Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincirden Bakla Eksiltmek

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Furkan Yaldızkaya tarafından paylaşıldı.

1. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba.

Arka aktarıcımı değiştirirken zinciri açtığım baklayı yanlışlıkla yamulttum. Ve bisiklet üzerinde düzeltemeyince mecburen 1 bakla çıkarıp o şekilde birleştirmek zorunda kaldım. Sorum ise bu 1 bakla eksik olması bir sorun olurştururmu? Yoksa böyle kullanmaya devam edeyim mi?

2. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Soruma cevap verebilecek yok sanırım :)

3. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sorunuza yanıt verecek ben dahil pek çok arkadaş var ancak bunu yanıtlayabilmek için,zincirinizin bir bakla eksilmeden önceki gerginliğini bilmek gerek.Şayet bir baklayı tolore edebilecek kadar boşluk var idi ise pek sorun olmaz ancak standart gerginlikte ise bir bakla bile extra yük getirerek hem aynakol dişlilerinde hem de rublede fazladan sürtünme yaratır ve tercih edilmez.Ben olsaydım o bir baklayı eklemeyi tercih ederdim diyelim.

Murat Koç ve Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.
  4. Ozan Akçay

Ozan Akçay Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zinciriniz kısa da olmamalı uzun da; 2*9-10 veya 3*9-10 sistemlerde genel kural şuydu galiba:

http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=483

" Önde ve arkada en büyük dişlilerin üzerinden vites bölümünden geçirilmeden, yani sadece dişlilerden zincir geçirilir, ortada birleştirilir. Birleştiği yerde 1 veya 2 bakla eklenir. "

Bu şekilde zincirinizin doğru uzunlukta olup olmadığını denetleyebilirsiniz.Ben 1*9 kullanıyorum ve bu kural bende işe yaramıyor, o yüzden önde 2 li veya 3 lü aynakol kullanan arkadaşlar daha çok yardımcı olabilirler.

Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.
  5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Furkan zincirini önde ve arkada en büyük dişliye alarak birde önde arkada en küçük dişliye alarak fotoğraf koyarsan net bilgi vermeye çelışırız.

6. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ferhat abi dediklerini yaptıktan sonra ciddi manada zincirin kısa olduğunu farkettim. Fotoğraf koymaya gerek yok :D Artık uzatacağız yapacak birşey yok. Acaba bisikletçilerde tek olarak bu zincir baklaları satılıyor mu? Yoksa elimdeki parçayı düzeltmeyemi çalışayım?

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Forumda sabit konularda yada yaminkutlu dostumun açtığı konularda zincir boyu hesaplamanın bilimsel şekli mevcut aklında şüphe varsa oradan da matematiksel olarak hesaplayabilirsin.(http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=64074)

Bakla meselesine de gelince elimde mtb den kalma 9 lu bakla mevcut ama kargosu daha cok tutar :) 8 li yada 9 lu kullanıyorsan muhakkak bisikletçilerde bulabilirsin ayrıca sadece 1-2 bakla kısa ise eklemeden de kullanabilirsin.Dikkat etmen gereken önde en büyük aynakol dişlisi ile arkada en büyük dişliyi beraber kullanmayacaksın zaten o kullanım şekli çapraz olduğu için oldukça sakıncalı.Diğer durumlarda rahatsoz etmez.Zincir değişimi zamanı geldiğinde de doğru diş sayısını bağlarsın.

8. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu gün çıktığım ufak gezi sonucu zincirimi sanırım kaybettim. Zincire üstten baktığımızda 2 baklada pimleri baklanın sadece bir kenarının tuttuğunu aynı baklanın diğer kenarının ise pimden çıktığını ve hafif yamulduğunu gördüm. Dolayısıyla ben pimi geri oraya takmak için zinciri zorladığımda iyice yamuluyor. Bende o şekilde bıraktım.
    Şimdi bu durumu düzeltebilirmiyim? Yeni bakla alıp eklemem şart. Fakat bu daha önce zaten 1 bakla eksik olan zincirimden 2 bakla daha eksiltip yeni bakla eklemektense yeni bir zincir almak daha mantıklı geldi bana. İşin açığı iflah olmayacak gibi geliyor bana :D
    Sizce ne yapmalıyım? Yeni zincir olarak da ne önerirsiniz?

http://www.cinarbisiklet.com/CN-HG93-zincir,PR-89.html
    Buradaki zincir fiyat olarak uygun geldi. Yarın Sirkeciye de gidip soracağım. Eğer fiyatlar bir garip olursa zinciri buradan almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

9. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çınar bisikletten zincir siparişimi vermiş bulunuyorum :) Yardımcı olan herkese teşekkürler.. Bir zincir kaybettik ama olsun artık :D