Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zinciri Yağlamak

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında assasin tarafından paylaşıldı.

1. assasin

assasin Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bisikleti alali 1.5 ay oldu şu ana kadar 450 km yol yaptım ve zincirimde hiç yağ kalmamış forumu aradım taradım bulamadım zinciri yağlama konusunda sizden ricam hangi yağı kullanmam gerektiği ne kadar kullanmam gerektiği ve de zinciri temizlemek için ne kullanmam gerektiği
    Bisikleti bir tek yağlama için 20 km uzaktaki Erdoğanlara götürmek istemiyorum hem onlara boşuna iş hem bana hammallık olur diye düşünüyorum o yüzden tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

2. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selamlar,

rutin zincir temizliğini kendin yapmak istersen,bir zincir temizleme seti almanda fayda var, cillop gibi temizliyor. haznesine WD-40 sıkarak dolduruyorum sonra baslıyorum zinciri cevirmeye tertemiz oluyor yanlız dikkat et lastiklerine ve jantlarına bulaşmasın fazla WD-40 gerenk yok yani ;)

sonrada bu ince dikiş makinesi yağlarından sürebilirsin veya sprey olan dry yağlar var onları tercih edebilirsin sana kalmış tercih. ince bir yag yararına olur tozu kiri daha gec biriktirir üzerinde.

3. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    evet bende arkadaşaıma katılıyorum temizleme ve yağlama için sağlıklı zincirlere pas sökücü sprey uygulayabilirsin ayrıca sıkarken arka tarafa bir havlu koy daha sonra yağlama işini bitirince zinciri güzelce havlu ile sil bunu periyodik olarak ayda bir yap yada motorin kullanabilirsin ama motorin 10 günde bir tekrar uygulama ister ama toz toplamaz bu yüzden kirlenme derdin olmaz motorinde deneme şansın var diğer yağlamalar çok fazla iş çıkarıyor temizlik lazım pislik topluyo kirleniyo oraya buraya sışrıyo bisikleti batırıyo gibi birsürü dez avantajı var ya wd-40 yada motorin sür kardeş :in:

4. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selamlar tnt,

ben temizlemek için WD-40 tavsiye etmiştim, benim sahsi kanaatim WD-40'ın yağlayıcı olmadığı yönündedir. tamam az bişey yağlıdır ama bu onun yağlayıcı olduğu anlamına gelmez. teflon yağlar kullanıldığı takdirde pislik toplanmasını azaltabilirsiniz. ki zaten yaz aylarında neyle yağlama yaparsanız yapın zincir kirlenir.

ben yine tekrar edeyim WD-40 yağlayıcı değildir.(Water Displacement 40th attempt) içeriği ise %50 çözücü solvent, %25 liquified petroleum gas (karbon dioksit eklenerek yanıcılığı azaltılmıştır), %15 mineral yağ (düşük ölçeklü yağlayıcı madde) % 10 tepkimeye girmeyen maddeler şeklindedir.

görüldüğü üzere içindeki yağ sadece sıkışmış vidalara sıkılırken hem pas sökülmesi hemde vidanın kolay acılması acısından konulan bir yagdır ve bence yağlayıcı olarak kullanılmaz cünkü içerdiği çözücü madde o yağı da etkisiz kılacaktır.

5. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:

eyvallah kardeş verdiğin bilgiler için o zaman wd-40 + sprey diyelim peki motorin hakkında ne düşünüyosun ya bide şu yüzden pas sökücü sprey kullandığım zaman performans aldım ama tabi uzun zamandır kullanmadığım için bilgilerin yardımcı olacak teşekkür ederim :)

6. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    rica ederim nedemek,
    motorin dediğin gibi çabuk uçar ve tekrar uygulanması gerekir ondan kullanmıyorum ben. sprey veya sıvı farketmez benim tercihim yağlayıcı olarak üretilmiş maddeler ki bunların arasındaki tercihimde genel olarak teflon içerikli yağlar.

7. Alpay ipekgil

Alpay ipekgil Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben zincirimi ilk önce balata sipreyi ile temizliyorum.Sonrada orjinal zincir yağı kullanıyorum.Buda yaptığım yola göre kirlenmesi değişiyor ortalama ayda bir temizliyorum.

8. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sanırım sizde "zincir temizleme kabı" var, bu nerde satılıyor ve ne kadardır acaba?

9. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bana arkadasım almıştı sanırım yesil bisikletten almıştı.

10. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    yeşilbisiklette de bulamadım,uzun süre oldu alalı sanırım.

11. Atila Filmer

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  12. ApQ

ApQ Aktif Üye

Seviye:
    ben bisikletimin zincirini önce tinerle tamamen temizledikten 1 saat kadar sonra yağlıyorum çok temiz oluyo:)

13. assasin

assasin Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar cevaplarınız için çok teşşekkür ederim hepinizin açıklamaları çok güzel bende de wd-40 var bu çözücü ve pas giderici tuonela söyledikten sonra ben baktım zincir temizleme kapları var ve teflon içerikli yağlara bakıcam bugün bakamadım ama yarın alıp acil olarak bisikletin zincirini temizlicem bu arada çarkların arasında biriken kirler için de aynı yönetimi kullanmamı tavsiye edermisiniz şimdiden teşekkürler

14. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Çarkların arası için eski kalın bir bezi ince şerit halinde yırtıp tercihen biraz yağ çözücü ekleyip bir ileri bir geri her arada o bezi gezdirirseniz rublenin araları pırıl pırıl olur. Eğer aralarda büyük kirler varsa onları bir tel ya da varsa eski akort tellerinizden biriyle kolaycacık toplarsınız.

15. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Link için teşekkürler; bu kadar pahalı olacağını sanmıyordum.