En İyi 10 Bisiklet Uygulaması

yigitkirca

Aktif Üye
Tepki
81
Güneş yüzünü gösterdi ve mevsimlik bisikletçiler de yollara çıktı. Dünya para verip aldığımız akıllı telefonlarımızdan da faydalanmak istiyoruz. TheAppWhisperer.com sitesinden faydalanarak hazırladığım “En iyi 10 Bisiklet Uygulaması” başlıklı yazımın umarım siz değerli arkadaşlarımıza bir faydası olur. İşte Apple iPhone cihazlarımıza, App Store aracılığıyla indirip kullanabileceğimiz 10 uygulama:

Bike Repair HD

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300871806038.png

Uygulama Dili: İngilizce
Bu uygulamada yaklaşık 40 adet genel bilgiye ve 50 kadar da olası bisiklet problemlerine değinilmiş. 150 kadar kaliteli fotoğraf eşliğinde anlatım sunan uygulamada aynı zamanda size nelerin zarar verebileceği konularına da değinilmiş.

Uygulama Bedeli: $1.99
İnceleme ve İndirme: (link)

Bike Doctor

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300872146007.png

Bisiklet doktoru sizler gibi binlerce bisiklet kullanıcısının yaşadığı problemleri ve çözümlerini anlatan küçük bir not defteri gibi. Uygulamanın en iyi yönlerinden biri herhangi bir bisiklet parçasının resmini seçerek de detaylı bir arama imkanı bulabilmeniz. “Bike” butonuna tıklayarak, ilgili parçayı seçin ve olası tüm problemler ve çözümleriyle baş başa kalın. Bisikletinize zarar vermeden bakım ve temizlik yapmak mı istiyorsunuz? Bisiklet doktoru size nasıl olduğunu gösterecektir!

Uygulama Bedeli: $4.99

iBiker

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300872403785.png

Tüm spor çalışmalarınızda kardio bilgilerinizi size sunar. Bazı özellikleri için uygun olarak geliştirilmiş harici cihazları da kullanmanıza da olanak tanır (Kalp Monitör Kemeri, vb.). GPS özelliği ile gittiğiniz yolları kayıt edebilir veya herhangi bir sensör kullanmanıza gerek olmadan km ölçümü de yapabilirsiniz.
Ülkemizde satışının olup olmadığının muğallak olduğu harici ekipmanlara da (link) sitesinden ulaşabilirsiniz.

Uygulama Bedeli: $14.99

Bicycle Gear Head

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300872738343.png

Yolculuğunuzun tüm bilgilerine tek seferde ulaşabilir ve karşılaştırmalarda bulunabilirsiniz. Sonuçlar gerçek zamanlı olarak güncellenir ve sizin için doğru olan kombinasyonlara hızlı bir şekilde ulaşmanıza imkan tanır. Amerikan birimlerinin standart olduğu uygulamada, metrik birimler de unutulmamış. Uygulamanın üreticileri ise uygulamayı denemenizi ve geliştirilmesi konusunda bilgilendirmenizi açık bir gönüllülükle belirtilmişler. Hızlı bir şekilde güncelleştirmeler yapılacağı bilgisi de eklenen bir diğer söz.

Uygulama Bedeli: $2.99

Bicycle Gear Calculator — Bike Gears

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300872948713.png

“Bisikletçiler tarafından bisikletçilere” sloganıyla kullanıcılara lanse edilen uygulama, alanındaki ilk bisiklet dişli hesaplayıcısı. Yeni bir bisiklet toplamayı düşünenler de unutulmamış ve olası test sonuçları da yine uygulama kullanıcılarına sunulmuş.

The Bike Computer

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300874000352.png

(link) sitesiyle senkronize olarak çalışan uygulama yolculuklarınızı görselleştimelerinizi sağlıyor ve hesaplamalarınıza yardımcı oluyor. Bilgilerinizi tıpkı NIKE+ uygulamasındaki gibi arkadaşlarınızla paylaşmanıza da olanak veren uygulamanın 130 farklı ülkenden kullanıcısı bulunmakta.

