Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Cemre Can Süral tarafından paylaşıldı.

1. Cemre Can Süral

Cemre Can Süral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

2.el olarak aldığım bisikletimde full sram rival set bulunmakta,zincir kullanımdan dolayı zincir baklalarımda aşırı boşluk oluşmuş bisikletçim baklaları ölçtüğünde standardın çok dışında çıktı.Kesinlikle zinciri değiştirmem gerektiğini söyledi.
    Aklımda olan soru ise şu full sram rival setin üzerine illede sram rival zincirmi takmalıyım uyumsuzluk yaşarmıyım ?
    Yada önerebileceğiniz 10 lu sisteme göre zincir varmı ?

İyi günler dilerim...

2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    10lu sisteme uyumlu herhangi bir zinciri kullana bilirsin. Illaki sram olmasi sart degil.
    Bunun icin konu acilmasi bence dogru degil, google de 2-3 dakika arastirmayla ögrene bilirdiniz yada gitdiginiz bisikletci de size söyleye bilirdi.

3. Cemre Can Süral

Cemre Can Süral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yani burada paylaşım yaptık yanlışmı ettik.O konular nasıl açıldı birileri merak ettiki yanıt buldu ve konu açıldı.Forum da herkes birbirine yardımcı olmak,paylaşım yapmak için var öyle değilmi ?

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Herhangi bir 10'lu zincir ile sorunsuz kullanabilirsiniz fakat, benim önerim Sram PC-1051 yönünde olacak.

5. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Beni yanlis anladiniz herhal de, ben size neden konu actiniz yada yanlis yaptiniz demedim, sadece isiniz hemen hal olsun diye konu acmadan 2-3 dakikada google üzeri yada gitdiginiz bisikletci de hal edebilirsiniz demek istemistim.

Bu sorunuza da gelince... (Forum da herkes birbirine yardımcı olmak,paylaşım yapmak için var öyle değilmi) ?
    Ben size zincir icin bilgi verdim yardimci olmak istedim. Tesekkür yerine de laf duydum. Kabulümdür yardimci olamak istedigim icin özürdilerim.

Konunuzu sacma bulsaydim zincir icin bilgi vermez konuyu sacma buldum derdim...

6. ahmet can sahin

ahmet can sahin Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Google da forumlarda yada Youtube da bisiklete dair tonlarca konu ve video var ama, bilgi edinmek istediğim birçok konuyu Türk forum sitelerinde bulamıyorum ve yabancı dilimde yok. Vatandaşın biri tavsiye ve öneri beklerken,açtığı konunuyu gereksiz diye tıkamanın yanlış olduğunu düşünüyorum.Forumda konu zenginliğini daha özel araştırmalara integre etmenin neresi gereksiz.Bilgisayar mı satan olmadı,yatırımı hangi kura yapmak gerektiğini soran mı olmadı,siyaset konuşan tartışan mı olmadı vs.Eğer gereksiz ise herhalde bunlar gereksizdir.Burası bisiklet forumsa şayet insanın bisikletle ilgili birşeyler sorması ve insanların tecrübelerinden yararlanması kadar doğal birşey yok.Çünkü daha arkada çok kişi var zincir soracak olan,bir zamanlar gereksiz diyenlerin arkada olduğu gibi.

7. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    yok, arkadaşımız açılan konuyu gereksiz diye tıkamıyor. yanlış anlamışsınız. aksine yardımcı olmuş dikkat ederseniz.
    konu insanların birbirine yardımcı olmasıyla ilgili değil daha başka
    ''arka v-freni nasıl sökerim'' gibi basit başlıkları açmak yerine insan birazcık forumu aramalı, dolaşmalı. yahut Google Amca çok bilgili biliyorsunuz :)
    daha önce bisiklet boyamakla ilgili tavsiye istendiğinde bu konuyla ilgili geniş içeriği olan başlık linki verip ''forumu da biraz araştırın'' yazmıştım.
    arkadaşın biri bana sitem dolu bir özel mesaj yazdı. iki gün sonra da ''hakkaten forum bisiklet boyamayla doluymuş'' diye teşekkür geri dönüşü yaptı.
    foruma dikkat ederseniz bir süre sonra hep aynı şeylerin tekrar edilip durduğunu görürsünüz. sizin ''konu zenginliği'' dediğiniz şey takdir edersinizki var olan başlıkları geliştirmekle ve doğru başlık kullanmakla olur.

Murat Cömez, Ömer KARAN ve SongülB. bunu beğendi.
  8. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    "yahu hep aynı sorular, 2 dk araştırın be kardeşim" forumlarda sık karşılaşılan bi olay :)

bir eğitimci olarak olaya baktığımda :p yapılması gerekenin, cevap verip sonra da giydirmekten ziyade, cevap vermeyip kişiyi mecburen araştırma yapmaya sevketmek olduğunu düşünüyorum :)

örnekle anlatayım, "10lu zincirlerin hepsi olur kardeşim, 2 dakka ara yaa" demektense hiçbir şey yazmamak daha yapıcı,bilgilendirici ve hatta eğitici olabilirdi :)
    Murat Cömez abi forumumuzun gurularındandır :) her soruya koşar saolsun, ama bu hep aynı soruların sorulması olayına bazen ben bile "hazıra konuculuk" deyip, tahammülümü yitirebiliyorum

olur bazen öyle deyip tatlıya bağlayalım :D

ek: ayrıca murat abinin cevabı daha hızlı yardımcı olmaya yönelik gibi görünüyor. ortada %100 iyi niyet var yani :D

9. ahmet can sahin

ahmet can sahin Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Doğru başlık olduğuna kim karar verecek? Yada gereksiz konu baskısı varken bu forum nasıl zenginleşecek? Benim için en doğru başlık şuan zincirimin kopmaya yakın olması ve yeni zincirimi doğru seçmek için nacizane tavsiyeler almak.Bu başlıktan varsın on tane olsun,on başlığada yazan insanlar aynı mı? Bu kirlilik bi bedel mi ödetiyor Allah aşkına.

10. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    benimde zincirim ile ilgili şikayetim 8 li sistemde sram ruble, kmc zincir geri kalan shimano kullanıyorum. hepsi shimano iken hiç ses sorunu yaşamadım. şuan ses bir türlü sıfıra inmiyor bütün ayarlar düzgün. çok fazla yağlayınca susuyor. az daha km yapsın sram zincir ile deniycem bende ne yapiym. :)

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaslar is yogunlugundan her konuyu zamaninda takip edemeyebiliyorum.Forumda kimse kimseyi uyaramaz yani kimse uzerine forum polisligi forum jandarmaligi gorevi almasin lutfen.

Kurallar dahilinde isteyen istedigi konuyu acar.Kural disi bir durum varsa da uyelerin birbirini uyarmasi yerine mesajin altindaki yonetime bildir butonunu kullaniniz...

12. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Eğer o belirttiğiniz derecede genişlemiş zincir ile çalışan sisteme sıfır zincir takarsanız çok büyük ihtimalle sorun yaşarsınız, muhtemelen aynakol ve ruble dişlileri de aşınmış durumda.
    Dişlilere zincirin sadece roller denen kısmı temas etmekte, ama dişlilerde aşındığı için sıfır zincir takarsanız zincirin gövdesi de sürtünecek, pedala yüklendiğinizde atlamalar oluşacak ve sürtünme olacak, Bence orta derece kullanılmış 2. el bir zincir baksanız daha iyi olur, yada ucuz bir sıfır zincir alıp deneyebilirsiniz.