Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincirde atlama

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ikan yüzgeçgölü tarafından paylaşıldı.

1. ikan yüzgeçgölü

ikan yüzgeçgölü Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar
    Bisikletimi aldığımdan beri nerdeyse 5000 km yol yaptım ve zinciri bu güne kadar hiç değiştirmedim
    Okuldan geldikten sonra soğuk ve yağışlı havaya rağmen kaskımı alıp çıktım
    Kaliteli bir zincir aldım (KMC) ve taktım.
    Zinciri taktıktan sonra 17 km yol yaptım ve bu yol bana eziyet oldu
    Zincir yeni olduğu için inanılmaz derecede atlama yapıyor
    Size sorum şu
    Zincirin alışması ne kadar sürer ?
    Ve bu olay rubleye ve aynakola zarar verir mi ?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Zincirde alışma süresi gibi birşey söz konusu değil, takarsınız ve kullanmaya başlarsınız. Aldığınız zincir'in vites sisteminiz için uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var, zirâ aynakol, ruble, arka değiştirici makaralarına ciddi zararlar verebilirsiniz. Size tavsiyem eski zinciriniz gibi bir zincir daha uygun olacaktır.

3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Zincir sizin sisteminize uygun kalinlikta bir zincir olmayabilir. Oncelikle dogru zincir kullandiginizdan emin olun.

5000 km ruble veya aynakol dislilerinin yipranmasi icin yeterli bir mesafe olmayabilir. Ama bu onceki zinciriniz uzadiktan sonra ne kadar kullandiginiza ve kullanim tarziniza da bagli. Eger dogru zincir kullandiginiza eminseniz ve atlamalar belirli vites kombinasyonlarinda oluyorsa, ilgili ruble veya aynakol dislilerinin de asinmadan dolayi degisim zamani gelmis olabilir.

Efecan UZUN bunu beğendi.
  4. ikan yüzgeçgölü

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Sadece 6-7-8.ci viteslerde atlama oluyor

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. ikan yüzgeçgölü

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Peki
    Diyelimki rublem aşınmış
    9lu bir ruble taksam arka aktarıcıyı ve zinciri değiştirsem bisikletim buns uyum sağlar mı

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sadece 6 7 8. Viteslerde yapıyorsa bakla sıkışması vardır elinle zincirin dönen baklalarını kontrol et, yüksek viteste yapmasının sebebide zincirin daha fazla dönmesi gerektiğinden dolayı. Çözümiçin kalite bi temizleyici ile zinciri iyice temizle ve tekrar yağlamadan önce beklet iyice açılsın sıkışan bakla.

7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisikletinin uzerindeki sistemi bilmeden buna cevap vermek mumkun degil. Eger bisikletinde zaten 9'lu sistem varsa 9'lu yeni ruble ve 9'luya uygun zincir sorun cikarmamali. Aksi takdirde (6, 7 veya 8'li sistem varsa) vites kollarini, vites arttiricilarida degistirmen gerekir. Hatta rubleyi takacagin gobegide degistirmen gerekebilir.

En ideali zincirin uygunmu emin ol. Zorlanan bakla varmi kontrol et. Vites ayarlarini gozden gecir. Hepsi normalse ve zincir sadece yukteyken ve belli viteslerde atliyorsa rubleyi yine ayni sistem bir rubleyle yenile. Sistemi komple degistirmek zahmetli ve masrafli bir is olur. Bir de elindeki bisiklet buna uygun mu ve sen degecegini dusunuyormusun onu da hesap et...

8. Gurkan Ortamevzi

Gurkan Ortamevzi Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Zincirde % 75 asinma basladiktan sonra eger zincirinizi degistirmezseniz ruble ve ayna kolda asinma baslar. Bu asinmayi olcen kalibre aleti vardir, kimileri zincirin sesinden farkeder bu asinmayi. Bu % 75 asinmanin kilometraji, zincirin kalitesi, surdugunuz yolun egimi ve bacak gücünüze gore 1000km -3000 km arasinda degisir. Eger zincirinizi % 75 e kadar degistirirseniz rublenizi bir zirncirle daha sorunsuz kullanabilirsiniz. % 75-100 arasinda degistiriseniz 300 kmlik alisma süresinden sonra sorunsuz kullanabilirsiniz. (Atlama yapmaz. Sadece biraz ses yapabilir.) % 100 u gecmis ise atlama yapar, ruble kesinlikle degismelidir, aynakolda chainsuck olusuyorsa aynakolda degismelidir. Vites degistiriciler bu durumdan etkilenmez.

