Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zinciri değiştirmenin ne önemi vardır ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında goktugX tarafından paylaşıldı.

1. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar. Ben yıllardır bisiklete biniyorum fakat profesyonel olarak yeni yeni ilgilenip araştırmaya başladım sayılır. Geçenlerde geçirdiğim kaza sonrası gevşeyen frenleri tekrar ayarlatmak için bisikletçiye gittim. Ayarları yaparken bir gün gelde senin zinciri de değiştirelim dedi. Zincirim kopuk falan değil, sağlam görünüyor. Zinciri değiştirmenin ne faydası olabilir ? Sonuçta zincir yani, yenide alsam o bir zincir olacak yaptığı tek şey gücü aktarmak değil mi ?

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ne kadar çok biniyorsanız ayda en az 400 km yapıyorsanız kullandığınız zincirinde bir ömrü vardır xt zincirler için 3000 km den bahsediliyor 3000 km devirmiş bi zincir xt de olsa ilk alındığı kadar iyi ve devirli dönmez ...dünyanın en iyi zinciri bence 50.000 km de bozulmadan ilk alındığı kadar devirli dönen zincirdir böyle zincir dünyada icat edilmedi..ha icat edilirse tüketim olmaz ,
    bisiklet teknolojisi tamamıyle tüketime endekslidir eski ayna kollar 70 lerde ağır idi ama sağlam idi 6 yıl kullanan arkadaşları bilirim ben mahalleden ,ama mtb icat oldu 80 lerde derken karbon bisiklet ve derken hafif xtr kompenantlar millet hücum etti ama baktılarki kazın ayağı öyle değil hafif sağlam 10 yıl dayanıklı kompenantlar yapmazlar sektör batar sektörün var olabilmesi için dayanıksız olması gerekiyor bu çağda malesef anlayış buna endekslidir
    evet zincir çok kullanıla kullanıla aralar açılır zincir çetveli vardır aradaki mesafe ölçülür mesafenin açılması ayna kolun dişlerine zarar verir o ayna kolun dişlerinin zamanla uçları deforme olur ...bir zinciri değiştirmediğiniz için ayna kolun dişleri ve artı arka rublenin dişleride zamanla zarar görür...vites değiştirirken sorunlar yaşamaya başlarsınız 3 kompenant çok önemlidir ayna kol zincir ve ruble bunlar kontrol edilmeli ..........

3. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Zincirin ömrü nasil kullandiginiza baglidir. Cok sportif biniyorsaniz, cok yokus cikiyorsaniz, dik yokuslarda yük altinda vites degistiriyorsaniz, ömrü cok daha kisa olur.
    Diger yandan dogru bakim yapmazsaniz da ömrünü kisaltirsiniz. Düzenli temizlemek ve yaglamak gibi.
    Kullandiginiz zincirin kalitesi de önemlidir. Ben 1 senede 3 tane Ultegra zincir harcayanlar taniyorum.
    Tabii ki ayna dislinin ve arka dislilerin durumu da zincirin ömründe bir rol oynar.
    Ben sahsen 2000-4000 km arasinda degistiriyorum.

Murat Çetinkale ve goktugX bunu beğendi.