Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincirin modeli neresinde yazar?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Buğra Celayir tarafından paylaşıldı.

1. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ufak bir araştırma yaptım ama forumda göremedim. Zincirlerin modelleri neresinde yazıyor?

Bende kmc marka zincir var 8 li uyumlu almıştım aynakolumdan ötürü. Sistemim 7 li. Ama zincir hem aynakolda hemde arka aktarıcımda ses yapıyor anlayamadım gitti. Rublede hiç ses yapmıyor. Hadi aktarıcım eski diye aktarıcının dişlilerinide değiştirdim, aşınmışlardı ama yine kesilmedi.

Aynakol : Sr Suntour Xct V3
    Ruble : Shimano pasolu 7 li
    Arka aktarıcı : Shimano tourney

Ayrıca 18. ve 21. viteslerde pedallara çok yüklenince 25 - 35 km/h arası ufak bir titreme gibi bir şey oluyor ama dediğim gibi sadece pedallara fazla yüklenirsem.

Aynakolum için tavsiye edilen zincir çeşitleri şunlar;

Suggested chain type CN-HG50, CN-IG31, CN-IG51, Z72, Z82, Z92

Ben buna dikkat etmeyip 8 li uyumlu zincir alıp modeline bakmadan taktırttım, takanlarda bakmadılar. Benim zincir aynakola aktarıcıma ve rubleye uygun değil mi acaba? Yaklaşık 180 km de yol gittim parçalarıma zarar vermiş miyimdir? :/

Yol aldıkça alışır düzelir diye tahmin ettim ama hiç bir değişiklik olmadı akşam akşamda kafamı çok kurcaladı. Aynakoluma, rubleye zarar vermesindense eğer yanlış model bir zincir aldıysam değiştirmek isterim. Ama boşada masraf açmıyım dedim modeline bakıyım. Zincirin baklalarına baktım hepsi aynı gibi bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler ve saygılar....

2. Buğra Celayir

Seviye:
    Ufak bir temizlik ve ufak bir yağlamayla sesler biraz kesildi ama hala yanlış bir şey varmış gibi hissediyorum :/

3. Sungur Çağırgan

Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    vites ayarların düzgünmü ?
    zincir uzunluğun doğrumu ?
    zincirin modeli özellikle kmc ise üzerinde yazmayabilir
    bence yukarıdaki iki seçenekten biri olabilir
    tabi en temizi uzman bir bisikletçinin incelemesi olur

4. Buğra Celayir

Seviye:
    Vites ayarlarım düzgün eminim. 10 seneye yakındır bisikletimin tüm ayarlarını kendim yaparım. Zincir uzunluğu hakkında çok fikrim yoktu forumu araştırdım. Arka en küçük dişlideyken aktarıcı yere paralel durursa düzgün oluyormuş baktım o da düzgün. Yani önde, arkada en küçük dişlideyken zincir boşluk yapmıyorsa ya da arka aktarıcıyı germiyorsa uzunluğu normaldir heralde?

Ben bu işten iyi anlayan birine sorıyım olmazsa zincirin üstünde kmc narrow yazıyo sadece.

Bide şunu sorıyım ilk defa ön aktarıcı montajı yaptım yüksekliğini doğru ayarladım mı acaba? Zincire sürtmüyor hiç bir şekilde ama yinede doğru yükseklikte mi bilmek istiyorum. Standart montaj nasıl yapılır bulamadım bi türlü ne fotoğraflı anlatım var ön aktarıcı montajıyla ile ilgili ne yazılı.

5. Sungur Çağırgan

Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    dostum izmirde nerede oturuyorsun ?
    ona göre yardım edebilirmiyim bakayım

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ön aktarıcı ayarını yaparken, dikkat etmen gereken sadece yükseklik var.

Aktarıcının alt ucunda 2mm gösteren bir bant olur.
    Aktarıcıyı 2. vites konumuna aldıktan sonra sabitlerken o 2mm bantı 3. dişliye 0 olması gerekiyor.
    Yani vites 2'deyken 3. dişliden 2mm yukarda olmalı ön aktarıcı.