9. Muzaffer Dügel

Muzaffer Dügel Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    motosikletlerde zincir değişmede ön ve arka dişlilerde değişir. Aksi taktirde zincir-dişli birbirlerini aşındırır. Bisikletlerde de benzer durumlar geçerli olabilir. Zincir atlıyorsa ön dişliyi ve arka rubleyi değiştirin ve yeni bir zincir alın.

10. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben 6000 km'de zincir değiştirdim arka dişlide atlama yaptı ruble'de aşınmış (3.6.7 dişlilerde) ruble değişti sorun kalktı,geçtiğimiz Şubat ayında 7800 km oldu ikisini değiştirdim.Zincir ruble 3 4 bin km yaptığı zaman mutlaka değişecek oluyor zincirin alışma süresi hikaye.O zaman benim aynakol'da atlama olması lazım şuan 14200 km'de 3.zincir 3.ruble eskitti sayılır.(Aldığım Ruble Shımano 8'li,Zincir hepsinde Kmc).Sana tavsiyem hemen rubleyi değiştir yoksa o zincirin harap olur.

11. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende'de atlama sorunu var 9 lu ruble de 6.cı dişlide bir süre gittikten sonra atlama yapıyor bazende atlamıyor aşağı-yukarı hareket ediyor zincir sorunu bir türlü çözemedim 2500 km yi geçti bisiklet düzenli temizliyorum acaba nerede sorun var yardımcı olacak varmı ?

12. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sadece 6 ci dislide yapiyor olmasi ve bisikletin 2500 km'de olmasi asinmadan once vitesteki ince ayardan kaynaklandigini dusunduruyor. Cunku atlamanin yanisira alt veya ust dislilere gectiginden de sikayet ediyorsun yanlis anlamadiysam. Bu durumda arka vites kolunun cikisindaki vida ile hafif ayar degisiklikleri yaparak duzelip duzelmeyecegini dene once...

13. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    o vidayla çok oynadım ayarladım da ama yine aynısı oldu acaba teldemi sorun var ayarlıyorsun yine aynısı oluyor ama sadece 6.dişlide. dişliye geçiyor bi süre gidiyorum sonra kendisi aşağıya atlıyor bazende atlar gibi yapıp yerine geçiyor anlamış değilim.bu sora sistemde sürekli vites sorunu oluyor en sonunda satıcam kökten kurtulcam :)

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sorun kesin vitesten gibi ama telden mi bilemeyecegim :)

15. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ince ayar yapıyorum yine bozuluyor bu sora sistemi adamı delirtir :) teli değiştircem sonra ince bi ayar bakalım ne cevap vericek :)

suat akman bunu beğendi.
  16. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zincir 3000 km cok az geldi bana acikcasi(degistirme suresi) 2100 kmde bisiklet zincir yeni gibi yagsini tuzunu eksik etmedikten sonra bence sorun yasatmaz zincir :)

17. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kesinlikle katılıyorum. Aşınan ve birlikte çalışan mekanik aksamlar hemen hemen aynı anda yıpranıyorlar ve beraber değişmesi gerekiyor.. :)

18. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zincir ve ruble aşınmasını asgariye indirecek bir tüyo aldım, paylaşayım. :)

Belli aralıklarla (mesela 1000 km.de bir) zinciri söküp, ters takın. Kuru yağlama (mum) yapıyorsanız, zinciri zaten peryodik aralıklarla söküp, gazyağında bekletip, erimiş muma daldırıp, süzüp, tekrar takıyorsunuzdur. Ters takın işte.

Zincirin bir yüzü aşınarak deforme oldukça, bunu rubleye de yansıtıyor. Zinciri çift taraflı kullanınca her bir yüzünün aşınması iki kat uzun sürüyor, bu da hem zincirin hem rublenin ömrünü uzatıyor (imiş).

19. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    benim bildigim ruble ile zincir birlikte aşınıyor. biri degiştiginde uyumsuz calışıyor atlama yapıyor.. en güzeli zincir ve rublenin birlikte degişmesidir...

20. Alper G.

Alper G. Yeni Üye

Seviye:
    Yorum için teşekkürler. Bende vites ayarlarımda problem var diye uğraşıp duruyordum ayarlamaya ama yorumu okuduktan sonra baktımda zincirde bir bakla sıkışma yapıyor.