Covanni Tora Yenileme Projesi

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Covanni Tora ATB, Yeniden Yollara Düşecek mi?

Forumdaki boyama, karbon kaplama ve hatta yapılmaması gerektiğini öğrendiğim jant zımparalama(!) gibi maceraları okudukça heyecanlanırdım. MTV’de Pimp My Ride adlı programı her seyrettiğimde de empati kurar, “neden olmasın” derdim… O iş olmadı ama sanırım bu iş olacak. Bu işten kastettiğim başlıktan da anlaşılacağı üzere bir yenileme işi. Yenilemeye koyulduğum araç ise Covanni marka Tora model ATB sınıfı bir bisiklet. ATB, bildiğiniz üzere All Terrain Bike teriminin kısaltılması ve her türlü zeminde kullanıma uygun bisiklet olarak Türkçemizde karşılık bulmakta.

Bisikletim rahmetli eniştemden yadigâr. Kendisini 2009 yılı Ağustos ayında kaybettik. Eşimin halasının eşi olan Ahmet Eniştemiz hayatımda gördüğüm en arınmış insandı. Onu sadece 6 yıl kadar tanıyabildim. Bu süre zarfında hiç kimseyi kırmamışlığına ve muhteşem yardımseverliğine şahit oldukça “insanlık ölmemiş” derdim. Gece tuvalete kalktığında ıslak zeminde ayağı kayıp kafasını lavaboya vurmak suretiyle beyin kanaması geçirmiş ve üç gün yattığı hastaneden sağ çıkamamıştı. Kendisini rahmetle anıyorum. Toprağı bol, ruhu şad olsun. Kafanızı şişirdiysem af ola!

Konuya dönersek, bugün öğlen saatlerinde ailemle birlikte Bursa Anatolium AVM’ndeydik. Aklım “pas sökücüyü nereden alabilirim” sorusuyla meşgulken birden Leroy Merlin Yapı Market’i gördüm. Sanki ilk kez görmüş gibi sevindim ve daldım içeri. 15 dakika içinde alışverişimi tamamlamıştım. İşte liste:

• WD 10 200 ml 7,95
  • S.Tiner Genç 750 ml 6,90
  • Nitril Eldiven 1,50
  • 1 No Fırça 1,90
  • Mikrofiber Bez 3’lü 5,90
  • Stanley Takım Çantası 16” 12,90
  • Toplam 37,05

WD 10 adlı pas sökücü nasıl işime yaradı anlatamam. Allah bu ürünün mucitlerinden razı olsun. Arka jantın 15 anahtarla açabildiğim somunu sanki kaynamıştı. Tam 30 dakika uğraştırdı ama açıldı. Tinerle henüz işim olmadı. Söktüğüm küçük parçaları temizlemede kullanmayı düşünüyorum. Eldivenleri iyi ki almışım. Yine de parmaklarım yara bere içinde kaldı. Takım çantamı da ne zamandır yenilemem gerekiyordu, aradan çıkıverdi o da.

Eve geldikten sonra hemen işe koyuldum. Apartmanın bodrum katında tam 3,5 saatimi bisikleti sökmek için harcadım. Aman Allahım, o ne yorucu işmiş öyle. Nasıl terledim ve nasıl da zevk aldım anlatamam. Şu anda hala parmaklarım sızlıyor. Sanırım sıralama konusunda sorun yaşamamdan dolayı işim uzadı. Yoksa alet çantamda ihtiyaç duyduğum tüm anahtarlar vardı. Önce ön tekerden başladım sonra ön frenleri söktüm mesela. Tam tersini yapsaydım teker bir harekette çıkacakmış, tecrübe etmiş oldum…

Devam edecek...

Scudo

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bodrumda uyuyan devi uyandırma vakti gelmişti ;)

bu gidon boğazına yarış bisikleti gidonu uyar mı acaba forumdaşlar?

fren sistemini çöpe attım, fren kollarını mahalle bisikletçisine verdim

maşada "Steel Carbon" etiketi var... böyle bir şey mümkün mü?

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Olur illaki vardır bence. Ama gidon demiri sağlamsa sadece aşağıdaki kısmıda değiştirebilirsiniz diye düşündüm. Bir ön maşayı düz bir maşayla değiştirseniz :)

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
All Terrain Bike... 18 Vites... Vites sistemi shimano ve güzel gibi

jantlar italyan işi :D biraz yorgun gibi geldi bana... bazı tellerde de kılcal korozyonlar oluşmuş... tel bazında değişitirme düşünüyorum. ebay'da bile pahalı geldi bana... hesaplı link veren olursa sevinirim...

göbekler ilk fırsatta değişecek

kaset pislik içinde... amma yağlamışlar... tozu kiri tutmuş...

@Ahsen Okyay

ön maşa düz zaten... başka bir şey mi demek istediniz de ben mi anlamadım?