Uygulama Bedeli: Ücretsiz

Cyclemeter GPS Bike Computer for Road & Mountain Biking

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300874266320.png

Cyclemeter, iPhone'nuzu güçlü bir GPS tarayıcısı ile birlikte size bilgiler sunan bir spor bildirim cihazına dönüştürüyor. Bu uygulamada da sosyal paylaşımlar unutulmamış.

Cycle Tracker Pro – SprintGPS Cycling Computer for Mountain & Road Bikes

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300874526107.png

Bisiklette veya diğer sporlarda çalışmalarınızın analizini kolaylaştıran ve kişisel bir çalışma programını düzenli olarak uygulamanıza imkan sağlayan uygulama çok güzel bir içerikle sunulmakta. Egzersizlerinizde; zaman, hız, yakılan kalori vb. parametleri anında görmenizi sağlayan uygulamada tıpkı NIKE+ 'daki gibi eşzamanlı müzik dinleme desteği de sunulmuş. Antrenmanlarınızı arşivinde saklayan ve geçtiğiniz güzergahları otomatik olarak kaydetmesi de kullanıcılardan tam not almış. Sosyal paylaşım desteği de veren uygulama, Tracker Pro sitesi üzerinden de kullanıcı girişi imkanı sunmakta.

Cyctastic GPS cycle computer for racing, road

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300874726816.png

Uygulama Dili: İngilizce, Almanca

Cyctastic uygulaması, tüm bisiklet türlerinde çeşitli egzersizleri sizlere öneriyor. GPS özelliğine bir de sesli bildirimler eklenmiş durumda. Bisiklet dışındaki diğer aktiviteleriniz için de (fitness, yoga, vb.) güncellemeleri mevcut ve (link) aracılığıyla indirilebilir durumda.

Uygulama Bedeli: $5.99

Spokes NYC

http://theappwhisperer.com/wp-content/uploads/2011/03/media_1300874883662.png

New York Şehri için özel olarak hazırlanmış programda, tüm bisiklet güzergahları yer almakta. Bunun dışında bisiklet tamir ve satış noktaları gibi bilgileri de kullanıcılara sunan uygulamanın geliştirilebilir olması kendi yol güzergahlarınızı ve çalışma programınızı yapmanıza olanak tanıyor. İnsan ister istemez neden Türkiye için de böyle bir uygulama yapılmamış diye kendine sormadan edemiyor.

Uygulama Bedeli: Ücretsiz

Scudo

İsa Öcel

Daimi Üye
Tepki
67
Bisiklet
Sedona
ben gps olarak mapmyride kullanıyorum çok da memnunum. bunları da deneyeceğim android sürümleri varsa.

yigitkirca

Aktif Üye
Tepki
81
Tekrar Merhaba,

Yazıda da belirttiğim gibi yukarıdaki liste bir websitesine ait ve ilgimi çektiği için türkçeleştirip eklemek istedim. Fakat konunun içine daha da derinlemesine daldıkça farkettim ki, birçok uygulama daha var bisikletle ilgili. Bazıları yeni olduğu için kolay ulaşılabilir durumda değil. Onları da tek tek deneyerek ekleyeceğim fakat android işletim sistemi kullanmadığım için APP STORE ürünleriyle ilgili paylaşımlarda bulunacağım.

Android kullanıcıları da böyle bir çalışmaya girerlerse sanırım herkes için faydalı olur. Yeni uygulama anlatımlarında görüşmek üzere. :)

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yiğit Hocam teşekkürler :) Android kullanan arkadaşlarda böyle paylaşımlarda bulunurlarsa tadından yenmez :)

Tepki
31
Bisiklet
b'Twin
Telefonları gidon'a tutturmak için kullanışlı aletleri de paylaşabilir misiniz? Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: karafaca

