Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zıpkınla balık avı yapan bisikletçiler!!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında umut arslan tarafından paylaşıldı.

1. umut arslan

umut arslan Yeni Üye

selam arkadaşlar uzun süredir forumu takip ediyordum ama bu ilk mesajım.2 seneden beri yoğun olarak serbest dalış ve zıpkınla balık avı sporunu yapıyorum.yalnız öğrenci olduğum ve kışları da nadiren dalıyor olmam beni bisiklet sporuna başlamaya itti.zaten serbest dalışta çalışan kaslarla pedal basarkenki çalışan kaslar hemen hemen aynıdır.karada yaptığımız nefes antrenmanlarından biri de nefesi tutup olabildiğince pedeal basmaktır.şorum şudur ki siz bisikletçiler arasında zıpkınla balık avıyla uğraşanlar var mıdır?bu spora ilgisi olan,başlamak isteyen arkadaşlar olursa seve seve yardımcı olabilirim.malzeme seçimi vsvsvs...konularında da danışabilirsiniz...:)

dümenci ve d.berkay bunu beğendi.
  2. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    ben bu yaz heveslendim zıpkınla balık avına ama aldığım zıpkın biraz acemi işi olduğu için ve avlandığım bölge pek verimli olmadığı için bir balık bile avlayamamıştım...
    aslında ailemin ebnim üzerimdeki endişeside beni yanlış zıpkın almaya itti büyük zıpkının tehlikeli olduğunu düşündüklerinden...
    sen professionel olarak yapıyosun anlaşılan ama ben çok acemi kalırım senin yanında...
    aslında su altını çok severim özelliklede güneşin ilk saatlerinde akvaryum gibi
    oluyor çok seviyorum o anları...

3. dawson_46

dawson_46 Forum Bağımlısı

Seviye:

Öncelikle merhabalar.
    Ben bir çevre örgütü gönüllüsüyüm ve size bir şey sormak istiyorum.Tabi bu soracagım soru ve bu makalede yazacaklarım tamamen kendi fikrim yanlış veya sizi kıracak birşey söylersem şimdiden özür dilerim.
    Yukarıdaki alıntı yazıdada belli oldugu üzere "ZIPKINLA BALIK AVI SPORU" diye bir kavram kullanmışsınız saygıdeger arkadaşım sporun özünde temelinde av sporu diye bir kavram yoktur,sadece zamanın hükümdarları ve kralları yaptıkları sürek avlarına(bunlar avdan ziyade katliamdır)böyle bir isim bulmuşlar.Balıklar veya diger hayvanlar yenmez bunları yemeyin diye bir şey söylemek akıllıca olmaz bunların hepsi nimettir bahşedilmiştir tabiki afiyetle yiyecegiz ama sadece hakkımız oldugu kadarını ve katliam yapmadan.Sonuç olarak söylemek istedigim şu bu işlemlere spor demeyelim çünkü spor demek saglıklı yaşam,zindelik,vucudun kendini yenilemesini saglamak v.b işlemler için kullanılır.

dümenci ve bikergrrl bunu beğendi.
  4. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    tesekkur ederim Little Prince.. zipkinla balik avinin spor olarak adlandirilmasi beni de rahatsiz ediyor. hele yazin yasadigim yarimadanin kovuklarinda senelerdir tum skin ya da scubacilara eslik eden 11 orfozun bu "spor"u tatbik eden bir genc tarafindan 2 sene icerisinde yokedildigini dusundukce.. Ihtiyac oldukca yemek tabii ki olacak, hepimizin yasamasi lazim. Ancak yasatmayi bilmek de cok onemli..

5. deutz

deutz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu isi profosyonelce yaptiginiza gore benim lafim size degil(oyle umuyorum).Ancak aklima gelmisken soyleyeyim,lutfen su plajlarda,herkesin denize girdigi,yuzup eglendigi yerlerde zipkinla dolasmayalim,boyle bir sacmalik olabilir mi?Acilin,acikta ne yaparsaniz yapin ama yuzmeye,eglenmeye gelenlerin arasinda nisan almak olmuyor...Insanlari gereksiz yere strese sokmaya hakkiniz yok diye dusunuyorum.

Tekrar soyleyeyim,burada lafim asla size degil ama cogumuz biliyoruz bu tarz dusuncesiz kisileri ve ben buna cok sinir oluyorum.

Ben bu yaptiginiz hobinin zararini yada yanlisligini bilemiyorum,yorumda yapamiyorum.Sadece cok rahatsiz oldugum bir konuyu dile getirmek istedim,lutfen yanlis anlamayin.

Efe Yildirim

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    çok doğru... sportif dalış'ta (scuba diving) avlanma yoktur.

