İstanbul'da bisikletim çalındı!

Tepki
21
Merhaba arkadaşlar,
bu foruma ne zamandır üye olmak istiyordum ama kısmet bisikletimin çalınmasınaymış meğersem :(

Gözüm gibi baktığım, taş gibi Bisan marka bisikletimi çaldılar maalesef.

Olay cuma günü İstanbul, Beşiktaş'ta hem de belediyenin bisiklet park noktasında gerçekleşti. (Üsküdar vapur iskelesi, parkın olduğu yan taraf). Ben Ortaköy'de yaşıyorum sabah bisikleti Beşiktaş'a park edip, işe, Zincirlikuyu'ya otobüsle çıkıyorum; zira benim emektar 15 yıllık bisikletim yıldız yokuşunda beni taşımıyordu maalesef.
ne var ki cuma akşam iş çıkış Beşiktaş sahile döndüğümde yerinde yeller esiyordu, hemen çevredeki esnafa sordum ve sabahtan akşama kadar orada duran çaycılar 3-5 çapulcu çingene çocuğun herkesin gözü önünde kilidi kırıp bisikleti çaldığını söylediler. Başımdan kaynar sular döküldü resmen. Gündüz vakti 4-5 civarında meydana geliyor olay, çaycı yapmayın etmeyin diye seslendiğini ama laf dinletemediğini söyledi. Komedi şu ki o çevrede 4-5 mobese kamerası var ama o noktayı görenler o sabah bozulmuş. Dahası 100m. ilerde başbakanın çalışma ofisi var, 7/24 polis çevrede nöbet tutuyor ve haftasonu ortamdaki çevik kuvvet sayısı 3 katına çıkıyor. Benim şansıma olay cumartesi değil de cuma meydana geliyor!

Bu arada direkt polise gittim, benimle bir tek dalga geçmedikleri kaldı, senin 15 yıllık bisikletinin peşine mi düşeceğiz diye. Bu çingene çocuklar bir yerde toplanır mı nerde gezerler diyorum, bilmiyorum diyor polis; çaldıkları şeyi nereye satarlar diyorum onu da bilmiyor! Yani CSI olmalarını beklemiyorum ama nasıl bir umursamazlık, git yenisini al dedi adam bana resmen. Cuma akşamı Beşiktaş'tan Ortaköy'e çocuklar gibi ağlaya ağlaya yürüdüm, göz bebeğimi kopardılar benden.

Kimle konuşsam abarttığımı söylediler, ben de hırsızın hiç mi suçu yok dedim. Benim vergimle maaşı ödenen ve malımın peşinden koştuğum için benimle dalga geçen polis gerçeğini ne yapayım?

Beni ancak, 15 yıllık da olsa bisikletini gönülden sevenler anlar, dedim...

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Öz
Scudo
Tepki
21
Bisikletim şu :
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/197652_3421333367003_133771353_n.jpg

evet biraz dandirik bir kilit kullanıyordum itiraf etmek gerekirse, bir sonraki maaşla sağlam bir kilit alacaktım, kısmet olmadı :(
Cumartesi tanıdığım bisikletçileri gezdim Ortaköy, Beşiktaş civarında, herkes hurdacıya gitmiş olabileceğini söyledi. Beşiktaş'tan çalınan bisikletlerin başına ne gelir, akıbeti ne olur, bileniniz var mı?

Ya da bu bisikleti çevrede göreniniz?

Fotoğrafta da görüldüğü üzere atlas model, kadın bisikleti 18 vites, üzerinde zilden başka aksesuar yoktu. Acaba Karaköy perşembe pazarı tarafında hurdacılara mı sattılar?
Çaycılar "çingene çocuklar" dedi herhalde 3-4 çingene çocuk aynı anda binemeyeceği için en fazla yakın semtlerden birine götürüp satmıştır gibime geliyor.
Bir fikriniz var mı?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Polis alay etmiş dahi olsa siz yine de yazılı olarak şikayette bulunun. Polisle tartışmayın ya da inatlaşmayın sadece şikayet başvurunuzu yapın. Olayı detaylı yazarak anlatın. Gerisini bırakın onların sorumluluğunda olsun.

• Beğen
Tepkiler: duygu_kocabay

lozyuvaci

Üye
Tepki
5
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
geçmiş olsun daha öncede bu şekilde bisikletini çaldıranlar olmuştu.
sanırım bu park yerleri kısa süreli park için uygun :(
umarım bir ses çıkar

• Beğen

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun.İnşallah kısa zamanda bulursunuz ama sizin benden çok daha iyi bildiğiniz gibi İstanbul bir derya. Bundan sonra bulunması çok zor. Çok zor ama yine de inşallah diyelim.
Ayrıca,diyelim ki çalanları buldunuz; bu tipler hayatta kaybecek birşeyleri olmayan tipler. Size zarar bile verebilirler.
İşin garip yanı, diyelim ki bir yere sattılar ve siz de sattıkları yeri buldunuz; hiçbir şekilde o bisikletin sizin olduğunu ispat edemezsiniz ve tekrar para ödeyerek bisikletinizi geri alabilirsiniz.
Yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi; siz polise başvurunuzu yazılı yapın.
Çok üzüldüm,tekrar geçmiş olsun.