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Bike Doctor ve Bike Repair'i deneme şansım olmuştu, her ne kadar uzun süre bisikletle içli dışlı olanların ihtiyaçlarını pek karşılar biçimde olmasa da telefonda bulunmasında yarar var. Rota belirleme,rota kaydetme ve diğer bir takım grafikleri kaydetme konusunda da Android cihazlar için Endomondo'yu tavsiye ederim.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Endomondo'ya bugün play markette denk geldim, üşenmeyip yorumları da okudum hatta. Oldukça başarılı bir uygulamaya benziyor. Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Rica ederim Tamer. Bu arada bu uygulamanın en büyük artılarından birisi de GPS'in sürekli açık ve kullanımda olmasına rağmen batarayayı minimum düzeyde kullanması, ki uzun turlar için de bu kesinlikle çok çok önemli bir nokta.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şarj olayı büyük avantaj, sanırım bu akıllı telefonların turda en kötü özelliği şarjlarının az gitmesi. Bunun içinde önerdiğiniz uygulamalar varsa süper olur aslında arkadaşlar. Advanced Task Killer yükledim ama pek randıman alamadım açıkçası.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yedek bir harici pil bayağı iş görüyor. (link) iPod'umu, fotoğraf makinemi ve gps alıcımı sorunsuz şarj ediyorum..

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam çalışma prensibi nedir acaba ürünün?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Aslında şarj edilebilir pil bu.
İlk önce aparatı USB'den şarj ediyorsun (bilgisayar veya prizden).
Daha sonradan USB'den şarj olan her şeyi, uygun USB kablosuyla, şarj edebiliyorsun sadece aparata bağlayarak.

4500 mAh olması nedeniyle almıştım bunu. iPod (ve sanırım iPhone da aynı)'un pili 800mAh, yanlış hatırlamıyorsam. Yani bu ürünle 6 kere şarj edebiliyorsun bir iPod'u =).
Bir de üstünde bir tane led var fener olarak kullanmak için. İlk geldiğinde çok gülmüştüm fener özelliği olmasına ama o kadar yararlı bir şeymiş ki anlatamam =).

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Ben Sports-Tracker kullanıyorum uzun süredir, MapMyRide'daki gibi Gain göstermemesi dışında bir eksiğini görmedim. Endomondo'da su tüketimi de gösteriliyormuş, Sports-Tracker'da bu da yok, ancak diğer tüm özellikleri gayet iyi. Nabız ölçme özelliğini de ekledikler yakın zamanda, ancak nabız ölçer cihazının fiyatı 79.90 Euro.

iPhone 4S için bisiklet üzerinde 5-6 saat, toplamda 7-8 saatlik turlar için şarjım yeterli oluyor. Durunca auto-pause yapıyor, uzun süre duracaksam kendim pause yapıyorum. Pause yapınca GPS'i durdurduğu için pil kullanımı azalıyor.

İzmir içindeki 100 kilometrelik gezimde %100 şarjla yola çıkıp %10 şarjla eve dönmüştüm. İzmir-Söke 120 km, Söke-Bodrum 130 km ve İzmir-Çeşme 100 km gezilerimizde de tam şarjla yola çıkıp, yolda yemek molası verdiğimiz yerlerde yarım saat şarja bağlamıştım, gün sonunda %30-40 şarj vardı hala.

İzmir: (link)
İzmir-Söke: (link)
Söke-Bodrum: (link)
İzmir-Çeşme: (link)

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
en kısa zamanda deneyeceğim.faydalı gibi görünüyor. özellikle konum bilgilerini değerlendirmesi çok iyi.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Bir arkadaş telefon tutucu sormuştu. Ben dün bir arkadaşımdan iPhone tutucu satın aldım. Henüz yolda kullanmadım ancak gidona sabitledim, fiyatına göre fena bir ürün değil. Bağlantı aparatı iyi, ayrıca gidona bağlı aparatı çıkartmadan telefonu kılıfıyla birlikte söküp alma imkanınız bulunuyor, klipsli şekilde telefon kılıfı bağlantı aparatından ayrılabiliyor. İsterseniz telefon kılıfının arkasındaki çıtçıtı açarak da sadece telefonu çıkartabiliyorsunuz. Tutucunun ekranı koruyan naylon kısmı dokunmatik özelliğini engellemiyor.

