Zwift

AyhanG

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Scott
Selam Arkadaşlar,
Facebook üzerinde Zwift Türkiye grubumuz var ve bu akşam 19.00 da 1. Geleneksel Zwift sürüşü yapıyor olacağız. Bekleriz...

Scudo
Tepki
42
Bisiklet
Scott
@amoush00 Ben bunu aldım 10 günde geldi ve gayet menunum. Toplam 36 USD ye mal oluyor.

(link)

@amoush00 Ben bunu aldım 10 günde geldi ve gayet menunum. Toplam 36 USD ye mal oluyor.

(link)

• Beğen
Tepkiler: amoush00

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@İhsan Soykan
Yaw ben Erdinç beyin tavsiye ettiği garmin i aldım. Bakalım kaç günde gelecek. .! Erdinç bey emin olabilirsin dedi. Bana 31 tl ye mâl oldu. Sorun çıkmazsa. Tek korkum evdeki bilgisayar windows 8.1. . Biraz uyuz. . Herşeyi tanımıyor. Üstündeki grafik GPU şu yüzünden de Windows 10 olmuyor. Aslında specleri iyi bir makina. . i5 , 8gb ram vs..

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Bir arkadaş Powertap powermetre ile zPower'ı karşılaştırmış. Sonuçlar birbirine çok yakın.

(link)

https://lh4.googleusercontent.com/-VPL9EBtfsc0/VLwBAL2oTHI/AAAAAAAABlY/cpeX_f70mD8/w1358-h849-no/Power%2Bv%2BZPower.jpg

GS1975

Üye
Tepki
98
İsim
Zekeriya
Bisiklet
Specialized
Bende zwift antremanlarina baslamis durumdayim.
Oncelikle tacx vertox smart aldim. Ant+ aldiktan sonra islem son derece kolay. Guzel bir yazilim yapmislar. Keyifsiz gececek trainer olayina rakip ve sehir gorselleri ile zevklendirmisler. Stravada entegre calisiyor. Tavsiye ederim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yavuz S. Trainer ayarlarınızda bir sıkıntı oldğunu tahmin ediyorum. Yok eğer sıkıntı yoksa da ciddi manada değeri bilinmeyen sporculardan birisin..

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çakırgöz Tranir Tacx T2020 İ genius. Kendi ant bağlantısı ile bilgisayara bağlanıyor. yokuş ve inişleri simüle ediyor. Lakin ben zwiftin gerçek değerler verdiğini düşünmüyorum. Garmin 810'da 41 ortalama gösterdi ama nedense hiiiiiiiiiç 50 kmde 41 ortalamalara erişemedim max tek başıma 70 km'de 37.8 ortalama çıkarabildim. O yüzden gerçekle pek kıyaslama yapmamak lazım bence.

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
Smart olmayan trainerlar hakkında pek bilgim yok ancak bu kadar para verdikten sonra smart bir trainer alıp nimetlerinden istifade etmek daha mantıklı geliyor. Fluid trainerlar her ne kadar yol simülasyonu iyi olsa da bir süre sonra motivasyonu artıracak özellikler aramaya başlıyorsunuz. Trainer almadan önce şu (link) yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

sepultra77

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Pert
Bisiklet
Kron
Ben Elit Novo Force trainer+Garmin GSC-10+Garmin USB Ant stick kombinasyonuyla kullanıyorum.Ayrıca Nabız bandı kullanıyorum.
Smart olmayan trainer ile Zwift deneyimlerimi maddeler halinde özetleyecek oluram;

1) Zwift programı Elit Novo Force için 3.zorluk seviyesini baz olarak alıyor.Bu seviye düz yol deneyimimden edindiğim tecrübelerime göre daha zor bir seviye.Bir arkadaşım da aynısını Zwift'te kullannıyor, farklı bir trainer'ı Zwift programında denediğini ve o trainer için Zwift'in belirlediği seviyenin Elit Novo Force'a göre daha kolay bir sürüş sunduğunu söyledi.Bunu Zwift firmasına mail olarak yazmış.İnceleyeceklerini söylemişler.

