnavutköy üzerinden döneceğiz..rota aynı yön ters..:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kerim BEŞER

Aslında geçen ki turda e5 den dönüş çok eğlenceli olmuştu. Ama sahil de eğlenceli olacaktır tabi. Bu arada pazartesi günü erken saatlerde dersim var, bu sebeple fazla oyalanmadan en geç 10a kadar evde olursak çok iyi olur. 13.5 saatte tamamlarız herhalde :)

@ilyas yiğit

Aslında tersini yapsak bizim için de değişiklik olur fakat dönüşte bir defa Arnavutköy üzerinden döndük, karanlığa kalmak çok tehlikeli oluyor. Arnavutköy-Sultançiftliği arası otoyol da hiçbir ışıklandırma yok. Emniyet şeridinden ufacık farlarımıza güvenerek gitmek çok tehlikeli oluyor. Bu sebeple dönüşü avcılar tarafından yapıyoruz biz de. Karşılaşırsak muhtemelen 3-4 kişi olacağız, tanırsınız bizi.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Özgür KK

Geçen turda Çatalcadaki mağaraları görmeye gitmiştik ve mangal yapmıştık :) çok zaman kaybetmiştik.