Ben önceden telefonu cebimde veya çantada taşıyıp, kaç kilometre yol yapmışım veya ortalama kaçla gitmişim görmek için hep çıkartıp bakıyordum, bisiklet sürerken bunu yapmak da telefonu düşürme riski taşıması açısından pek uygun olmuyordu. Bu aparatın işimi göreceğini düşünüyorum.

Ürün linki: (link)

Bisiklet ürünleri satan çeşitli sitelerde de benzer ürünleri 50 TL civarlarına gördüm, ancak canlı olarak görmediğim ve kullanmadığım için arada ne fark vardır, daha pahalı olanlar daha iyi midir bilemiyorum.

Ayrıca bir de 0.99 Dolar'a iPhone için eğim ölçen Clinometer programını satın aldım. Sonradan gördüm ücretsiz versiyonu da varmış. Eğimi derece veya yüzde olarak gösterebiliyor. Bunu da henüz yolda denemedim, ancak telefonu aparata koyup eğimölçeri kalibre ettikten sonra yokuşlarda eğimi görmek için kullanabileceğimi düşünüyorum. Normalde eğim ölçer telefon yere yatayken sıfır gösteriyor. Telefon tutucuyu kolay görebileceğim şekilde kendime dönük açıda taktığım için telefonu aparata taktıktan sonra bisiklet düz bir yerdeyken eğimölçeri kalibre etmek gerekecek. Programda her eksen için kalibrasyon imkanı var. Sürüş sırasında bisikletin titreşiminden veya telefon tutucunun sallanması ya da kaymasından dolayı hatalı gösterme riski yüksek ama yine de bir deneyeceğim.

Uygulamanın linki: (link)

• Beğen
Tepkiler: Rasimcan Meral

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
Endomondo ve strava kullanıyorum ben android cihazımda ,

strava da bir çok bilgiyi size veriyor. hız, eğim, kalori , gittiğiniz km'yi ve gpsten harita da güzergayı gösteriyor. gayet memnunum. endomondo da aynı tarz bilgileri veriyor onda da sesli uyarılar falan var bundan farklı olarak.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Dün Clinometer programını denedim ancak kalibrasyonu doğru yapmadı, telefon gidona bağlıyken sıfırlayamadı bir türlü. 10-15 tane daha benzer ücretsiz program buldum indirdim, ancak onların da neredeyse hepsinde yazılar çok küçük ve bisiklet sürerken okunmuyor. Zaten telefon tutucunun bir kılıfı olduğu ve dışarıdayken ışık da vurduğu için okumak iyice güç oluyor.

En son Simple Angle adlı bir program buldum, yine ücretsiz. Programda hiçbir ayar, kalibrasyon vs. yok, açıldığı gibi direk eğimi gösteriyor. Yazıları da büyük ve siyah fon üstüne beyaz olduğu çok rahat okunuyor. Bu programı beğendim, yolda da denedim. Sürüş sırasında sarsıntıdan dolayı sürekli değişken değerler gösteriyor, ama durunca bisikleti de dik bir şekilde sabit tutunca stabil bir değer veriyor. Telefon tutucu gidona açılı şekilde takılı olduğu için düz yolda 25 derece gösteriyor bende. Buna göre 20 gösterirse 5 derece yokuş aşağı, 35 gösterirse 10 derece yokuş yukarı gibi bir mantıkla eğimi öğrenmek mümkün olabilecek. Lazım olur mu, gerekli mi, tartışılır, ama bir kenarda bulunsun dedim. Uzun turlarda bazen yokuşlar illallah dedirtiyor, sorun bizde mi yoksa yokuş mu çok dik görmüş oluruz en azından :)

Programın linki: (link)

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de Sports Tracker kullanıyorum. Bu tarz uygulamalar açıkken malesef şarj çok çabuk bitiyor ve aynı sıkıntıları yaşıyorum. Geçen gün teknoseyirde gördüğüm ve alınacaklar listemdeki şu 9000 mAh battery pack ideal çözüm görünüyor ancak birazcık kalın :) Gidon çantasına attımmı uzuuun bir süre iz kaydedebileceğim böylece...

(link)

Taşınabilirlik için aşağıdaki 6600 mAh lik model tercih edilebilir:

(link)