Testis bölgesi Sıcaklığının Zararları?

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar Merhaba,

Genelde çok terliyorum bisiklet kullanırken. Taytı tek kullanmayı sevmiyorum. Üzerine şort giyince de terliyorum. Herneyse, apış arası ve testisler haliyle baya havasız ve sıcak kalıyor. Aslında ayağa kalkar pozisyonda hava almasını kısa süreli sağlayabiliriz ama 10 saniye içerisinde yine aynı sıcaklık oluşuyor. Bunun ne gibi zararları olabilir? Sperm sayısında azalma gibi bir şey duymuştum. Bilgisi olan arkadaşlar var mı? Öğrenmiş oluruz. :)

Scudo

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Amerikayı yeniden keşfetme kardeş :) Bu işin doğrusu padli tayttır.

Benzer bir makale okumuştum.Sürekli yüksek ısıya ve baskıya maruz kaldığında olumsuz etkiler görülebiliyormuş.Yani kararı sen vereceksin...Aile geleceğin mi yoksa bisiklet üzerindeki imajın mı ? :) :) :)

Ayrıca şunuda belirteyim...Tayt hiçde kötü durmuyor.Üstelik Beşiktaş gibi bunu anlayabilecek ve alışık bir semttesin.Bende Beşiktaş'tayım ve kıyafetimden ötürü hiç laf yemedim :in:

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Fırat Karamanoğulları

Sorunuzun cevabi degil ama, aciklamanizda taytin üzerine sort giydiginizi yaziyorsunuz. Asagidaki veya benzeri pedli bisikletci külotlari Türkiye' de yok mu?

http://src.discounto.de/pics/product/542/15900_0-15788500-1207909835_xxl.jpg

Üzerine blucin bile giyebilirsiniz.

Diger sordugunuz soruya istinaden sunlara tekrar isaret etmekte yarar var:
Forumda sürekli larak okuyorum. " O sele cok güzel" "Ben de kullaniyorum" "Cok rahar ediyorum" "Hic bir zararini görmedim" gibi.

Asagidaki resimde görüldügü gibi, legen kemiginin üzerine oturuluyor. Soldaki resimde cok dar bir sele, sagda isie olmasi gerektigi genislikte bir sele.

http://ais.badische-zeitung.de/piece/02/f3/b8/60/49526880.jpg
Legen kemiginin bu iki alt uclarinin araligi cok farkli olabilir. Eger sele, aradaki bosluga giriyorsa, vücudun o bölgesinden gecen penise giden sinirler ve damarlarin üzerine oturulur ve ezilir. Bunlarin uzun vadeli sonuclari üzerinde bir uzlasma olmamasina ragmen bir uyusma ve hissizlik, her zaman söz konusudur.

Kadinlarin legen kemiklerinin alt uclari arasindaki mesafenin daha fazla olmasi nedeniyle, selenin daha da genis secilmesi gerekir.
Üzerine oturup denemeden, sadece fiyatina ve görünüsüne bakip sele takmak yanlistir.
En azindan selenin ön tarafina kaymamaya dikkat etmek gerekir. Yarislarda (örnegin saate karsi) bu tip seylere uymak biraz güclesegi icin, aktif sporcularin bu konuda daha da hassas olmalari gerekir.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@ihtiyar

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Aslında bakarsak, uzun vadede selede oturmuyorum. Mâlum inişli çıkışlı Türkiye'mizin coğrafyası. Ya yokuştan inerken, hızlanırken, yokuş çıkarken muhakkak kalkmak zorunda kalıyorum. Yine de önlem amacıyla sele almak lazım tabii ileri evrede. :)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Fırat Karamanoğulları
Burada behsettiğim bisikletin üzerindeki uzun vade değil.
Yıllarca yanlış seleyle binmenin sonuçlarının ne olabileceğini kastettim!:eek::eek:

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@ihtiyar

Evet, benim bindiğim selenin yanak kısımları biraz olsun geniş. Şu an bir problem yok ama tabii ki daha kaliteli bir seleye geçeceğim biraz para olduğu zaman. :)

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
yanaklar geniş oluncada bu sefer bisikleti performanslı kullanamıyorsun mesela mtbye kocaman dede bisikleti selesi takmak komik olur

• Beğen

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@ihtiyar

doğru sele seçimi nasıl yapmalıyız peki ?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Fırat bey öncelikle başlık açarken daha özenli olursak hoş olur başlığınızı yeniden düzenledim.Kullandığınız deyim Recep İvedik filminde sağlam espri idi ama forumda başlık olarak hoş durmuyor.