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Sizin ki şu modelden. Yani alt kısmı ortadan haif yana doğru eğimli.

Bahsettiğim maşa ise bu.

Yani dümdüz inen.
Siz yarış bisikleti gidonu takmak istediğinizi söylediğiniz için bunu dedim. :) Böyle daha bir çekici olur :)

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şimdi anladım :D peki tavsiye ettiğiniz gidona forumdan aldığım (link) takmayı düşünüyorum yakışır mı, çekici olur mu yada daha da önemlisi uyar mı?

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Yarış bisikleti kullanmadığım için şuanda sadece fikir yürüterek cevap yazıyorum... Bildiğim kadarıyla yarış bisikletinde vites değişimi gidondaki fren kolları aracılığıyla yapılıyor. Bu fren kolları vites sistemine müsait mi? Gördüğüm kadarıyla değil gibi duruyor :) Eğer gidon değiştirecekseniz vites sistemine uyumlu fren kolları kullanmalısınız. Eğer uyumluysa bu kollar neden olmasın gayet güzeller :):)

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aslında şöyle bir şey lazım ama öteki frenleri -heyecanla- almış bulundum :D

(link)

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
evet işte asıl can alıcı nokta burası bundan lazım size :)

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
uyduracağım ama uyduruk (!) olmaz umarım :)

• Beğen
Tepkiler: Ahsen Okyay

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Bana kalırsa öncelikle malzemelerin birbirleri ile uyumları ve kullanımları sırasındaki çıkarabilecek sorunları da göz önünde bulundurun. Buna drop bar taktığınız zaman mtb frenleri olmadığı gibi çok komik bir görüntü de oluşturacaktır. Hadi bunu geçtim zevk meselesi, peki düz maşa değişimi nasıl olacak bunu düşündünüz mü? Kadro 26" teker ebadında, örneği verilen maşalar 28"lik tekere göre. Düşünsenize bu maşa kullanımı ile 26" bir teker taktığınızı. Görünüşü geçtim ne gibi bir fren ayağı uydurmayı düşünüyorsunuz? O yüzden sevgili dostlarım ilk tavsiyem öncelikle projeye girişmeden önce malzemelerin hepsini bir bütün olarak ele alın sonra işe girişin, aksi takdirde parçaların birbirine uymayacağı gibi boşa harcanan zaman, emek ve fazlası da olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Dogukanaksu

sizin (link) okudum üstadım... beni tabiri caizse gaza getiren etmenlerden biriydi... şu anda tek istediğim Tora'nın mevcut komponent ile yürümesi... ilk kontrolümde frenlerin paslanmış olmasından dolayı önceliği frene verdim ve Bursa'lı bir forumdaştan -bir fırsat mı dersiniz bir işaret mi dersiniz- alıverdim...

tasarım (boya rengi ve etiketler) için çeşitli fotolara bakarken fixed bisikletlerde drop bar görünce "neden olmasın" dedim...

görüşlerinizi bildirdiğiniz için teşekkür ederim...

süreci buradan ve güncemden yayınlamaya devam edeceğim...

olur mu, uyar mı gibisinden sorularım olacak... yani eylemlerim devam edecek :D

saygılar, sevgiler!

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Frenleri aldığım arkadaştan dün akşam 2 adet dış lastik aldım... CST All Purpose :)

eveeet nerede kalmıştık ;)

sanayide otoboyacılığı yapan akrabamın yanına bugün gidebildim sonunda...

önce maşadan başladık... pürmüz ile yaktık ve tel fırça ile boyayı söktük...
beklediğimden kolay ve hızlı gidiyor derken detaylara başladığımızda işin çok zamanımızı alacağını anladım...

çay molası verdiğimizde tam karşımızdaki tamirhanede parlak metaller gördüm...
yeni açılmış bir nikelaj atölyesi imiş... ve tahmin edin ne oldu...?

detaylarda bir saat kadar uğraşıp boya kalıntısı bırakmadığımız maşayı nikelaj ustasına teslim ettik...
30 dakika sonra ortaya çıkan da şu oldu:

ne dersiniz? güzel olmuş mu? kadroyu da nikel kaplayalım mı?

Not: kadro nikelaj hakkındaki yorumlarınızı(link) yaparsanız ARAMA yapan forumdaşlar için daha yararlı olacaktır... teşekkürler

Tepki
3
Ben şu anda standart üretim Kron XC500 HD kullanıyorum bu benim yıllardan sonra kullandığım ve bu spora dönüş yaptığım bisikletim, ama ilerde sizin yaptığınız gibi kendi emeğimle bir bisikleti hayata geçirmeyi düşünüyorum ve sizi takibe aldım.. Maşa konusunda bende diğer arkadaşım gibi düz maşa olmasını önerirdim, Nikelaj güzel durmuş bence ama kaliteli bir kaplama olmadıysa yakın zamanda pas yapacaktır. Kadro kaplama ile ilgili diğer konuda sormuşsun bence kadroyu kesinlikle nikelaj yapma derim.. Devamını bekliyorum

