V Fren ayarlamak

Tepki
15
Yeni bisiklet aldım ve erdoğanlar bisikletteki arkadaşlar bisiklet yeni olduğu için tellerde kullandıkça açılma falan olur dedi, oldu da. Mesela vites 1 de gösterirken zincir rublede 2. viteste. Neyse bisikletin arka tekeri patladıydı ben de onu tamir edeyim derken arka frenin janta hafiften sürttüğünü gördüm, ayarlamaya çalıştım fakat daha fazla sürtüyor bu sefer :D

Sorun şu altta resimde görülen fren pabuçlarından soldaki janta değiyor. Frene bastığımda soldaki çok az hareket ediyor, sağ taraftaki baya hareket ediyor. Ben bu freni nasıl ayarlayabilirim, hangi numaralarla ne şekilde oynamam lazım. elimde alet edevat var

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/images/Br-M421.jpg http://img530.imageshack.us/img530/4471/11347017ps2.png

Scudo

discocox

Daimi Üye
Tepki
116
Resminde belirtmiş olduğun 7 ve 1 numaralı civataları sıktığında fren pabuçları tekerden uzaklaşır , gevşettiğinde ise tekere yaklaşır. Sadece sürten taraftaki civatayı ayarlaman yeterli. Kolay gelsin:)

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@buraksisman

1 ve 7 numara ile ayarlama yapman gerek..belki biraz da 2'yi ince yağ ile yağlarsan, sistem canavar çalışır.

• Beğen
Tepkiler: buraksisman
Tepki
15
eyvallah ben biraz 1-7 ve telin sıkıştırıldığı 5 ile uğraşayım, zaten 2-3 hafta sonra falan erdoğanlar bisiklete bakım için götürürüm

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@discocox

izninizle bısey duzeltmek ıstıyorum eger 1 ve 7 aynı anda aynı mıktar sıktıgımızda uzklasmaz sadece fren sertlesır. gevsettıgımızde de yumsar. cunku bu vıdalar frenın acılmasını saglayan yayları sıkar veya gevsetır
ancak bırını sıkarsak mesela frenı sola dogru cekmek ıstıyoruz. solu sıkarsak veya sagı gevsetırsek sol sagdan daha sert olacagından fren sola kayar..

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
5 numaralı dostumuz ile oynamanız sadece fren mesafeni değiştirir..Sonucunda yine yamukluk devam eder..İşimiz 1/7 no lu arkadaşlarımızla..Onlarla oynarsanız dikkatli baktığında bacaklardaki oynamayı görürsünüz..Ayrıca 2-3 hafta sonra Erdoğanlar Bisiklete gittiğinizde yaptıklarını onları rahatsız etmeden izlemeniz sizin için çok faydalı olur..Şahsen ben farkı hissettim..Artık birçok işimi kendim hallediyorum..Umarım sorununuz hallolur..İyi forumlar..