7. umut arslan

umut arslan Yeni Üye

öncelikle hepinize yaptığınız eleştirileri kibar bir dille ve kırıcı sözler kullanmadan yaptığınız için teşekkür ederim.zaten böyle bir forumdan da tersini beklemek hata olur.ilk önce cevabım LITTLE PRINCE'E "ZIPKINLA BALIK AVI SPORU" diye bir kavram kullanmışsınız demişsiniz.bu kavram benim çıkarttığım bir kavram değil.dünyanın yıllardır kullandığı bir kavram.zaten google da ''Mundial Pesca Submarina'' yazarsanız yapılan dünya zıpkınla balık avı yarışmalarını görürsünüz.ayrıca buradan söylemek ne kadar doğru ama ben de greenpeace e her ay bağış yapmaktayım.AYRICA HİÇBİR BİLİNÇLİ ZIPKINCI KATLİAM YAPMAZ.bir zıpkıncının avladığı balık 5-6 kg yi geçmez.bilinçli zıpkıncı kendisine ve çevresine yetecek kadar vurur.bu yaptığınıza ''spor değil'' demişsiniz bu gerçekten saygısız bir söz çünkü 2 senedir nefesimiz geliştirmek için antrenman yapayım nefesimi 2 dk larda 4 dklara çıkarayım,derin dalış antrenmanları(25 metreler) yapayım ve sonucunda da iki parça balık vurayım ve siz buna bir çırpıda bu yaptığıma spor değil deyin.

bikergrrl arkadaşım ''tum skin ya da scubacilara eslik eden 11 orfozun bu "spor"u tatbik eden bir genc tarafindan 2 sene icerisinde yokedildigini dusundukce.'' demiş bu balıkları avlayan insanlar genelde bu işi spor olarak değil ''katliam'' yada diğer adıyla ''TİCARET'' için yaparlar.onların bu sporla uzaktan yakından alakası yoktur.her sporda olduğu gibi bu sporda da çürük yumurtalar çıkabilir.

scorpion99 arkadaşım paljlarda dalan zıpkkıncılardan bahsetmiş.doğrudur bu insanlar beni bile bazen rahatsız etmektedir.yalnız bu arkadaşlara biz ''tatil zıpkıncısı''deriz.bu insanlar 20 ytl ye sahte yılmaz alıp senede 3 gün dalarlar.

sonuç olarak gerçekten bu sporu yani ''zıpkınla balık avı ve serbest dalış''ı yapanlar insanın çok yabancı olduğu bir ortamda balıkların mekanında bu sporu icra etmeye çalışırlar.dünyanın en tehlikeli ve zor sporlarında bilidir.ayrıca biliçli yapılmadığı taktirde çok tehlikeli olabilir.her sene sığ su bayılmasından dolayı 2-3 arkadaşımızı denize kurban etmekteyiz...

deutz bunu beğendi.
  8. dawson_46

dawson_46 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Saygıdeger arkadaşım AV SPORU kavramını sizin söylemediginizi bu kavramı Hükümdarlar ve Kıralların çıkardıgını zaten söylemiştim yanılmıyorsam.Ayrıca Googla de sadece AV SPORU yazdıgınızda birşeyler çıkmıyor eger Googlede "120km/h hızla giden arabadan atlama sporu" diye birşey aratsanız eminim birşeyler çıkar:D peki bu sporuda mı onaylamak lazım google de çıkıyor diye.Ayrıca nefesini geliştirmene birşey söylemek mümkün degil.Ben dalış sporunu bir çırpıda çöpe atmadım sadece ZIPKINLA BALIK AV SPORU kısmındaki AV SPORU bölümünü onaylamıyorum dedim.İnsanlar zevk için yaptıkları şeyleri SPOR diye spora yüklememeliler diyorum.

9. umut arslan

umut arslan Yeni Üye

''Ayrıca Googla de sadece AV SPORU yazdıgınızda birşeyler çıkmıyor eger Googlede "120km/h hızla giden arabadan atlama sporu" diye birşey aratsanız eminim birşeyler çıkar peki bu sporuda mı onaylamak lazım google de çıkıyor diye.''

demogoji yapmanın ne anlamı var ki.galiba sizin gözünüzde zıpkıncılar ,tarkan filmlerindeki vahşetle ve iştahla koyun budunu yerken nıhahahaha diye gülen kötü adamlara benziyor.niçin zevk için öldürmek olarak düşünüyorsunuz ki ?böyle düşünürseniz göbek salata,patlacan havuç ta yemiyelim ve ahşap malzemeler de kullanmayalım.sonuçta onlarında yaşama hakları var diye de genişletilebilir bu düşünce diyerekte ben demogoji yapayım.

bu arada başlık amacından sapmaya başladı.zıpkıncılığı tartışmıyoruz.bunu başka başlık altında yapabiliriz ama bu başlık altında zıpkınla balık avı sporunu yapan bisikletçileri konuşuyoruz...

10. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    valla yazılanları okudum ama kendimin tatil zıpkıncısı olduğumu öğrendim...bu yüzden herhalde katılım yapamicam sizin spor dalınıza...

dawson_46 bunu beğendi.
  11. deutz

deutz Forum Demirbaşı

Seviye: