Sedona kadroları ve ağırlık konusu hakkında

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Sedona bisikletlerin ağırlıklarını yazarsanız merak ediyorum. Özellikle SD 771 ve SD 761'in toplam ağırlıkları. SD 761 11KG civarı diye duymuştum gerçi ama ne kadar doğrudur bilemem.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sanmıyorum ki o seviyede bir bisikletin ağırlığını versinler. Yani genelde uç noktada olanlarınkinin ağırlıklarını firmalar yazıyorlar.
Ancak SD 771-761'lerin birisi 7005 alaşımlı 3 defa dipçiklenmiş, birisi de 6066 alaşımlı 3 defa dipçiklenmiş.
6066 olanının kadrosu yaklaşık 1550 gr (+-50gr) diğeri de ondan 100 gr daha ağır diye hatırlıyorum.

XES

Aktif Üye
Tepki
58
Yeni topladığım Axon D-RL maşalı, Deore ve Vitra setli, Advantage Pro lastikli SD771 yaklaşık 12.6kg geliyor. Kadro ağırlığı için üreticinin verdiği değerler ise 7005 Tripple Butted olan SD771 için 1600gr., 6061 Tripple Butted olan SD761 için de 1500gr. şeklinde.

darkRider

Üye
Tepki
8
@XES

abi naaptın ya bu rakamlar doğrumu gerçekten? borla için 13.2 kilo diyorlardı, bunlar borla dan daha üst model ve bu ağırlıktalar mı? bu işde bi yanlış var ama anlayamadım, borla ağır ise kron xc500 alayım ama güvenilir bi kaynak bulamadım ağırlık konusunda ;)

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
bir inceleme yazısında okuduğum kadrodaki esneme ile ilgili yazıyı aktarıyorum buraya. belki kullanan arkadaşlar yorumlarını paylaşırlar bizle.

"Asfalt üzerinde katettiğim ilk birkaç yüz metreden sonra, kadronun yerden gelen neredeyse tüm titreşimi vücuduma aktardığını hissettim. Hayır lastik havalarımı özellikle ayarlayıp kontrol etmiştim: Genelde 31-33psi civarı kullandığım basınçta lastiklerin bir nebze de olsa hissettiğim bu titreşimi emmesini beklerdim doğrusu.

Bisikleti dinlemeye devam ettim. Patika yola girdikten hemen sonra, tırmandığım yokuşta, en fazla dikkatimi çeken şey özellikle orta mil bölgesindeki esnemeydi: Yıllardır kaliteli yarı sabitler kullanınca insan, esneyen ve esnemeyen kadro arasındaki farkı çok net bir şekilde algılayabiliyor.
Yarı sabitlerin en önemli özelliklerinden olması gereken "esnememezlik" ve "rijit" olma özellikleri sanki bu bisiklette neredeyse hiç yoktu. Bir kaç sıkı ayakta depar ve tempolu sert pedallayıştan sonra, olay net bir şekilde ortadaydı. Kadroda muhtemelen orta mil civarında yeterince sertlik ve destek sağlanamamıştı. Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere birleşen boruların bağlantı noktasında uygulanan kaynak işi neredeyse kadronun herhangi bir bölgesindeki kaynak işinden farksız. Oysa ki bu bölgede özellikle kullanılacak alt borunun çapının sunacağı geniş kaynak ve destekleme alanı nedeniyle modern güvenilir bisiklet kadrolarında olduğu gibi daha büyük olması beklenmeliydi.

Zorlamalarda ve bozuk zeminde ön amortisörde yaşanan esneme hareketi tüm bisiklete yayılmakla kalmıyor, darbeden sonra, dalga dalga bisiklet esnemeye bir süre daha devam ediyordu. Bu dikey düzlemdeki esnemeydi.

Pedal çevirdiğim parkurda sert dönüşlerin varlığından bahsetmiştim hatırlarsanız. Özellikle virajlara olabildiğince hızlı girerek, bisikletin yanal baskılara karşı direncini hissetmeye çalıştım bu kez...

Ne yazık ki aynı esneme hareketi bu durumlarda da yaşanıyordu.

Kağıt üzerinde oldukça olumlu gözüken, 130€'luk fiyatıyla cep yakmadan güzel bir bisiklete sahip olmanızı vaadeden SD761 kadro, ne yazık ki kağıt üzerindeki bu başarısını gerçek hayatta sürüşe taşıyamamıştı.