2) Bence Zwift için akıllı trainer olmazsa olmaz birşey değil.Watopia parkurundaki %12 eğimli tırmanışı gerçekten hissetmek istiyorsanız trainer'ın zorluk seviyesini 5.seviyeye getirmek yeterli bence.

3)Program hileye çok müsait.Bu nedenle "Zwift programında yarış yapayım" veya "şu önümdekini bir geçeyim" gibi mevzulara girerseniz heder olabilirsiniz:) Çünkü programı kullanan herkes sizin gibi dürüst olmayabilir veya bilinçsiz bir kullanıcıdır.Trainer'ın zorluk seviyesini 1'e indirdiği anda %5 eğimli bir yolda vasat bir sürücü bile 400 Watt ile yanınızdan uçak olur gider.Ben Strava'da Zwift segmentlerini göz ucuyla şöyle bir incelediğimde uçuk kaçık zamanlar gördüm.

4.Anlamlandıramadığım tek husus Zwift'in wites arttırdığınızda watt değerini nasıl yükselttiği.

• Beğen
Tepkiler: amoush00 ve Saturn

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@aytacdirek Sanırım değişen hızdan algılıyor. Başka birşey gelmiyor aklıma. . Sizin trainerınızda 5 seviyeli bir makina mı?

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

sepultra77

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Pert
Bisiklet
Kron
@amoush00 Evet benimki 5 seviyeli bir trainer.Vitesi arttırdığım her zaman daha hızlılandığımı söyleyemem yani belirtmek istediğim şu;12.viteste 24 km./h hızla sürdüğümü varsayalım,ben 18.vitese aldığımda da kadans sayım azalmakla birlikte aşağı yukarı aynı hızda sürdüğümü düşünürken Zwift watt değerini farz-ı misal 110 watt'dan 140 watt'a çekiyor.Anlayamadığım husus buydu.Bilemiyorum belki de ben öyle olduğunu düşünüyorum sizin belirttiğiniz gibi de olabilir.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@aytacdirek ama kendinde demişsin kadans sayım düşüyor diye kadans ölçerin de varsa.. Sırf hız ölçerle çalışıyor mu? Ben de kombo hız kadans ölçer var.. Henüz zwift kullanmadım ant + dongle ım yeni geldi. My e training diye bir program var o da kendi hesaplıyor power değerini ama benim üç verimi de alıyor .. Haklısınız kullanmama rağmen benim de aklıma geldi bu zwift ti aldatma işi.. bu durumda smart trainer olunca yemez.. Benim de elite super chorono mag force isimli bir trainer ım var.. Biraz grip gibiydim.. Yeni yeni geçiyor. Zwiftte takılmak zevkli mi sizce?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Standart trainer kullanırken trainer direncini sabit tutmak gerekiyor. Direnç ile oyanırsa hesaplanan watt değerleri hatalı oluyor. Mantık kısaca şu, desteklenen her trainer için belirlenen bir dirençte hız verisi güç (watt) değerine dönüştürülüyor. Yani basit olarak direnç sabitken hız-watt grafiği düşünün, bu grafikteki hıza karşılık gelen watt verisi kullanılıyor. Pedal kesilmesi durumunda hız hemen sıfıra inmiyor bu durumda gücün nasıl hesaplandığını ben de bilmiyorum. Belki yavaşlama ivmesine göre bir güç hesaplıyor olabilir.

sepultra77

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Pert
Bisiklet
Kron
@amoush00 Zwift,Trainerroad ile kıyaslandığında kesinlikle daha zevkli.Trainerroad'ın avantajı ise içeriğinde 1000'den fazla workout barındırması fakat Zwift boş durmuyor.Gün aşırı güncellemelerle içeriği artıyor.Şu an bana göre tek sıkıntı sadece 2 tane parkura (Richmond ve Watopia) sahip olması.Bir aylık takvimi bu parkurlara göre Zwift ayarlıyor.1 saatin üzerindeki antrenmanlarda görsellik bile beni sıkmaya başkıyor açıkcası.Neticede sürekli bir oyun ekranına bakıyorsunuz bu nedenle Zwift arka planda çalışırken bazen film açıyorum lap top'da.Zwift'in bir diğer iyi özelliği ise Strava ile senkornize çalışabilmesi.Bu sayede trainer üzerinde kat edilen mesafe boşa gitmemiş oluyor.Çalışma sonunda anında Strava'ya rota güzergahı ile birlikte Virtual Workout olarak atıyor.Kesinlikle tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: amoush00

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@aytacdirek Bu akşam bir sorun olmazsa takılacağım .. Bilgilendirme için teşekkür ederim..!