• Beğen
Tepki
21
Geçmiş olsun dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim.

Ben polise yazılı başvuruyu yaptım zaten. Direkt karakola gittim, yazılı ifade vererek çalındığını bildirdim ama tabii 15 senelik olduğu için elimde ne fatura var ne seri nosu ne de başka bir şey. Polisin tüm o umursamaz tavrı yazılımı ifademi alırken başıma geldi zaten, sözlü değildi yani başvurum. (mobeselerin bozuk olduğunu da orda gördük zaten)

İstanbul derya evet, biliyorum anlıyorum. Bu memlekette adam öldürerek kuyumcu soyuyorlar da kimsenin umru değil, nerede benim, sizin bisikletin peşine düşecekler... İnsanı tavır yaralıyor, üzüyor; bir de ertesi günü 70 tane polisin aynı çevre olduğunu görmek gerçekten delirtiyor...

Bir de ben bisikleti haftasonu 1-2 saat bineyim keyif olsun diye kullanmıyorum ki, o benim için bir ulaşım aracı. İşten çıkıp kendimi Beşiktaş'tan Arnavutköy sahiline atıyordum misal, karşıya geçiyordum Beşiktaştan vapurla... (ki yukardaki fotoğraf moda sahillerinde çekildi) ve biliyor musunuz daha Beşiktaş çarşı içine girmeden, camiinin hemen yan tarafında zabıta binası var. Rica minnet onun önüne demirlere kilitliyordum ben, zabıtaya güvenmeyeceksem kime güvenicem bu şehirde? Adamlar burada bırakma git sahildeki parka bağla dediler, birkaç haftadır düzenli olarak hep oraya bırakıp devam ediyordum.
Bisiklet parkının tabelasınında da "park et-devam et" yazıyor, dalga geçer gibi...
Büyükşehir diktiği parkta vatandaşın mal güvenliğini sağlayamayacaksa nasıl hizmet bu? bunu sormaya hakkımız yok mu? İşte bu, bisikletimin gitmesi kadar beni üzdü. iki adım ilerde aynı belediye parkına arabasını saatliğine 5 liraya bırakanların içi rahat, ben işte tedirgin oturuyorum.
Neden? çünkü insan gücüne dayanan, üzerine alarm takamayacağım, çevre ve cep dostu bir ulaşım aracı kullanıyorum. Nasıl adaletsizlik bu ya?

Sonra bisiklet satıcısına gidip kadın modeli şehir bisikleti soruyorum, satıcı "kutlarım sizi" diyor. Kutluyorsun da ben bu şehirde trafiğe, taksicilere bile kafa tutup bisikletle ulaşım sağlıyorum, bana reva görülen muameleye bak...

Başınızı şişirdimse kusura bakmayın, gerçekten çok doldum. O bisikletle boynumu sakatladım evvelki hafta ama bütün bu olanlar daha da çok canımı yaktı...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
U kiltler var en güveniliri onlar. Aşağıdaki videoda gösteriliyor.

(link)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Belediyenin web sitesine girip şikayet formu da doldurabilirsiniz.

akn

Üye
Tepki
11
Merhaba,

öncelikel geçmiş olsun başınıza gelenlerden dolayı. Çalınan şeyi maddi olarak ölçememk gerekir. Çoğu zaman manevi değeri daha ağır basar. Polislerin bisikletin maddi değerine bakarak dalga geçmeleri çok üzücü olmakla beraber şaşırtıcı değil.. Vaktiyle benim de başıma böyle bir olay gelmişti ve benzer muamele görmüştüm..

Tepki
21
Link ve geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler. Murat Bey, sanırım bir dahaki sefere yokuşları çıkabileceğim ve yanımdan ayırmayacağım bir model alacağım. Trek yada Scott gibi. ve o zaman fazlasıyla kilit parasına kıyacağım. hatta gps cihazı bile takmayı düşünüyorum :)

Evet dediğiniz gibi manevi değeri benim için çok büyüktü, hep de en çok üzen şey o olur zaten...

