Kron XC 250 Vites Dağıldı!!!!

Tepki
0
Merhaba bisiklet sever dostlarım..
Üç hafta önce aldığım KRONXC250 2012 model bisikletim, dün akşam düz yolda vites attırma esnasında, arka vites dağıldı. Parçalardan çok iyi anlamam, ama o zinciri tutan parçanın oradan kırılıp, gövdeye de zarar vermesi beni bir hayli sinir etmiş durumda. Bisikleti aldığım yetkili bayi, garanti dışı kalacağını, bunun kullanıcı hatası olduğunu söyledi. Kron'un üreticisi bu konuda bana nasıl yardımcı olabilir? Veya sizin önerileriniz nedir? Bu tür sıkıntılar normal mi?

Scudo

Fatih Toraman

Forum Demirbaşı
Tepki
744
İsim
Fatih
Bisiklet
Amoeba
Durumu daha iyi anlayabilmemiz için fotoğraf yüklermisiniz?

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sorun sanırım arka attırıcınızda, garanti dahilinde yapılsa bile yine tourney arka attırıcı takacaklardır ve çoğu tourney'nin sonu sizinki gibi olur, sizinki biraz erken olmuş sadece :) ben en azından bir alivio arka attırıcı alın derim :)

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
@inan yıldırım

:( İnan Kardeşim geçmiş olsun!.Fabrika Garanti kapsamında olsa bile,bilmiyorum;?.Ben bu vites geçişlerini pedal yumuşak durumlarda,(çevirirken) yapıyorum.Tabi bu bi hatırlatma..

Bu ara Forum'a Hoş Geldiniz...

brk

Üye
Tepki
0
geçmiş olsun. benim anlamadığım vites değiştirirken olmuş bir olay nasıl kullanıcı hatası sayılıyor? bu nası mantık o zaman bozulur diye hiç vites değiştirmesin kimse. yanlış yaptığın bir şey var mı bilmiyorum ama yoksa bence garanti dışı kalması saçmalık.

Atilla.C

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
Geçmiş olsun. Arka attırıcı sorunu Kronlarda çok yaşanıyor ben bir bisikletçinin oraya gelmiş mağdur durumdaki çocuktan dinledim. Bisikletiyle düz yolda giderken başına gelmiş olay bisikleti yürümez haldeydi. Satıcı da yan çizmeye çalışıyordu. Geçmiş olsun umarım garantiyle hallederler.

• Beğen
Tepkiler: inan yıldırım
Tepki
6
Daha dün akşam xc250 si olan bir arkadaşım söyledi arka sistem komple parçalanmış düz yolda giderken.. Aynı model dişliden bi bianchi si olan arkadaşımda var baya oldu bisiklet hala tık yok acaba o dişli kronla uyumlu değilmi?

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Aman ! Vites değişirken mümkün olduğunca, pedala baskı uygulamayın hatta pedal çevirmiyorken, vites attırın sonra yumuşak pedal baskısıyla vites atsın.

Yokuş çıkarken mutlaka vites yumuşakta olsun. Vites değiştirmeyin. Bugün ben de bu hataya düştüm. Ağır vitesle yokuşa girdim yarıda kaldım. Değiştireyim derken, az daha arka dişliyi kırıyordum. Hemen, yokuş aşağıya inip vitesi yumuşağa alıp öyle çıktım. :)

Bunlar haricinden arka attırıcı dağılıyorsa, o attırıcıda iş yok demektir. :)

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
şöyle şikayette bulabilirsin.aradan ne kadar süre gecti?1 ay icinde sorun cıkarsa bisiklet degisimi oluyor.Salcan bayisi söylemişti.servis hizmetleri bazen adam akıllı vidaları sıkmıyorlar gelisiguzel yapiyorlar.servis hatası olarak konya ana bayisiyle konuş istersen aldigin bayinin gerekli gibi ilgilenmedigini teknik bilgi vermedigini servis hizmeti sunmadıgını gelisiguzel sattigini gibi acıklarla kapat.vites aktarıcısı aslinda sorun degil yenilige acık bisiklet en iyi kompenantlar ilede takilir.kadro garantisi uzun ömürlü diye biliyorum.kadroya zarar vermesi gercekden pek hos degil.bende olsam sinirlenirdim:D.arka aktarıcıyı en azından alivio alirsin sorun degil ama kadro ne olcak haklisin.

