Kare göbek uyumsuzluğu

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
Merhabalar arkadaşlar,
Yeni topladığım fixed bisiklette kullanmak istediğim kare göbek uyumlu aynakol ile elimdeki kare göbek uyumsuz. Kullandığım kare göbeğin mili aynakola dar geliyor ve vidayı sıktığımda aynakolu sıkıştıramıyor. Umarım anlatabilmişimdir. Yani aynakol göbeğe fazla giriyor diyebiliriz.
Daha kalın milli bir göbek bulunabilir mi? Ya da başka bir çözüm?

Açıklayıcı olmak için bir resim ekledim,

https://www.bisikletforum.com/a/img805/2995/displacementpic1.jpg

Yani göbek mili kırmızı bölgenin de dışında, aynakolun dışına çıkmış durumda.

Şimdiden teşekkürler...

Scudo

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
öncelikle kullandığın 4 köşe aynakol sıfırmı eğer kullanılmış işe kare yatak aşınmış olabilir başka milde taksan aynı sonucu verebilir eğer sıfır yada az kullanılmış ise o zaman başka mil denenebilir ama kullanacağın mil uzunluğuda önemli gerçi fixedde vites vs kullanılmadığı için 3-5 mm uzun olsa çok bişey farkettirmez ,genelde uzun mil bulursun kısası pek yok ama basit çözümlerde bulabilirsin örneğin milin etrafını yada, kare yatağı kutu kola tenekesi ise doldurabilirsin yapışkan kullanarak daha kolay halledersin vidayı sıktıkça tenekede öne doğru çıkacaktır o yüzden arka taraftan uzun bırakacaksın iş bitince kalan fazlalıkları önden arkadan kesersin.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@Bülent ÖZER

Teşekkürler Bülent Bey, kullandığım aynakol ikinci el ve aluminyum, yani dediğiniz gibi aşınmış olması en yüksek ihtimal. Akşama kutu kola tenekesini deneyeceğim dediğiniz gibi. O bölgeye çok yük bindiği için, özellikle fixed de, zamanla gevşeme olabilir gibi geldi ama denemekte fayda var.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu fark kullandiginiz Göbek ve aynakolun farkli normlara göre olmasindan kaynaklaniyordur. Birisi ISO, diger JIS normuna göredir. (link) okursaniz "4,5 mm. daha fazla girebilir" ibenzeri bir ibare görürsünüz.
ISO' da en ucu 12,5 mm. , JIS' te en ucu 12,63 mm. dir. (Cözüm olarak JIS göbek mili bulacaksiniz)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
aslında her 4 köşe milin kalınlıklarıda aynı olmuyor yani hemen aynakolun günahını almayalım, peki sol tarafdaki kol da aynı şekilde bolmu geliyor istersen önce başka bir mil ile dene eğer hiç ayar tutmazsa benim dediğimi uygularsın , sol kolda aynı şekil bol geliyorsa kolu alıp bisikletçileri bir dolaşın orda bulduğunuz milleri deneyin derim elinizdekinden 3-5 mm uzun olsada bulduğunuz mil işinizi görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Peki genele bakarsak ağırlıkta bu miller JIS standartlarında değil mi? Ya da ben mi yanlış hatırlıyorum? Sanki JIS ağırlıkta kullanılmakta olup, bulunma ihtimali yüksek gibi geldi.

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@ihtiyar

Teşekkürler, bugün krank kolunu alıp bi dolaşacağım bakalım, umarım bulabilirim.

@Bülent ÖZER

İki taraftaki kollar da bol geliyor. Başka bir aynakol aramaya başlamadan önce başka miller deneyeceğim bakalım...
Bu arada elimde bir tane daha vardı, o da aynı şekilde dar geldi.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Dogukanaksu

Haklısınız. ISO genellikle Avrupalı üreticilerin kullandığı bir norm. Campa, Miche..... gibi. Digerleri (Sugino.... gibi) JIS kullanırlar.
Çok ilginç bir nokta,yüksek kaliteli velodrom bisikletlerinde (fixie, keirin gibi -Japonya' da çok yaygın- , ) kullanılan NJS parçalarında da çok sayıda ISO kullananlar vardır.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
Arkadaşlar Lüleburgaz'daki bütün bisikletçileri gezdim, ellerindeki tüm milleri denedim. Hepsi dar :/ İnternetten de bulduğum kare göbeklerin JIS mi ISO mu olduğu yazmıyor... Yardımcı olabilecek var mı? Nereden bulabilirim acaba?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Hikmet Ataman

(link), (link)

Diğer yandan Bülent Özer haklı olabilir! O zaman aynakollara veda!:(

Ama aynakolun dörtköşe deliklerini bir ölçün, aşınmış bile olsalar 12.6 yı geçmemesi gerekir.