Bulentt

Üye
Tepki
7
Geçmiş olsun. Belediyenin bisiklet park yerlerini kaç senedir görürdüm ama korkudan bisikletimi bırakamazdım. Ne yazık ki korktuğum üzere, güvenilecek yerler değillermiş. İnsana değer verilmeyen bir ortamda ne yazık ki bisiklete değer verilmesini beklemek pek olası değil. :(

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
bi daha alırsanız bence katlanır alın hem şehire uygun hemde otobüsle gideceğiniz zaman bırakmak zorunda kalmazsınız.
çok geçmiş olsun

Tepki
38
gecmiş olsun.. walla ben o kadar süre oyle bi yerde bırakamazdım siz ne zamandır bisikleti beşiktaşa bırakıp zincirlikuyuya gidiyorsunuz işe..
kaçıncı günde bu oldu..
milletin gözü önünde çalınması da başka bir tuhaflık

duyarsız bir milletiz artık

Tepki
21
valla bu ülkede bir şeylere güvenmenin saflığı ile sürekli bir hal almıştı diyebilirim. neredeyse haziran başından beri bisikleti Beşiktaş'ta bırakıp Zincirlikuyu, Taksim, Nişantaşı fln yapıp, Beşiktaş'a döndüğümde bisikleti alıp eve dönüyordum. yani şehir göbeğine arabayla girmek istemezsiniz de park eder gidersiniz ya, aynen öyle kullanıyordum. çok da konforlu ve hızlıydım açıkçası. nereye gidersem gideyim beşiktaşa dönmek yetiyordu...

erygnd katlanır almayı düşünmemiştim hiç, peformansları, taşınabilirliği, ağırlığı nasıl?

EgemenOzan

Üye
Tepki
33
büyük geçmiş olsun.kapı önündeki 5 liralık terliğin bile çalındığı bir şehir burası...

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Öncelikle geçmiş olsun...Bisiklet , bisiklettir ve anlayan anlar...Yokluğu acı verir.Önceki arkadaşlarında söylediği gibi şikayetinizi yazılı olarak yapın.İstanbul'un kenar semtlerinde veya Şehir dışında kurulan bit pazarlarında satıyorlar genelde...

Mesela aşağıdaki konuda bazı örnekler mevcut (link)

Umarım bisikletinize yada yeni bir yol arkadaşına kavuşursunuz...

Tepki
21
Aydın Bey iyi dilekleriniz için teşekkürler, çalındıktan birkaç saat sonra zaten karakoldaydım yazılı şikayet ve ifade için... verdiğiniz linki de incelemiştim ama benim bisikletim o tarihten daha sonra çalındı sanırım. Genelde cesurumdur ama tek başıma bit pazarını altüst etme cesaretini (ve zamanını da) bulamadım açıkçası.
Teşekkürler Egemen Beyi, haklısınız. Bir sonraki bisikletimle birlikte uyumayı planlıyorum mümkün olursa :)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@duygu_kocabay

Polisin tavrını tartışmaya gerek yok ! Toplu iğne yada otomobil çalınsada aynı ilgiyi göstermeli.Ama sonuçta o poliste bu toplumun içinden çıkıyor.Göz göre-göre çalınmasına göz yuman esnafın ve oradaki insanların içinden.Üstelik çokda bir eğitimden geçmeden karakolda buluyorlar kendilerini...Sonuç ortada...Ama ilgisiz tavrın birde alaya dönmesi çok dramatik gerçekten...

Orada müdahele etmeyen esnafın yarın sıranın kendilerine geleceğinide bilmeleri lazımdı...3-5 tane çingene çocuğa ses çıkartamayacak kadar sinmişler...Bekçi ve mahalle kültürünün yok edilmesinin bariz sonuçlarından biri daha...Bende Beşiktaş'tayım ve bahsettiğiniz park yeri ile ilgili düşüncelerim vardı ama hemen hepsinden vazgeçtim.Zaten akşamları kesinlikle eve alıyorum bisikletimi , başka hiçbir şekil güvenli değil...

Ama mevcut uygulamanız için bir fikir verebilirm !!! Eğer yeni bir bisiklet alır ve yine aynı yere park cesaretini gösterirseniz.. :)

Çok kalın ve sağlam zincirler var.Ve aynı zamanda kocaman ve çok sağlam asma kilitlerde !!! Bu zincirlerden hem kadro hemde lastiklerden geçecek kadar uzununu alın ve 2-3 tanede büyük ve sağlam asma kilit...Diyeceksiniz ki onları kim taşıyacak :) Her zaman aynı yere park ettiğinize göre, bir kez götürdükten sonra sürekli taşımanıza gerek yok ! park ettiğiniz yere dolayıp kilitleyin bırakın zinciri kimse alamaz zaten.Bisikletinizi getirip kilitlersiniz gönül rahatlığı ile ve ekstra ağırlıkta taşımamış olursunuz.

Tepki
21
Zincir ve asma kilit çözümünü ben de düşündüm açıkçası, yeni bisikletimi yüksek fiyatlı ve performanslı bir modelden seçeceğim için 3 kat güvenlik önlemi kaçınılmaz olacak zaten.
Ama bir daha gözümün önünde olmayan bir noktaya park edeceğimi pek sanmıyorum, beraber yatarım artık bir sonraki yoldaşımla herhalde.