şehirler arası yolculuk için uygun bisiklet

Tepki
1
merhabalar ve İYİ BAYRAMLAR
Bisikletlerden pek anlamıyorum ve bu yaz hayalini kurduğum istanbul izmir seyahati için rahat ve dayanıklı 500 tlyi aşmayan bisiklet önerilerinizi bekliyorum
yardımcı olursanız çok sevinirim
teşekkür ederim :)

Scudo
Tepki
14
merhaba size de iyi bayramlar o bütçeyle salcano city sport salcanonun o fiyata mtb lerine ve sedona borlaya bakabilirsiniz ben sedona kullanıcısı olarak borlayı tavsiye ederim bence pişman olmazsınız fakat şehir bisikleti o rotaya daha uygun olur diye düşünüyorum.

Tepki
1
@talat büyükbayram

sedona borla'da olabilir fiyat olarakta tabiki, yada salcano ASTRO 210 V olabilir,
bu forumda şehirler arası yolculuk yapanların fotoğraflarından gözlemlediğim kadarıyla çoğunda dağ bisikleti olduğu için dağ bisikletinde ısrarcıyım :)

Tepki
14
madem mtb de ısrarcısın sedona borla tavsiye ederim. yada bütçenizi biraz arttırıp 711 v almanızı hatırladığım kadarıyla forumda 711 ile istanbul-izmir yapan vardı.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Bisikletin üzerindeki en önemli donanım insandır.Ne alırsan al şehirlerarası tur başka bir kültürdür.Soruyu sorarken daha açıklayıcı olursan gelecek bilgiler de o kalitede olacaktır.Turu nasıl planlıyorsun ,çadır mı kuracaksın otellerde mi kalacaksın.Günde kaç km yol yapmayı hedefliyorsun.Asfalttan mı gideceksin köy yollarını mı tercih edeceksin.Bunlar ve bunlar gibi açıklayıcı bilgileri verirsen amacına yönelik uygun cevaplar gelecektir.Bu arada sadece 500 lirayı bisikletine mi ayıracaksın yanında alman gereken diğer ekipmanlarda bu bütçenin içinde mi.
Yazdıklarını tekrar okuyup eklemek istedim.Eğer daha önce uzun yol yapmadıysan emin ol hiçbir bisiklet 100 km den sonra rahat değildir :) bizler uzun turlarda rahatız çünkü bisiklet üstünde mutluyuz.Bugüne kadar çok ağrı çektim,düştüm,üşüdüm hatta dondum,yandım,nefes alamadım, nabzımı kulaklarımla duydum :) ama hiç şikayet etmedim hiç de bisikletimi kötülemedim.Kıssadan hisse olay sende bitiyor seversen herşey güzel.Bisiklet aşkı başladımı içinde herşey yoluna girer merak etme.......

Tepki
1
@talat büyükbayram

yani daha öncede azda olsa dağ bisikleti kullandım ve şehir bisikleti hakkındada hiç bilgim yok ama gönlüm mtb'den yana :D
evet sedona 711 v'de çok güzel ama onun için indirim falan olursa ancak
diğer konuda dediğim gibi daha amatör ve öğrenciyim daha dizlik kask kıyafet eldiven, ve kamp malzemeleri almayı düşünüyorumo yüzden fiyatıda çok önemsiyorum :)
bu arada bu bisikletlerin arkasına yük taşıyıcı takılabilir dimi :D

Tepki
1
@ferhat köse

süper sorguladınız :) çok teşekkür ederim..
çadır kurarak ve eğlenerek yani çok otobana bağlı kalmadan
zaman sıkıntımda olmaz diye düşünüyorum ve 500 lira sadece bisiklet için :))

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@mert çıkılmazkaya

Madem öyle ilk tavsiyeyi ben yapayım :) 28 ınch tur bisikletleri hem bagaj yönünden hemde asfalttaki akışkanlığı bakımından senin işine daha yarayacaktır.fakat görüyorum ki MTB seviyorsun o zaman kadrosunu kesinlikle uygun alman gerekiyor kısa olmasın hatta bir boy büyük kadro bile olabilir.MTB bisikletlerine de bagaj takabiliyorsun bu konuda sıkıntı yok. uygun lastik seçimi ile asfaltta da ivmelenmeni arttırabilirsin.Bu yüzden bisikleti madem sıfır alacaksın aldığın yere direk lastiklerini uzun yola göre değiştirt ki sonradan lastik masrafın çıkmasın.Eğer ki araziye çamura dağa bayıra vurmam diyorsan ön amortisörün olmasada olur.Yapabiliyorsan sabit maşa kullan derim Hem fazladan 2 kilodan kurtulmuş olursun(sakın 2 kg önemli değil bagajda bir çok kilo taşıyacağım diye düşünme bisikletten atılan 2 kg çok önemlidir) Sabit maşa yapamaz isen kesinlikle kilitlenebilir bir maşası olmalı.söylediğin rakamlarda çok alternatifin yok sıfır bisikletlerde.Olanların da hemen hemen tüm özellikleri aynı sayılır. sadece kadroları farklı donanımları üç aşağı beş yukarı aynıdır o fiyat aralığında.

Tepki
1
@ferhat köse

ilgilendiğin için çok teşekkür ederim amatör olduğum bu bilmediğim terimleri netten araştırıp bakıyorumda :D kadrosunu derken şimdi araştırdımda boyum 1.70 ile 1.75 arası 16 - 17 " e geliyor yani 17 - 18 " almalıyım..
''Sabit maşa yapamaz isen kesinlikle kilitlenebilir bir maşası olmalı'' derken neyi kastettin anlamadım :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@mert çıkılmazkaya

Kadro boyunu 18 al derim uzun tur için daha ideal .Ön maşayı biliyorsundur onu açıklamayım şimdi.Bunun çeşitleri vardır.Senin fiyat aralığında fazla çeşit yok ya kilitlenebilir yaylı maşa yada kilitlenemeyen yaylı maşa seçeneğin olacak.Sabit maşa ise alternatif bir durum direk sıfır satılan MTB bisikletde bulamazsın ikinci el alırsan belki denk gelirse alabilirsin.(sabit maşa dediğim amortisör gibi yaylanma özelliği olmayan direk maşa(çatal) ) Kilitlenebilir maşa demek de o amortisörün üst kısmında bir kilit mekanizması oluyor ve istediğin zaman bu kilit koluyla amortisörü kilitleyerek yaylanmasını engelliyorsun.Bu durum da düz yol ve rampalarda gereksiz salınım yaparak enerjini boşa harcamanı engelliyor.Yani özellikle rampalarda pedala yüklendiğin zaman enerjinin(kuvvetin) bir kısmı pedala diğer kısmı içeri doğru hareket eden amortisöre kayar.Sen bu kilitleme olayı ile amortisöre kayan kuvvetide pedala aktarmış oluyorsun.Bilmem anlatabildim mi acaba :)