Zircir-Aynakol Sorunu

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
merhabalar

20-25 gün önce whistle 1054V aldım.
fırsat buldukça çıkıp sürdüm,şimdilik 70-80 km civarı yol yaptım.
çok zor şartlar altında sürülmedi bisiklet, beşiktaştan başlayıp ortaköy tarafına kaptırıp gidiyordum işte :D
hiç düşme yada kaza yaşamadı çok şükür.
vitesi kullanırken falan ön 1 de iken arkada 3'ü geçmeme gibi detaylara dikkat etmeye çalıştım

geçen gece sürüş anında birden zincir attı, neyse takıp yola devam ettim...
ancak bu sefer de özellikle pedala yüklendiğim anlarda sanki bir-iki diş atıyor/kayıyor gibi oluyordu.

malum yeni bisiklet old.dan bakımı için servise götürdüm (atilla bisiklet/üsküdar)
önce ayarı bozulmuş,hallettik dediler,tam dükkandan çıktım 300-400 mt falan gittim gene aynakoldaki o yük altında saçmalama tekrar olmaya başladı.
geri döndüm
zincirin 2-3 baklasını değiştirdiler,yamulmuş.
tamam yukarıda bahsettiğim sorun düzeldi!

ANCAK bu sefer de başka bir problem çıktı. atilla bisikletten çıkınca "şükrü saraçoğlu" stadına doğru yola çıktım,aramızda kalsın mor outlete gidiyordum :D gerçi bulamadım dükkanı ama neyse konu o değil :rolleyes:
o yolda ön vitesi 1 e düşürecek kadar bi eğim yoktu, dolayısla yol boyu 2-4 ;2-5 ile gittim sayılır.
beşiktaşa gelip barbaros'u tırmanmaya başlayınca olan oldu...

görsel tarifi zor olduğundan kabataslak çizdim durumu...

http://img692.imageshack.us/img692/1783/bisikletsorunum.jpg

sürekli şu durumda oluyor;DÜZ YOLDA 2-4 te giderken önce ön vitesi 1'e takıp sonra arkayı 4'ten azaltmaya çalışırken...

aynakoldan geçen zincir, ayrılmıyor, aynakola sarmaya devam ediyor.

1-2 , 1-3 , 1-4 te bu sorun devam ediyor... 1-1 e inince normal haline dönüyor.

bi iki kez de (bunu her varyasyonda denemedim) pedalı biraz geri çevirince normal haline döndürebildim.

daha yeniyim , bilgim de yok tecrübem de yok , yardımınız ve fikirleriniz çok önemli benim için bu yüzden...

okuduğunuz için tşkler :60:

Scudo

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Kusura bakmayın yardımcı olmak istiyordum fakat yazınızın son bölümünden yani asıl sorunun olduğu bölümü anlayamadım tam olarak. Zincir şekildeki hale mi geliyor yani bu 1-2, 1-3 ve 1-4 deyken??

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
@r321

afedersiniz eksik yazmışım, son kısmı düzelttim :)

• Beğen
Tepkiler: tahir_3

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
1.Zincir boyu uygun olmayabilir.
2.Vites ayarlarında sorun olabilir.
3.Zincir çok fazla yağlanmış olabilir.
Not:Zincir'in markası nedir,değişen baklalar uygun mu?Bir de bunu kontrol edin.Ayrıca aynakol'da herhangi bir oynama var mı?Ona da bakın.

• Beğen
Tepkiler: RAHMİ

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sorunun olduğu anı fotoğraflayabilirsen daha iyi yardımcı olabiliriz. Ama zincir ya da aynakol dişlilerinde sorun var gibi geldi bana...

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
evvela ilgilendiğiniz için çok teşekkürler...

zincirin değişen baklalarıyla eskilerinin üzerinde yazanlar aynı
Z / narrow / KMC yazıyor (ne demeklerse :p )

Aynakolda herhangi bir oynama tespit etmedim

evde sorunu fotoğraflamak için uğraştım ancak pedala yeteri kadar aksi-kuvvet binmediği için olsa gerek olmadı.

fotoğraf o denli şart ise yarın çıkıp dışarıda çekmeye çalışırım.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
kardeş,büyük ihtimalle sorununuz zincirde,madem ki bisiklet yeni,garantiden değiştirin.Ayrıca zincir değiştikten sonra vites ayarlarınızı yaptırın ve bisiklet ustasına tecrübeye çıkmasını söyleyin.Öyle "ok ben zinciri taktım,oldu"mantığı yok.Usta bey yaptığı işin arkasında dursun.:D

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
chainsuck (zincir sıkışması) deyimini de araştırmak faydalı olabilir bu konuyla ilgili bir sürü yazı vardır

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.