Mustafa Sayar ve Doping

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Evet arkadaşlar. Kendisiyle bu konuyu facebook üzerinden paylaştım. Fakat nedense pek memnun olmadı ve önce mesajlarımı sildi, daha sonra beni engelledi.
Ben de bunu kendisinin gerçeklerden rahatsız olması şeklinde yorumladım ve bildiklerimi burada açıklamak istiyorum. Eğer yazdığım 3 satır mesaj kendisini bu kadar rahatsız ettiyse bir şeyler vardır bu işin altında diye.

Bir çoğunuz (link) adresini biliyordur. Bu sitede The Secret Pro adında bir makale yazarı var. Kendisi kimliği gizli tutulan, pro tour takımlarından birinde yarışan bir yarışçı. Pelotondaki dedikoduları yazıyor bize.

Kaynağı yazdığıma göre konuya geçelim;
7 Mayıs tarihli yazısında da Mustafa Sayar'dan bahsediyor biraz. Doping yaptığını vs. kesinlikle ima etmiyor. Öyle bir kanıtı da yok.
Fakat tur yönetiminin bildiği bir şeyler var ki, Mustafa Sayar'dan yarışı bırakmasını istemişler 6. etap sonrası. Biliyorsunuz ki geçen senenin şampiyonu, Mustafa Sayar'ın takım arkadaşı Ivailo Gabrovski dopingli çıkmıştı bir süre sonra. Tur yönetimi aynı olayın 2 kere arka arkaya yaşanması sonucu turun prestijinin ve geleceğinin tehlikeye gireceğini bildiği için de Mustafa Sayar'dan böyle bir istekte bulunmuş.

Ben burada, Polonya'da bilgisayar başında kendisini desteklediğime açık açık pişman oldum.

Neyse, sözü fazla uzatmıyorum. Düzgün bir tartışma ortamı olursa kendi düşüncemi de açıklarım bu konuda.

Scudo

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
Mustafa Sayar'ın düşünce tarzını zaten beğenmiyorum facebook üzerinden paylaştıklarına dayanarak yinede bizi ilgilendirmez ama şüpheliydi bana göre zaten, şimdi iyice gözden düşmeye başlayacaktır eğer dopingli çıkarsa büyük ihtimalle sorun Torku Şeker Spor dadır ama çıkmasını istemem pek türk sporcu olmadığı için ama soru işaretlerini kaldıracak açıklama yapması şart.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Öyle bir durum olmadığını o ve takımın önemli kişilerinden biri dile getirmişti. Ne kadar doğrudur nedir bilinmez tabii. Ama anlamadığım neden bu kadar doping olayı konuşuluyor sporcumuz hakkında?

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Onur Ali İmren

Lance Armstrong da kitap yazdı, doping yapmadım diyerek.
Bir şey ifade etmez bu, maalesef.

Dopingin bu kadar konuşulmasının bir kaç nedeni var. İlki, tur yönetimi de dahil herkesin birşeylerden "kıllanması" ve bunu bir şekilde dile getirmesi. İkincisi ise doğrudan kendisinin bu konu hakkındaki tavrı.
Ayrıca konuda benim herhangi bir kararım, gördüğüm bir şey yok. Sadece okuduğum yazıyı çevirip sizden fikirlerinizi istedim :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Onur Ali İmren

Yine aynı örneği vereceğim fakat, elimizde hiç bir testte pozitif çıkmamış bir Lance Armstrong var.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Konuyu alakasız yere çekiyorum belki ama.. nedir abi bu saçmalıklar? Bu tür şeyler sevdiğin spora saygıszılık değilde nedir? Ayıp yahu,duymak bile hoşuma gitmiyor.Ayıp..

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Onur Ali İmren

Öyle işte.
Aslında bunun bir nedeni sponsorların ve takımların sporcuları çok zorlaması. Onlar da mecburen bu yola başvuruyor. Kısacası işin ticari boyutu sporcuları bu yöne itiyor.
İkinci olarak kazanma hırsı var. En iyisi olma, bir şeyleri başarma. Afedersiniz şeref yoksunu insanların, haksız kazanma konusundaki fikirlerini de tahmin edersiniz.

Doping konusunda şöyle bir bilgi vereyim. Geçen sene Tour of Turkey zamanında Ivailo Gabrovski'yi tanıyan bir arkadaşım kendisi için "doping yapıyor" demişti. 18 Temmuz tarihinde de EPO testinin pozitif olduğu açıklandı (wikipedia)

Bisiklet konusunda öğrendiğim bir şey varsa, o da ateş olmayan yerden duman çıkmayacağıdır. Mesela Katusha takımı için de pek iyi şeyler söylenmiyor son zamanlarda. Hem sporcular hem de yönetim için. Sezon sonu belli olur oranın da ne olduğu.

• Beğen
Tepkiler: yucel gulesenoglu

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@serdar tasci

Bir şey yapılmadı,kimse bir şey demedi. Biz bir şey demediğimiz halde sizin şu söylediklerinize bakın.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@serdar tasci

Yaptığım bir şey yok. Kendi duyduklarımı, okuduklarımı, düşündüklerimi paylaşıyorum. Yapmamam mı gerekiyor? Forum anlayışınız bu mu sizin?

• Beğen
Tepkiler: Murat PEKER

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
İnsan sporcusunda biraz da entelektüel birikim, ülke sorunlarına duyarlılık bekliyor. Çevik olabilirsin, kendi çapında ahlaklı da ama zeki değilsen hiçbir işe yaramazsın. Fransa turunu da getirsen bize bazı sorunları sorgulayıp rasyonel çıkarımlarda bulunamıyorsan memlekete senden bir hayır gelmez. Sanırım böyle bir hayal kırıklığı yaşıyoruz !!!