Eveeet dongle sorunu çözülmüştür.. Ebay den 9.95 $ a aldığım ant+ dongle tıkır tıkır çalışmaktadır.. tavsiye olunur .. gelmesi biraz uzun sürdü ama geldi..

Bu arada zwift'in power değerleri ile trainerımın power değerleri örtüşmüyor.. Trainerım elite echorono super mag force . hani şu decathlonda en son 450 tl ye düşen cihaz.. 5 kademeli direnç ayarlaması ile maximum 900 watt üretiyor. Zwift bunu 3 . kademe de kullanmamızı söylüyor doğru power için ama biliyorum ki 3 . kademe direnç ciddi bir direnç.. Öyle saatler boyunca kadans çevirebileceğiniz cinsten değil. Bir arkadaşım 2. derece dirençin ideal olduğunu söyledi ben de zwiftin ölçtüğü değerleri my e training programınkilerle karşılaştırmaya karar verdim. başka bir telefonda my e training i açtım. ikisinin okuma değerlerini anlık olarak karşılaştırdım ilk başta direnç 2 de örtüşüyor değerler ama siz kadans basıp power ı yükselttikçe arada fark oluşmaya başlıyor hem de bayağı bir fark. My e training e göre 200 watt üretirken zwift bu değeri 160 watt olarak gösteriyor. şimdi bunu hadi 3. seviyede yapsan fark daha da artacak.. Bu konuda siz ne diyorsunuz aynı şekilde gözlemi olan var mı?

Almak isteyenler için 60 cent zam gelmiş.. (link) ben bu satıcıdan aldım ve söz verdiği en son tarihten 3 gün önce elime ulaştı.. takribi 18 kasımda sipariş geçmişim 21 aralıkta elime ulaştı..

Bir de sizin için benim zwift konfigürasyonumu açıklıyorum. Speed ve kadan sensör için b'twin count 14 + yol bilgisayarı.. (link) .. nabız için hr sensör (link) bu ben aldığım da indrimde idi 99 tl ye.. ve dongle da ebayden.. (link) .. Bütün bu sensörleri zwift buluyor ve sorunsuz çalışıyor ve 340 tl gibi bir masraf açıyor.. bana 305 tl ye mal oldu.. bir de kullancağınız bir yol bilgisayarınız oluyor.. nabız bandını da beraberinde kullanabileceğiniz..

• Beğen
Tepkiler: Atacan ve Edip D.

sepultra77

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Pert
Bisiklet
Kron
@amoush00 Öncelikle hayırlı olsın.Sizdeki trainer smart değil anladığım kadarıyla.Trainer'ın 5.kademede en fazla 90ü Watt güç ürettiği bilgisine kullanım kitapçığından mı ulaştınız?
Zwift dışında başka bir program kullanmadım falat daha önce de belirttiğim gibi benim kulla dığım Elite Novo Force trainer için 3.kademeyi baz alıyor.Bir arkadaşımın başka bir trainer da Zwift kullanmış ve onun tespitine göre bizdeki 3.seviye o kullandığı trainer'a oranla çok daha zormuş.Bu nedenle zorluk seviyesinin 2 veya 2.5 gibi bir aralıkta olması gerektiği ile ilgili Zwift'e mail atmış.Ben başlangıç seviye bisikletçisiyim.Uzun yıllar maraton ve ultramaraton koştum,sakatlandıktan sonra bisiklete başladım.Benim için 3.seviye şu aşamada maalesef 1 saatin üzerinde bir sürüşü pek mümkün kılmıyor.Ssnki sürekli yokuş tırmanıyormuş hissine kapılıyorum.