Katlanabilir Bisiklet ile Uzun Tur (Fotoğraf)

Berk Özer

Üye
Tepki
31
İngilizcem yettiği kadar yabancı forumlarda gezerek bazı bilgiler edindim. Malum Türkiyede katlanabilir bisiklet pek yaygın değil. Daha önce 26'' mtb ile bir çok defa uzun turlar yaptım. Şimdi eski bisikletimi sattım ve katlanabilir bir bisiklet almayı düşünüyorum. Yabancı birçok gezgin uygun aynakol ve vites kombinasyonu ile bu işi uluslararası bile yapıyor. Ben ise sadece maksimum 1 hafta sürecek turlar planlıyorum. Sizce bu uygun bir bisikletle mümkün mü? Benim gördüğüm fizik derslerinde eğer arka tekerin çapı küçük ise 1 tur için daha az güç harcarsınız. Yani 20'' lik bir teker ile daha az yol gidebilirsiniz ama aynı oranda daha az yorulacaksınızdır. Bu konuda dogru mu düşünüyorum acaba fikri olanlar var mıdır? Birde bütçeyi fazla aşmadan yani maksimum 1000 lira düşünüyorum. Hangi bisikleti önerirsiniz?
Birde yok arkadaş o bisikletle çıkılır mı vs diye direk konuya dalmak isteyenler için birkaç fotoğraf :)
İlginiz için şimdiden teşekkürler :)
http://www.msgbikes.com/images/Site%20Images/Bernds%20Folding%20Touring%20Bike.jpg
http://bicycletouringpro.com/blog/wp-content/uploads/2010/07/IMG_4526-588x441.jpg
http://farm6.static.flickr.com/5251/5545463508_4975de0d7a.jpg
http://familyonbikes.org/blog/wp-content/uploads/2012/10/bike-friday-touring.jpg
http://www.appliedminex.com/bicycle/reachtour1.jpg
http://www.bicycletouringpro.com/photos/various/bf-review-31.jpg

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Daha küçük tekerle daha çok yorulursunuz kısmı biraz gerçekçi değil. Olayın içine tork kuvvetleri girdiği zaman zaten bütün değişkenler birbirini götürüyor, vites oranları ile beraber. O nedenle o konuyu düşünmenize gerek yok.

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
verdiğiniz örnekte yanılıyorsunuz ya da ben yanlış anlamış da olabilirim :D 20'' bir bisiklette bir tur pedal çevirerek daha uzun mesafe gidersiniz almayı düşündüğünüz katlanabilir bisiklete kıyasla, yani tam tersi oluyor :)

• Beğen
Tepkiler: Berk Özer

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Uzun tura çıkılır fotoğraflarda görüldüğü gibi birkaç kişiyi görmüştüm birebir İstanbul-Çanakkale arasını geçmişti dahon ile sorunuza gelince bildiğim kadarıyla teker çapı küçük olduğu için daha fazla pedal çevirmeniz gerekli.Büyük teker uzun mesafe-küçük teker kısa mesafe.

• Beğen

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Her tür bisiklet ile tur yapılabilir, sadece katlanabilir bisikletler tur bisikleti değildir. Rotanızı bisikletiniz ve kendi sınırlarınızı bilerek hazırlar ve ekipmanınızı buna göre tamamlarsanız çok güzel turlar yapabilirsiniz. Fakat bütçenizin biraz az olduğunuz düşünüyorum. Birinci kullanım amacı dışında kullanacağınız bisikletin daha kaliteli olması gerekeceği için maaliyetler bütçenizi aşacaktır. Bu tarz bir tur için dahon, tern, friday gibi markaların en olmadı decathlondaki katlanırların üst modellerinin seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yerli markaların modelleri şehir içi kullanım için düşünüldüğünden yolda bırakabilir.
Şimdiden bol şans.

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@baris34ince

Evet öyle. 20" teker, 28" tekere göre bir turda daha az yol yapar. Fakat büyük tekeri çevirmek için daha çok tork kuvveti gerektiği için, harcadığınız güç hemen hemen aynı oluyor.

