MTB'ye Yol lastiği...?

Ubeyd

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
ben sedona 741 alıp hem toprakta hem yol lastiği takıp yada takmadan yolda kullanmak istiyordum.
Forumda gezerken biri pahalı olur falan demiş buna katılmamakla beraber soruyorum bunu yapmak mümkün mü?

Scudo

Numan54

Üye
Tepki
22
Yol lastiği derken yol bisikletlerindeki gibi ince lastikler takılmaz fakat MTB için uygun asfalt lastikleri var ve dişli lastiklere göre büyük bir fark oluyor sürüşte. Bu tarz lastikleri takabilirsiniz. Aldığınızda üzerinde bulunan lastiklede tabiki asfaltta kullanılır fakat dişlerden dolayı yola fazla temas ettiğinden yorucu oluyor.

Berk Yıldız

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
ben ilk başta 26x2.2 lastik kullanıyordum bir süre sonra asfalttan çıkmamaya başladım bu yüzden 26x1.50 rubena flash aldım şu an memnunum ama dez avantajlarıda var lastik ince olduğu için güç kaybı yüksek oluyor mesela düz yolda ince lastikle 50 km/h çıktınız diyelim pedalı bıraktığınızda daha çabuk yavaşlıyor ama kalın lastikle bu süre uzuyor.

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
@Berk Yıldız

Bu söylediğiniz fizik kurallarına aykırı..26x2.2 lik dişli bir lastiğin hem ağırlığı fazladır hemde sürtünmesi belirgin bir şekilde fazladır. 26x1.5'lik ve neredeyse dişsiz bir lastik 2.2lik bir lastikten daha az sürtünmeye maruz kaldığından güç kaybı olmaz aksine bisikletin sürtünmesi azalır, bundan dolayı daha verimli pedal çevirirsiniz veya pedalı bıraktığınızda daha geç yavaşlayacaktır..bahsettiğiniz iki olayda koşullar aynıysa (özellikle rüzgar ve eğim) durum bu şekilde olur.(asfaltta)

Bence sizin başka bir sıkıntınız var, göbeklerle alakalı olabilir.

741'e schwalbe marathon vb. lastikler takarak asfalta uygun hale getirmek mümkün..

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
Kesinlikle mümkün kullanım şartlarınıza göre değiştirin.... keyif sizin takılın gitsin... bol pedallar... :)

Tepki
3
Bisiklet
Kron
merhabalar ben dediğinizi yaptım bisikletim mtb olup kendim ilk toplarken sadece dağ bisikleti özelliğinde toplamıştım. Memleketten ankaraya geldiğimde ise yoldan çıkmayınca jantlarımda eskimişti ve jantlar çelikti. onun yerine kron neo pro ve 2.2 lastikleri de shwalbe marathon plus taktım. bir kere bisikletin tekerlek kısmından 2.5 kilo kadar bir hafifleme oldu. bunun dışında asvaltta kesinlikle akıcılık aldım. Hız konusunda hızlanma kesinlikle kolay sarfettiğim güç daha azaldı. ben maliyet olarak da biraz indirim yapıldı hepsini 380 e hallettim.

Berk Yıldız

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
@Taner Erinmez

sadece sürtünmeye bağlamamak gerekir.yüzey alanı faktörünüde hesaba katmalısınız.Özellikle yaz aylarında kalın lastik yüzey alanından dolayı yola tutuşu daha fazla olur.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Asfalt lastiği takmak elbette mümkün . Pahalı gelirmi? sorusuna ise 15 lirayada lastik var 300 lirayada var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benzer bir değişikliği geçen yıl kullandığım kron xc 1000'e yaptım. Üzerindeki rubena lastikleri söküp schwalbe marathon taktırdım. Dişli lastiğe göre ciddi fark var ve bunu hissediyorsunuz fakat, bisikletinizi en çok asfalt zeminde kullanıyorsanız mtb değil yol bisikleti alınmasında fayda var. Yok ben yol bisikletini sevmiyorum diyenler için de slick lastikli 28" şehir bisikletleri mevcut.

20 liralık slick lastik takacaksanız eğer, yanınızda yama seti ve iç lastik bulundurmayı ihmal etmeyin.

Tepki
7
Ben de Sedona 729'umda Cst 29x2.25 lastiği söküp bugün Maxxis Overdrive 28x1.60 taktım. Daha test imkanım olmadı, yarın tura çıkıp birşeyler yazarım buraya.

Ubeyd

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
@Kemal Öğretmenoğlu

merakla bekliyorum yorumunuzu.
Ve bir şey daha sormalıyım dediğim gibi sedona 741'e yol lastiği takıp amortisörüde kitlesem bir tur bisikleti gibi ,ne bileyim İstanbul-Bursa yada İznik gibi yollar yapılırmı yoksa yorucu mu olur?
Yol bisikleti alsam dağa-taşa-toprağa lastik taksamda giremem ama mtb ye yol takıp yolda rahat ederim istediğim zaman değiştirip extreme koşullara uyabilirim diye düşünüyorum sizce doğru mu düşünüyorum???

Ubeyd

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
bu arada gecikmiş bir cevap oldu sizin bol cevaplarınıza karşı..:)

Ubeyd

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
@Numan54

bu güne kadar bianchi ares fs(down hill-eski bir model) kullandığım için yeni bisikletle uçarım diye düşünüyorum. :)
dişli lastiklere alışkınım.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Dişsiz lastikle yol tutuşu, özellikle toprak yolda düşer ama hızınız artar. Aynı performansla gideceğiniz mesafe artar.

• Beğen
Tepkiler: Berk Yıldız

Emre Kalyoncuoğlu

Daimi Üye
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Keşke 1.75 in altına düşmeseydiniz. Performansı bekliyorum. 29er ler 1.90 ve 1.75 ile çok mükemmel performans veriyor.