kadro boyu

sonerveozer

Forum Bağımlısı
Tepki
177
Bisiklet
Mosso
kadro boyu nasıl ölçülür..

bilen arkadaşlar bi tarif alabilirmiyim...thanks..

Scudo

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@sonerveozer

Yol bisiklerinde: iki türlü ölçüm vardır, kadro yapımcısı bunu belirler, ve genelde
yol kadroları santimetre esasıyla ölçülür. Gerçi son yıllarda karbon kadrolar, compact geometry (Sloping) ile kadrolar small-med- large-x large gibi kıyafet
ölçüleriylede gelmeye başladı ama!!

1) Merkez-den-merkeze(center to center): Göbek mil ortası ( bottom bracket center) ile üst boru ( top tube) merkezi.
Bu ölçüm şekli en yaygın imalat şeklidir. Kadroların geometrisinde, tüm boruların
orta nokta kesişimleri esas alınır.

2)Merkez-den-üst( center to top of seat tube):Göbek mil ortasından üst borunun üstü( sele borusunun başladığı yer gibi)

MTB' lerde ölçüm " inch" sistemiyle yapılır: Göbek mil ortasından-sele borusunun
başladığı yer esas alınır..

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar resimde görmüş olduğunuz Giant escape 2 modelini kullanıyorum. Kadro boyu 54cm yani L beden. Boyum 1.89 iken iç bacak boyum 82cm Her ne kadar Giant'ın sitesinde benim boyuma uygun olarak L kadroyu önermiş olsadar kadrosunun bana küçük geldiğini düşünmeye başladım. Çünkü sele borusunu hep çok yukarıda kullanmak durumunda kalıyorum ki bu da gidona doğru iyice eğilmeme sebep oluyor hatta bu yüzden gidon boğaz yükseltici aparat kullanıyorum. Gerçi sele borusunun yükseklik sınır çizgileri hala kadronun içinde yer alıyor. Sizce bu durum kadro boyunun bana göre küçük olup olmadığına dair bilgi verir mi ?

Bu arada sürekli yeni konu açmayayım diye eski konuları hortlatıyorum. Eğer bu durum sorun oluyorsa uyarın lütfen.

Dosyalar