29" dağ bisikleti mi? yoksa 28" Hibrit bisiklet mi? bütçem 3.000 tl lütfen yardım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
merhabalar arkadaşlar, yaşım 29 , boyum 176 cm kilom 76.. forumlarda okuduklarım dışında bisikletler hakkında çok detaylı bilgilere sahip değilim. hem bisiklet seçimimde kararsızım hemde alacağım bisitletin markası konusunda ...bu iş için ayırdığım bedel ise 3.000 tl civarında bir tutar. bisiklet seçimimde bana yardımcı olmanız adına; genelde şehirde spor amaçlı kullanıcam zaman zaman şehir dışına çıkarakta dağda kırda bayırda keyif yapmakta istiyorum. belki çok istisnai durumlarda da alternatif ulaşım aracı olarak kullanabilirim. ama asıl amacım şehir içinde spor yapmak ve zaman zaman da şehir dışına çıkarak dediğim gibi dağ da kır da bayırda kullanmak. birde 2,5 yaşında 16 kg ağırlığında bir oğlum var ve onun içinde bir taşıma koltuğu alarak akşamlarıda gezintiye çıkmak istiyorum. aslında 29" dağ bisikletleri ile hibrid bisikletler arasında karar vermekte zorlanıyorum. benim ölçülerimde biri için 29" dağ bisikleti uygunmudur. hibrid bisikletler çok fazla engebeli olmamak şartıyla arazide kullanıma ne kadar uygundur ve 29" dağ bisikletine şehir ve tur bisikleti lastiği taktığımda hibrid bisiklet formatını yakalayabilir miyim? birde araştırdığım kadarıyla ve gelen tavsiyeler üzerine hibridde alacaksanız dağ bisikletide alacaksanız hidrolid disk fren olmasına, ön amörtisörlü olmasına kitlenebilir ve sertlik ayarı yapılabilir şekilde olmasına, ilerleyen dönemlerde donanım güncellemesinde fazla para harcamamak adına 30 vites olmasına ve bisikletin ağırlığına dikkat etmem konusunda bilgiler aldım. sizce hangi ebatta bir bisiklet almalıyım ve seçimim ne olmalı. marka ve model tavsiyesi konusunda bana yardımcı olursanız çok minnettar olurum. saygılarımla.

Scudo

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
spor amaçlı kullanıcaksan yol veya şehir bisikleti olmalı bence . Yol bisikleti olarak 3000 tl gayet yeterli iyi bir bisiklet alınabilir ama aklımda çok fazla marka model yok o yüzden bişey yazamam şehir bisikletlerinin çok pahalı olacağını da düşünmüyorum en azından görmedim carraro prizma men veya salcano mostarı önerebilirim gayet hızlı hafif ve konforlular ikisini de deneme imkanım olduğu için söylüyorum.Dağ bisikleti hakkında pek bir fikrim yok ama 29" jant dağ bisikletlerini övüyorlardı büyük teker her zaman avantajlı gibime geliyor.Ama oğlunuzu da taşımak istiyorsanız bence şehir bisikleti sizin için en uygunu olucaktır.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben şehir bisikleti Trek 7.4 kullanıyorum. Daha önce dağ bisikleti kullanmış birisi olarak bu bisikletten çok memnunum. Daha önce neden dağ bisikleti almışım hatırlamıyorum bile. Paramı sokağa atmışım. İstanbul'da yaşayan birisi olarak ne kadar dağa bayıra gidebiliriz takdir edersiniz. Şehirde kullanacaksanız benim bisikletimin muadilini alabilirsiniz. Şehir dışında da bu bisikleti kullanabilirsiniz. Eğer kullanamadığınız yerler olursa oralar için jantına daha kalın lastik takıp kullanabilirisiniz. Ama tarifinize göre kesinlikle dağ bisikleti almayın derim. Şehirde dağ bisikleti kamyon kullanmak gibi bir şeydir.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
3000 tl harcamanıza gerek yok 1500-1700 tl ye 27 vites scott-giant-merida markalarının cross-tur bisikletlerine bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: gok

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Daha çok şehirde kullanıcaksanız (DÜZ YOLDA)şehir bisikleti alın tabi hem daha ucuza gelir hem de ekipmana falan bütçe artar.Ama ben kaldırımdan ordan burdan atlarım yolu bozuk yerlere çıkarım falan derseniz Bence MTB alın ve bisiklet seçiminde pek iyi değilimdir ama kron xc4000 2012 si harika gözüküyo onu tavcsiye edebilirim epicon maşa 30 vites slx sistem var görünümüne bayıldığım bir bisiklettir veya sedona 771 de olabilir.