5-10 dakikada biraraya getirilebilen, sıradan ucuz yollu kadrolarda sık sık yaşanabilecek bir sonuç bu ne yazık ki. "

(link)

buna reğmen forumumuz moderatörlerinden HAKAN YAZMAN bey ise şöyle söylüyor

"Aslında O kırmızı kadrodan ben de topladım bir arkadaşa ve test ettim kısa bir süre için ve herhangi bir esneme olayı gözlemleyemedim açıkçası, hatta açıkçası oldukça oturaklı ve sert geldi bana kadro ve ivmelenmesi, sertliği, pedala tepkisi gayet yerindeydi, Emreden daha kiloluyum genelde ağırlık olarak o yüzden esneme konusu olsaydı kesinlikle gözüme çarpardı, yani benim görüşüme göre kayda değer bir esneme sorunu gözlemlemedim, Emreye neden öyle gelmiş herhangi bir fikrim yok açıkçası..."

tam sedona 761 almaya niyetlenmişken bu durumu netleşmesini isterim.
bence o arkadaşa şanssızlık eseri öyle bir kadro denk geldi.
6 milyarlık pioneer plazma tv bile arızalı üretiliyor sonuç olarak.

bir de bu test edilen kırmızı renkli 2006 model sedona 761. 2007 ler turkuaz renkli biliyorsunuz. belki sorun varsa bile yeni model kadrolarda düzeltmişlerdir diye düşündüm.
test edilen modelin fotoğrafı şu
http://www.egoaktif.com/upload/data/Image/sd761k.jpg

• Beğen
Tepkiler: smh_43

BF Okuru

Üye
Tepki
2
2007 sedona 761 de böyle bir sorun yok... ama 2006 sı ise doğru yazmışlar... 2007 lerde dikkat ederseniz orta göbeğe bağlanan alt boru elip çekilinde (kronlar gibi) bu 2006larda yuvarlak o yüzden esneme yapıyor

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
yüreğime su serptin :)
sağol bilgi için . fotoğrafları koyuyuorum 2006 model ve 2007modelin

2006 model sedona 761
http://www.egoaktif.com/upload/data/Image/sd761k.jpg

2007 model sedona 761
http://img516.imageshack.us/img516/5263/sedonajl0.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence bu Sedonalara bi boykot veya protesto lazım adamlar bi zahmet edip ağırlıklarını yazmaktan çekiniyorlar ya. olur mu böyle şey!

• Beğen
Tepkiler: bicylerace

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@after rain

Valla yalan yanlış yazmaktansa hiç yazmamaları daha iyi... Boykot a ne gerek var scale 60ın ağırlığı varda çok mu doğru yani...

Arkadaşlar 1000ytl lik bisiklet 9 kilo olcak değil ya... SOnuçta SD761 de deore donanımlı giriş seviyesinde iyi bir bisiklet ve 11-11.5 kg ağırlık gayet normal...

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Çağrı 11-11.5 olduğundan emin misin? Bu fiyat seviyesindeki bir bisiklet için çook iyi bir rakam bu.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@after rain

Bence böyle birşeye gerek yok, netice itibariyle hiç bir firma bisiklet ağırlıklarını ilan etmek zorunluluğu yoktur. Yerli Sedona markasını bir kenara bırakalım, dünyada dev üreticiler arasında bisiklet ağırlıklarını tam olarak veren çok az bisiklet üreticisi mevcuttur.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bence eğer alacaksan deneyere alman daha iyi olur sanırım satıcılarda bir 10 metre denemene bişey demezler 10 metrede dahi pedallara abandığında anlarsın zaten olayı

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Selim Çam

evet eminim...

avcihancan

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar sorduğunuz model/modellerin ağırlığını bilmiyorum ama bu gün yeni bir Sedona SD 311 aldım, inşallah yarın sabah gidip teslim alacağım, eve gelince tartar size bildiririm, bana bayağı bi hafif gibi geldi özellikle eski bianchi mirrage bisikletime göre kıyaslayınca...:rolleyes:

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
dijital tartıda tarttım.
standart donanımdan fark olarak arkada cateye lamba var pilleri içinde.
ve 370 gr ağırlığındaki bir pro comfort 1 sele var.
bir de arka vitesi xt yaptırmıştım.
bazı arkadaşlar soruyordu ağırlığını

bikedriver

Üye
Tepki
1
Ağırlığı çok iyi bence...

Eğer dayanıklılığı da iyiyse ve esneme konusunda benim gibi 80 kg üzeri arkadaşları üzmüyorsa çok iyi bir bisiklet.

acartaylan

Daimi Üye
Tepki
35
bir süre önce erdoğanlar bisiklete mail atmıştım, şöyle demişler:

"761 11.8 kg civarında

771 13.4 kg civarındadır..."