Zİncİrİm Sarkiyor

teoman

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar, SALCANO ASTRO model bisiklet aldım. Bisiklet pedalı çevirmeden bayır aşağı giderken ZİNCİRİ sarkıp kadroya değiyor. Ayağımı pedaldan çekersem arka dişli tekerlekle birlikte dönüyor ve pedalı da döndürüyor o zaman sarkma olmuyor. Bunu nasıl önlerim Yardımcı olursanız sevinirim.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Tamırcıye gotureceksın 3-4 bakla sokecekler zıncırden boylece senın sorunun hallolmus olacak :)

Sevgiler...

teoman

Üye
Tepki
0
@Ceyhun Oğuz

3-4 bakla ile olacak gibi değil, çok sarkıyor. Zincir kendini tamamen boşluyor sanki. Sanırım arka dişli takımı pedal çevirmediğim zamanda tekerlekle beraber dönme eğilimi gösteriyor ve zinciri ön tarafa doğru yığıyor. Normalde arka dişilinin pedalı çevirmediğim zaman dönmemesi gerekiyor, ama dönüyor, ayağımı pedaldan çekersem pedalıda dönderiyor, çekmezsem de zinciri öne doğru iterek yığılmasına neden oluyor.

teoman

Üye
Tepki
0
@Tech. Türk

Teşekkür ederim. Görüşünüz tam isabet. Ancak bisikleti yeni aldım böyle olması beni üzdü.

Tepki
1
Bisiklet
Trek
Sorunun zincir baklalarının fazlalığından kaynaklandığını sanmıyorum. Arka vites rotorunun yay ayarına dokunmak daha mantıklı geliyor.
Bisiklet yeni ise çarkın kendi içindeki gliserinli yağ maddesinin yumuşamasına izinver. Bu sorun belli bir süre devam eder. Oda değilse arka çarkın diğer aksamlarla irtibatını kontrol etmek lazım. (Arka çark ile jant telleri arasındaki emâye yada plastik koruma vs..)