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Yapmıştır yada yapmamıştır, bundan öte yaptığı ayıp mesajı silmesi ve sizi engellemesi. İnsan gibi konuyu değerlendirerek öyle birşey söz konusu değildir vs. diye bir yorum yapabilirdi, kendisi ayıp etmiş, milli bir sporcuya bu davranış yakışmamış. Bu spor sayesinde çok değerli insanlar kazandım (Gökhan Toros arkadaşım gibi), yolda tanımadığım ilk defa gördüğüm bisikletçi arkadaşlarıma bile selam verdim, yolda kalmışsa yardım ettim. Neden çünkü bisiklet bir kültür arkadaşlar, bu spor sayesinde bisiklete gönül veren herkes bir araya geliyor. İllaki her insan kusursuz olacak diye birşey yok elbet, hoşgörüsüz insanlarda çıkıcak, birbirine kazık atmaya çalışanlarda, bu tipler zaten genelde dışlanıyor. Ben sayın Mustafa Sayar'a bu davranışı yakıştıramadım.

Elde bir kanıt yokken doping konusunu uzatıpta bu sporu ve sayın M. Sayar'ı kirletmek olmasın amacımız.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Yusuf Z. Şipal

Sporcu kültürü konusunda şöyle bir bilgi;
Sporcuların geneline bakarsanız, özellikle yurtdışındakiler ellerinden başka işler gelen insanlar.
Otobiyografi yazmış, yeni bisikletçilere örnek; Mark Cavendish, Chris Hoy, Bradley Wiggins, Tyler Hamilton, her ne kadar sevmesek de Lance Armstrong. Dünyanın en iyi bisikletçilerinden kendileri, fakat kitap yazabilecek kapasitede insanlar.
Çevremdeki Türk bisikletçilere bakıyorum, daha gerçek anlamda Türkçe'yi kullanamıyorlar, bırakın yazı yazmayı. Futbolcularda da var aynı durum, diğer sporlarda da. Gerçek anlamda kültürlü, kafası çalışan sporcu bulmak gerçekten zor.
Bilmem katılıyor musunuz bu duruma?

@Mustafa Şükrü YILDIRIM

Bu tür konularda zaten kanıt olduğu zaman sporcular ceza alıyorlar. O nedenle biz önceden konu hakkında tartışalım diyorum. Yabancı forumları incelerseniz hemen hemen bütün bisikletçiler hakkında bu tartışmalar dönüyor. Mesela Paris Roubaix sonrası Cancellara hakkında çok uzun tartışmalar döndü. Kimisi bisikletin biraz daha temizlendiğini, kimisi ise o seviyedeki herkesin doping yaptığını savundu.
Mesela benim gözlemlediğim;
Bisikletçilerin zorlu etaplar sonrası, eskiye göre çok daha bitkin görünmesi. Cancellara'nın Roubaix sonrası yürüyemeyecek durumda olması vs. bana göre sporun biraz daha temizlendiği ve bisikletçilerin daha "insanca" yarıştığı yönünde. Bunu ben değil çevremdeki arkadaşlarım da farketmişler ki böyle bir konuşma geçti aramızda daha önce.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Bisikletçiler hakkında pek birşey söyleyemem ama futbol başta olmak üzere diğer sporcularımız hakkında gözlemlerinizin tutarlı olduğunu düşünüyorum. Memleket dahilinde genel seviye, bu sporculardan pek de farklı olmadığı için de sadece bizi rahatsız ediyor bu durum. Forum üyelerini tenzih ederim, burası bu açıdan farklı bir yer, belki o yüzden kendimizi rahat hissediyoruz.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
her zaman söylerim büyük beklentiler sporcuları doping kullanmaya yöneltir çünkü büyük beklentileri karşılayacak kadar çalışmayı ve form tutmayı sınırlı sayıda insan göze alabilir TUR ' daki doping konusu başladığından bugüne kadar gündemden hiç düşmedi bunun nedeni bir türkün bunu başaramayacağına olan aksi yöndeki inançlar şahsen ben sporcumuzun temiz çıkacağını düşünüyorum umarım böyle olur

• Beğen
Tepkiler: Tunahan Erkoyuncu

Tolga Can

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

Aynen katılıyorum. Bu konuyu genele yayabilirsiniz de ?
İngilizce bilmelerini geçtim. Kendini ifade edemeyen milletvekili sahibiyiz. Bizim yeteneğimiz 3 kağıt, yalan ve dolan üzerine.
Spor dalı ne olursa olsun. Firmalar ve sponsorlar ne kadar zorlarsa zorlasın. bu yola başvurmak çok onursuzca, insanlar ahlaklı sporcuyu sever. güvenir. özenir.
Gözden bir kere düştün mü ? bunun geri dönüşü yoktur. Sporcumuza eleştiri yapmaktansa tebrik mesajı yazmak isterdim.
Umarım sadece dedikodu ve yanlış anlamadır.

• Beğen
Tepkiler: Berke Şahan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Mustafa Sayar'ın profiline yakın zamanda arama yaparak ulaşılabilirken, artık ulaşılamıyor. :) Facebook profilini kapatmış ya da gizli yapmış olabilir. Eh, profilindeki onca Gezi Parkı aşağılamasının üzerine böyle bir konu patlak verince, herhalde daha fazla göze batmak istemedi. :)