Zincirleri benzinle temizleme

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
@Ayhan Cihangir

aslında mazottan once bu yolu denesem daha iyi olur sanırım, mazota gerek kalmaya bilir

Scudo

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
hayır, likid olanını kullanıyorum, her baklaya bir damla damlatıp iki parmağımın arasında baklaya güzelce yediriyorum.

(eczanelerde satılan steril eldiven kullanıyorum, mazotla temizlerkende iş görüyor yağlarkende. eliniz kirlenmiyor hiç. ama yağda mazotta 10dk civarı bir zamanda eldiveni eritiyor. yani arada değiştirmek gerekiyor)

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
@Alper Yıldırım

bende yaklaşık 2 saattir yağlarla ilgili konu okuyorum. motorex wet lube almayı düşünüyorum. likidlerin yağlaycı özelliği daha fazla deniyor genelde. bende likid almayı düşünüyorum doğru bir seçimmi sizce ?

• Beğen
Tepkiler: Alper Yıldırım

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Benim tavisyem : MAZOT ! Çünkü bir kere çalıştığınız ortamda patlama olmaz çözücü olarak iyi bir çözücüdür ... Sorun yaşamassın... Ancak bu işlemi yapıp zinciri kuruttuktan sonrası daha önemli... Çünkü koyacağın yağ o zincirin ömrüne etkiyecek yegane şeydir... İnsanlar genelde makine yağı koyuyor ve pek verimli olmadığı gibi zincire giren kum, toz, pislik taneleri gidip ruble ve aynakol ekipmanlarına da zarar veriyor... Uzun vadede bir sorundur bunlar...

1.Mazotla temizle
2.Islak havalardan sonra mutlaka temizle ya da kurutup yağla
3.Zincire uygun yağ kullanman

saygılar

Tepki
29
Benzin ile temizlemek her zaman daha iyidir ve temizledikten sonra su değdirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.Sadece bezle kurulayıp bekletilip sonra yağın sürülmesini düşünüyorum.

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
@OrhanAtılgan
küçük bi sorun var istasyonlar molotof olayları arttıktan sonra bidona benzin satmıyor."abi valla zincire kullancam" gibi atraksyonlara girmek ikna etmeye yetmiyo bazen ;)

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Tüm yorumları okudum sayılır. BENZİN VE TİNER, eğer zinciri sökmeden temizlemek istiyorsanız her ikisini de kullanmayın. Kısa sürede bisikletinizin boyasına kesin zarar verecektir. Mazot ve Gaz yağı. İkiside süper temizler. Ancak bisikleti beyaz olan arkadaşlar, kadroyu Mazotla silmeyin derim. Uzun vadede boyanın rengini biraz bozuyor. (3-5 ay içinde) GAZ YAĞI, istediğiniz şekilde kullanın ama kurulayın ve yağlayın. Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: caner ünsal
Tepki
2
@İbrahim Yurtseven

Gaz yağı en güzelidir aslında, motosiklette zincir temizliğini gaz yağı ile yapıyordum. Gaz yağının tek sıkınıtısı bulmak kolay olmuyor.

Volkan Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
24
bende gaz yağını öneririm. Öyle ki yılların şöförleri araçlarına bulaşan zifti çözmek için bile gazyağı kullanırlar. Bir bildikleri vardır heralde hemde boyayı da beslediğini söylüyorlar..

Tepki
122
İsim
Tayfun Kutlu
Bu temizlik ne kadar aralıklı yapılmalı?

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar, ekim ayında arabamı servise götüreceğim ve motora konulacak olan 10w40 motor yağından muhtemelen bir miktar artacak. Bisikletimin zincirini bu yağ ile yağlasam olur mu? Geyik olsun diye sormuyorum, gayet ciddiyim. Eğer saçma ise bu konudaki cehaletime verip, "Saçma olur" diye cevaplayabilirsiniz. :) Yalnız tek ricam, bu konu hakkında bilgi veya tecrübe sahibi olmayanların yorum yapmamasıdır. Saygılarımla.

Volkan Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
24
Nacizane görüşüm; araçlarda motor yağı dış etkenlerden arındırılmış şekilde çalışırken, bisiklette ise direk toz toprakla yüzyüze gelecektir. Sonuç olarak motor yağı çok fazla toz kapacak ve kasedinizin içi kısa zamanda pislik dolacak ve sürtünme maksimuma çıkacaktır. Ben kendi adıma tavsiye etmem ancak diğer arkadaşlarında görüşünü almakta fayda var..

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
KONU BAŞLIĞINI DİKKATLE OKUYUN, burada zincirlerden bahsediyoruz. sakın ola benzin, mazot, tiner hele ki selülozik tiner gibi maddeleri, bisikletinizin boyalı aksamlarına uygulamayın. uyguladığınız yere bağlı olarak bu tür maddeler direkt boyayı bile kaldırabilir; etiketi soldurur, eritir, renklerini alır, boyayı matlaştırır, pötürleştirir ...vb

selülozik tiner başta olmaz üzere, bu maddeler ele uzun teması halinde, tahrişe, yanığa da sebep olmaktadır, bu malzemeler ile çalışmak için üretilen özel eldivenlerden kullanın.