Ben de şehirde kullanıyorum ama MTB alıcam belli mi olur belki bi gün dağa çıkarız diyerekten Bi de çok atlarım zıplarım ben ondan dolayı bide MTB LER daha bi karizma olutyor bence :)NEYSE HAYIRLISI OLSUN

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
illa para harcıycam hem de karizma olsun diyosan yol bisikleti.. :D

• Beğen
Tepkiler: gok
Tepki
5
Cok daha ucuz bir fiyata bunu alabilirsin. (link)

https://www.deltabisiklet.com/Pub/images/4472_2571_l.jpg

CANNONDALE TRAIL SL 29 ER 2 DAĞ BİSİKLETİ 2012
KULLANICI TIPI :MTB, SPORCU, HOBİ KULLANICISI
KADRO :TRAIL SL 29'ER, OPTIMISED 6061 ALLOY, SAVE, 1.5" HEAD TUBE
ÖN AMORTİSÖR :ROCKSHOX RECON SILVER TK 29, 80MM, SOLO AIR, LOCKOUT, REBOUND, 1.5"
ARKA AKTARICI :SRAM X5, 10-SPEED
ÖN AKTARICI :SRAM X5
VİTES KOLLARI :SRAM X5
RUBLE :SHIMANO HG62, 11-36, 10-SPEED
ZİNCİR :KMC X10, 10-SPEED
AYNAKOL :SRAM S800 3.1, 44/33/22, 175MM (M,L,X)
ORTA GÖBEK :SRAM POWERSPLINE
FREN ÖN / ARKA :AVID ELIXIR 1 / AVID ELIXIR 1, 160/160MM
FREN KOLLARI :AVID ELIXIR 1
ARKA GÖBEK :FORMULA CDH20
ÖN GÖBEK :FORMULA CDH22
PEDALLAR :FPD PLATFORM, PLASTIC BODY
GİDON :CANNONDALE C3 RISER, 680X20MM, 6061 ALLOY
BOYUN :CANNONDALE C4, 1.5", 31.8, 7 DEGREE
FURÇ TAKIMI :TANGE 1.5 CUSTOM
SELE :CANNONDALE STAGE 2
SELE BORUSU :CANNONDALE C3, 31.6X350 (M), 400MM (L,X)
SELE KELEPÇESİ :CANNONDALE
JANT :MADDUX DC3.0 29'ER, DOUBLE WALL W/EYELET, 32 HOLE
JANT TELLERİ : DT SWISS
LASTİK :KENDA SMALL BLOCK 8, 29X2.1"
RENK :MAT SİYAH
JANT EBATI :29"
VİTES SAYISI :30
MATERYAL :Alu
SIZE :M

• Beğen
Tepkiler: Junkiea

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Ben size tam istediğiniz kategorilere uyan MERİDA CROSSWAY TFS 900 yi öneririm. Şehir içinde dolaşmak için o kadar parayı kesinlikle 29 inç dağ bisikletlerine vermeyin.Paranızı çöpe atmış olursunuz.Size uygun olan hybrit bir bisiklet.Bahsettiğim bisiklet hem asfalt yolda hızlı gidebilir hemde bahsetdiğiniz koşullarda araziye rahatlıkla girebilir.

http://www.bikekucko.ro/image/cache/data/bikes/Merida/crossway%20tfs%20900d-800x600.jpeg

Vites: 30
Ölçü: 48-52-55 cm
Kadro: Crossway TFS-D-Single
Renk: Silk Titanium[Black]
Maşa: SR Suntour NCX-D-RL 63 Remote
Ön Vites: Shimano Deore XT
Arka Vites: Shimano Deore XT-T
Vites kolu: Shimano SLX Rapidfire
Fren kolu: attached
Fren: Shimano M446 160
Aynakol Shimano T551-10 48-36-26 CG
BB-Set: attached
Zincir: KMC X10 10s
Göbek: Shimano M435 Cen
Çember: Cross Pro D
Ruble: Shimano CS-HG62-10 11-34
Jant teli: Black stainless
Lastik: Merida Speed Lite 40 Fold
Gidon: Merida Pro OS 620 R25
Boğaz: Merida Pro OS
Furş takımı: Conoid Neck
Sele Borusu: Merida Pro 2 27.2
Sele: Cross Sport
Pedal: XC Alloy

CROSSWAY

Spor ve hergün kullanım amaçlı bisikletlerde Merida Crossway bisikletin en büyük gücü çok yönlü kullanıma fırsat vermesi.
Çakıllı yollar asfalt yada orman patikalarının Merida Crossway le hiçbir önemi yok.
Günlük geziler ve tüm yollarda rahatlıkla kullanılacak bir yol arkadaşı.

Bakın açıklamada bile demiş hem dağ hem yol diye.Eğer safkan bir dağ bisikleti alırsanız yarın öbürgün demeye başlarsınız bu niye hızlı gitmiyor asfaltta.Sonradan 29 inç slick teker ararsınız.Oda size iyi performans vermez.Kısacası pişman olursunuz.Benden önce size dağ bisikleti önerenleri anlamıyorum.Şehir içi spor yapacak arada bir araziye girecek birine nasıl safkan dağ bisikleti önerirsiniz???

• Beğen
Tepkiler: Rasimcan Meral

Barış Güney

Forum Bağımlısı
Tepki
999
Bisiklet
Specialized
@özençekçen

benimde çok severek kullandığım bisiklet.bu bisiklet beklentilerini fazlası ile karşılar.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
butcen iyi bisiklet almaya özellikle donanım olarak gayet üst seviyede.29 inc yalniz cok uzun boylular icin:D hem manevrasi cok kotu hantaldir.185+2.00 gorme imkanim oldu.mtb dersen sen boya ideal 26 inc ideal mtbde 26 inc hem manevra acisindan hemde slim tekerlede harika keyifli sürüsler seni bekler.28 inc hybrid trek ds 8.5 de kullaniyorum.28 inc inde manevrası o kadar 26 inc kadar keyif vermiyor.dual sport olması cok iyi fakat hard tail patlak onleyici teker takmak arazide gerekiyor üzerindekli tekerler mtb kadar sert arazi yapisina uygun olmuyor.trekte ve cannondale de seleler cok ince ben dahil olmak uzere konforsuz diyebilirim.padli tayt lazim.sedona da yerli mal olarak inanılmaz cıkıs yaptigini soylebilrim tasarim boyama donanım.görme imkanim oldu.donanım olarak full xt setlide alinabilir.kadroda da yabancıyla esit boyama-tasarım-saglamlık aynı kendini tam marka yapmis.yukaridaki linkteki cannondale marka özel bir amerikan markası işçilik kaynak yerleri ozel traslama kalite kontrol arge ust seviyede.donanım olarak arka aktarıcı cok iyi xt.slx te gayet saglam donanımlar sunmus.binilecek keyif alinacak bisiklet özel amortisorlu.yalnız bu bisiklet genelde şehir tour olarak gozukuyor.arazide performansi nasil bilemicem.dual sport yapma imkani sunuyormu bilgim yok.ama mtbde her turlu dual sport var:D.kron yerli malda secenekler cok az ama gayet rijit kadro biskletleri var.meridalarıda cok begendim.alman malı.biraz daha arastirma imkanin olsun diyorum.su an tam bakamadim ama tavsiyelerde bulunacam.

• Beğen

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence Bu Harika (link)
Bence mtb her zaman lazım hem çok karizma üstelik carbon hafifte:)
(link)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Berat Öztürk

Lütfen insanlara yanlış bilgi vermeyelim.Konunun sahibi şehir içi kullanacağım.Az da olsa patika yola gireceğim.Ve en önemlisi çocuk koltuğu takacağım diyor.Sen ise kalkmışsın kalın lastik , çocuk koltuğu için bağlantı yeri olmayan dağ bisikleti öneriyorsun.Lütfen dikkat edin biraz...

Tepki
31
Bisiklet
b'Twin
Ben çok benzeri amaçlara sahip olarak (çocuk koltuğu hariç:D) Kron'un sport city tourer modelini aldım. Çok daha düşük bir bütçeyle tabi: 825 TL. Bisikleti aldıktan sonra foruma geldiğim için biraz pişmanım, aldığım bisikletin esamesi bile okunmamış hiçbir yerde:s Acaba çok şey kaçırıyor muyum diye içime kurt düştü, aydınlatıp teselli ederseniz sevinirim; acaba bu paylaştığınız bisikletler sürüş kalitesi bakımından çok mu üstün bisikletler? Neye dikkat etmeliydim de etmedim ya da benimki kötü bir bisiklet mi? Gerçekten belki de iyi olan bisikletim içime hiç sinmemekte şu anda, lütfen yardımcı olun. Link bile veremiyorum, internette bulamadım kendisini:/

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@naco90

Link burada :) (link)

Örnek olarak bisikletinizi yine tur bisikleti olan benim öneridiğim merida crossway serisi ile karşılaştırırsam şöyle diyeyim.Benim önerdiğim MERİDA CROSSWAY TFS 900 crossway serisinin en üst bisikleti.Fark şu olur hidrolik disk frenlerin v frenlere göre daha üst performansı , Merida'nın vites donanımının krona göre daha üst olması , maşasının dahia iyi olması.

Bunların hepsi donanımdır.Verdiğiniz paraya göre daha iyileşir.Ha şöyle bir şey de var isterseniz aynı ekipmanları sizinkine takabilirsiniz.Tabi maddi kaynaklara bağlı.Sürüşte bir zevkde jant setine bağlıdır.Kendinize rulmanlı üst seviye bir jant seti kurdurursunuz akıcılığınız daha da artar.Güzel bir deyişle Ne Kadar Ekmek O Kadar Köfte.

Ama şöylede bir gerçek var kullanan kişinin kondisyonu kötü ise istersen ekmek fırının olsun .Alacağın köfteden zevk alamassın :)

• Beğen

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benimki sadece bir tavsiyeydi arkasına koltuk takılıyo diye biliyorum hata yaptıysam kusura bakmayın :)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Berat Öztürk

Hatadan çok yanlış tavsiye.Dağ bisikleti görünüşü karbon olması her şeyi çok iyi olabilir.Fakat gidip o bisikleti alıpta hergün şehir içinde 2,1 lastikle gezen adama ben akıllı demem.O bisikleti alıcaksın dağ çamur dinlemeden süreceksin.He diyelim bir hata yapıp srıf şehirde sürmek için aldın o bisikleti ve düz lastik taktın yine performans alamassın.O bisikletin kadro geometrisinden tutunda teker büyüklüğüne kadar dağ , çamur için yapılmıştır.Bunu şöyle düşünün 4x4 bir Jeep'iniz var.Sizin onla çok kalın dişli arazi lastiği ile şehirde gezmenize benzer.

Çocuk koltuğu konusuna gelince.Bisikletin arkasından arka uca doğru bir çatal iner.Orda bulunan delikler bagaj delikleridir.Senin bisiklet sırf dağda yarış için yapıldığı için onda bu delikler yer almaz.Ama bir tur bisikletinde bir hybrid bisiklette ( bazı dağ bisikletlerinde de) bu delikler yer alır.

Tepki
31
Bisiklet
b'Twin
@Lütfü Ekşioğlu

Pardon, aylardır gelmemiştim buraya. Öncelikle teşekkürler, arada bisikletlerle ilgili çok şey öğrendim, iyi ki hibrit bisiklet almışım diyorum şu anda. Benimki de giriş seviyesi için uygun bir bisiklet oldu, memnunum. Yalnız gönderdiğiniz link'teki bisikletle benim bisikletim arasında biraz fark var, benimki sabit maşa ve hidrolik diskleri var. Vites takımı shimano altus ve yüklük, çamurluk gibi aksesuarlardan tamamen arındırılmış. Tabii ki mesela lastikleri komple schwalbe'yle değiştirme ihtiyacı duydum mesela, diğerleri yağmurlu havada güven vermiyordu adeta.
Geçenlerde efor bisiklete uğradım, bu modeli (Sport city tourer) baya geliştirmişler, en azından paramın gittiği yerin Türkiye merkezli AR-GE'ye ya da en azından model geliştirme çabaları olduğunu bilmek sevindirici. İlerde bu işe daha çok para yatırırken daha bilinçli olacağım hiç olmazsa