• Beğen

Berk Özer

Üye
Tepki
31
@Tolga Günsezer

Tolga Bey ilginiz için çok teşekkürler. Daha önce uzun turlar yaptım bunlarında içinde İzmir - Çanakkale turuda vardı. Fakat her zaman en büyük sorunum bisikleti taşımak oldu. Fikir olarak gittiğim yolu bisikletle geri dönmektense daha ileriye gidip toplu bir taşıma aracıyla geri dönmek daha mantıklı geliyor. Ama bunun sonucu olarakta otogarlarda muavinlerinde ağzına bakmak, şöförün uzaylı görmüş gibi bakması, yol boyunca aklımın otobüsün altında olması, otobüsten inince neresi çizilmiş ne olmuş diye bisikleti incelemem artık tak etti :) ve böyle bir çözüm yöntemi aklıma geldi. Türkiyede olmasada yapan kişileri görünce neden olmasın diye bir düşündüm. Sanırım dediğiniz gibi biraz daha yazı bekleyip daha iyi bir model için bütçemi arttırmaya çalışacağım. Bike friday in world tourist modeli tam bu iş için :)

http://m7.i.pbase.com/g1/85/557985/2/109391907.IGnBgzsp.jpg

@Gökhan Toros

Gökhan Bey bende sizin gibi düşünüyorum. 28'' bir bisiklette 1 tur pedal çevirdiğinizde daha fazla yol alacağınız doğru ama cevirmek için daha fazla güç harcamanız gerekecektir. Yani basit makina mantığında bir iş birimi birde güç birimi vardır. Birinden kazandığınız sürece diğerinden kaybetmeniz gerekir, terside geçerlidir.

Baran Altilar

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Scott
Mademki gittiğiniz yoldan otobüsle yada trenle dönmeyi düşünüyorsunuz o zaman katlanır çok doğru bi seçim olur bence,hiç korkmayın alın bisikletinizi çıkın tura:) ama daha üst seviye ve sağlam bi bisiklet konusuna katılıyorum,birde ön büyük dişli sayısı fazla olursa hafif aşağı eğimlerde pedal teker çapı küçük olduğu için pedaldan maximum güç elde etmenizi sağlar.

• Beğen

Berk Özer

Üye
Tepki
31
@Baran Altilar

Evet dediğiniz gibi dişli kominasyonu çok önemli uzun tur için bunu önemseyeceğim. Teşekkürler :)

@Erdem İnanç

@murat dönmez

Bu modelleride araştıracağım teşekkürler.
Kullanan arkadaşlar bilgi verebilirler mi 7 vites ile uzun yol gidilebilir mi? Yoksa ön tarafı illa ki 2 dişli mi yapmalıyım? Henüz katlanabilir bir bisiklet kullanmak nasip olmadı :)

Baran Altilar

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Scott
Katlanır kullanmadım fakat daha önce 7 vitesli şehir bisikletim vardı,günlük kısa mesafeli sürüşlerde pek sorun olmuyor ama uzun turlarda 2 li aynakol bence olmazsa olmaz.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ayrıca şöyle bir bilgi vereyim;
Uzun turlarda yüksek hız asla işinize yaramayacak. Zaten çok yüklü bisiklet ile 30-40km gibi hızları geçince tedirgin olmaya başlayacaksınız.
O nedenle vites oranlarının hıza yönelik olması gereksiz. Sizi yokuş yukarı çıkaracak kadar düşük oranlarınız olsun, düz yolda size yetecek vitesiniz olsun yeter.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Vites konusunda Gökhan Bey'e katılıyorum. Yokuştan çıkaracak vitesiniz olsun bu yeterli. Daha önce katlanır kullanmamışsınız anladığım kadarıyla, bu bisikletlerle yokuş tırmanmak çokta kolay değil açıkçası, kaldı ki birde yükünüz olunca bu sizi iyice zorlayacaktır. Ayrıca daha önce de değinilmiş bu bisikletler tur için tasarlanmış bisikletler değiller. Ergonomik açıdan sorun yaratabileceği gibi çatada diye bir yeri kırılır sizi yarı yolda da bırakabilir. O yüzden Dahon gibi iyi markaların üst düzey modellerini almakta fayda var. Bende ki Kron FD1000 ile uzun bir tur düşünemiyorum şahsen.

• Beğen

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Türkiye'de Serkan Taşdelen arkadaşımız aktif olarak katlanır bisikletle uzun turlar yapmakta, kendisiyle irtibata geçerek artılarını ve eksilerini ent bir biçimde öğrenebilirsiniz... Kendi deneyimime gelince dün 30 km civarı bir yol gittim, epeyce bi yorulduğumu söyleyebilirim... Belki alışaamdım ondandır ama uzun tur için bana göre değil gibime geldi...