Sorduğunuz soruya da yorum yazmak gerekirse zaten söylediğiniz organın görevi spermleri olması gereken sıcaklıkta tutmaktır vazifesi budur.Ne kadar vazifesi o da olsa uzun süreli bisiklet kullanımı gibi veya hamam ,sauna gibi ortamlarda aşırı sıcaklığa maruz kalır ve sıcaklık spermlerin kalitesini bozar.Sperm sayısı kesinlikle azalmaz mevcut depodaki spermlerin bir kısmı ölür bir kısmı yavaşlar bir kısmı da sağlam kalır eğer ki bu sıcaklığa maruz kalınan gün illa çocuk yapmanız gerekiyor ise o zaman işiniz biraz zor olmama yani spermin yumurtaya kadar ulaşıp yumurtayı döllemesi ihtimali olması gerekenden çok daha az ihtimale düşer( bu demek değildir ki olmaz olabilir de).Depo boşaldığında yerine gelen yeni spermler bu sıcaklığa maruz kalmadığından vucudunuzun normal zamanda ürettiği kalitede sperm üretir ve deposuna yerleştirir.

Kıssadan hisse korkacak bir şey yok öyle bir şey olsaydı bisikletçilerin hiç birinin çocuğu olmazdı :) gayet güzel çocuk sahibi olabiliyorlar hatta benim takip ettiğim üst düzey pro bisikletçilerinin çoğunun birden fazla çocukları var :)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@ihtiyar

Bu bilgi tecrübe ile sabittir.Bende hem yol, hemde MTB var.Yol bisikletini şehir içinde kullanıyorum ve selesinin zemini düz.Yani resimde görünen kemikler, seleye denk geliyor ve hiçbir sorun yaşamadan sürebiliyorum.Ne zamanki performans sürüşü için gidonun en alt kısmından tutup bisiklet üzerine yattığımda selenin önüne doğru kaymam gerekiyor.Buda bahsedilen damar ve sinirlerin üzerinde baskı oluşturuyor.Ama rahatsızlık duymak için çok uzun süre bu şekilde sürmek gerekiyor.MTB bisikletimi ise şehirler arası turlarda kullanıyorum.Onun selesinin zemini ise yuvarlak ve göreceli olarak daha konforlu.Ancak uzun sürüşlerde rahatsızlık olabiliyor.Sonuç itibarı ile MTB bisikletin selesinide düz zeminli ile değiştirmem gerekiyor.Hafif bir konfor kaybı olsada uzun vadede sağlık daha önemli...

Doğru ergonomi, bilinçli sürüş...

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@ferhat köse

Açıklayıcı olması amacıyla yazmıştım ama gereksiz fazladan sözcük kullandım. Dediğiniz gibi bakarsak hoş durmuyor evet.

Bir de genelde yeni başlayan bisiklet sürücüleri bu konulara çok takıyor. Çünk biri diyor + biri diyor - insan şaşırıyor. Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. :) Kaliteli, geniş bir sele tercih edeceğim. Şu an kullandığım sele de geniş ama yeterli olmadığını düşünüyorum. Teşekkürler. :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Serkan.ÇABAŞ
Konu açıldığı zaman, sele konusu değil, cinsiyete etkisi üzerine olduğu için, sadece selenin darlığı üzerine yorum yapmıştım.
Konuyu doğru izah edebilmek için resimler eklememe rağmen, yine de yanlış anlamalar olduğunu görüyorum.
Selenin genişliği veya darlığı göreceli şeyler. "Her insanın leğen kemiklerinin alt uçları arasındaki mesafe farklı olduğundan dolayı" şeklinde izah etmeye çalıştım.
Resimde görüldüğü gibi her halükarda bu iki ucun üzerine oturulması gerekir. Ancak çok geniş olması halinde pedal çevirirken, bacakların iç tarafı seleye sürterek tahriş olacağı için gerektiğinden geniş olmaması gerekir. Leğen kemiğinin bu iki noktası, selenin kenarlarına yakın olmalıdır. Yani ne geniş , ne dar, uygun olmalıdır.
Serkan Çabaş' ın sorusuna gelince; "Nasıl seçilmeli?" alışveriş yaptığınız bisikletçinin kalitesi burada ortaya çıkar.
Avrupa' da bisiklet malzemesi satan yerlerde istediğiniz seleyi bir boruya takarlar ve üzerine oturup deneyebilirsiniz. Yani denemekten başka yolu yok. Türkiye' de bu konuda hassas davranan bisiklet malzemesi mağazaları mutlaka vardır. Ama sayılarının çok olmadığını ve büyük şehirlerde kısıtlı olduklarını tahmin ediyorum.
- Seçeceğiniz selenin ağırlğınızı da taşıyacağını unutmayın. 2 ay sonra deforme olabilir.
- Daha önce rahat ettiğiniz bir sele, eğer kilo aldıysanız uymayabilir.
- İstediğiniz seleyi kullananlar varsa oturup deneyin.
- Eğer internetten alışverişi tercih ediyorsanız, yukarıdaki şekillerde önceden deneme olanakları arayın.
- Eğer daha önceden kullandığınız ve rahat ettiğiniz bir sele varsa, yine aynı modeli arayın. Ben geçen seneye kadar 20 yıldan fazla bir süre San Marco' nun Rolls modelini kullandım.