CevdetÖZTÜRK ve Buğra Celayir bunu beğendi.
  7. Buğra Celayir

Seviye:
    Tamamdır hemen bakıyorum. Çok teşekkür ederim :)

8. SerkanEriş

SerkanEriş Bisiklet Meraklısı :)

Seviye:
    benim fikrim Narrow yazıyor ise zincirin 9 lu olma ihtimali var. zincirin bir fotoğrafını çekmeniz mümkün mü?

9. Buğra Celayir

Seviye:
    8 li diyip almıştım ama üzerindeki yazıları gösterecek derecede çekebileceğim bir cihaz yok şu an elimde :/

10. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    bende kmc z9000 var kenarlarda narrow ortada Z yaziyor.bisikletin üzerinde gelmişti çok dandik bişey sanıyordum ama netteki bilgiler doğruysa shimanolardan çok daha hafif.236gr gibi bişey olması lazım.

Buğra Celayir bunu beğendi.
  11. Buğra Celayir

Seviye:
    İşte bendeki zincirde aynı sizdeki görüntüye uyan zincir. Dokuzlu zinciri miymiş bu yani? Anlamadım yedili sistemde nasıl çalışıyor ki şimdi acaba? Direk paketinden çıkarıp taktılar boşluk filanda yapmadı. Ben çözemedim bu işi :)

12. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba,
    foruma yeni üye olduğumdan mesajınızı da yeni gördüm ve arkadaşlara verdiğiniz yanıtlara göre ortada 2 sorun var;
    1)arka attırıcınız zincirinize uygunmu?"Arka en küçük dişlideyken aktarıcı yere paralel durursa düzgün oluyormuş baktım o da düzgün."bu anlatım doğrudur?
    2)Ön vitesin bisiklete bağlanışı.?Eğer ön vites kadroda çıkarttığınız yükseklikte zincire veya pedal çevirirken ayağınıza değmiyorsa sorun yoktur.Tabii olarak ön vites ilk takılışında,arka vites en büyük dişlide olmalı ve zincir ön vitesin zincir yönlendirme parçasının ortasında olmalıdır.
    Ön viteste zincir yönlendirme parçası değimiz parça ise;ön vitesin en altında U şeklinde parlak parçasıdır.

Buğra Celayir bunu beğendi.
  13. Buğra Celayir

Seviye:
    Ön vitesin duruşu sizin anlatımınıza uygun şekilde artık :) Sanırım ilk montajımda biraz yüksekte duruyordu vites geçişleri biraz sorunluydu. Vitesi attığım gibi geçmiyordu ve ne kadar uğraşsam, ayarlasam da serileştiremedim. Geçen biraz aşağı aldım. Üzerinde ki çıkartmada gösterdiği gibi yaptım. Vites üzerinde ki çıkartmanın o işe yaradığını bilmiyordum bir arkadaş açıklamasını yaptı konumun içinde sağolsun. Şimdi şıkır şıkır geçiyor ön vites. Ön vites sorunum çözüldü neyseki :)

Ama sanırım arka aktarıcının dişlileri bu yeni aldığım zincire uygun değil. Çünkü ses yapıyor pedal çevirdikçe. Eski zincirimden dolayı aşınmış olan aktarıcı dişlilerimi de yenisiyle değiştirdim yine ses kesilmedi. Kısa bir araştırma yaptım arka aktarıcılar 7 li sistem aktarıcısı ya da 8 li sistem, 9 lu sistem aktarıcısı olarak gruplanmıyormuş. 7 - 8 - 9 lu sistemler için bilhassa 7 ve 8 li sistemler için aynı aktarıcılar iş yapabiliyormuş. Yakın zamanda bir alivio aktarıcıya terfi edicem sanırım taksitle filan bakalım. Sonuçta 8 li sistem zinciri kullanıyorum alivio larda sanırım 8 li sistem zincirleriyle uyumlu çalışıyor.

14. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    sorunun düzeldiğine sevindim.Selamlar.

15. Buğra Celayir

Seviye:
    Teşekkürler :) Çözüldü sayılır sorunum sağolun en azından sorun nerde onu biliyorum, ses çıkarmak dışında da bir arızaya sebep olmayacağı için bütçem biraz rahatlayana kadar böyle kullanmaya devam :)