• Beğen

Berk Özer

Üye
Tepki
31
Gökhan Beye bende katılıyorum alt viteslerin hafif olması benim için yeterli zaten düz yollarda ya da yokuş aşağı inerken genelde sallana sallana etrafı izleyerek gitmeyi seviyorum :) Sanırım bu katlanabilir bisiklet ile tur olayından vazgeçeçeğim ya da bütçemi iyice arttırarak, tur için üretilmiş bike friday world tourist gibi modellere bakacagım. Herkese tekrar çok teşekkürler, Kararımı verip aldığım zaman burada fotoğraflarıyla paylaşırım :)

• Beğen
Tepkiler: Ned Stark

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir diğer nokta da şu ki; küçük tekerlerle, geçtiğiniz köylerdeki köpeklerden kaçmanız biraz daha zor ;)

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
bike friday ve brompton görsellerini bizimle paylaştığınız için teşekkürler
özelikle resimlerde görülen bike friday modelleri tur için üretilen world tourist modeli
bu bisikletler katlanır bir biriskletden ziyade demonte edilebilen bir bisiklet
kolay demonte olması onu standart bir bavulun içerisine sığma kolaylığı sağlıyor ve bir çok kısıtlamanın önüne geçiyor
aynı zamanda içine konulduğu bavul hoş bir bisiklet römorku oluyor
bike fridayler kişiye göre özel üretilen bir bisiklet içinde kullanılacak kombinasyonları siz seçiyorsunuz, kadro turlarda kolay tamir edilebilsin diye el emeği çelik
bu bisikleti bırakın bir fd500 ile bir brompton ile kıyaslamak bile yanlış olacakdır
katlanır bisikletlerde farklı kullanım amacı ile üretilir şehir, dağ, commuter, yol, tour amaçlı ayrı ayrı üretimler mevcutdur
tur amacıyla dahon world tr, bike friday world tourist ve ya tern in bir modeli mevcut bunlara yönelmek daha doğru olacakdır tabi fiyatları biraz ürkütücü
bu arada küçük tekerin hızla güçle bir alakası yok arkadaşlar tek dezavantaj çukurlara daha fazla dikkat etmek gerekiyor (temel fizik)

Berk Özer

Üye
Tepki
31
@gokhan.gursel

İlk olarak cevabınız için teşekkürler :)
Son 1 haftadır araştırmalarımı bu yönde bayağı bir ilerlettim. Kafamda pek soru işareti kalmadı diyebilirim. En azından hız konusunda en ufak bir şüphem kalmadı. Eski fizik kitaplarımı cıkarttım desem sanırım sizde hak verirsiniz. :) Ayrıca model araştırmalarıda yaptım ve bahsettiğimiz dahon bike friday markalarının uzun tular için üretilen modelleri bana biraz uçuk fiyatlı geldi.
Şu an ki fikrim maksimum 1000 lira bütçemi bisiklete ayırmak ve bisikleti alırken 1.vitesinin hafifliğine önem vermek. Gerekirse birkaç parça değişimi ile yinede bunu sağlayıp kendime güzel bir tur bisikleti yapacağım. Bana en mantıklı çözüm bu geldi. İnanın düşünüyorum 26'' bir tur bisikleti toplıyayım diye içim hiç rahat etmiyor. Örnek vermem gerekise niyetim şu yönde. Denizlide yaşıyorum buradan katlanabilir bisikletim ile trene atlayıp cüzzi bir fiyata Söke'de indikten sonra Kuşadası Didim çevresini gezip bir kaç gün çadırımla konaklayıp Söke'den geri trenle dönmek istiyorum. Bu örnekler çoğaltılabilir sadece tren değil otobüs ilede rahatlıkla kombine edilebilir. Sizleride yoruyorum farkındayım fakat şu sadece 1 vites konusu hakkında ne düşünüyorsunuz. Teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
verdiğiniz örneğe göre sizin tour için özel üretilmiş bir katlanır bisiklete ihtiyacınız yok, bahsettiğiniz GEZİleri ben bir senedir büyük bir zevkle yapıyorum, otobüsle istanbul, hızlı trenle eskişehir ve konya, trenle izmir gezilerimi dahon vitesse d7 model bisikletimle sorunsuz yaptım henüz bir kere lastiği bile değişmedi.
bildirdiğiniz bütçe dahilinde dahon eco c7 veya terlink c7 modellerini alabilirsiniz, ama tavsiyem bütceyi bir miktar artırıp dahon vitesse d7 almanız çünkü vites sistemi sram ve katlanır bisikletlere biraz da uygun (arka aktarıcı çıkıntı yapmıyor)
katlanır bisikletde tek vitesi ben tavsiye etmiyorum özellikle benimki gibi geziler yapmayı düşünüyorsanız esya ile beraber zorlanıyorsunuz (ben biraz hantalım)
26 inçlik katlanan bir bisikletle katlanan bir bisikletin rahatlığına sahip olamazsınız 26 inçlik katlanırlar araba bagajına koymaya yarıyor sadece
bu arada bu yaza kadar alın hemen! denizli de beraber gezecek birini buldum nihayet :) karşılığında size gökçeğin mahvettiği ankarayı gezdirebilirim :)