http://arupdesigns.co.uk/blog/wp-content/uploads/2009/05/san_marco_rolls.jpg

Bu selenin siyah, beyaz, ... çeşitli renklerde 5-6 tanesini eskittim.

(link)

Sele seçmenin tek yolu deneme-yanılmadır.

• Beğen
Tepkiler: Adem Tırpancı

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bir tabirle öyle hemen enseyi karartmaya gerek yok. Eğer bisiklet kullanmanın bu yönde zararı olmuş olsaydı bir ömür bisiklete binen, bu işten para yiyen ve bisikletle adeta bütünleşmiş lance amstrong (okunduğu gibi yazılmıştır) bir düzine bebesi olmazdı. Yeterki bu iş tekniğe uygun olarak yapılsın

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu
"Ic direkten dönen adami" örnek vermeniz cok ilginc. Kainat' ta lens amstrong kadar ( okundugu gibi yazilmistir :)) sansli insan cok degildir.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madem konu buralara kadar gelip dayandı,sele ve sepet:) ilişkisine dair bir kaç ayrıntı ekleyeyim.İhtiyar'ın resimli anlatımına ekleyecek tek kelimem yok;yönetici olsam o konuyu sabitlerdim.Gerçi yine de,konu ile ilgili başlıkları okumadan onlarca "Uygun sele seçimi" konuları açılacaktır ya,o da ayrı mesele.

Bakınız,kasık uyuşması,idrar yollarına baskı ya da sele kaynaklı her ne rahatsızlık varsa,ilk olarak sele açınızı kontrol edin.Çok hafif yukarıya bakıyorsa-ki onlarcası bakıyor-siz öne eğildiğiniz için baskı yapar,uyuşturur.Çok hafif te olsa aşağı bakıyorsa,sizi selenin ucuna iter ve diğerinden daha beter uyuşturur.Bunları açısal olarak ölçmek çok mümkün gözükmüyor ancak boş zamanlarımızda toplandığımız bisikletçimiz olsun,yolda izde rastladığımız binici kardeşlerimiz olsun,selede ileri geri,yukarı aşağı ve yükseklik ayarlarını yapmayı bilmeyen,ya da bildiğini doğru zanneden kardeşlerimiz var.

İşte bundan ötürü,ihtiyarın resimli anlatımındaki genişlik hesabını doğru yapsanız bile,diğer faktörler hesaba katılmadan pozitif sonuç vermeyecektir.Günümüzde artık pek çok bisiklet selesi,bizim yıllarca bindiğimiz o tuhaf selelerin yanında birinci sınıf sayılır.Hatta ben Kron XC 500 ün selesini çıkartıp Trek 7.3 üme takmıştım-ki trek'in selesi de Bontrager dir malum.

Demem o ki öncelikle bisikletinizin kadrosu boyunuza; Sele ile gidon uzaklığı ise,kolunuza uygun olsun.Test zor değildir.Sele aşağıya eğik olduğunda,ağırlığınız sizi öne doğru itecektir(Gerçi bunu uzun tırmanışlarda özellikle yaparız ancak bu genel sürüş için geçerli değildir)Doğru açıları bularak,pek çok kardeşimizin bu baskı ve uyuşma problemini çözeceğini düşünüyorum.

Sürüş mesafesine göre sık sık sele değiştirdiğimden artık göz yordamıyla halletsem de,Geçtiğimiz cumartesi,neredeyse 5-6 kez durup sele ayarı yaptım.Çoğu zaman tuttursam da bazı zamanlar yolda düzgün zemin yoksa ayarlamak zor olabiliyor.Selede beş ayar var ve malesef hepsi de milimetrik;söyleyelim,resimli anlatımından ötürü ihtiyar'a teşekkürlerimizi yollayalım.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
http://cyclingtr.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/bisiklet-aksesuarlari/Lance_5F00_Armstrong.jpg
Efsane Lance Armstrong Ve Ailesi Konuya İlişkin En Güzel Örnektir Sanırım

• Beğen