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bir de ek olarak şunu belirtmek isterim. Ben şahsen zinciri bir defa attırdım o hatadan. Büyük dişliler gidonun solunda 1-3 arası, küçük dişliler de gidonun sağında 1-8 arası rakamlarla gösteriliyor. (24 vites bisikletlerde)

Büyük dişli 1'deyken küçük dişli 1-2-3
Büyük dişli 2'deyken küçük dişli 4-5-6
Büyük dişli 3'teyken küçük dişli 7-8 (6 da olur)

Uzmanı değilim.. Mantıken de anlarsınız gerçi ama bisiklete daha yeni olanlar (ben gibi) o heyecanla falan gözardı edebiliyor. Zincir çapraz durmamalı, aksi halde vites attırıcılara zarar verebilir, zincir kopabilir vs.

Tepki
0
Cevaplarınızı tek tek inceledim. Gördüm ki, aynı durumu yaşıyanlarımız da var. Tecrübeli bir kulanıcının, bu gibi durumlarda tepkisi emin olun ki daha fazla olacaktır. Bugün çektiğim fotoğrafları sizlere gösteriyim ben..

Tepki
0
Ben çok değer verirdim bisikletime. Kaldırımlardan inmeye, çıkmaya cesaret edemedim. Öyle ki; elimle çıkartıp,indirirdim. Bu bisikleti arazi ve dağlarda kullanmak sanırım mümkün değil.
Ayrıca ''gok'' arkadaşım:
Bisikleti geçen ayın 12'sinde aldık. Yarın çok acele bir şekilde, vaziyeti en yetkili yere ulaştırmam gerekiyor. Öz Ef*r Ticaret garanti belgesinde bulunuyor. Buraya mı ulaşacağım ?

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kırılma şekline bakılırsa, imalat (döküm parçaya benzettim, döküm esnasında oluşan bir hata olabilir) hatasına da benziyor. Esasen, bu tür bir parça, böyle bir MTB'ye takılırken karşılaşacağı zorlu şartlar öngörülmüş olmalıydı. Dolayısıyla, eğer imalat hatası değilse, bisikleti üreten firmanın tasarım hatası yüzünden oluşmuş bir kırık olduğunu düşündürdü bana. Tabii, eğer siz kullanırken bir yerler çarpıp kırılmasına sebep olmadı veya tepesine çekiç-balyoz vs. ile vurmadı iseniz :) Geçmiş olsun.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Kırılan arka arttırıcı sonuçta 10-15 tl.'lik bir parça,xtr performansı ve ömürlük birşey olmasını beklemek yanlış olur kanaatindeyim.Ucuz parçalarda bu tip sorunlar ve ardından satıcı veya servislerle karşılıklı bu tip dialoglar kaçınılmaz.Üzüldüğüm sadece senin keyfinin kaçması.

Tepki
0
Pişmanlık seviyesine getirdi beni. Kaldı ki bisikletimin değeri de düştü, çizikler yüzünden.. Allah aşkına Kron alırken, bir defa daha düşünün derim. Birazdan firmayı arayıp neler yapabileceklerini öğreneceğim.

orcunkaralar

Aktif Üye
Tepki
29
düz yolda attırıcı nasıl kırılır anlamış değilim.
ya önceden şiddetli bir düşme/çarpma sonucu hasar görmüş daha sonradan kırılmıştır yada imalat hatası olma olasılığı vardır. sonuçta en alt model attırıcı da olsa aldığınız ürün dağ bisikleti...
en ufak sarsıntıda veya zorlamada kırılmaması gerekiyor. işiniz zor. kullanıcı hatası olup olmamasını da ispatlayamazsınız.
aynı renk kadro xc250 kullanıcısıyım, sersem ve gürültülü arka/ön vites geçişleri ve ayar kaçmaları dışında sıkıntım olmadı. umarım da olmaz.....