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ergin Çimen

bu forumdaki örnekleri görmesem bu projeye başlamazdım...

zaman buldukça ilgileniyorum... sağolun... inşallah siz de gönlünüze göre toplarsınız bisikletinizi

@Ergin Çimen

günde 1-2 km belki kullanılacak bu bisiklet... maliyet nedeniyle önceliğim değil maşa... üstündeki maşaya devam ;)

@Ergin Çimen

nikelajı ben de çok beğendim ama yakından inceleyince çok da başarılı olmadı :( paslanıncaya kadar bu maşaya devam ;)

@Ergin Çimen

kısmetse kadro "beyaz" olacak... boya sökücü aldım, tel fırça ile girişeceğim...

mesajınız için teşekkür ederim

TanerT

Üye
Tepki
13
Ben de benzer bir çalışma yürüttüm. Kadronuz gerçekten çok iyi. Tavsiyem, kadro boyu size uygun ise tur/yol bisikletine dönüştürmeniz. Yarış gidonu denilen drop-bar gidonlardan takabilirsiniz ama bunların boru çapları daha kalın olduğu için mtb fren/vites kollarını kullanamazsınız. Yurt dışında eskinin kaliteli çelik mtb kadrolarını tur bisikletine dönüştürmek "mtb conversion" adı altında yaygın bir durum. Klasik tip mtb kadroları açıları nedeniyle tur bisikleti dönüşümlerinde tercih ediliyor.

Örneklere bakabilirsiniz:
(link)

Bence maşayı nikelajlamanız iyi olmuş. Ama kadroya böyle birşey yapmayın. Sİze tavsiyem, eski boyasını kadroya zarar vermeden düzgünce çıkardıktan sonra usta bir oto boyacısına boyatmanız. Benim yaptığım hata toz boya ile boyatmak oldu. Neden bilmiyorum ama toz boya hafif çarpmalarda bile kırılıp parça halinde kadro yüzeyinden ayrılıyor. Belki benim boyayı yaptırdığım yerle ilgili bir problem ama yine de astar + ıslak oto boya tekniğinden şaşmamak dayanım açısından en iyisi sanırım.

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cevabınız için teşekkür ederim... ne yazık ki kadro boyuma uygun değil... Bursa-Yenişehir'de daire ile ilçe merkezi arasında gidip gelmek amaçlı olarak topluyorum.. Dropbarların hastasıyım ama sedona 321 bütçemi denkleştirebilirsem belki ona düşünebilirim. aslında 321'e tur gidonu istiyorum ve 3.level'a eriştiğimi düşündüğümde sıfır bir dropbarlı yol bisikleti istiyorum ;)

maşanın son durumu benim de hoşuma gitti... nikelajlı kadro ile ilgili nette bir kaç foto aradım... çıkardığım sonuç: bence kadroda nikelaj hiç güzel değil... o nedenle kadro boyanacak... beyaz olacak nasipse.

boya sökme işi bana ait... boyama işini ise oto-boyacısı bir akrabam yapacak... inşallah kadro güzel olacak!

ayrıca shimano sis vites sistemi vardı üstünde... aktarıcıları ve rubleyi söktüp... önce tinerle, vakit kaybetmeden de benzin ile iyice temizledim...
fren sistemi eski sistemdi... söküp attım... forumdan bulduğum fren takımını satın aldım... umarım uyar!

iş yoğunluğu ve seyahatler nedeniyle boya sökücü ile 2 hafta sonra girişeceğim kadroya...

sevgiler

ağırlıklı olarak tembellikten ve başka sebeplerden ilgilenemediğim projede sona yaklaşıyorum...

geçen hafta sonu kadroyu eşimle boyadık...

boyayı koçtaş'tan aldık... satış görevlisi bir kutu yeter dedi ama tam 3 kutu harcadık... her seferinde git gel oldu...

ayrıca benden size tavsiye: "sprey boyadan uzak durun!"

en iyisi bir oto boyacısına boyatmanız olacaktır...

floresan yeşil renk seçimi oğlumuza ait :) ben pek beğenmedim ama rengi tartışacak değiliz ya!

• Beğen
Tepkiler: ali tekintüre

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Sprey boya ile defalarca çalıştım,müthiş yaratıcı şeyler çıkar.Önemli olan tecrübe ve en baştan itibaren kadroya ne kadar gideri 1 fazlasıyla düşünmek..

Joyrider

Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
belki de biz beceremedik Ali bey... az da olsa bazı yerler muhteşem oldu ama çoğunlukla dalga dalga oldu... bazen de sprey damlacık halinde püskürttü boyayı ?!?!

astar üstüne atsak daha şık dururdu belki... çıplak demir üstüne çıkan sonucu pek beğenmedim

Edit: sonunda bitti...